Jump to content



Αυξομοίωση ταχύτητας ανάγνωστης σε USB στικ 3.1


Recommended Posts

Έχω ένα Sandisk Extreme Pro 128GB USB 3.1 Stick και όταν μεταφέρω τις ταινίες που έχω περάσει μέσα (καμιά 40άρα GB), η ταχύτητά του δεν μένει κολλημένη στα 380 MB/sec που έχω δοκιμάσει ότι τα πιάνει, όταν μεταφέρω μόνο ένα μικρότερο αρχείο, αλλά αυξομειώνεται. Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό;

Τις μεταφέρω σε ένα HP ZBook Fury 15 G7 Mobile Workstation, οπότε δε θεωρώ ότι το laptop δημιουργεί πρόβλημα.

 

Κάνει αυτό:

IMG_20230622_203620.thumb.jpg.1854b9ef0c320614c7d0b757b5d3c678.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άλλη ταχύτητα έχει όταν αντιγράφεις από τον υπολογιστή στο USB στικ (Write ) και άλλη από το USB στικ στο πι σι ( Read)

 

Διαφορετικά "χειρίζεται"  το USB στικ σου (αλλά και κάθε αποθηκευτικό μέσο HDD-SSD-USB Disk) τα σε Read ή σε Write, διαφορετικά αρχεία. Δηλαδή, άλλες ταχύτητες θα έχουν 10 GB μικρά αρχεία word/pdf/Jpg/Png κλπ και άλλες 10 GB σε μεγάλα συμπαγή αρχεία mkv/mp4/Avi κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη αντιγραφή από το stick στον υπολογιστή, αρχεία που το  καθένα είναι 6-30 GB. Σε αυτή την περίπτωση ενός μόνο αρχείου έχω δει 380 MB/sec κολλημένα τέρμα, καθ΄ολη τη διάρκεια της μεταφοράς. Τώρα που έβαλα 5-6 ταινίες μαζί, κάνει αυτό.

Και τώρα που το ξανασκέφτομαι και με μία μεγάλη ταινία, το ίδιο κάνει, βουναλάκια σαν καμήλα.

Οι κορυφές είναι στα 380, δεν έχω παράπονο. Αλλά γιατί δεν τα κρατάει;

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια εγώ κάνω αντιγραφή μεταξύ των υπολογιστών μου, όχι με τη χρήση USB flash ή εξωτερικών δίσκων αλλά με το Anydesk.

Copy από το ένα pc και Paste στο άλλο χωρίς το βάλε/βγάλε στικάκια από το ένα στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα κι εγώ να το κάνω μέσω δικτύου, αλλά επειδή ένα από τα καλώδια μάλλον έχει παρουσιάσει πρόβλημα ή είναι παλιό, η επικοινωνία του PC μου με το υπόλοιπο δίκτυο γίνεται στα 100 MBps.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.