Jump to content



Τρόπος συναλλαγής σε μεταχειρισμένο αμάξι.


skepasti21

Recommended Posts

Κάποιες συμβουλές για αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου? Θέλω να κάνω ταξίδι, από νησί Βορείου Αιγαίου ,στον ηπειρωτικό χωρο για δω ένα μεταχειρισμένο αμάξι ,οπότε θα υπάρχει φυσική παρουσία μου . Ο πωλητής ειναι μαντρας όπου λογικά μειώνεται το ρίσκο εξαπάτησης. Αλλά έχω ξεχωρίσει κι άλλες περιπτώσεις τα οποία αμάξια τα έχουν ιδιώτες... σε τέτοια περίπτωση τι πρέπει να προσέξω για να μην την πατήσω? Πρέπει να τα εχω μετρητά, πρέπει να τον πάω σε τράπεζα? Στον δρόμο για μεταβίβαση αν πιάσει και τρέχει ?  Πώς μπορώ να αποφύγω τυχών αναποδιες? Ναι δεν το έχω ξανά κάνει... 

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος skepasti21 έγραψε:

Κάποιες συμβουλές για αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου? Θέλω να κάνω ταξίδι, από νησί Βορείου Αιγαίου ,στον ηπειρωτικό χωρο για δω ένα μεταχειρισμένο αμάξι ,οπότε θα υπάρχει φυσική παρουσία μου . Ο πωλητής ειναι μαντρας όπου λογικά μειώνεται το ρίσκο εξαπάτησης. Αλλά έχω ξεχωρίσει κι άλλες περιπτώσεις τα οποία αμάξια τα έχουν ιδιώτες... σε τέτοια περίπτωση τι πρέπει να προσέξω για να μην την πατήσω? Πρέπει να τα εχω μετρητά, πρέπει να τον πάω σε τράπεζα? Στον δρόμο για μεταβίβαση αν πιάσει και τρέχει ?  Πώς μπορώ να αποφύγω τυχών αναποδιες? Ναι δεν το έχω ξανά κάνει... 

αυξανεται το ρισκο!!!

 

Γενικα καλο ειναι να εχεις και 2ο ατομο μαζι σου αν γινεται. Η συναλλαγη να γινει καλυτερα μεσω τραπεζας,ebanking κλπ κλπ

Το πιο βασικο ειναι να γινει ελεγχος στο αμαξι που θα παρεις. Να μην εχει γυρισμενα χιλιομετρα να μην ειναι τρακαρισμενο η τουλαχιστον να μην εχει παρει σασι. να εχει βιβλιο σερβις και να εχει κανει ολα τα σερβις που χρειαζεται και εννοειται πριν το παρεις θα πρεπει να το δει ενας μηχανικος που να εμπιστευεσαι και ενας φανοποιος για να διαβεβαιωσουν οτι το αμαξι ειναι ενταξει

 

Αρα η αποστολη σου φαινεται να ειναι παρα πολυ δυσκολη

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, skepasti21 said:

Ο πωλητής ειναι μαντρας όπου λογικά μειώνεται το ρίσκο εξαπάτησης.

 

My sweet summer child.

Το ρίσκο εξαπάτησης δεν είναι απλά ρίσκο στον μαντρά αλλά σχεδόν κανόνας. Απ την απάτη ζουν αυτοί. 

Για την συναλλαγή, θα έλεγα όχι μετρητά. Μεταφορά τραπεζική με αιτιολογία "προς αγορά υπ. αρ. ΧΧΧΧ-1234 ε.ι.χ."

Μπορεί να γίνει μίσα πριν τη τζίφρα μισά μετά ή όπως συμφωνήσεις. Εννοείται απόδειξη στο πλήρες ποσό. 

 

Τώρα το τι πρέπει να προσέξεις είναι επιστήμη ολόκληρη. 1000 πράγματα είναι.

Καλύτερα είναι να έχεις μηχανικό. Αλλιώς μην αγοράσεις αυτοκίνητο. Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό αλλά πίστεψέ με δεν είναι.

Αργά ή γρήγορα θα βρεις τις εκπλήξεις που πιθανόν κρύβει αυτό που αγόρασες αλλά τότε θα είναι πλέον αργά. 

Δεν είναι μόνο τα λεφτά που θα δώσεις και θα πάνε χαμένα, είναι και η ασφάλειά σου. Δεν παίζουμε με αυτά. 

 

Αν δεν έχεις δικό σου μηχανικό εκεί που θα πάς (όχι μηχανικό του πωλητή προφανώς), μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια υπηρεσία ελέγχου μεταχειρισμένου. More general info εδώ 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

ως μαντράδες θεωρούνται και κάτι automarin?

ναι

και μαλιστα απο τους συγκεκριμενους ξερω 2 ατομα που πηραν αμαξι με γυρισμενα χλμ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, το μέλος skepasti21 έγραψε:

Ο πωλητής ειναι μαντρας όπου λογικά μειώνεται το ρίσκο εξαπάτησης.

χαχαχα!

 

Μην παρεις για κανενα λογο μτχ αμαξι εισαγωγης

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν αγόρασα το δικό μου είχα χρησιμοποιήσει τη spot mechanic, είναι μία από τις πρώτες εταιρίες.

Δεν πρόκειται να βρουν τα πάντα, είναι λίγο καχύποπτοι με κάποια, αλλά σε γενικές γραμμές παίρνεις ένα καλό report για το αυτοκίνητό σου.

Μετά μπορείς να το ελέγξεις σε αντιπροσωπεία με ραντεβού και κάποιο κόστος.

 

Προσωπικά για αυτοκίνητο <3000 δεν θα έκανα τπτ, θα το κοίταζα μόνος μου.

Για αυτοκίνητο 3000<χ<10000 πιστεύω η spotmechanic φτάνει.

Για αυτοκίνητο >10000 θα το κοίταζα και σε spotmechanic και σε αντιπροσωπεία.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Τσεκαρισμα απο μηχανικο ΚΑΙ φαναρτζη. Προσπαθησε να βρεις γνωσατο στην πολη που να ξερει καποιον η να εχει εμπειρια.

 

2. Λεφτα....400/500€ προκαταβολη με αποδειξη (εστω αθεωρητη, αλλα με σφραγιδα εμπορου) και τα υπολοιπα ΜΟΝΟ με καταθεση με αιτ την αγορα /πινακιδα και φυσικα ΠΛΗΡΕΣ ποσο. Οποια δικαιολογια να σου πει, θυμισου λτι αν γινει αντιδικια, οτι γραφει η αποδειξη θα παρεις (αν παρεις)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.