Jump to content



ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΕΣ ΚΛΗΣEIΣ ΑΠΑΤΗΣ - ΙΣΩΣ ΘΥΜΑ SPOOFING - ROBOCALLS - ΑΧΡΗΣΤΕΥΟΥΝ ΣΥΣΚΕΥΗ


Recommended Posts

Μια φορά ειχαμε βριστει με εναν πολύ ασχημα γιατι μου ειχε πει οτι ειχα γραφτει σε online trading απο μονος μου γιαυτο με καλεσε και ηθελε να βγει απο πάνω.

 

...το σηκωνα, τον εβριζα, το ξανα εκλεινα στα καπακια και δεν προλάβαινε να παρει ανασα.

 

Με πηρε απο 10 διαφορετικούς αριθμους και καθε φορά ακουγε για την μανα του + μπλοκ. Δεν ξανα πηρε, σταματησε μονος του.

 

Πλεον μολις παιρνουν (1 φορα στο 6μηνο) η απαντηση μου ειναι οτι για να επενδυσω πρεπει να υπαρχουν χρηματα, ευγενικα. Δεν ξανα ενοχλουν. 

 

Τωρα τα ηχογραφημένα ειναι ενα θέμα, αλλα καλο θα ηταν να ενημερωσεις αστυνομια κτλ μπας και γινει κατι στην μπανανια.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Tι ξέρεις για το Pegasus και το Predator?

 

Το Pegasus πρώτη φορά το ακούω τώρα από σένα.

 

Για το Predator χθες είδα στις ειδήσεις ότι είναι λογισμικό που έχει φτιάξει μια εταιρία, και το έχει δώσει για χρήση στην αγορά. Και πριν λίγες ημέρες της έκοψαν τη διακίνηση. Οπότε (να υπερανησυχω) μου λες να αρχίσω να σβηνω; Κάποιες παραπάνω οδηγίες συμβουλές και λίγο ανάλυση για Pegasus & Predator?

23 ώρες πριν, το μέλος p55 έγραψε:

 

Δεν κλικάρουμε link σε SMS,mail,Viber κλπ κλπ.

Σε κλήσεις αποφεύγουμε την χρήση της λέξης "ναι" (ερώτηση παγίδα : Είστε ο κύριος τάδε ;)

 

Εγώ σε όλους αυτούς που μου κάνουν κλήσεις και δεν θέλω να τους μιλήσω κάνω ότι δεν τους ακούω. :hehe:

 

πχ

 

Εγώ: Λέγεται

 

Σπάμερ : Μπλα, μπλα, μπλά.

 

Εγώ: Ποιος είναι ;

 

Σπάμερ : Μπλα, μπλα, μπλά.

 

Εγώ: Ποιος είναι ; Γιατί δεν μιλάτε ;

 

Σπάμερ : Μπλα, μπλα, μπλά,

 

Εγώ: Σούλα, πάλι εσύ είσαι μωρή ;

Εγώ: Τι στο καλό έχει πάθει αυτό το τηλέφωνο και δεν ακούγεται ;

 

Viber δεν έχω. Links σε sms και mails, δεν έχω κλικαρει ποτέ.

 

Απ' ό,τι βλέπω στο διάλογο δείγμα που παραθέτεις, δεν έχεις βάλει τη λέξη "ναι", που στην αρχή λες είναι επικίνδυνη. Σωστό+έξυπνο.

 

Εάν έχεις χρόνο, μπορείς να μας πεις πως δρα επικίνδυνα το "ναι" + άλλες λέξεις;

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

πως δρα επικίνδυνα το "ναι" + άλλες λέξεις;

 

Μπορεί να μονταριστεί σε υποτιθέμενη συναίνεση.

 

Δηλαδή, μπορούν να βάλουν το δικό σου "ναι"  στην ερώτηση "συμφωνείτε με το τάδε ή το δείνα"

 

CYBERGUY.COM

Robocallers want to record you saying yes so that they can use your voice for illegal activity. Here's what you can look out for.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

23 ώρες πριν, το μέλος p55 έγραψε:

Εγώ: Λέγεται

 

 

Αυτό δεν το πρόσεξε κανένας ;

Τι σας μάθαινε ο Μπαμπινιώτης ;

:hehe:

Just now, το μέλος serpico75 έγραψε:

Σωστά. Αλλά ακόμη και εάν μονταριστει, χρήματα (πως) μπορούν να πάρουν;

 

 

Δεν είναι απαραίτητο.

Μπορούν να το παρουσιάσουν σαν απόδειξη προφορικής συμφωνίας ότι δέχεσαι να λαμβάνεις διαφημιστικά SMS και αυτοί να πληρώνονται από το διαφημιζόμενο.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, serpico75 said:

Το Pegasus πρώτη φορά το ακούω τώρα από σένα.

 

Για το Predator χθες είδα στις ειδήσεις ότι είναι λογισμικό που έχει φτιάξει μια εταιρία, και το έχει δώσει για χρήση στην αγορά. Και πριν λίγες ημέρες της έκοψαν τη διακίνηση. Οπότε (να υπερανησυχω) μου λες να αρχίσω να σβηνω; Κάποιες παραπάνω οδηγίες συμβουλές και λίγο ανάλυση για Pegasus & Predator?

 

Μεγάλη συζήτηση τα Pegasus, Predator και συναφή, ας μην την ανοίξουμε εδώ. 

Αναφέρθηκες στο αν μπορεί κάποιος να έχει πρόσβαση στο κινητο και σου είπα 2 spyware που έκαναν ντόρο τώρα τελευταία.

Mπορείς να διαβάσεις/ακούσεις περισσότερα γι αυτά σε ευκολόπεπτο podcast εδώ : NSO και Pegasus και Predator

 

Πέρα απ' αυτά αν θέλεις να είσαι ασφαλής πρέπει να αντιμετωπίζεις οποιαδήποτε συσκευή άμεσα ή έμμεσα συνδεδεμένη στο δίκτυο ώς potentially compromised.

Και ακολουθείς τους κλασικούς πλέον κανόνες ψηφιακής υγιεινής.

Ένα άρθρο που τα έχει μαζεμένα και δίνει μια γενική εικόνα με πληροφορίες για το πως να ελέγξεις τις συσκευές σου για spyware είναι αυτό εδω.

 

 

7 minutes ago, p55 said:

 

Αυτό δεν το πρόσεξε κανένας ;

Τι σας μάθαινε ο Μπαμπινιώτης ;

:hehe:

 

Οχι γιατί είδαμε το "κλησεις" στον τίτλο.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2024 at 11:20 ΠΜ, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Πέρα απ' αυτά αν θέλεις να είσαι ασφαλής πρέπει να αντιμετωπίζεις οποιαδήποτε συσκευή άμεσα ή έμμεσα συνδεδεμένη στο δίκτυο ώς potentially compromised.

 

Εγώ, όπως έχω αναφέρει καί σε άλλο θέμα, την πάτησα άσχημα μέσω μίας εφαρμογής file explorer, που ήθελα να εγκαταστήσω στο νέο κινητό. Συγκεκριμένα τον ES File Explorer. Μου άρεσε το περιβάλλον του, στο παλιό Samsung Galaxy GT-S7580, και ήθελα με το ίδιο να συνεχίσω στο νέο Motorola.

 

Στο play store, η Google το έχει αποσύρει λόγω άσχημης, πλέον, εφαρμογής malware/virus. Όλα αυτά, περί εφαρμογής virus τού ES File Explorer, τα έμαθα, αφού κατέβασα το .apk από third-party web site, και έκανα την εγκατάσταση. Μπαίνοντας στην εφαρμογή, κάπου εμφανίστηκε/πετάχτηκε σαν αστραπή-διάολος, σε full screen, κάτι που ΔΕΝ προλαβαίνεις να ελέγξεις, πάτησα κάτι σε αυτό το full screen, και μάλλον από κει ξεκίνησαν όλα. Αυτό 2-3 μήνες πίσω (περίπου), αλλά, φαίνεται, όλον αυτόν τον καιρό, δρούσε background. Δεν ξέρω. Ίσως αυτό έδωσε και τον αριθμό μου (τής τηλεφωνίας) κάπου, και, μάλιστα, δρα αυτή τη στιγμή, και σε άλλα σημεία στο κινητό, με επικίνδυνες διαστάσεις. Εγώ, βέβαια, έκανα το uninstall στον ES File Explorer, αλλά απομεινάρια έμειναν, φυσικά, παρά το uninstall/remove. Αυτά τα uninstall/remove είναι της πλάκας.

 

Λόγω, όπως λες και συ, πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι σε κάθε συσκευή "άμεσα ή έμμεσα συνδεδεμένη στο δίκτυο ώς potentially compromised.". Για το λόγο αυτό, για αυτήν την προετοιμασία μόλυνσης, από την αγορά και δώθε, δεν έχω πάρει το νέο κινητό, και άρχισα να του φορτώνω ό,τι υπάρχει σε αφαρμογές, παιχνίδια, κλπ κλπ στο web. Δε σκέφτομαι/δρω έτσι. Τίποτα:ίσα ίσα ελάχιστες εφαρμογές (απολύτως απαραίτητες), για να είμαι προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο, όπως αυτό που έπαθα.

 

Αλλά, εδώ, έχουμε άλλο θέμα . . .

Βλέποντας τί γίνεται αυτές τις ημέρες + αυτά που διάβασα στο link που δίνεις, (δεν έχω διαβάσει ακόμη τα πάντα), σκέφτηκα ένα backup + format (factory reset). Δεν θα είναι μεγάλη διαδικασία για μένα, διότι, όπως περιέγραψα, δεν έχω φορτώσει το κινητό με εφαρμογές και διάφορα άλλα πάρα πολλά, που θα πάρει πολύ καιρό να το επαναφέρω στην ίδια κατάσταση με ένα format. Factory reset, λίγα πράγματα θα του βάλω, θα κάνω και το restore, και ok.

 

Αλλά, αυτό που με "τρομάζει", είναι στο άρθρο τού zdnet, ότι κάποια stalkerware (που αυτόν τον όρο από τη σελίδα σου τον έμαθα -άσχετο αυτό- ), κάποια, λοιπόν, stalkerware, καταφέρνουν να μη φύγουν ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ από format (λέμε, τώρα, σε περίπτωση που έχω stalkerware). Καλά, πώς είναι δυνατόν κάτι τέτοιο; Δηλαδή, τώρα, τι, η συσκευή είναι έτοιμη για κάδο σκουπιδιών;;;

 

Δεν ξέρω. Αν και όντας πολύ προσεκτικός, μάλλον την έχω πατήσει πολύ άσχημα. Και με το σκεπτικό ότι πρέπει πάντα να είμαστε προετοιμασμένοι για μία compromised συσκευή, το να κάνω τη διαδικασία backup+format, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΝΟΗΜΑ. Αφού, αυτοί οι ιοί, δρουν όπως τους έχουν βάλει να δρουν, μπορεί μετά από 3-4 ημέρες που θα κάνω το format, να έχω και πάλι τα ίδια. Οπότε, backup+format φαίνεται μία "ΛΥΣΗ" σε εισαγωγικά. Αλλά, ΔΕΝ πρέπει να είναι ακριβώς μία λύση.

 

Δεν ξέρω. Έχω μπλεχτεί, λιγάκι. Ή μάλλον, έχω μπλεχτεί αρκετά!!

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.