Jump to content



ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΕΣ ΚΛΗΣEIΣ ΑΠΑΤΗΣ - ΙΣΩΣ ΘΥΜΑ SPOOFING - ROBOCALLS - ΑΧΡΗΣΤΕΥΟΥΝ ΣΥΣΚΕΥΗ


Recommended Posts

Από την Πέμπτη, 29/02/2024 , δέχομαι στο πρωινό διάστημα της ημέρας, περίπου 11:00 - 16:00 , άσχετες κλήσεις στο κινητό. Οι κλήσεις είναι από άσχετους αριθμούς κινητών. Καποιοι πρέπει να εντόπισαν τον αριθμό μου, και να είναι είναι robocalls (μάλλον έπεσα θύμα spoofing).

 

Απαντώντας, κάτι τηλεφωνητές στα αγγλικά από πίσω.

 

Πήρα στον πάροχό μου , και είδαν τον αριθμό μου πως είναι κρυμμένος καί σε εντυπους καί σε ηλεκτρονικούς καταλόγους.

 

Δυστυχώς, είπαν, δεν μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω.

 

[Πέμπτη, 29/02/2024]

-Οι κλήσεις που ξεκίνησαν την Πέμπτη 29/02/2024, εκείνη την ημέρα ήταν μόνο από ελληνικούς αριθμούς κινητών.

 

[Παρασκευή, 01/03/2024]

-Την Παρασκευή 30/02/2024, άρχισαν να μπαίνουν στο παιχνίδι και χώρες εκτός Ελλάδας:

α. +33 x xx xx xx xx

β. +39 xxx xxx xxxx

γ. κινητά εντός Ελλάδας

 

[Σάββατο, 02/03/2024]

-Να, και τώρα που γράφω το thread, πριν 7 λεπτά, δέχτηκα από εξωτερικό:

α. +39 xxx xxx xxxx

β. πριν 3 περίπου λεπτά κινητό εντός Ελλαδας

 

Μου έχουν αχρηστεύσει το κινητό. Το βάζω στο αθόρυβο στο διάστημα 11:00 - 16:00 (περίπου), για να έχω την ησυχία μου, εφόσον οι κλήσεις, ανά διαστήματα, έρχονται από το κενό και είναι μαγνητόφωνο (κλήσεις φούσκα). Είναι πραγματικά ένα σπάσιμο νεύρων!!!

Θα χρειαστεί να απαντήσει σε καμία πραγματικά πραγματική και σοβαρή κλήση, δεν θα απαντήσω, και θα δημιουργηθεί κανένα σοβαρό πρόβλημα.

 

Κοίτα να δεις πως μπλέξαμε.

 

Αγαπητοί συνφορουμοίτες, HEEEEELLLLLPPPPPP!!!

Link to comment
Share on other sites

Εάν οι αριθμοί επαναλαμβάνονται, μπορείς να τους αποκλείσεις από τη συσκευή σου.

Εάν κάθε φορά είναι νέος αριθμός, δεν υπάρχει εύκολη λύση. Θα σου πρότεινα ούτως ή άλλως να κάνεις μία καταγγελία στην ΕΕΤΤ, αλλά αυτό δεν θα σου λύσει το άμεσο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ξέχασα να το πω αυτό. Κανένας αριθμός δεν είναι ίδιος με άλλο. Οπότε, ο αποκλεισμός από τη συσκευή, δεν πιάνει τόπο.

 

Νομίζω έχω μπλέξει κάπως άσχημα!!

 

Πάντως, ρίξτε μιά ματιά εδώ, στο παρακάτω link:

 

https://eu.community.samsung.com/t5/galaxy-s10-series/caller-id-and-spam-protection-is-missing/td-p/1145507

 

εγώ όταν το διάβασα, κυρίως στη δεύτερη σελίδα, δεν πίστευα αυτά που διάβαζα. Όταν διαβάσετε, θα καταλάβετε. . .

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, serpico75 said:

εγώ όταν το διάβασα, κυρίως στη δεύτερη σελίδα, δεν πίστευα αυτά που διάβαζα. Όταν διαβάσετε, θα καταλάβετε. . .

 

E εντάξει, σε carrier locked συσκευές το ξηλώνουν. Εμάς σχεδόν δεν υπάρχουν τέτοιες. 

 

Πάντως Αν έχεις samsung κάνει καλή δουλειά το spam protection, καλύτερη από την αντίστοιχη εφαρμογή της ίδιας της google.

Aκόμα και να μη κόψει τελείως κάποια κλήση θα τη μαρκάρει σαν πιθανό spam.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση (εντάξει, που δε λύνει το πρόβλημα), απλά θα την είχε οποιοσδήποτε αντιμετώπιζε το πρόβλημα.

 

Ερώτημα: πώς εντοπίστηκε και βανδαλίστηκε ο δικός μου αριθμός???

 

Θα μου πείτε το αυταπάντητο, τύχη.

 

Και το επόμενο ρητορικό, και πάλι, ερώτημα αυτού που την πάτησε: δηλαδή, σε ολόκληρο τον κόσμο (και άντε, για να μην γίνω τοοοΟΟΟΟΟΟΟΟΟσο υπερβολικός), για να μην πω σε ολόκληρη την ανθρωπότητα, άντε να πω σε ολόκληρη την Ελλάδα, ο δικός μου αριθμός???

 

Και τότε θα μου πείς, πήγαινε για κανένα τζόκερ το απόγευμα.

 

Αλλά, δε νομίζω να είναι κάτι τέτοιο. Η τύχη. Κάπου αλλού είναι η τρύπα. Ίσως κάποιο site με web αγορές, που δεν το έχουν τόσο καλά σφραγισμένο.

 

Ή, για μένα, κάποιος που έχει τα contacts τού κινητού του (και μεταξύ άλλων, καί το δικό μου αριθμό,) σε cloud. Ίσως από κει πάνω, από cloud, το βρήκε κάποιος hacker, και παίζει τώρα. Εγώ τα contacts μου, δεν τα έχω ανεβάσει ποτέ σε cloud. Πάντα μόνο στη συσκευή τοπικά.

 

Ή  μπορεί να είναι και αυτό που γράφει στη δεύτερη σελίδα τού link που έδωσα. Άσχετο με τις συσκευές. Κάτι άλλο που αναφέρει εκεί. . .

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη κάποιος κακόβουλος να στοχεύει ειδικά εσένα. Σκέψου πως αν είχες αξία για κάποιον κακόβουλο, θα σε χτυπούσε με πολύ πιο αποτελεσματικούς τρόπους χωρίς καν να το καταλάβεις.

Εσένα απλά από κάπου βρέθηκε στις λίστες των σπαμερ.

Το κάπου μπορεί να είναι κάποια online υπηρεσία, κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα κλπ.

Ειδικά από τα ελληνικά eshop τύπου σκρουτζομάγαζων πωλούνται / γίνονται τακτικά leak τα δεδομένα των χρηστών.

 

Βάλε caller με spam protection όπως αυτός που έχει η Samsung, και κάνε και block/report τους αριθμούς που σε καλούν και δε θα σε ενοχλούν άλλο. 

Αν δεν έχεις interaction σταματάνε να σε καλούν.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Βάλε caller με spam protection όπως αυτός που έχει η Samsung, και κάνε και block/report τους αριθμούς που σε καλούν και δε θα σε ενοχλούν άλλο. 

Αν δεν έχεις interaction σταματάνε να σε καλούν.

 

Στο "Caller ID & spam"

 

το "See caller and spam ID" (Identify business and spam numbers" , ήταν στο "On" , και φυσικά εκεί το άφησα.

Νομίζω σε αυτό αναφέρεσαι.

 

 

"Αν δεν έχεις interaction σταματάνε να σε καλούν." Τι εννοείς με αυτό; Εάν εννοείς εάν καλώ πίσω να δω τι κρύβεται πίσω από κάθε αριθμό, δεν καλώ πίσω. Αυτό εννοείς ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, serpico75 said:

Νομίζω σε αυτό αναφέρεσαι.

 

 

Nαι σε αυτό.

 

 

53 minutes ago, serpico75 said:

"Αν δεν έχεις interaction σταματάνε να σε καλούν." Τι εννοείς με αυτό; Εάν εννοείς εάν καλώ πίσω να δω τι κρύβεται πίσω από κάθε αριθμό, δεν καλώ πίσω. Αυτό εννοείς ή κάτι άλλο;

 

Μη το σηκώνεις σε τέτοιους αριθμούς. Όσο το σηκώνεις τόσο θα συνεχίζουν.

Και βάζε τους όλους κάθε φορά στη blacklist είτε το σήκωσες είτε όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Μη το σηκώνεις σε τέτοιους αριθμούς. Όσο το σηκώνεις τόσο θα συνεχίζουν.

Και βάζε τους όλους κάθε φορά στη blacklist είτε το σήκωσες είτε όχι.

 

Το σήκωσα μόνον την πρώτη φορά που με κάλεσαν στην πρώτη-πρώτη κλήση και μόνον, την Πέμπτη 29/02/2024. Όλες τις άλλες, δεν απάντησα. Δυστυχώς, είναι το μόνο που μπορώ να κάνω, αν και "άσχημο", διότι δεν ξέρω ποιά κλήση θα είναι σοβαρή. Το μόνο που μπορώ να κάνω/υποθέσω σε τέτοια σοβαρή κλήση, είναι να με πάρουν 2-3 φορές (κάτι που δεν γίνεται με τις black calls - αυτές είναι μόνο μίας φοράς), οπότε όταν δω κλήση x2 ή x3 τότε θα καταλάβω ότι κάποιος με καλεί σοβαρά, και θα πάρω πίσω.

 

Απ' ό,τι κατάλαβα, μου προτείνεις να φτιάξω blacklist στο κινητό, ακόμη και αφού κανένας αριθμός δεν είναι ίδιος με κανέναν άλλο. Ok. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειχα μια τετοια κληση και μολις το σηκωσα ειχε ενα ηχογραφημενο σε κακη ποιοτητα που ελεγε και καλα οτι ηταν απο το paypal και οτι εκανα μια αγορα ενος γιωτοφωνου 15 (ποιος? εγω! 😂) και να πατησω το 1 για να το ακυρωσω......τα αλλα δεν τα ακουσα γιατι το εκλεισα και εκανα block τον αριθμο

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Σημερα ειχα μια τετοια κληση και μολις το σηκωσα ειχε ενα ηχογραφημενο σε κακη ποιοτητα που ελεγε και καλα οτι ηταν απο το paypal και οτι εκανα μια αγορα ενος γιωτοφωνου 15 (ποιος? εγω! 😂) και να πατησω το 1 για να το ακυρωσω......τα αλλα δεν τα ακουσα γιατι το εκλεισα και εκανα block τον αριθμο

Ναι, κάτι τέτοιο είναι. Με PayPal προσπαθούν να παίξουν. Σε άλλον που είχε το ίδιο θέμα εδώ και λίγες ημέρες, το ηχογραφημένο μήνυμα λέει πως κέρδισε ένα iPhone, και στη συνέχεια κάτι για PayPal, και το κλείνει.

12 ώρες πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Μπλοκαρεις τα νουμερα

 

Πόσες φορες με εχουν παρει απο τη MS και απο παροχους ρευματος, ολοι μπλοκ

Τα νούμερα; Ένα ίδιο νούμερο σε παίρνει κάθε φορά ή είναι διαφορετικό κάθε φορά που σε παίρνουν; πχ η MS σε πήρε 2-3 φορές από το ίδιο νούμερο, και μετά της έβαλες μπλόκ;

 

ΥΓ τα νούμερα όταν τα μπλοκάρεις τα δηλώνεις καί spam ή απλά μπλόκ;

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Το μπλοκαρισμα των αριθμων είναι ο μόνος τρόπος, είχα θέματα εδω και χρόνια και ειδικα απο εξωτερικό και στο σταθερο και στο κινητό.

 

Στο σταθερό ένα Call ID Blocker ειναι μονόδρομος, ευτυχώς εχω εδω και πάρα πολλά χρόνια, δυστυχώς το δικο μου τουλάχιστον δεν εχει παραμετροποιηση (από ότι θυμάμαι) για να μπλοκάρεις νουμερα που εχουν συγκεκριμένο prefix.

 

Στο κινήτό πολύ πιο ευκολα τα πράγματα. Τα ελληνικά τα μπλόκαρα ένα-ένα. Τα του εξωτερικου τα μπλοκαρα κατευθείαν απο το prefix οπότε είχα καθήσει για κανα μισάωρο και έβαλα όλα τα διεθνή prefixes σε block list, εκτός απο μιας συγκεκριμένης χωρας από την οποία δεν είχα δεχτεί τέτοιου τύπου κλησεις ούτως ή αλλως.

 

Το πως βρέθηκε το νουμερο σου σε τέτοιες λίστες, αυτό είναι άλλο θέμα. Στην περιπτωση μου νομίζω οτι ήταν από κυρίως από την εποχή που ασχολιόμουν με crypto (πάνε 5 χρονια απο τότε), είτε επαιξαν leaks, ή πολύ απλά πούλησαν τις πληροφορίες να βγαλουν και κανα έξτρα φραγκάκι τα παιδιά.

 

Τέλος, κανε και μια αναζήτηση να δεις αν υπαρχουν κάπου τα στοιχεία σου φάτσα φόρα στο νετ. Είχα κανει, υπήρχα σε ένα site πληροφοριών, επικοινωνία με τον admin και καπάκι καταγγελία στην Google. Μερικές ημερες μετά δεν υπήρχε τίποτα, ναι, ξέρω, ουτε και εγώ το πίστευα αλλά δούλεψε.

 

Εδω και κανά 2 χρόνια έχω μόνο ελαχιστότατες τέτοιου τύπου ξέμπαρκες κλήσεις τον χρόνο (είτε μπλοκάρονται, είτε είναι "νεα" ελληνικά νούμερα).

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

σημερα εχει #$%#$% ο Διας! Με εχουν παρει  απο το πρωι4 φορες

Πλεον παιρνουν μεσω Viber απο βουλγαρια

εννοειται οτι τρωει μπλοκ ο αριθμος αλλα ξεφυτρωνει νεος καθε φορα

Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγω παρομοιο προβλημα. Αν και συνηθως δεν βριζω, δυστυχως μονον ετσι θα σε 'μαρκαρουν' σαν στοχο που ΔΕΝ εχουν ελπιδες για να βγαλουν χρηματα.

Και βρισε. Βρισε ασχημα. ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ. Μην λυπηθεις τι-πο-τα !

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Ειχα και εγω παρομοιο προβλημα. Αν και συνηθως δεν βριζω, δυστυχως μονον ετσι θα σε 'μαρκαρουν' σαν στοχο που ΔΕΝ εχουν ελπιδες για να βγαλουν χρηματα.

Και βρισε. Βρισε ασχημα. ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ. Μην λυπηθεις τι-πο-τα !

 

Υπάρχει περίπτωση (δεν ξέρω, μπορεί αυτά που διαβάζω στο web και που βλέπω σε video, να μην ισχύουν, και γι' αυτό ρωτάω) είναι λοιπόν, αλήθεια ότι για ασφάλεια να σβήσω από το κινητό ο,τι documents έχω φτιάξει με προσωπικές πληροφορίες μπορεί να έχω μέσα; Το κινητό το έχω φτιάξει/φέρει σε ένα πολύ καλό επίπεδο, και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να αρχίσω να σβήνω πράγματα που έχω εκεί και μου είναι απαραίτητα και πολύτιμα, και να το κάνω ένα "άχρηστο" αντικείμενο απλά κλήσεων. Υπάρχει λοιπόν τέτοιος κίνδυνος υποκλοπής πληροφοριών-αρχειων (documents, videos, photos, κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, serpico75 said:

 

Υπάρχει περίπτωση (δεν ξέρω, μπορεί αυτά που διαβάζω στο web και που βλέπω σε video, να μην ισχύουν, και γι' αυτό ρωτάω) είναι λοιπόν, αλήθεια ότι για ασφάλεια να σβήσω από το κινητό ο,τι documents έχω φτιάξει με προσωπικές πληροφορίες μπορεί να έχω μέσα; Το κινητό το έχω φτιάξει/φέρει σε ένα πολύ καλό επίπεδο, και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να αρχίσω να σβήνω πράγματα που έχω εκεί και μου είναι απαραίτητα και πολύτιμα, και να το κάνω ένα "άχρηστο" αντικείμενο απλά κλήσεων. Υπάρχει λοιπόν τέτοιος κίνδυνος υποκλοπής πληροφοριών-αρχειων (documents, videos, photos, κλπ)?

 

Tι ξέρεις για το Pegasus και το Predator?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Υπάρχει περίπτωση (δεν ξέρω, μπορεί αυτά που διαβάζω στο web και που βλέπω σε video, να μην ισχύουν, και γι' αυτό ρωτάω) είναι λοιπόν, αλήθεια ότι για ασφάλεια να σβήσω από το κινητό ο,τι documents έχω φτιάξει με προσωπικές πληροφορίες μπορεί να έχω μέσα;

 

Δεν κλικάρουμε link σε SMS,mail,Viber κλπ κλπ.

Σε κλήσεις αποφεύγουμε την χρήση της λέξης "ναι" (ερώτηση παγίδα : Είστε ο κύριος τάδε ;)

 

Εγώ σε όλους αυτούς που μου κάνουν κλήσεις και δεν θέλω να τους μιλήσω κάνω ότι δεν τους ακούω. :hehe:

 

πχ

 

Εγώ: Λέγεται

 

Σπάμερ : Μπλα, μπλα, μπλά.

 

Εγώ: Ποιος είναι ;

 

Σπάμερ : Μπλα, μπλα, μπλά.

 

Εγώ: Ποιος είναι ; Γιατί δεν μιλάτε ;

 

Σπάμερ : Μπλα, μπλα, μπλά,

 

Εγώ: Σούλα, πάλι εσύ είσαι μωρή ;

Εγώ: Τι στο καλό έχει πάθει αυτό το τηλέφωνο και δεν ακούγεται ;

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.