Jump to content



δικτυακός εκτυπωτής σε android δεν εντοπίζεται


serpico75

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Έχω τον ασύρματο εκτυπωτή Samsung 2525W. Τον έχω εγκαταστήσει δικτυακά ασύρματα. Εκτυπώνει ο υπολογιστής με Windows. Θέλω να φτιάξω και το tablet καί το κινητό να εκτυπώνουν (Android καί τά δύο), αλλά δεν βρίσκουν τον εκτυπωτή.

 

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μια παράξενη ρύθμιση στον εκτυπωτή σχετικά με το δίκτυο. Με είχε ταλαιπωρήσει αρκετά όταν τον ρύθμισα πριν καιρό. Τον είχα συνδέσει με τον υπολογιστή με USB για να δώσω τις ρυθμίσεις μέσω ενός wizard που έχει ο εκτυπωτής όταν μπεις στα settings. Σε αυτό το wizard δε θα ήθελα να ξαναμπώ για να μην έχω πάλι τα ίδια. Αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται να φτάσω τόσο μακριά.

 

Το παράξενο με τη ρύθμιση του εκτυπωτή είναι ότι συνδέεται ασύρματα με το router, και ο υπολογιστής συνδέεται με το δίκτυο καλωδιακά, και η εκτύπωση γίνεται χωρίς ο υπολογιστής να χρειαστεί να συνδεθεί ασύρματα (δηλαδή με ασύρματη κάρτα δικτύου) με τον εκτυπωτή. Νομίζω είναι παράξενο, αλλά δουλεύει. Η διαδικασία-διαδρομή τής εκτύπωσης, δηλαδή, είναι:

 

Α. pc -> router (καλωδιακά)

Β. router -> εκτυπωτής (Wi-Fi)

 

Κάνω προσπάθεια να εγκαταστήσω τον εκτυπωτή σε tablet και κινητό, αλλά καί τά δύο δεν βρίσκουν τον εκτυπωτή. Αρχικά, με το default print service. Στη συνέχεια, με εγκατάσταση Samsung Print Service Plugin. Καί τά δύο, τόσο το αυτόματο searching όσο και η σταθερή IP τού εκτυπωτή, δεν τον βρίσκουν.

 

Καί το κινητό και το tablet συνδέονται στο router (ανοίγουν σελίδες web). Αλλά, γιατί ο εκτυπωτής δεν εντοπίζεται, τη στιγμή που ο υπολογιστής εκτυπώνει;

 

Στον υπολογιστή, στα properties του εκτυπωτή, σαν θύρα, βρίσκεται σωστά η IP τού εκτυπωτή: 192.168.1.116

 

Κάποια ιδέα;

 

Σας ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Μια στιγμή, διότι κάτι παράξενο/παράξενα συμβαίνουν. Στα settings τού εκτυπωτή, η IP 192.168.1.116 βρίσκεται στην ενότητα TCP/IP.

 

Στην ενότητα Wireless, δεν υπάρχει IP.

 

Έχει και συνέχεια το παράξενο. . . Πριν δώσω εκτύπωση, και ανάβοντας το ασύρματο λαμπάκι στον εκτυπωτή, στα settings τού router, εκεί που έχει τη λίστα για wifi clients, σαν IP εκτυπωτή έχει 0.0.0.0 Μόλις δώσω μια εκτύπωση, φεύγει το 0.0.0.0 για τον εκτυπωτή, και ο εκτυπωτής παίρνει 192.168.1.116 σαν wifi client IP. Δηλαδή, σαν να γίνεται αντιστροφή: η IP κάρτας δικτύου (Ethernet) τού εκτυπωτή, πηγαίνει σαν IP κάρτας wifi.

 

Στην πραγματικότητα, κοιτάζω στα settings του εκτυπωτή, και βλέπω πως έχει ρυθμιστεί ο εκτυπωτής να συνδέεται ασύρματα στο SSID τού router, αλλά δυστυχώς, δεν υπάρχει στα settings κάπου η ασύρματη IP τού εκτυπωτή για να τη μάθω. Γι'αυτό και δεν μπορεί να τον δει ούτε το κινητό ούτε το tablet. Η IP 192.168.1.116 που βάζω είναι λάθος. Είναι "φαινομενικά" η wifi IP τού εκτυπωτή. Την πραγματική, δεν μπορώ πουθενά να τη μάθω. Έδωσα μία εκτύπωση για αυτό το λόγο:μήπως με την εκτύπωση, φανεί στο router η wifi IP του εκτυπωτή. Αλλά, όχι. Βάζει τη στιγμή της εκτύπωσης, για wifi IP, την Ethernet IP. Οπότε, ακόμα και τη στιγμή τής εκτύπωσης, δεν γίνεται επιτυχής ανίχνευση από tablet/phone ο εκτυπωτής με την 192.168.1.116 που βάζω.

 

Στην ουσία, η εκτύπωση πετυχαίνει από υπολογιστή, διότι εκεί βγαίνει η εκτύπωση αρχικά από καλώδιο. Αυτό αποδεικνύεται εάν απενεργοποιήσω στον υπολογιστή την Ethernet καρτα, και συνδεθώ από τον υπολογιστή ασύρματα με το router. Με αυτό το σενάριο, εκτύπωση δεν γίνεται ούτε από τον υπολογιστή.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Εχω τον 2580, που ειναι ιδιας γενιας.
Θυμαμαι οταν τον πηρα οτι ειχα κανει ολες τις ρυθμισεις του, μεσα αποτο webgui. Εκει επισης ηθελε να επιλεξεις καποια προτωκολλα για mobile print Κλπ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Webgui μπαίνω και γω, αλλά, απ' όσο θυμάμαι πριν 1-2 χρόνια που τον επαναρυθμισα διότι κάτι είχε γίνει με την ασύρματη εκτύπωση, τότε, λοιπόν, δεν είχα δει κάτι για mobile printing πρωτοκολλα, κτλ. Βέβαια, μπορεί και να μη θυμάμαι καλά. Αλλά δε θέλω να ξαναμπώ στο Wizard ή manual ρύθμιση ασύρματης εκτύπωσης, διότι είναι ψιλοχαος. Θα παιδευτω πολύ.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Το παράξενο με τη ρύθμιση του εκτυπωτή είναι ότι συνδέεται ασύρματα με το router, και ο υπολογιστής συνδέεται με το δίκτυο καλωδιακά, και η εκτύπωση γίνεται χωρίς ο υπολογιστής να χρειαστεί να συνδεθεί ασύρματα (δηλαδή με ασύρματη κάρτα δικτύου) με τον εκτυπωτή. Νομίζω είναι παράξενο, αλλά δουλεύει. Η διαδικασία-διαδρομή τής εκτύπωσης, δηλαδή, είναι:

 

Α. pc -> router (καλωδιακά)

Β. router -> εκτυπωτής (Wi-Fi)

Απολυτα φυσιολογικο, τι σου προκαλει εντυπωση?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.