Jump to content



Nissan K11 ταμπλό


serpico75

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Ζήτω απεγνωσμένα βοήθεια στο θέμα που έχω σχετικά με το αυτοκίνητο.


Γνωρίζω ότι λόγω παλαιότητας (1999), μία λύση είναι να το αποσύρω, όπως μου έχουν πει όσοι το έχω συζητήσει, και έχω ζητήσει βοήθεια. Αλλά είπα να ανεβάσω ένα thread, για να μην αναλύσω άλλο αυτή τη γελοία "λύση", και να μιλήσω σοβαρά.

 

Πρόκειται για ένα Nissan Micra K11 998cc 

 

Το πρόβλημα βρίσκεται στο ταμπλό/καντράν. Εχει:


-τρεις δείκτες (ένδειξη βενζίνης, ένδειξη ταχύτητας, ένδειξη θερμοκρασίας μηχανής)

 

-ψηφιακο χιλιομετρητή


-ψηφιακο ρολόι

 

Το μόνο που δουλεύει είναι το ρολόι

 

Οι τρεις δείκτες είναι στο μηδέν.

 

Όσο για τον χιλιομετρητή, δε γράφει km

 

Για τη δική μου ασφάλεια θέλω να ξερω, αρχικά, τη θερμοκρασία τού κινητήρα. Δεύτερον, με εχει ταλαιπωρήσει πάρα πολύ το να μην γνωρίζω πόσο βενζίνη υπάρχει. Και τρίτον, εάν πούμε ότι τα δύο αυτά είναι "δευτερεύοντα" (πες ότι μπορώ να οδηγήσω χωρίς τις ενδείξεις αυτές (βενζίνης & θερμοκρασίας)), δεν γράφει ούτε ένα km, κάτι που έχει σαν αποτέλεσμα να με κόβουν στον έλεγχο στο Κ.Τ.Ε.Ο.

 

Το πήγα να το κοιτάξουν σε δύο ανθρώπους σε επισκευές κοντέρ. Το προσπάθησαν αρκετά και οι δύο. Μου είπαν ότι χρειάζεται αλλαγή κοντέρ.

Θα μπορούσα να ζητήσω εδώ σε σας να μου συστήσετε μάστορες κοντέρ, να το προσπαθήσω σε αυτόν που εσείς θα μου συστήσετε, κ.λπ. κ.λπ

Αλλά επειδή δεν έχω χρόνο για ολ' αυτά, θέλω να ρωτήσω το εξής. Είδα πως μπαίνει/βγαίνει το κοντερ. Το έκανα και μόνος μου. Οπότε, μπορώ να πάω να πάρω ένα μεταχειρισμένο, να το βάλω, και να πάω στο ΚΤΕΟ. Ας γράφει μόνο km. Για τη βενζίνη και τη θερμοκρασία, θα δω τι θα κάνω. Αν και, απ' ό,τι έχω διαβάσει, και τα μεταχειρισμένα δεν είναι και τόσο ελαττωματικά, ούτε τόσο γουρούνι στο σακί. Είναι πολύ πιθανό, ο αγοραστής να μη διαλέγει το κατάλληλο για το δικό του μοντέλο αυτοκινήτου. Και το λέω αυτό διότι κάποτε, που είχα μια συζήτηση για το θέμα με έναν ηλεκτρονικό αυτοκινήτων (με τον οποίο, δυστυχώς, αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να έχω επικοινωνία), μου είχε πει πως, σε πιρεπτωση αντικατάστασης, πρόσεχε, διότι το κάθε αυτοκίνητο, έχει δικό του κοντερ-ταμπλο. Μπορεί δύο αυτοκίνητα να είναι στα ίδια κυβικά, να μοιάζουν, να μοιάζουν και τα ταμπλό τους, αλλά, εάν πάρεις διαφορετικά (λάθος) τα ταμπλό, δεν θα έχεις αποτέλεσμα. Το αυτοκίνητο θα είναι εντάξει, τα καλώδια εντάξει, ρεύματα εντάξει, το ταμπλό που θα αγοράσεις να μην έχει θέμα, όλα εντάξει τέλος πάντων, και να νομίζεις ότι αγόρασες ελαττωματικό κοντέρ.

Πιστεύω, ότι πριν πάω για την αγορά, πρέπει να κοιτάξω κάτι στο κοντέρ. Κάποιο χαρακτηριστικό (χαρακτηριστικά).

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε σε αυτό; Η εάν δεν είναι αυτό που λέω για τα χαρακτηριστικά, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Πιστεύω, ότι πριν πάω για την αγορά, πρέπει να κοιτάξω κάτι στο κοντέρ. Κάποιο χαρακτηριστικό (χαρακτηριστικά).

 

Οπωσδήποτε θα έχει part number το δικό σου, κάνε αναζήτηση στο google με αυτό και θα βρεις.

Εγώ βλέπω αυτό (τυχαίο, δεν ξέρω αν ταιριάζει) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει με τον αριθμό πλαισίου να ψάξεις στους καταλόγους ώστε να βρεις ακριβώς ποια part number παίρνει αν δεν έχει πάνω το δικό του, όπως λέει και ο Σίμος.

Σίγουρα όταν πας στη μάντρα πρέπει να έχεις και το δικό σου μαζί για δείγμα.

Για να σου βρούν ίδιο part number και σχετικά κοντινό σειριακό / ημερομηνία κατασκευής που μάλλον θα ταιριάζει.

 

Για επισκευή του δικού σου πάντως, δε χρειάζεται να είναι ηλεκτρονικός αυτοκινήτων, οποιοσδήποτε ηλεκτρονικός να είναι μπορεί να τσεκάρει/επισκευάσει την πλακέτα, αν αυτή είναι που έχει το πρόβλημα και όχι κάποια καλωδίωση/βραχυκύκλωμα στο αυτοκίνητο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε παρε ενα με στροφομετρο ρε φιλε και βαλτο πανω

 

σαν αυτο

 

WWW.EBAY.CO.UK

Find many great new & used options and get the best deals for 1573705241 nissan micra (k11) 1.3 1992-2000 instrument panel at the best online prices at eBay! Free delivery for many products!

σαν αυτο

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Πρέπει με τον αριθμό πλαισίου να ψάξεις στους καταλόγους ώστε να βρεις ακριβώς ποια part number παίρνει αν δεν έχει πάνω το δικό του, όπως λέει και ο Σίμος.

Σίγουρα όταν πας στη μάντρα πρέπει να έχεις και το δικό σου μαζί για δείγμα.

Για να σου βρούν ίδιο part number και σχετικά κοντινό σειριακό / ημερομηνία κατασκευής που μάλλον θα ταιριάζει.

 

Για επισκευή του δικού σου πάντως, δε χρειάζεται να είναι ηλεκτρονικός αυτοκινήτων, οποιοσδήποτε ηλεκτρονικός να είναι μπορεί να τσεκάρει/επισκευάσει την πλακέτα, αν αυτή είναι που έχει το πρόβλημα και όχι κάποια καλωδίωση/βραχυκύκλωμα στο αυτοκίνητο. 

Ερώτηση: γιατί κάνεις αναφορά σε τόσα part numbers σε ένα ταμπλό; Εάν το βγάλω, βγάλω τα πλαστικά ώστε να δω από μέσα την πλακέτα και όλα τα τριγύρω από την πλακέτα, δε θα βρω κάπου εκεί ένα μόνο part number, με το οποίο θα μπορούσα να κάνω δουλειά; Πίστευα ότι αυτό εσωτερικά το part number "έπαιρνε" μαζί του κόμπο όλα τα χαρακτηριστικά όργανα που συνοδεύουν το συγκεκριμένο ταμπλό.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, serpico75 said:

Ερώτηση: γιατί κάνεις αναφορά σε τόσα part numbers σε ένα ταμπλό; Εάν το βγάλω, βγάλω τα πλαστικά ώστε να δω από μέσα την πλακέτα και όλα τα τριγύρω από την πλακέτα, δε θα βρω κάπου εκεί ένα μόνο part number, με το οποίο θα μπορούσα να κάνω δουλειά; Πίστευα ότι αυτό εσωτερικά το part number "έπαιρνε" μαζί του κόμπο όλα τα χαρακτηριστικά όργανα που συνοδεύουν το συγκεκριμένο ταμπλό.

 

Το δικο σου ένα έχει αλλά σε ένα VIΝ, για κάθε ανταλλακτικό μπορεί να υπάρχουν περισσότερα του ενός part number που είναι συμβατά.

Στην περίπτωσή σου, υπάρχει ταμπλό με στροφόμετρο, υπάρχει χωρίς, σε άλλα χρώματα, από άλλους ΟΕΜ κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τράβηξα την παρακάτω φωτογραφία. Κοιτάξτε τί μου έχουν κάνει. Δεν ξέρω ποιος. Η ίδια η vdo, η Nissan, ένας από τους δύο μάστορες από τους 3 που το έχω στείλει (τη φωτογραφία την τράβηξα μετά τον δεύτερο):

20231004_092734.jpg.9fab80ca2cce044fe4e9e2e4c6230f43.jpg

Στο βαλε-βγαλε το ταμπλό, ούτε μια στο τρισεκατομμύριο δεν μπορεί να έχει γίνει το σκίσιμο. Η συγκεκριμένη τοποθέτηση δεν το κάνει αυτό. Δεν είναι τύπου τέτοιου. Ανθρώπινο χέρι (για κάποιο λόγο) το έχει κάνει αυτό.

 

Κατι ακόμη να ρωτήσω. Τι είναι αυτό το Vin; Επειδή ήδη το έχω βγάλει και ξαναβάλει το κοντέρ-ταμπλο (είναι πανευκολο), μπορώ βάσει αυτού τού Vin, να βρω το part number, οπως θα έκαναν στη nissan, που χρειάζεται, και να προχωρήσω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι παράλογο το σκισιμο εφόσον έχει γίνει προσπάθεια επιδιόρθωσης. Ο αριθμός του ανταλλακτικού είναι σφραγισμένος στο πλαστικό, ψάξε καλύτερα. VIN number είναι ο αριθμός πλαισίου.

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω για αυτό το VIN number. Για την ώρα, αυτό που μπορώ να ανεβάσω είναι:

 

 

IBB.CO

Image IMG-20231008-111825 in Johnyb98's images album

Αυτό δε νομίζω να βοηθήσει, αλλά έτσι το ανεβάζω μπας και...

 

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα αυτό που ζητάμε. Είναι το VIN τής VDO. Είχατε δίκιο. Το καρτελακι με το VIN φαίνεται στην παραπάνω φωτογραφία (σκισμένο label). Δε μου το είχαν κάνει επίτηδες. Όταν το έδωσα για επισκευή, αναγκαστικά έπρεπε να σκιστεί για να φτάσει ο τεχνικός στην πλακέτα. Είμαι κάπως τυχερός διότι το σκισμένο μέρος απ' το καρτελακι, δεν είχε πέσει πουθενά, κι έτσι μπόρεσα να βρω το VID (248106F710)

 

Το τρίτο από αριστερά που δε φαίνεται καλά είναι το 8

 

 

IBB.CO

Image IMG-20231008-114058 in Johnyb98's images album

 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Το βρήκα αυτό που ζητάμε. Είναι το VIN τής VDO. Είχατε δίκιο. Το καρτελακι με το VIN φαίνεται στην παραπάνω φωτογραφία (σκισμένο label). Δε μου το είχαν κάνει επίτηδες. Όταν το έδωσα για επισκευή, αναγκαστικά έπρεπε να σκιστεί για να φτάσει ο τεχνικός στην πλακέτα. Είμαι κάπως τυχερός διότι το σκισμένο μέρος απ' το καρτελακι, δεν είχε πέσει πουθενά, κι έτσι μπόρεσα να βρω το VID (248106F710)

 

Το τρίτο από αριστερά που δε φαίνεται καλά είναι το 8

 

Αν παρατηρήσεις γράφει "warranty void if case opened". Στα ελληνικά σημαίνει "η εγγύηση είναι άκυρη αν ανοιχτεί". Το ταμπελάκι δεν μπαίνει τυχαία στο άνοιγμα, αν ανοιχτεί θα σκιστεί. Ένας σωστός τεχνικός θα το σκίσει με τρόπο που να φαίνεται μετά ο αριθμός ανταλλακτικού.

 

Με το 248106F710 θα ψάξεις σε μάντρες ή καταστήματα ανταλλακτικών και θα βρεις αυτό που χρειάζεσαι. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, το μέλος Simon έγραψε:

 

Το ταμπελάκι δεν μπαίνει τυχαία στο άνοιγμα, αν ανοιχτεί θα σκιστεί. Ένας σωστός τεχνικός θα το σκίσει με τρόπο που να φαίνεται μετά ο αριθμός ανταλλακτικού.

 

Ναι, θα συμφωνήσω απολυτα. Δύο ομάδες: ή έχεις γνωστό/φίλο/συγγενή/κτλ που σε στέλνει σε ΣΩΣΤΟ τεχνικό, όπως αναφέρεις, ή δεν έχεις αυτόν το γνωστό τής εμπιστοσύνης, ανοίγεις χρυσό οδηγό και πας γουρούνι στο σακί. Ανήκω στους δεύτερους, και τα αποτελέσματα στη φωτό. Η φωτογραφία δείχνει όχι μόνο τα της εγγύησης αλλά και ότι μπορεί (το πιο πιθανό) να έπιασε στα χέρια του την πλακέτα και να της έβγαλε τα μάτια. Κάτι που θα είχα αποφύγει σε έναν τεχνικό με γνώσεις, και όπως τον περιγράφεις. Η επισκεψή μου σε έναν σωστό τεχνικό θα μπορούσε να με είχε βγάλει από αυτόν τον πραγματικό γολγοθα,  να με είχε στείλει εδώ και μέρες με ένα σωστό ταμπλό στο ΚΤΕΟ για επανέλεγχο που θα είχα περάσει, και το αυτοκίνητο να ήταν έτοιμο να βγει ΣΩΣΤΑ στους δρόμους.

 

Δυστυχώς, όπως για την πλακέτα, το ίδιο γουρούνι στο σακί θα πάω να "αγοράσω" ταμπλό. Εφόσον δεν έχω γνωστό να πάω συστημένος σε τέτοιο κατάστημα μεταχειρισμένων που δουλεύουν, πάμε πάλι στα τυφλά.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Εφόσον δεν έχω γνωστό να πάω συστημένος σε τέτοιο κατάστημα μεταχειρισμένων που δουλεύουν, πάμε πάλι στα τυφλά.

 

Μην ξεκινήσεις τη γύρα, πάρε τηλέφωνα και ρώτα για το συγκεκριμένο κωδικό. Απλά "ψάχνω ταμπλό micra 99 με part number 248106F710".

Στη Λιοσίων έχει πολλά (από σταθμό ΗΣΑΠ Αττική έως τρεις γέφυρες), όπως και στη Φραντζή (Νέος Κόσμος). Τηλέφωνα βρίσκεις πανεύκολα πλέον, δεν είμαστε στο 1995. Google is your friend

Link to comment
Share on other sites

Simon, βοηθάς, βοηθάς πολύ, με τις τοποθεσίες που δεν είχα καν σκεφτεί. Βοηθάς και συ, όπως και όλα τα παιδιά εδώ, και ευχαριστώ! ξανά.

 

Αυτό με το τηλέφωνο είναι κάτι που ήδη έχω σκεφτεί και γω. Δυστυχώς, όμως, (άποψή μου) το τηλέφωνο δεν είναι κάτι που διαφοροποιεί από τη γυρα. Αυτό που θα κερδίσεις είναι η βενζίνη. Που ξέρω εάν αυτός που θα μου πει στο τηλέφωνο "ναι, το έχω", όταν το πάρω θα δουλεύει;

 

Εάν δεν έχεις τον της εμπιστοσύνης (ομάδα Α παραπάνω) να σε στείλει ΚΑΡΦΩΤΑ να αγοράσεις το λειτουργικό, πας γουρούνι στο σακί.

 

Και το άλλο. Άντε και στο τηλέφωνο μου λέει ναι, έλα να το πάρεις. Πάω, το παίρνω, το βάζω επάνω. Πες ότι γράφει km, μου δείχνει θερμοκρασία μηχανής και βενζίνη (δείκτες που οπωσδήποτε τους χρειάζομαι), πάω στο ΚΤΕΟ, και τη στιγμή του ελέγχου δεν γράφει km. Τί γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Αυτό που θα κερδίσεις είναι η βενζίνη.

 

Και χρόνο, που για εμένα είναι πολύτιμος :)

 

17 λεπτά πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Εάν δεν έχεις τον της εμπιστοσύνης (ομάδα Α παραπάνω) να σε στείλει ΚΑΡΦΩΤΑ να αγοράσεις το λειτουργικό, πας γουρούνι στο σακί.

 

Κι εγώ έτσι αγοράζω, δεν ζητάω σύσταση. Αν δεν λειτουργείς το πας πίσω αυθημερόν και ζητάς τα λεφτά σου.

 

18 λεπτά πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Και το άλλο. Άντε και στο τηλέφωνο μου λέει ναι, έλα να το πάρεις. Πάω, το παίρνω, το βάζω επάνω. Πες ότι γράφει km, μου δείχνει θερμοκρασία μηχανής και βενζίνη (δείκτες που οπωσδήποτε τους χρειάζομαι), πάω στο ΚΤΕΟ, και τη στιγμή του ελέγχου δεν γράφει km. Τί γίνεται;

 

Αυτονόητο δεν είναι ότι (αν είναι ηλεκτρονικά τα km) χρειάζεται ειδικό για να το ρυθμίσει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, serpico75 said:

Simon, βοηθάς, βοηθάς πολύ, με τις τοποθεσίες που δεν είχα καν σκεφτεί. Βοηθάς και συ, όπως και όλα τα παιδιά εδώ, και ευχαριστώ! ξανά.

 

Αυτό με το τηλέφωνο είναι κάτι που ήδη έχω σκεφτεί και γω. Δυστυχώς, όμως, (άποψή μου) το τηλέφωνο δεν είναι κάτι που διαφοροποιεί από τη γυρα. Αυτό που θα κερδίσεις είναι η βενζίνη. Που ξέρω εάν αυτός που θα μου πει στο τηλέφωνο "ναι, το έχω", όταν το πάρω θα δουλεύει;

 

Εάν δεν έχεις τον της εμπιστοσύνης (ομάδα Α παραπάνω) να σε στείλει ΚΑΡΦΩΤΑ να αγοράσεις το λειτουργικό, πας γουρούνι στο σακί.

 

Και το άλλο. Άντε και στο τηλέφωνο μου λέει ναι, έλα να το πάρεις. Πάω, το παίρνω, το βάζω επάνω. Πες ότι γράφει km, μου δείχνει θερμοκρασία μηχανής και βενζίνη (δείκτες που οπωσδήποτε τους χρειάζομαι), πάω στο ΚΤΕΟ, και τη στιγμή του ελέγχου δεν γράφει km. Τί γίνεται;

 

Θα το δοκιμάσεις και αν δε δουλεύει θα του το πας πίσω. 

Σε αντίστοιχη περίπτωση σε Ibiza μου έδωσε ο μαντράς 5-6 ταμπλό ώστε να βρω ένα που παίζει πλήρως και τα αλλα απλά του τα γύρισα πληρώνοντας αυτό που κράτησα.

Αλλά εδώ είναι και επαρχία οπότε ίσως άλλες σχέσεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτοκίνητο είναι. Τα km φαίνονται ηλεκτρονικά στο ταμπλό.

 

Τόσο στο δικό μου ΚΤΕΟ όσο και σε δεύτερο ΚΤΕΟ που έχω τηλεφωνήσει, μου έχουν πει το ίδιο. Το μεταχειρισμένο ταμπλό, είτε περισσότερα είτε λιγότερα km δείχνει, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Σε αντίστοιχη περίπτωση σε Ibiza μου έδωσε ο μαντράς 5-6 ταμπλό ώστε να βρω ένα που παίζει πλήρως και τα αλλα απλά του τα γύρισα πληρώνοντας αυτό που κράτησα.

 

 

You livin' yo dream bro

 

Spoiler

54ca262ed3895.jpeg

 

  • Plits 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.