Jump to content



Ηλεκτρονική συσκευή με κουμπιά από καουτσούκ(?)


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω μια ηλεκτρονική συσκευή που διαθέτει τρία κουμπιά ελέγχου και ρυθμίσεων. Τα συγκεκριμένα κουμπιά είναι από ελαστικό υλικό εξωτερικά και εσωτερικά υπάρχουν (στο καθένα) δύο επαφές πάνω σε πλακέτα. Με το πάτημα του ελαστικού κουμπιού (που διαθέτει κάποιο μαύρο υλικό στην άκρη) "βραχυκυκλώνει" τις επαφές και εκτελείται η λειτουργία.

Τελευταία τα κουμπιά δεν λειτουργούν πλέον. Έχοντας ανοίξει την συσκευή οι επαφές των κουμπιών στην πλακέτα ανταποκρίνονται όταν βάζω κάποιο κατσαβίδι για να τις βραχυκυκλώνω. Οπότε υποθέτω το μαύρο υλικό (πιθανόν γραφίτης?) στην άκρη του ελαστικού κουμπιού έχει "φθαρεί" και δεν βραχυκυκλώνει πλέον τις επαφές.

Έχετε υπόψη σας κάποιο τρόπο ή υλικό που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να ξανακάνω ηλεκτρικά αγώγιμη την άκρη του ελαστικού κουμπιού; Σημειώνω πως μιλάμε για συσκευή ικανού μεγέθους (περίπου όσο ένα μεγάλο τροφοδοτικό υπολογιστή) και όχι κάποια που πρέπει να είσαι χειρούργος για να την "διορθώσεις".

 

Κάτι που θα ήταν εύκολα εφαρμόσιμο είναι κάτι σαν το μπλάνκο που χρησιμοποιούν για διόρθωση λαθών σε έγγραφα. Σε υγρή αρχικά μορφή όπου με μια επάλειψη και στέγνωμα (με κάποιο αγώγιμο υλικό) θα γινόταν η δουλειά. Δεν ξέρω όμως τι να ψάξω! Το που λογικά θα είναι κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Υπάρχει το εξής:

Δεν ξέρω βέβαια αν η ποσότητα που έχει το ένα δοχείο θα σε φτάσει.

 

Εναλλακτική λύση είναι να αγοράσεις από τους Κινέζους.

 

Έγινε επεξεργασία από gkatsogr
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ.

Η ποσότητα δεν είναι θέμα. Τρία κουμπιά με επιφάνεια πατήματος ενός κύκλου με 2-3 χιλιοστά διάμετρο περίπου έκαστο! Η ποσότητα που θα χρειαστώ είναι ελάχιστη.

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, όσο περιμένεις να φτάσει το παραπάνω, μπορείς να καθαρίσεις προσεκτικά την πλακέτα με στεγνό χαρτί κουζίνας ή/και καθαριστικό επαφών.

Σε ένα χειριστήριο που επρόκειτο να αποσυρθεί έχω βάλει και κομματάκι αλουμινόχαρτο με λίγη κόλλα στιγμής 😛

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

Παρεμπιπτόντως, όσο περιμένεις να φτάσει το παραπάνω, μπορείς να καθαρίσεις προσεκτικά την πλακέτα με στεγνό χαρτί κουζίνας ή/και καθαριστικό επαφών.

Σε ένα χειριστήριο που επρόκειτο να αποσυρθεί έχω βάλει και κομματάκι αλουμινόχαρτο με λίγη κόλλα στιγμής 😛

Η πλακέτα είναι ΟΚ όπως ανέφερε (Έχοντας ανοίξει την συσκευή οι επαφές των κουμπιών στην πλακέτα ανταποκρίνονται όταν βάζω κάποιο κατσαβίδι για να τις βραχυκυκλώνω. 

 

Σαν προσωρινή πατέντα, εγώ βάζω αλουμινοταινία αλλά αν γίνεται πολύ χρήση κόβεται κάποια στιγμή και θέλει πάλι αντικατάσταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής το σκέφτηκα για κόλλα με κομματάκι αλουμινόχαρτο.

Όμως, το μικρό μέγεθος του + είμαι λίγο ατσούμπαλος σε ψιλοδουλειά με κίνδυνο να μου "τρέξει" η κόλλα και να κολλήσει το λάστιχο και δεν θα μπορώ να το επαναφέρω, με αποτρέπουν να το επιχειρήσω! Γι' αυτό έψαξα για την πρώτη λύση (επάλειψη με αγώγιμη κόλλα). Βέβαια δεν αποκλείεται εντελώς να την κάνω την ταρζανιά.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

-ριξε μια σταγονα κολλα στιγμης καπου

-κοψε ενα στρογγυλο αλουμινοχαρτο

-πιαστο με ενα τσιμπιδακι

-ακουμπα το στη σταγονα

-βαλτο στο κουμπι και πιεσε το με το τσιμπιδακι

  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος gkatsogr έγραψε:

@TopCLR Μπορείς να επισυνάψεις φωτογραφία του control; 

Αν έχεις και παχύμετρο να δούμε μια και διάμετρο; Ίσως μπορείς να κάνεις τράμπα με smt push buttons.

Εδώ πλέον μιλάς για "μόντα" η οποία θέλει ικανότητες ηλεκτρονικού (κολλητήρι κλπ)! Εδώ ψιλοφοβάμαι την κόλλα και θα πιάσω το κολλητήρι για μοντάρισμα;!

Η ιδέα του fuz10n για την εφαρμογή της κόλλας είναι καλή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προς ενημέρωση όλων.

Μέσα στην βδομάδα που πέρασε έκανα την επέμβαση που πρότεινε ο minast και ο fuz10n με κόλλα και κομματάκια αλουμινόχαρτο. Με σωληνάριο κόλλας που είναι κάπως παχύρευστη (για να μην "τρέξει") και κομματάκια αλουμινόχαρτο κομμένα με την τρύπα από στυλό με κουμπί.

Το εγχείρημα πέτυχε και τα κουμπιά πλέον λειτουργούν κανονικά.

Λυπάμαι που δεν σκέφτηκα να βγάλω καμιά φωτογραφία. Πάντως η σχετικά παχύρευστη κόλλα βοήθησε αρκετά.

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.