Jump to content



Σε ποιά Ilyama θα πηγαίνατε;


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Θα δώσω την τρέχουσα οθόνη (24άρα) στον junior για το πρώτο του PC και μιας και ήθελα πάλι να έχω ρύθμιση καθ' ύψος και usb hub στην οθόνη, κατέλειξα (μάλλον) σε Ilyama.. 

 

Δεν έχω δει από κοντά τα μοντέλα που με ενδιαφέρουν αλλά έχω δει τις ίντσες και το φορμάτ τους και η αλήθεια είναι οτι οι 34άρες wide ειδικά αυτές χωρίς "κούρμπα" είναι πολύ μακρυνάρια για τα γούστα μου, αλλά ίσως βολεύουν σε παραγωγικότητα και το λεγόμενο immersion..

 

Έχετε άποψη για τα παρακάτω; Το **3466* σε κάτι καμμένα youtube σχόλια διάβασα οτι "ξεκλειδώνει" χρώματα σε 10-bit. Δεν ξέρω αν γίνεται και αν είναι αλήθεια. Χρήση σαν δεύτερη οθόνη δουλειάς σε εφαρμογές γραφείου, σερφάρισμα και κάνα ETS2, CS1.6, Forza Horizon, Halo (ή άλλο FPS αλλά σπάνια) Κάρτα μία 1080 τώρα αλλά ελπίζω σε 4070 - 4080 σύντομα (για να πάει η γρία στον junior επίσης :hehe:

 

IIYAMA.COM

34-calowy G-MASTER GB3461WQSU z klanu Red Eagle to sprzęt, który pozwoli Ci w pełni wykorzystać drzemiący w Tobie potencjał. Uzbrojony w technologię FreeSync technology z odświeżaniem...
IIYAMA-SKLEP.PL

Monitor iiyama G-Master GB3467WQSU-B5 RedEagle 34" UWQHD VA LED 0,4ms 165Hz /2xHDMI, 2xDP/ FreeSync FlickerFree BlackTuner w sklepie internetowym z monitorami iiyama-sklep ✅...

 

IIYAMA-SKLEP.PL

Monitor iiyama G-Master GB3466WQSU-B1 Red Eagle 34" VA, 144Hz, 1ms, zakrzywiona matryca, FreeSync Premium Pro w sklepie internetowym z monitorami iiyama-sklep ✅ Wysokiej jakości...
IIYAMA-SKLEP.PL

Monitor iiyama G-Master Red Eagle GB3271QSU WQHD IPS 165Hz 1ms FreeSync Premium 2xHDMI 2xDP w sklepie internetowym z monitorami iiyama-sklep ✅ Wysokiej jakości monitory | Akcesoria...

 

Να πω επίσης οτι και η τιμές τους εδώ Πολωνία είναι αρκετά προσιτές που και αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο + ρύθμιση ύψους + usb hub

Link to comment
Share on other sites

Απαραιτήτως IPS, sRGB 100% (σχεδόν αυτονόητο πλέον, αλλά κοίταξέ το), ανάλυση 4Κ ή κατά δεύτερο λόγο QHD, τουλάχιστον με θύρα displayport, στα κατά το δυνατόν περισσότερα Hz, αναλόγως των χρημάτων και ανεξαρτήτως μάρκας. Το 4K σχεδόν απαιτεί διαγώνιο 32" τουλάχιστον. 

Έγινε επεξεργασία από Oric
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Δηλαδή το χάσμα μεταξύ VA και IPS καλά κρατεί ε;  Επίσης δεν είμαι σίγουρος αν σε 21:9 φορμάτ υπάρχει 4κ? Το φοβάμαι αυτό το φορμάτ αλλά θα ήθελα αλήθεια να το δοκιμάσω..

 

Από αυτές που παρέθεσα, η πιο "παραδοσιακή" 32αρα είναι IPS αλλα σε 2K ανάλυση. Θέλω όμως την ρύθμιση καθ΄ ύψος και το usb hub και δεν βρήκα άλλο κατασκευαστή με όλο το πακέτο + νορμάλ τιμή (μέχρι 500€)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.