Jump to content



στερεοφωνικά ηχεία σε TV


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Η LG τηλεόραση, δεν έχει ήχο από τα ηχεία της. Θέλω να συνδέσω δύο στερεοφωνικά ηχεία που έχω.


Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα κάνω κάτι τέτοιο, ήθελα σίγουρα να πάρω και τη γνώμη σας.

Πρέπει να διαβάσω το manual. Αλλά, επειδή δεν το 'χω ξανακάνει, νομίζω πως, πριν το manual, κάποια-κάποιες συμβουλές & κατεύθυνση, θα ήταν απαραίτητες.

 

Τι θα ήταν το πιό οικονομικό που θα έπρεπε να προμηθευτώ, για να έχω τον ήχο από τα ηχεία; Τον πιό απλό ήχο. Δεν θέλω extreme.

 

LG 47LE5500

MODEL: 47LE5500-ZA

PRODUCT CODE: 47LE5500-ZA.AEUWLJG

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Καλησπέρα.

 

Η LG τηλεόραση, δεν έχει ήχο από τα ηχεία της. Θέλω να συνδέσω δύο στερεοφωνικά ηχεία που έχω.


Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα κάνω κάτι τέτοιο, ήθελα σίγουρα να πάρω και τη γνώμη σας.

Πρέπει να διαβάσω το manual. Αλλά, επειδή δεν το 'χω ξανακάνει, νομίζω πως, πριν το manual, κάποια-κάποιες συμβουλές & κατεύθυνση, θα ήταν απαραίτητες.

 

Τι θα ήταν το πιό οικονομικό που θα έπρεπε να προμηθευτώ, για να έχω τον ήχο από τα ηχεία; Τον πιό απλό ήχο. Δεν θέλω extreme.

 

LG 47LE5500

MODEL: 47LE5500-ZA

PRODUCT CODE: 47LE5500-ZA.AEUWLJG

 

Ευχαριστώ

 

προτασεις μου :

 

1, το πιο απλο που μπορεις να κανεις ειναι να συνδεσεις 2 απλα στερεοφωνικα ηχειακια, σαν αυτα που βαζουμε και στους υπολογιστες. 

WWW.SKROUTZ.GR

2, το αμεσως επομενο αλλα και πολυ ανωτερο σε ηχο, ακομα και απο τα ηχεια της τηλεορασης, ειναι μια ηχομπαρα...!!   

WWW.SKROUTZ.GR

 

ο,τιδηποτε απο τα 2 σε βολευει και σε συμφερει...!!!! 

 

ΥΓ  αυτα αν δεν μπορεις να βρεις εναν τεχνικο να σου επισκευασει τα ηχεια της τηλεορασης..!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, το μέλος Oric έγραψε:

Μια ηχομπάρα με οπτική είσοδο ΚΑΙ subwoofer. Τη συνδέεις στην optical digital audio out θύρα και είσαι έτοιμος. 

 

g68947LE55-b_detail.jpeg

 

 

 

α. Μία τέτοια λύση δε συμφέρει.

 

β. Μπορώ να τσεκάρω, πριν πάω σε αγορά (σε οποιαδήποτε λύση, λέμε τώρα) ότι δεν έχει χαλάσει εσωτερικά στην τηλεόραση κάποιος ενισχυτής που παράγει τον ήχο (εάν ισχύει κάτι τέτοιο - δεν ξέρω πως να το περιγράψω, δεν ασχολούμαι, γι' αυτό - ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβατε τί θέλω να πω), ώστε να λειτουργεί εσωτερικά ο ενισχυτής παραγωγής ήχου, και να δουλέψει η μπάρα ή κάτι άλλο; Εάν δεν έχει χαλάσει κάποιος ενισχυτής παραγωγής ήχου, πολύ παράξενο δεν είναι να χαλάσουν την ίδια στιγμή καί τα δύο ηχεία, και να μην έχει ήχο;

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.