Jump to content



Αναβάθμιση desktop και δεν ανοίγει η οθόνη


Recommended Posts

1 ώρα πριν, το μέλος orestisv έγραψε:

με 100% usage, οταν κάνω render, που είναι και η βασική εργασία του υπολογιστή

Αυτό έπρεπε να το πεις εξαρχής. Θες επειγόντως κουτί να παίρνει 360 ψυγείο. Το 240 είναι μικρό γι'αυτό που θες.

Link to comment
Share on other sites

Νορμάλ είναι για τον 14700 οι 100 για render ακόμη και με την 240 υδρόψυξη, άντε να πέσει 3-4 βαθμούς με την 360 και μεγαλύτερο κουτί με καλύτερο airlow ΑΝ δεν έχεις ήδη γιατί δεν είπες τι κουτί έχεις.  Το τροφοδοτικό δεν έχει σχέση με την θερμοκρασία της CPU , προτιμότερο όμως θα ήταν να έβαζες ένα πολύ καλύτερο αν είναι να κάνεις render κλπ με το μηχάνημα. Νομίζω ότι αυτό που έχεις δεν έχει OTP protection δηλαδή over temperature protection αν τυχόν το ζορίσεις και ανεβάσει πολύ θερμοκρασία αν και δεν νομίζω να φτάσεις τόσο κοντά στα 750w .

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Αυτό έπρεπε να το πεις εξαρχής. Θες επειγόντως κουτί να παίρνει 360 ψυγείο. Το 240 είναι μικρό γι'αυτό που θες.

Σιγα μην πεσουν οι Temp με μεγαλυτερο ψυγειο...θα πεσουν αλλα θα ειναι λιγο.

 

Καλυτερα να κανει Undervolt...εχει πιθανοτητες να πεσει και 10 και 15 βαθμους αν το ψαξει...και αν ειναι σταθερο το CPU.

 

Αυτοι οι επεξεργαστες ειναι φτιαγμενοι να κανουν Throtle 😛

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Σιγα μην πεσουν οι Temp με μεγαλυτερο ψυγειο...θα πεσουν αλλα θα ειναι λιγο.

 

Καλυτερα να κανει Undervolt...εχει πιθανοτητες να πεσει και 10 και 15 βαθμους αν το ψαξει...και αν ειναι σταθερο το CPU.

 

Αυτοι οι επεξεργαστες ειναι φτιαγμενοι να κανουν Throtle 😛

Με το κουτί που έχει όχι. Αν πάρει ένα τριπλό και το βάλει μπροστά άνετα θα είναι στους 90 με σωστό κουτί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. 

Νομίζω θα πάω για undervolt, αρχικά μήπως και δω διαφορά. Προς το παρόν δεν έχω καθόλου τα πλαινά στο κουτί για να αερίζεται όσο μπορεί. Με την πρώτη ευκαιρία αλλαγή κουτιού και τροφοδοτικού και ΑΙΟ. Επειδή όμως θα αργήσει λίγο,(πανί με πανί)  θεωρείτε πως σε θερμοκρασίες μέχρ 85-98 βαθμούς για καμιά ώρα την ημέρα θα τον καταστρέψει το cpu? Δεν μπορώ να αποφύγω το σταμάτημα των render καθώς είναι καθημερινή δουλειά.

 

Link to comment
Share on other sites

Στην αναγκη βαλε μεγιστη συχνοτητα στους p cores στα 5,3 και στους e cores στα 4. Δεν θα καταλαβεις και καμια διαφορα στην αποδοση.

edit: τωρα ειδα την ψυχτρα. Και 5.1/3.9 θα δοκιμαζα.

Έγινε επεξεργασία από god
Link to comment
Share on other sites

Χαμήλωσα το πρωί τα limit 1 & 2 στα 200WATT (turbo power limit) έναντι των 250watt που νομίζω έχει stock στα bios, και έχω max 80βαθμους με 100% use cpu. Θέλω να δώ τις επόμενες μέρες την απόδοση σε σχέση με πρίν σε χρόνους. Αν και λίγο που έκανα κάποια render σήμερα, δεν κατάλαβα κάποια αισθητή διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.