Jump to content



Ερώτηση σχετικά με τον Boot Manager


Recommended Posts

Γεια σας.

 

Πρόσφατα, έβαλα έναν nvme gen 4 ο οποίος καθόταν στο συρτάρι και μάζευε σκόνη, σε λειτουργία. Σε αυτόν, πέρασα καθαρά τα Windows 11.

Στο σύστημα μέσα όμως , είχα έναν ακόμη ο οποίος περιείχε κι αυτός την προηγούμενή μου εγκατάσταση των Windows 11. Δεν μου έκοψε να τον αφαιρέσω πρωτού ξεκινήσω την νέα εγκατάσταση.. Στην θέση αυτού έβαλα τον νέο, και σε άλλη θέση αυτόν.

 

Θέλοντας και μη λοιπόν τώρα, το σύστημα, βλέπει τον Boot Manager μόνο όταν ο παλιός nvme είναι παρόν στο σύστημα. Αν αυτός αφαιρεθεί, το νέο nvme, ενώ φαίνεται κανονικά στο Bios, δεν μπορεί να επιλεχθεί ως boot drive και μου λέει πως δεν υπάρχει κάποιος δίσκος με λειτουργικό.

 

Έχω απενεργοποιήσει απ'τα Windows το Splash Screen το οποίο σου λέει να διαλέξεις λειτουργικό και ξεκινάει κατευθείαν από τον νέο, ο οποίος ήταν ο προεπιλεγμένος.

 

Η ερώτησή μου όμως είναι η εξής: 

Σε περίπτωση που κάνω Format τον προηγούμενο nvme (ή τον αφαιρέσω ξανά), υπάρχει περίπτωση να "σπάσει" την εγκατάσταση; Ειδικά στην περίπτωση Format. 

Γνωρίζει κάποιος; 

Δεν είναι ότι με ενοχλεί που υπάρχει μία ακόμη εγκατάσταση (σε περίπτωση failure ας πούμε, θα μπορούσε να είναι χρήσιμη), αλλά δεν θέλω να εξαρτάται η εκκίνηση του συστήματος απ'τον παλιό nvme. Υπάρχει τρόπος να το "ξεγελάσω"; Μήπως απλά απενεργοποιώντας το Boot Option απ'τα Windows, έχει ήδη...ξεγελαστεί; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Σε περίπτωση που κάνω Format τον προηγούμενο nvme (ή τον αφαιρέσω ξανά), υπάρχει περίπτωση να "σπάσει" την εγκατάσταση; Ειδικά στην περίπτωση Format.

 

Παρε οτι θα γράψω with a grain of salt γιατί απο τότε έχουν περάσει πολλά χρόνια.

 

Σε αντιστοιχη περιπτωση σε εμενα, ναι, "εσπασε" την εγκατάσταση.

 

Το δικο μου το case από όσο θυμαμαι ήταν το εξής: SSD λειτουργικο, HDD data. Τα παιζει το λειτουργικο, φορματ και εγκατάσταση ενώ ο HDD ήταν συνδεδεμένος. Στηνεται λειτουργικό, όλα καλά. Κάποια στιγμή, για λόγο που δεν θυμάμαι, επρεπε να αφαιρεσω απο το σύστημα τον HDD.

 

To σύστημα δεν ξεκινουσε πλέον. Τωρα, τι δουλειά ειχε ο Boot Manager/MBR σε ένα μέσο το οποιο δεν ήταν εκκινησιμο, ειλικρινα δεν ξέρω και δεν το εψαξα σε βάθος ποτέ.

 

Αν θυμαμαι καλά το είχα φτιάξει (ή ειχα προσπαθησει να το φτιάξω?) με fixmbr.

 

Απο τότε ποτέ μα ποτέ δεν ξεχνάω να αποσυνδέω οποιονδηποτε άλλο SSD/HDD απο το σύστημα όταν στηνω WIn (το ιδιο και στις σπανιες φορές που στηνω dual boot, θελω τα 2 λειτουργικα να ειναι ανεξάρτητα το ένα απο το άλλο just in case, και ας επιλέγω manually ποιο θα εκκινησει απο τον Boot Manager της μητρικης).

 

...το οποιο θα πρέπει να μην ξεχάσω να το κάνω κσι σε μερικές μερες γιατί έχω πάλι το ιδιο case...

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν διαγράψεις ή αφαιρέσεις τον παλιό, δεν θα εκκινεί ο νέος, πράγματι και αυτό που έχεις κάνει ως τώρα, δεν αρκεί. Για να το διορθώσεις, μπορείς να αφαιρέσεις προσωρινά τον παλιό να bootάρεις από ένα winpe με macrium και να χρησιμοποιήσεις την επιλογή fix boot problems που έχει. Πάλι ίσως να μην είναι 100% σωστό, γιατί λογικά θα λείπει το μικρό κρυφό partition από τον νέο ssd, αλλά τουλάχιστον θα είναι αυτόνομος στο να εκκινεί μόνος του κλπ.

 

Αν σκοπεύεις να διατηρήσεις bootable και τον παλιό, θα πρέπει να του διορθώσεις και αυτουνού το bcd για να μην ψάχνει τον καινούριο όταν πάει να εκκινήσει, αλλά να εκκινεί το δικό του λειτουργικό. Να αναιρέσεις δηλαδή το <<ξεγέλασμα>> που έκανες. Άρα έτσι θα μπορείς μόνο από το bios ή με το f-key της μητρικής να διαλέγεις δίσκο εκκίνησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η σωστή λύση είναι να κατασκευάσεις ένα EFI partition (FAT32) στον νέο δίσκο και να τρέξεις ένα BCDBoot για να το φτιάξεις αυτόματα.

 

Ανάλογα με το πώς ακριβώς είχε γίνει η εγκατάσταση, ίσως δουλέψει και αν απλά αποσυνδέσεις τον παλιό δίσκο και τρέξεις Startup Repair από bootable windows install USB.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Για αρχή θα αποσυνδέσω τον παλιό για να δω συμπεριφορά . Και λογικά θα κάνω αυτό με το bootable USB (όταν είναι συνδεδεμένο bootable USB  φαίνεται αμέσως στα boot options του bios). 

Διαφορετικά θα εξετάσω όλες τις επιλογές που έχω ! Πιο πολύ για να μην πάει χαμένος ο παλιός nvme 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

Ανάλογα με το πώς ακριβώς είχε γίνει η εγκατάσταση, ίσως δουλέψει και αν απλά αποσυνδέσεις τον παλιό δίσκο και τρέξεις Startup Repair από bootable windows install USB.

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.