Jump to content



Παραβίαση και κλοπή Instagram


Recommended Posts

Έχω μια φίλη η οποία "είχε" θα πω, Instagram, και τώρα πλέον δεν έχει..... Σήμερα το πρωί της ήρθε ένα μύνημα στο messenger του Instagram από εναν ακόλουθο με το οποίο άτομο, έχει αρκετούς κοινούς ακόλουθους, το οποίο άτομο, ζητούσε υποστήριξη σε μια ψηφοφορία. Η φίλη μου σαν αφελής και επειδή όπως λέει , τετχιες περιπτώσεις της έχουν ξανά τύχει χωρίς δυσάρεστες συνέπειες, είπε να βοηθήσει. Ρώτησε τι χρειάζεται να κάνει και το άτομο της είπε ότι θα στείλει ένα link με SMS στο κινητό της και το ίδιο λινκ θα πρέπει να το κάνει copy paste στην συνομιλία τους στο Instagram... Σημειώνω ότι το προφίλ της το είχε ανοιχτό και υποστηρίζει ότι από εκεί βρήκε τον αριθμό του κινητού της. Anyway, με το που έκανε paste το link, της ηρθε μεηλ ότι έγινε είσοδος από άγνωστη συσκευή και μετά από 2 λεπτά ότι άλλαξε το μεηλ εισόδου.... Κλαφτα Χαράλαμπε...προσπάθησε να κανει επαναφορά κωδικού, επαλήθευση με βιντεοκλήση, αλλά ο μάγκας παίζει να τα έχει αλλάξει ολα. Περίεργα μυνήματα έστειλε και στο Viber και στο what's up. Επικοινώνησε με την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος και το τοπικό τμήμα ασφαλείας και της είπαν ότι δεν γίνεται ο λογαριασμός να σωθεί.  Ανεβάζω φωτό για πιο ξεκάθαρη εικόνα. Με αυτή την δυσάρεστη εμπειρία ας γίνουμε τουλάχιστον οι υπόλοιποι σοφότεροι μιας και , εγώ τουλάχιστον δεν έχω ξαναδεί τέτοιο ψάρεμα. Άλλο να σου στέλνουν σελίδα και να βάζεις τους κωδικούς σου και να σου τους κλεβουν και άλλο τούτο το πράγμα, με μια απλή αντιγραφή επικόλληση. Τι φάση!!!!

Κάποια ίδεα για το να σωθεί κάτι... καλοδεχούμενη. 

20230711_230827.jpg

IMG-8ffbd904ccf7dc73bf1a027b7a1f59fe-V.jpg

IMG-d3140e0185a8b6eb09bfb2d5542d0875-V.jpg

IMG-20635fb5079046daf1f1df4b8784bbec-V.jpg

IMG-ad88ac0240596a6d2fffacfdd9ccbe80-V.jpg

IMG-da57f71c98c9e8cf74e445873dd91911-V.jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Ησυχία δεν έχω γιατί τέτοιο PHISHING δεν έχω ξαναδεί ! Εψαξα και βρήκα το προφίλ στο ινστα και αμέσως μου έστειλε...  Τι φάση ρε σεις!! Πώς από ένα copy paste να γίνει η ζημιά??? Και πως βρήκε τον αριθμό μου??? Έλεος!😱😱😱😱😱

Spoiler

 

 

Screenshot_20230712_132435_Instagram.jpg

Screenshot_20230712_132531_Messages.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

Μπας και να παρετε στη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος;

 

Αναφέρει ότι επικοινώνησε και της είπαν ότι δεν γίνεται ο λογαριασμός να σωθεί.

 

 

@skepasti21 Αν χρησιμοποιεί το ίδιο mail + password για σύνδεση και σε άλλους ιστότοπους ίσως να έχει πρόβλημα και αλλού.

Πολύς κόσμος χρησιμοποιεί τον ίδιο κωδικό παντού.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, skepasti21 said:

Ησυχία δεν έχω γιατί τέτοιο PHISHING δεν έχω ξαναδεί ! Εψαξα και βρήκα το προφίλ στο ινστα και αμέσως μου έστειλε...  Τι φάση ρε σεις!! Πώς από ένα copy paste να γίνει η ζημιά??? Και πως βρήκε τον αριθμό μου??? Έλεος!😱😱😱😱😱

 

 

Συγγνώμη λίγο, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική. Έχει βουίξει ο τόπος για "επιχειρηματίες" που τους αδειάζουν τους τραπεζικούς λογαριασμούς επειδή κάνουν τη βλακεία να δώσουν τους κωδικούς 2FA που παίρνουν στο κινητό τους. Έχουμε βαρεθεί να ακούμε για δημοσιογράφους και πολιτικούς που πατάνε άσχετα λινκς στη συσκευή τους και βρίσκονται να παρακολουθούνται από γνωστές και άγνωστες μυστικές υπηρεσίες. Και εμείς εξακολουθούμε και συζητάμε το ίδιο πρόβλημα για θέματα ήσσονος σημασίας, όπως λογαριασμούς Instagram.

 

Είπαμε, η φίλη είναι αφελής, αλλά και η αφέλεια έχει ένα όριο πέρα από το οποίο προκαλεί ανεπανόρθωτες συνέπειες. Μέσα στην ατυχία της, ας αισθάνεται τυχερή που δεν επικοινώνησαν μαζί της "από την τράπεζά της".

 

Τέλος πάντων, το τωρινό πρόβλημα είναι πρωτίστως θέμα του παρόχου της υπηρεσίας (Meta/Instagram) και του χρήστη, αφού αναμενόμενα η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος είναι απρόθυμη να ασχοληθεί (για μείζονα θέματα προφανώς μπορεί να επέμβει). Η φίλη σου επιχείρησε να επικοινωνήσει με κάποιο support στο Instagram, πέρα από την αυτοματοποιημένη διαδικασία ανάκτησης;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Συγγνώμη λίγο, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική. Έχει βουίξει ο τόπος για "επιχειρηματίες" που τους αδειάζουν τους τραπεζικούς λογαριασμούς επειδή κάνουν τη βλακεία να δώσουν τους κωδικούς 2FA που παίρνουν στο κινητό τους. Έχουμε βαρεθεί να ακούμε για δημοσιογράφους και πολιτικούς που πατάνε άσχετα λινκς στη συσκευή τους και βρίσκονται να παρακολουθούνται από γνωστές και άγνωστες μυστικές υπηρεσίες. Και εμείς εξακολουθούμε και συζητάμε το ίδιο πρόβλημα για θέματα ήσσονος σημασίας, όπως λογαριασμούς Instagram.

 

Είπαμε, η φίλη είναι αφελής, αλλά και η αφέλεια έχει ένα όριο πέρα από το οποίο προκαλεί ανεπανόρθωτες συνέπειες. Μέσα στην ατυχία της, ας αισθάνεται τυχερή που δεν επικοινώνησαν μαζί της "από την τράπεζά της".

 

Τέλος πάντων, το τωρινό πρόβλημα είναι πρωτίστως θέμα του παρόχου της υπηρεσίας (Meta/Instagram) και του χρήστη, αφού αναμενόμενα η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος είναι απρόθυμη να ασχοληθεί (για μείζονα θέματα προφανώς μπορεί να επέμβει). Η φίλη σου επιχείρησε να επικοινωνήσει με κάποιο support στο Instagram, πέρα από την αυτοματοποιημένη διαδικασία ανάκτησης;

 

9 ώρες πριν, το μέλος p55 έγραψε:

 

Αναφέρει ότι επικοινώνησε και της είπαν ότι δεν γίνεται ο λογαριασμός να σωθεί.

 

 

@skepasti21 Αν χρησιμοποιεί το ίδιο mail + password για σύνδεση και σε άλλους ιστότοπους ίσως να έχει πρόβλημα και αλλού.

Πολύς κόσμος χρησιμοποιεί τον ίδιο κωδικό παντού.

 

 

 

10 ώρες πριν, το μέλος god έγραψε:

Μπας και να παρετε στη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος;

Κάτι μας ξεφεύγει παίδες, η φίλη μου δεν έδωσε ούτε κάποιον 2FA κωδικό ,ούτε τηλέφωνο φαίνονταν στο προφίλ , ούτε την ήξερε. Το μόνο στοιχείο του scammer λογικά  ηταν το username της. Δοκίμασα να την "πατήσω" και γω μπας και καταλάβω επιτέλους. Στην συνομιλία μας στο Instagram μου είπε ότι θα μου έρθει sms με έναν σύνδεσμο και ότι απλά πρέπει να τον κάνω copy paste στην συνομιλία μας στο Instagram. Η πλάκα ειναι ότι ο σύνδεσμος μου ήρθε όντως από το Facebook (είναι κοινή εταιρεία, meta) και το σιγουρεψα όταν έκανα ανάκτηση κωδικού για μένα, και όντως όλα ήταν στο ίδιο μήνυμα. Οπότε , πώς στο καλό έγινε αυτό?? Κάποιος είπε ότι ο scammer προσπάθησε να κάνει ανάκτηση κωδικού και στέλνοντας τον σύνδεσμο που ήρθε σε sms , ουσιαστικά δίνω την δυνατότητα στον scammer να δημιουργήσει κωδικό για το δικό μου account. Προσπάθησα να κανω ακριβώς το ίδιο πράγμα , δηλαδή να μου έρθει σύνδεσμος που θα με οδηγούσε να δημιουργήσω νέο κωδικό. Δεν μπόρεσα, πρώτον όταν το έκανα από το δικό μου κινητό, με υποχρέωνε να το κάνω μόνο με 6ψηφιο κωδικό και όχι σύνδεσμο, 2ον προσπάθησα να το κάνω με άσχετη συσκευή αλλά εκεί μου έβαζε μύνημα ότι δεν μπορεί να σταλεί σύνδεσμος λόγω ρυθμίσεων ασφαλείας του λογαριασμού. Είδα ένα βιντεάκι στον σωλήνα με έναν Ινδό που μέσω του troubleshoot του Instagram έγραψε ένα μύνημα ότι και καλά προσπάθησε να κάνει επαναφορά κωδικού και δεν μπόρεσε και οτι μετά από λίγα λεπτά μπόρεσε να δημιουργήσει τον λεγόμενο σύνδεσμο. Το δοκίμασα και γω αλλά ναδα. Μέχρι εκεί εφτασα παιδιά, τα φώτα σας!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Συγγνώμη λίγο, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική. Έχει βουίξει ο τόπος για "επιχειρηματίες" που τους αδειάζουν τους τραπεζικούς λογαριασμούς επειδή κάνουν τη βλακεία να δώσουν τους κωδικούς 2FA που παίρνουν στο κινητό τους. Έχουμε βαρεθεί να ακούμε για δημοσιογράφους και πολιτικούς που πατάνε άσχετα λινκς στη συσκευή τους και βρίσκονται να παρακολουθούνται από γνωστές και άγνωστες μυστικές υπηρεσίες. Και εμείς εξακολουθούμε και συζητάμε το ίδιο πρόβλημα για θέματα ήσσονος σημασίας, όπως λογαριασμούς Instagram.

 

Είπαμε, η φίλη είναι αφελής, αλλά και η αφέλεια έχει ένα όριο πέρα από το οποίο προκαλεί ανεπανόρθωτες συνέπειες. Μέσα στην ατυχία της, ας αισθάνεται τυχερή που δεν επικοινώνησαν μαζί της "από την τράπεζά της".

 

Τέλος πάντων, το τωρινό πρόβλημα είναι πρωτίστως θέμα του παρόχου της υπηρεσίας (Meta/Instagram) και του χρήστη, αφού αναμενόμενα η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος είναι απρόθυμη να ασχοληθεί (για μείζονα θέματα προφανώς μπορεί να επέμβει). Η φίλη σου επιχείρησε να επικοινωνήσει με κάποιο support στο Instagram, πέρα από την αυτοματοποιημένη διαδικασία ανάκτησης;

 

10 ώρες πριν, το μέλος p55 έγραψε:

 

Αναφέρει ότι επικοινώνησε και της είπαν ότι δεν γίνεται ο λογαριασμός να σωθεί.

 

 

@skepasti21 Αν χρησιμοποιεί το ίδιο mail + password για σύνδεση και σε άλλους ιστότοπους ίσως να έχει πρόβλημα και αλλού.

Πολύς κόσμος χρησιμοποιεί τον ίδιο κωδικό παντού.

 

 

 

10 ώρες πριν, το μέλος god έγραψε:

 

ΑΥΤΟ ακριβώς έγινε , αλλά πως έρχεται το sms !!! 

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατω να καταλαβω που αποσκοπει η κλοπη λογαριασμων instagram ....  μαλλον φταει που δεν χρησιμοποιω τετοιες χαζομαρες . 

Οπως και να εχει , η απατεωνιες εχουν ξεφυγει πολυ απο τον πριγκιπα που μοιραζει περιουσιες και ολοι μας πρεπει να ειμαστε διπλα και τριπλα προσεκτικοι .

 

Μακαρι να της γινει μαθημα το παθημα , και να λεει ευχαριστω που εχασε λογαριασμο instagram και οχι τραπεζας . 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, skepasti21 said:

ΑΥΤΟ ακριβώς έγινε , αλλά πως έρχεται το sms !!! 

 

Για να ξεκινήσει ένα password reset, ανάλογα με την υπηρεσία, ο απατεώνας δε χρειάζεται να ξέρει και το τηλέφωνό σου, αρκεί να ξέρει έστω τον λογαριασμό σου. Είναι ο τρόπος με τον οποίο, ας πούμε, αλλάζεις και ο ίδιος κωδικό, αν τον έχεις ξεχάσει, αλλά έχεις ακόμη πρόσβαση στον πιστοποιημένο τηλεφωνικό αριθμό σου.

 

Σε πολλές περιπτώσεις, πάντως, ένα παραπλανητικό SMS έρχεται γιατί υπάρχουν αναρίθμητες λίστες με username/e-mail και τηλέφωνα χρηστών και κάποιες από αυτές έχουν κατασκευαστεί με τη συνεργασία των θυμάτων, που συμπληρώνουν όπου να 'ναι τον αριθμό τους, για να συμμετάσχουν σε διαγωνισμούς για ShinyHeinie Lip Gloss, ή να ψηφίσουν για τη Μις Αλωπεκία 2029.

 

Άλλες λίστες έχουν προκύψει από μαζικές παραβιάσεις ή διαρροές δεδομένων. Το θέμα δεν είναι πώς κάποιος βρήκε το τηλέφωνό σου ή αν το χρειάζεται καν. Το θέμα είναι γιατί να του στείλεις τις πληροφορίες που ζητά, που προφανώς είναι προσωπικές και συνοδεύονται από το μήνυμα "Don't share it" ή να πατήσεις σε ένα λινκ, το οποίο θα σε οδηγεί σε κάποια κακόβουλη σελίδα για να σε εξαπατήσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο κλεισότ προσωπικό μου, τα πράγματα είναι εύκολα.

Στο ανοιχτό επαγγελματικό όντως παίρνω ένα σωρό χαζομάρες κλπ. Ποτέ δεν πατάω τα λινκ προφανώς, αλλά αν το account είχε μοιραστεί σε γραμματεία κλπ. είμαι σίγουρος ότι θα έκαναν το κλικ. Φαίνεται πολύ αθώο! 

Θεωρώ ότι μέχρι πρότινος η δικλείδα ασφαλείας που είχαμε ήταν τα ελληνικά. Το phising ξεχώριζε σαν να έχεις βάλει για αγκίστρι άγκυρα. Τώρα με το chatgpt και τα σχεδόν άψογα ελληνικά, πρέπει πάντα να είσαι σε εγρήγορση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.