Jump to content



ΠΑΛΙΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ BROUN S44 MADE IN GERMANY 1953


Recommended Posts

Καλησπέρα !

Μια απορία για οσους ασχολούνται ..΅Εχω αυτό το ραδιόφωνο κατασκευής 1953 .Ηταν σε μια αποθήκη παρατημένο τόσα χρόνια.

Το βρήκα και ρώτησα εναν ειδικό τεχνικό για επισκευή και μου ε'ιπε οτι αποκλείεται να πιάνει στην Αθήνα μετα την επισκευή λόγω βιομηχανικών παρασίτων.

Απογοητεύτηκα , αλλά είπα ..ας δοκιμάσω ..

το βάζω στην πρίζα  , συνέδεσα ενα καλώδιο για κεραία , περιμένω 5,6 λεπτά και ...λειτουργεί !!! απίστευτο μετα απο τόσα χρόνια , χωρίς επισκευή πιάνει καμπάνα  πρώτο, δεύτερο και τρίτο πρόγραμμα.

Το ανοίγω εσωτερικά και βλέπω ολες τις λάμπες να ειναι αναμμένες και να λειτουργούν ..το ηχείο ..αψογο ( καλά τηρουμένων των αναλογιών) αλλά πωσ μπορεί να λειτουργεί ενα ηχείο μετα απο 70 χρόνια χωρίς επισκευή???

Εχετε κάποια  εξήγηση ?

Σας ευχαριστώ

 

 

 

1684077825220.jpg

1684077846632.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν είναι παράξενο να λειτουργεί. Αν δεν έχει καταστραφεί η ανάρτηση του μεγαφώνου ή αν έχει φθαρεί λίγο, παίζει.

Επίσης οι λάμπες συνήθως δε χαλάνε, απλά αν έχουν πάρα πολλές ώρες λειτουργίας πέφτει η απόδοσή τους. Μπορεί να παίζει πιο χαμηλόφωνα, απ' ότι θα έπρεπε κανονικά.

Αυτό που χαλάει με τα χρόνια είναι οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές και βγάζει βόμβο.

 

On 14/5/2023 at 6:36 ΜΜ, το μέλος Demetris Tsilikis έγραψε:

Το βρήκα και ρώτησα εναν ειδικό τεχνικό για επισκευή και μου ε'ιπε οτι αποκλείεται να πιάνει στην Αθήνα μετα την επισκευή λόγω βιομηχανικών παρασίτων.

 

 

Πήρες τηλέφωνο υποθέτω;

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.