Jump to content



NUC13ANHi5 και Win10?


Recommended Posts

Καλημέρα, σε καμιά εβδομάδα μου έρχεται ένα NUC13ANHi5. Αναρρωτιέμαι αν μπορώ να στήσω Win10, κάπου είχε παρει το μάτι μου οτι οι 13ης γενιάς είναι "συμβατοι" με την τελευταία έκδοση των Win10 (21H2) ή πάλι έκαναν πουλάκια τα μάτια μου?

 

Στο site της Intel στο section των drivers για το συγκεκριμένο μοντέλο ενώ υπάρχει στο droplist και η επιλογή Win10 δεν εμφανίζει κανέναν απολύτως driver...

 

Ιδέες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής σου (1340P) υποστηρίζει την τελευταία έκδοση (Windows 10 22H2)

 

LEARN.MICROSOFT.COM

This specification details the intel processors that can be used with Windows 10, version 22H2 Customer Systems that include Windows Products (including Custom Images).

 

 

2 ώρες πριν, το μέλος Freedom έγραψε:

Στο site της Intel στο section των drivers για το συγκεκριμένο μοντέλο ενώ υπάρχει στο droplist και η επιλογή Win10 δεν εμφανίζει κανέναν απολύτως driver...

 

 

 

Μόνο ένα BIOS update υπάρχει και δεν λέει και τι βελτιώνει.

 

Για drivers μην ανησυχείς, ο Intel® Driver & Support Assistant θα τα βρει όλα.

 

WWW.INTEL.COM

The Intel® Driver & Support Assistant helps keeps your system up-to-date by detecting when updates are available.

 

 

 

 

Και τα updates της Microsoft θα βρουν κάμποσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βαριεσαι οταν σου ρθει, μπορεις να δεις αν στο bios εχει επιλογη για undervolt; Λογικα δεν θα εχει, αλλα σκεφτομαι για το λιγο πιο απλο με τον 1220p και μεχρι να το παρω αποφαση με χει φαει η περιεργεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα κάτι αλλά χλωμό το κόβω να έχει undervolt.

Από κατανάλωση και οι δυο επεξεργαστές είναι περίπου μια από τα ίδια στην ενέργεια που θέλουν .

Και οι δυο είναι κατασκευασμένοι στα 10nm και η Intel ονομάζει τη μέθοδό της σαν Intel 7 .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος Freedom έγραψε:

Στο site της Intel στο section των drivers για το συγκεκριμένο μοντέλο ενώ υπάρχει στο droplist και η επιλογή Win10 δεν εμφανίζει κανέναν απολύτως driver...

 

Προφανώς θα υπάρχουν όλα στο windows update. Αυτή είναι η κατεύθυνση που έχει επιλέξει η Microsoft εδώ και αρκετό καιρό, όπως συμβαίνει και στην Apple και το Android. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος god έγραψε:

Αν δεν βαριεσαι οταν σου ρθει, μπορεις να δεις αν στο bios εχει επιλογη για undervolt; Λογικα δεν θα εχει, αλλα σκεφτομαι για το λιγο πιο απλο με τον 1220p και μεχρι να το παρω αποφαση με χει φαει η περιεργεια.

 

Επειδή εχει αποστολη σε 4-10 εργάσιμες (δηλαδή καλά κρασά), ρίξε μου ένα PM κατά το τέλος του μηνα και πολύ ευχαριστως θα ρίξω μια ματια...παντα απο το bios ξεκινάω ούτως ή αλλως οπότε δεν ειναι θεμα βαριεστημάρας, no worries...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 5/6/2023 at 1:33 ΜΜ, το μέλος god έγραψε:

Αν δεν βαριεσαι οταν σου ρθει, μπορεις να δεις αν στο bios εχει επιλογη για undervolt; Λογικα δεν θα εχει, αλλα σκεφτομαι για το λιγο πιο απλο με τον 1220p και μεχρι να το παρω αποφαση με χει φαει η περιεργεια.

 

Δεν εχει απολύτως τίποτα, μόνο τα Power W, Tau κοκ μπορεις να ρυθμίσεις...

On 5/6/2023 at 12:50 ΜΜ, το μέλος p55 έγραψε:

Ο επεξεργαστής σου (1340P) υποστηρίζει την τελευταία έκδοση (Windows 10 22H2)

 

LEARN.MICROSOFT.COM

This specification details the intel processors that can be used with Windows 10, version 22H2 Customer Systems that include Windows Products (including Custom Images).

 

 

 

 

Μόνο ένα BIOS update υπάρχει και δεν λέει και τι βελτιώνει.

 

Για drivers μην ανησυχείς, ο Intel® Driver & Support Assistant θα τα βρει όλα.

 

WWW.INTEL.COM

The Intel® Driver & Support Assistant helps keeps your system up-to-date by detecting when updates are available.

 

 

 

 

Και τα updates της Microsoft θα βρουν κάμποσα.

 

Το προβλημα ειναι οτι με το που στηνεις Win10 ΔΕΝ εχεις διικτυο γιατι δεν εχουν εγκατασταθει οι drivers Wifi, LAN κοκ, οπότε φυσικά και δεν παιζει να κανεις windows update...

 

Οπότε πρέπει σαν λακαμάς να γκουγκλαρεις απο αλλο PC για να βρεις drivers για δικτυο, να το μεταφερεις και εγκαταστησεις στον στουμπο, και μετα να κανεις WIndows update οπότε θα βρει και όλα τα υπολοιπα (ελπίζω, τώρα το κάνω).

 

O assistant βρηκε ΜΟΝΟ το bios update, τίποτα άλλο απολύτως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Freedom έγραψε:

 

Δεν εχει απολύτως τίποτα, μόνο τα Power W, Tau κοκ μπορεις να ρυθμίσεις...

Ευχαριστω που το κοιταξες. Το περιμενα να μην εχει. Δεν ειναι σημαντικο με τετοια χαμηλη καταναλωση, αλλα με ειχε φαει η περιεργεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2023 at 4:22 ΜΜ, το μέλος Freedom έγραψε:

 

Δεν εχει απολύτως τίποτα, μόνο τα Power W, Tau κοκ μπορεις να ρυθμίσεις...

 

Το προβλημα ειναι οτι με το που στηνεις Win10 ΔΕΝ εχεις διικτυο γιατι δεν εχουν εγκατασταθει οι drivers Wifi, LAN κοκ, οπότε φυσικά και δεν παιζει να κανεις windows update...

 

Οπότε πρέπει σαν λακαμάς να γκουγκλαρεις απο αλλο PC για να βρεις drivers για δικτυο, να το μεταφερεις και εγκαταστησεις στον στουμπο, και μετα να κανεις WIndows update οπότε θα βρει και όλα τα υπολοιπα (ελπίζω, τώρα το κάνω).

 

O assistant βρηκε ΜΟΝΟ το bios update, τίποτα άλλο απολύτως...

 

Δε μου έχει τύχει τα τελευταία χρόνια, εγκατάσταση γουίν 10 να μην έχει μέσα της οδηγούς για ενσύρματη κάρτα δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

 

Δε μου έχει τύχει τα τελευταία χρόνια, εγκατάσταση γουίν 10 να μην έχει μέσα της οδηγούς για ενσύρματη κάρτα δικτύου.

 

Ουτε για ασύρματη, ούτε για ενσυρματη...και επειδή μολις τωρα πριν το κλεισω εκανα και μια περαντζάδα απο το device manager, μάλλον δεν ήταν καλή επιλογή τα 10αρια τελικά με αυτό το σύστημα...πολύ MS driver βλεπω σε Intel resources και δεν μου αρέσει καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες αυτούς και δεν μπαίνανε  ;

 

 

 

WWW.INTEL.COM

Intel® NUC 13 Pro Kit (NUC13ANHi5) - Download supporting resources inclusive drivers, software, bios, and firmware updates.

 

 

Screenshot2023-06-22002658.thumb.jpg.4daa4cc29bea7a589dc9396594dad317.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Win10 IoT?

 

Φυσικά και όχι, γιατί να το κάνω αυτό? Για να γίνει το σύστημα ρδελομπού και να τρωω μια ημερα να καθαριζω τα παντα μανιουαλι ή να ξαναστήνω απο την αρχή? Δυστυχως έχω πολύ κακές εμπειρίες απο μαλακοντράιβερς της Ιντελ ξεκινώντας από πέρισυ τέτοια εποχή με Wifi drivers και συνεχίζοντας με iGpu.

 

Αντι να δοκιμάζω οτι νάναι λοιπον, βρήκα μονος μου drivers για 10αρια και φυσικά όχι στο section που κοιταξες...γιατί είπαμε, Intelάρα είναι αυτή...

 

Μετά assistant, που φυσικα βρηκε μονο το firmware update (to οποιο και έκανα) και τελος, windows update με ότι drivers είχε και καλή τυχη.

 

Υπόψιν χθες είχα το πρώτο WHEA error της ζωής μου (HWInfo64) και κάτι μου λέει οτι είναι drivers (δεν εχω BSOD, φτου φτου φτου)...για αυτο με βλέπω να πηγαινω σε 11 σε αυτο το συστημα στο τέλος...

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φακ ιτ, κανω upgrade σε Win11 και έγια μόλα έγια λέσα, το πολυ πολυ να ξαναστηνω κανα 2 μερες ολα τα μουσικα...για να δουμε αν θα πετύχει η επεμβαση...

 

Α ρε Ιντελ...

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν τα Win11 (πρώτη μου φορά), καλά τι πίνουν εκεί στην MS ...ένα βημα μπροστά, 3 πίσω...

 

Καλά, με την μια μπηκε Stardock Start11 (οπως και στα 10αρια πάντα μπαινει το Start10), πάει στον διάτανο, δεν περιμενα κατι περισσοτερο...

 

Ολα μου τα shortcuts τα ειχα σε custom toοllbar, το έχουν ξηλώσει αυτο..το γιατί, μονο αυτοί το ξέρουν...

 

Γυρισα στο classic context γιατι το μαμά άλλο δεν είχε καν New-Text Document...

 

Τι είναι φτούνοι ωρέ...

 

Καλά πάει μέχρι στιγμής...

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.