Jump to content



Thermaltake Sonic Tower σε AM4


PetrosD

Recommended Posts

Εδώ και πολλά χρόνια είχα την ψύκτρα Thermaltake Sonic Tower (μάλλον version 2) στον υπολογιστή μου με socket 775. E8400 αρχικά και Q9550 στη συνέχεια. Ήταν τελείως αθόρυβη και έπρεπε να ζοριστεί η CPU για να πάρει μπρος ο ανεμιστήρας, ο οποίος είναι ένας Arctic F12 PWM PST αθόρυβος.

Πέρσι το Δεκέμβριο η μητρική μάλλον κάτι έπαθε, γιατί μετά από λίγη ώρα χρήσης, σβήνει μόνη της. Οπότε φέτος 2023 τον Ιανουάριο άλλαξα μητρική cpu και μνήμες και πέρασα σε socket AM4 με AMD Ryzen 5 2600. Χρησιμοποιώ την εργοστασιακή ψήκτρα, αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος, ακούγεται ο ανεμιστήρας.

Οπότε φτάνουμε στο δια ταύτα: Θέλω να βάλω τη Thermaltake Sonic Tower στο καινούριο socket. Ίσως υπάρχουν κάποια brackets μετατροπής, ίσως μπορεί να γίνει κάποια ιδιοκατασκευή. Βοηθήστε με παρακαλώ. Όσοι με ξέρουν θα ξέρουν ότι λύσεις του τύπου πάρε μια καινούρια ψύκτρα δεν είναι επιθυμητές!

 

Να η βάση της ψύκτρας, κάτι θα γίνεται, δε μπορεί:

 

sktd02a.velika.jpg

 

Να και οι διαστάσεις του AM4 54×90 mm:

 

AVvXsEjcg9jLtjGnylScCBWNucsOwGZa6by1FW8b

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, το μέλος PetrosD έγραψε:

Ίσως υπάρχουν κάποια brackets μετατροπής, ίσως μπορεί να γίνει κάποια ιδιοκατασκευή. 

 

Πολύ αμφιβάλλω ότι υπάρχουν, old timer. Θα μπορεί να γίνει με 3d printing αλλά δεν αξίζει τον κόπο και το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα αυτά τα τρία:

 

1. Be Quiet

WWW.SKROUTZ.GR

xlarge_20191108152808_be_quiet_am4_mount

 

2. Alpenföhn

WWW.OVERCLOCKERS.CO.UK

Order Alpenfohn AM4 Mounting Bracket for Olymp Atlas and Matterhorn Series now online and benefit from fast delivery.

 

3. Alpenföhn

WWW.E-SHOP.GR

Óåô óôÞñéîçò øýêôñáò Alpenfoehn. Ìðïñåß íá ÷ñçóéìïðïéçèåß óôéò Brocken 2, Brocken ECO êáé SKU:PER.607215

 

Σίγουρα το 1. μου δίνει μια σταθερή βάση να βιδώσω εγκάρσιο σίδερο από πάνω. Κάποιο από τα εξαρτήματα της Thermaltake που έχω θα κάνει, η θα μπορεί να τροποποιηθεί για να κάνει. Στην πραγματικότητα έχω μια άλλη ψύκτρα που έχει τέτοια βιδωτά πτερύγια από κάτω και μπορεί αυτά να κάνουν όπως είναι.

Το 2 φαίνεται ακόμα καλύτερο.

Το 3 θα μπορούσα να το δοκιμάσω, φαίνεται και αυτό να δίνει μια σταθερή βάση για πατέντα.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα.

 

Θυμάστε τις ψύκτρες για socket 939; Ε, αυτές είχαν ένα κεντρικό μέταλο που έπιανε στα άκρα στα 2 δόντια που είχαν οι πλαστικές βάσεις του socket 939. Με λίγο αναζήτηση στο internet, διάβασα ότι τα δόντια στις βάσεις του AM4 είναι στις ίδιες θέσεις. Έτσι ξήλωσα το κεντρικό σίδερο από μια παλιά ψύκτρα 939 και με έναν φτιαχτό αποστάτη έβαλα την Thermaltake. Ακόμα έχω ξάπλα το case γιατί δεν είναι απολύτως σταθερή στη θέση της και φοβάμαι μην κάνει η βαρύτητα καμιά βλακεία.

 

Όλα λειτουργούν καλώς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, PetrosD said:

Την έβαλα.

 

Θυμάστε τις ψύκτρες για socket 939; Ε, αυτές είχαν ένα κεντρικό μέταλο που έπιανε στα άκρα στα 2 δόντια που είχαν οι πλαστικές βάσεις του socket 939. Με λίγο αναζήτηση στο internet, διάβασα ότι τα δόντια στις βάσεις του AM4 είναι στις ίδιες θέσεις. Έτσι ξήλωσα το κεντρικό σίδερο από μια παλιά ψύκτρα 939 και με έναν φτιαχτό αποστάτη έβαλα την Thermaltake. Ακόμα έχω ξάπλα το case γιατί δεν είναι απολύτως σταθερή στη θέση της και φοβάμαι μην κάνει η βαρύτητα καμιά βλακεία.

 

Όλα λειτουργούν καλώς.

 

 

Μπράβο, αυτό θα σου πρότεινα και γω αλλά με μεταλλικά braces όπως αυτά της νοκτουα. 

Έτσι πάνω στα πλαστικά νομίζω είναι λιγάκι υποψήφιο μέλος του διαβόλου γιατί όσο να ναι είναι 700 γραμμάρια και είναι αρκετά ψηλή. 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

 Το σίδερο από την παλιά ψύκτρα. Ποιός το περίμενε μετά από τόσα χρόνια ότι θα ήταν κάπου πάλι χρήσιμο!

000_5421.thumb.JPG.80091f64f4552a5ea99c8bb6c5177919.JPG

 

Ο αποστάτης. 9-10 χιλιοστά. Θα τον βγάλω και θα φτιάξω άλλον, πιο πλατύ, να μην κουνιέται καθόλου η ψύκτρα. Για δοκιμή, καλά πήγε.

000_5419.thumb.JPG.003bd8011aace6a936778314bfe21b2d.JPG

000_5420.thumb.JPG.4b2d82f7e3248ea932dc75f89cec5d84.JPG

 

Οι μνήμες πιθανών να μη χωράνε στις θέσεις 1-3, οπότε τις έβαλα στις θέσεις 2-4.

000_5422.JPG.da622cf05246fe324057a3e705cdca61.JPG

 

 

1 λεπτό πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

 

Μπράβο, αυτό θα σου πρότεινα και γω αλλά με μεταλλικά braces όπως αυτά της νοκτουα. 

Έτσι πάνω στα πλαστικά νομίζω είναι λιγάκι υποψήφιο μέλος του διαβόλου γιατί όσο να ναι είναι 700 γραμμάρια και είναι αρκετά ψηλή. 

 

Πρόσθεσε και το βάρος του ανεμιστήρα που μπήκε ανάμεσα. Για δώσε link για τα μεταλικά της noctua που λες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, PetrosD said:

Πρόσθεσε και το βάρος του ανεμιστήρα που μπήκε ανάμεσα. Για δώσε link για τα μεταλικά της noctua που λες.

 

Είναι με βίδα, δε κάνει bolt-on αυτή η λάμα του 939 για εκείνα. βλ. spoiler

 

10 minutes ago, PetrosD said:

Οι μνήμες πιθανών να μη χωράνε στις θέσεις 1-3, οπότε τις έβαλα στις θέσεις 2-4.

 

 

Πρόσεχε γιατί παίζει να έχεις θέμα με stability. Εμένα σε "λάθος" slot δε μπουτάρει καν το pc.

 

 

Spoiler

image.png

 

NOCTUA.AT

Continuing Noctua’s tradition of supplying customers with its premium-class SecuFirm2™ mountings free of charge, the NM-AM4 kit allows Noctua users to upgrade their coolers to AMD’s AM4...

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Πρόσεχε γιατί παίζει να έχεις θέμα με stability. Εμένα σε "λάθος" slot δε μπουτάρει καν το pc.

 

Θα το παρακολουθήσω. Μέχρι τώρα μια χαρά λειτουργεί.

 

Ας είναι με βίδα, μπορώ να φτιάξω χειροποίητο σίδερο με τρύπες. Αυτοί λένε το στέλνουν δωρεάν αν έχεις κάποια noctua, αλλά δεν έχω. Βρήκα να το πουλάνε κιόλας, αλλά δε συμφέρει η τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Πάμπολλες AM4 -συμπεριλαμβανομένης της συγκεκριμένης- θέλουν (ή προτείνουν) πρώτες τις 2-4 έτσι κι αλλιώς. Χάρη σου έκανε η ψύκτρα.

 

Αυτή δεν είναι η μητρική σου;

https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_b450m-ds3h-v2_e_1101.pdf

 

Πήγαινε 1-4 Installing the Memory.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, PetrosD said:

 

Θα το παρακολουθήσω. Μέχρι τώρα μια χαρά λειτουργεί.

 

Ας είναι με βίδα, μπορώ να φτιάξω χειροποίητο σίδερο με τρύπες. Αυτοί λένε το στέλνουν δωρεάν αν έχεις κάποια noctua, αλλά δεν έχω. Βρήκα να το πουλάνε κιόλας, αλλά δε συμφέρει η τιμή.

 

Noμίζω πως το ΑΜ5 έχει ίδιες τρύπες με το ΑΜ4, αν ναι υπαρχει αυτό 
 

WWW.WEBSUPPLIES.GR

Cooler Master socket AM5 Bracket Mounting Kit 603007190-GP, για συμβατά μοντέλα coolers, της Cooler Master

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή είναι η μητρική. Το έχω το manual και το διάβασα όταν έβαλα τις μνήμες. Η αρίθμιση που έγραψα παραπάνω είναι τυχαία, απλά βλέποντας στα slots στη σειρά και δεν συμφωνεί με αυτή του manual. Το λέω αυτό για να μη νομίζει κανείς ότι δεν τις έχω σε διάταξη dual channel. Προς θεού, έχω dual channel τις μνήμες μου στα pc μου από το 2002. Τώρα οι μνήμες είναι όπως ακριβώς προτείνει το manual όταν υπάρχουν 2 τεμάχια.

 

6 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Noμίζω πως το ΑΜ5 έχει ίδιες τρύπες με το ΑΜ4, αν ναι υπαρχει αυτό

 

Ναι, ίδιες είναι. Πωπω τσάμπα είναι αυτό!

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 20/12/2023 at 3:44 ΜΜ, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Noμίζω πως το ΑΜ5 έχει ίδιες τρύπες με το ΑΜ4, αν ναι υπαρχει αυτό 
 

WWW.WEBSUPPLIES.GR

Cooler Master socket AM5 Bracket Mounting Kit 603007190-GP, για συμβατά μοντέλα coolers, της Cooler Master

 

 

Τα πήρα τελικά και είναι τέλεια. Χρησιμοποίησα τα 2 κάτω σίδερα που φαίνονται στη φωτογραφία. Έχουν και από μια τρύπα με βόλτες στη μέση και δίνουν βιδάκια. Μια εγκάρσια λάμα που είχα από το εργοστασιακό κιτ της Thermaltake ήταν ακριβώς στο μήκος που είχαν οι 2 τρύπες μετά την τοποθέτηση του παραπάνω στη μητρική. Ήρθε και έκατσε τέλεια.

 

000_5455.thumb.jpg.93ef58f6e144c97058ee9cc30ab44d69.jpg000_5453.thumb.jpg.df842d1f2a9579faef5ca8809c5a9845.jpg

 

Έφαγα με τον τροχό λίγο τις βίδες, για να μπορώ να τις σφίξω με γαλλικό κλειδί μετά, γιατί δεν είχα πρόσβαση με κατσαβίδι από πάνω.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.