Jump to content



Cold Boot problem


icy20

Recommended Posts

Εχω ενα θεμα καιρο. Ενω λυνεται με ενα συγκεκριμενο τροπο θα ηθελα να μην χρειαζεται να το κανω γιατι ειναι ξεφτιλα. Απλα αν ξερει καποιος γιατι μπορει να συμβαινει και αν ειναι λογικο η οχι ενημερωνει.

 

Στο 2ο pc που εχει Asus x670e-plus wifi 7900Χ εχω συνδεδεμενα τα κατωθι:

4070ti στο πανω πανω σλοτ

avermedia 4k capture card στο 2ο 4Χ σλοτ με riser σε καθετη τοποθετηση στο κουτι

Elgato Cam link pro στο τελευταιο PCIE σλοτ που ενω μοιαζει 16Χ στην πραγματικοτητα ειναι 4Χ αν το δει καποιος το pinout.

 

Απο την αρχη ΟΠΟΙΑ καρτα και να εβαζα στην τελευταια θυρα ειτε ηταν η avermedia ειτε η elgato οταν αναβε το pc απο shutdown δεν την εβλεπε ποτε και για κανενα λογο.

Αν κανεις επανεκκινηση δουλευουν ολα τελεια.

Αυτα... Δοκιμασα βεβαια bios update , fast boot off.

 

Ως τελευταια προσπαθεια πηγα να κανω το pcie bifurcation απο auto σε 8Χ8 μηπως επαιζε αλλα ετσι δεν μπουταρει ποτε το λειτουργικο (μαλλον επειδη ειναι σε NVME m2 drive)

Εχει κανεις καμμια αλλη ιδεα? Εχω κανει και τικετ στην ASUS αλλα δεν ξερω δεν εχω πολλες ελπιδες να βγαλω ακρη. Θα μου λενε οτι εχει προβλημα το mobo και να το παω πισω. Αν ειχε προβλημα φανταζομαι δεν θα ειχε προβλημα ΜΟΝΟ σε cold boot.

Link to comment
Share on other sites

Το bifurcation δεν το σκαλιζεις, θα παει να σου κοψει τα lanes της πρωτης pcie x16 για 2+ συσκευες, ενω εσυ εχεις μια καρτα γραφικων πανω.

Έγινε επεξεργασία από god
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

και τα δυο

μου εκανε λιγο εντυπωση που δεν αναφερει καπου σε στο manual οτι μπορεις να γεμισεις και τα 3 σλοτ ταυτόχρονα 

Μα εκει λεει για καρτες γραφικων. Στην μεσαια θυρα δεν μπαινει καρτα γραφικων. Γιατι να αναφερει κατι για αυτο?

5 ώρες πριν, το μέλος god έγραψε:

Το bifurcation δεν το σκαλιζεις, θα παει να σου κοψει τα lanes της πρωτης pcie x16 για 2+ συσκευες, ενω εσυ εχεις μια καρτα γραφικων πανω.

Μα δεν θα με ενοιαζε να εχει μειωμενη αποδοση η καρτα οταν χρησιμοποιω την capture card. Οταν την χρησιμοποιουσα σε gaming scenario θα το αλλαζα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Εχω ενα θεμα καιρο. Ενω λυνεται με ενα συγκεκριμενο τροπο θα ηθελα να μην χρειαζεται να το κανω γιατι ειναι ξεφτιλα. Απλα αν ξερει καποιος γιατι μπορει να συμβαινει και αν ειναι λογικο η οχι ενημερωνει.

 

Στο 2ο pc που εχει Asus x670e-plus wifi 7900Χ εχω συνδεδεμενα τα κατωθι:

4070ti στο πανω πανω σλοτ

avermedia 4k capture card στο 2ο 4Χ σλοτ με riser σε καθετη τοποθετηση στο κουτι

Elgato Cam link pro στο τελευταιο PCIE σλοτ που ενω μοιαζει 16Χ στην πραγματικοτητα ειναι 4Χ αν το δει καποιος το pinout.

 

Απο την αρχη ΟΠΟΙΑ καρτα και να εβαζα στην τελευταια θυρα ειτε ηταν η avermedia ειτε η elgato οταν αναβε το pc απο shutdown δεν την εβλεπε ποτε και για κανενα λογο.

Αν κανεις επανεκκινηση δουλευουν ολα τελεια.

Αυτα... Δοκιμασα βεβαια bios update , fast boot off.

 

Ως τελευταια προσπαθεια πηγα να κανω το pcie bifurcation απο auto σε 8Χ8 μηπως επαιζε αλλα ετσι δεν μπουταρει ποτε το λειτουργικο (μαλλον επειδη ειναι σε NVME m2 drive)

Εχει κανεις καμμια αλλη ιδεα? Εχω κανει και τικετ στην ASUS αλλα δεν ξερω δεν εχω πολλες ελπιδες να βγαλω ακρη. Θα μου λενε οτι εχει προβλημα το mobo και να το παω πισω. Αν ειχε προβλημα φανταζομαι δεν θα ειχε προβλημα ΜΟΝΟ σε cold boot.

 

Όπου σταθώ και όπου βρεθώ διαμαρτύρομαι για τις μητρικές των 500+ (και οι φτηνότερες, αλλά λέμε τώρα) που είναι μόδα να δίνουν πρακτικά ΕΝΑ μόνο expansion slot. Οι περισσότερες αν χρησιμοποιήσει το δεύτερο PCIx16 σου κόβουν το πρώτο σε x8.... Και πέφτουν να με φάνε οι καλοθελητές και τα trolls ότι τάχα μου είναι πιο χρήσιμα τα 3-4 slots για nvme και όχι τα pci slots που ζητάω εγώ. Στην πραγματικότητα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν χρειάζεται πάνω από 1-2 nvme top , καθώς για storage ή για game library καλύπτεσαι από SSD/HDD

 

Για τρεις κάρτες που θες εσύ δεν ελπίζω....

 

Σημεία των καιρών... Πληρώνεις περισσότερα και παίρνεις λιγότερα. Και οι καλοθελητές "enthusiasts" θα σου πουν "πάρε εξωτερική capture card" και εν τέλει αυτή είναι και η μόνη λύση.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Μα εκει λεει για καρτες γραφικων. Στην μεσαια θυρα δεν μπαινει καρτα γραφικων. Γιατι να αναφερει κατι για αυτο?

 

Το ξερω, ομως δεν βρηκα καπου αλλου στο manual που να λεει για σεναριο χρησης και των 3ων σλοτ, οχι απο καρτες γραφικων απαραιτητα αλλα γενικα. Ελπιζω να το διατυπωσα σωστα

Απο την αλλη αν δεν υποστηριζε κατι τετοιο δεν θα σου δουλευε καθολου, και οχι αυτο που σου κανει τωρα. να παιζει κανονικα μετα απο rr και οχι μετα απο shut down

ειναι πολυ περιεργο

Link to comment
Share on other sites

Έχεις συσκευές πάνω σ'όλες τις usb θύρες ?
Εαν ναι δοκίμασε να αφήσεις μόνο πληκτρολόγιο και ποντίκι (και σε διαφορετικά ζεύγη usb αν συνεχίσει το ίδιο).

Επίσης τσέκαρε μήπως έχεις ξεχασμένο usb στικάκι.

Και κάτι ´αλλο που θα δοκίμαζα θα αποσυνδεα τα usb καλώδια (front ports του κουτιού) πάνω από την μητρική.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω αρκετες συσκευες πισω αλλα οχι ολες πιασμενες. Μπροστα εχει μια θυρα μονο type A στην οποια εχω το usb dongle του Rii toupad/keyboard που χρησιμοποιω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.