Jump to content



Βοήθεια με νεο υπολογιστή


Recommended Posts

Γειά σε όλους ❤️ 

 

Έχουν περάσει χρόνια απο τότε  που ασχολήθηκα με υπολογιστή και θα ήθελα την βοήθεια σας να χτίσω ενα καινούργιο. 

 

Το Budget μου είναι 1500-1600 βαριά έφτιαξα δύο μόνος μου είναι αυτά που θα σας δείξω το ενα με amd και το άλλο με intel (είμαι περισσότερο για amd αυτή την φορά λόγο χαμηλότερων  κατα αρκετα temp + απόδοση πχ 14900 vs 7800 3d και μιση τιμη διαφορα :)

 

εννοείτε μπορείτε να μου προτείνετε αλλαγή σε Mobo απο αυτα που εχω επιλέξει η οτιδήποτε

 

μια μεγάλη χάρη παρακαλώ μόνο απο e-shop διότι εκεί με βολεύει μόνο

 

οθόνη θα παρω αργότερα μια 4k μεγαλύτερη δεν με νοιαζει τώρα τοσο έχω αλλες 2

 

σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

aaa.png

aaaa.png

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος kastorasgr έγραψε:

ξέχασα να γράψω κατι για υδρόψυξη

ξέχασα να γράψω κατι για υδρόψυξη , εχω την COOLERMASTER MASTERLIQUID ML360R RGB  , θέλω να ξέρω αν κανει και για am5 διότι γραφει μεχρι am4 και καποιοι λένε στο ιντερνετ οτι κανουν για αυτα τα 2 socket ειναι το ιδιο

Έγινε επεξεργασία από kastorasgr
ξέχασα να γράψω κατι για υδρόψυξη
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος kastorasgr έγραψε:

οθόνη θα παρω αργότερα μια 4k μεγαλύτερη δεν με νοιαζει τώρα τοσο έχω αλλες 2

λες οτι εχεις οθονη και δεν θα παρεις τωρα αλλα αργοτερα. αλλα βλεπω στην λιστα σου εχεις βαλει οθονη, μπερδευτηκα. να προτεινουμε οθονη τελικα η οχι?

 

θελεις και κουτι και τροφοδοτικο και ssd?

 

το κακο με το eshop ειναι οτι δεν εχει ποικιλία ειδικα στις μητρικες και για να παρεις μια καλη πρεπει να ανεβεις σε τιμη 

 

και εγω σε 7800x3d θα σου προτεινα, 

Ποια ειναι η χρηση του υπολογιστή? 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

λες οτι εχεις οθονη και δεν θα παρεις τωρα αλλα αργοτερα. αλλα βλεπω στην λιστα σου εχεις βαλει οθονη, μπερδευτηκα. να προτεινουμε οθονη τελικα η οχι?

 

θελεις και κουτι και τροφοδοτικο και ssd?

 

το κακο με το eshop ειναι οτι δεν εχει ποικιλία ειδικα στις μητρικες και για να παρεις μια καλη πρεπει να ανεβεις σε τιμη 

 

και εγω σε 7800x3d θα σου προτεινα, 

Ποια ειναι η χρηση του υπολογιστή? 

Γεια σου Bloodmage, ειμαι gamer 25 χρόνια γενικά παιζω διάφορα games βεβαια 1080p μ αρεσει 4k οχι και τόσο το βλέπω για αργότερα , ναι οθόνη εβαλα αυτή διότι ειδα καλα hz κτλπ για τώρα διοτι εχω κατι 60hz παλιές , αλλά βέβαια αν σε αυτη την τιμή υπάρχει κάποια καλύτερη ναι , περισσότερο με ενδιαφέρει να φτιαξουμε πρώτα τον υπολογιστή και  βλέπουμε για οθόνη κτλπ μετα

το γνωρίζω οτι το e-shop δεν εχει ποικιλία αλλα μόνο απο εκει μπορώ να παρω για δικους μου λογους, και απο κοτσοβολο αλλα τα εχει 5πλασιες τιμες που λεει ο λογος. οπότε παραμένω e-shop

Έγινε επεξεργασία από kastorasgr
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος kastorasgr έγραψε:

Γεια σου Bloodmage, ειμαι gamer 25 χρόνια γενικά παιζω διάφορα games βεβαια 1080p μ αρεσει 4k οχι και τόσο το βλέπω για αργότερα , ναι οθόνη εβαλα αυτή διότι ειδα καλα hz κτλπ για τώρα διοτι εχω κατι 60hz παλιές , αλλά βέβαια αν σε αυτη την τιμή υπάρχει κάποια καλύτερη ναι , περισσότερο με ενδιαφέρει να φτιαξουμε πρώτα τον υπολογιστή και  βλέπουμε για οθόνη κτλπ μετα

ωραια εφοσον ειναι για παιχνιδια τοτε πας καρφι για 7800Χ3D

Οθονη θα παρεις αργοτερα μια 165Hz 1440p (υπολογιζε κοντα στα 300 με 400ε)

το 4Κ ξεχνα το γιατι θελεις καρτα γραφικων 1000++ ευρω για να μπορει να παιζει σωστα. και αλλα 600+  για οθονη (ips)

 

 

Screenshot_1.png

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

ωραια εφοσον ειναι για παιχνιδια τοτε πας καρφι για 7800Χ3D

Οθονη θα παρεις αργοτερα μια 165Hz 1440p (υπολογιζε κοντα στα 300 με 400ε)

το 4Κ ξεχνα το γιατι θελεις καρτα γραφικων 1000++ ευρω για να μπορει να παιζει σωστα. και αλλα 600+  για οθονη (ips)

 

 

Screenshot_1.png

είδες που ξεχασα να γράψω αυτό που με ρώτησες πριν , ναι εχω evga gold 850w+ και κουτί be quiet 500d , και υδρόψηξη COOLERMASTER MASTERLIQUID ML360R RGB 

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον προτίθεσαι να ξοδέψεις ένα σεβαστό ποσό, προτίμησε κάποιο X670E motherboard. Προσωπικά, θα έπαιρνα αυτό, μιας που έχει fin stack στην ψύξη των κυρίως VRM, και μπορεί να οδηγήσει με άνεση στο όριο οποιονδήποτε ryzen. Πέραν αυτού, μάλλον αξίζει να περιμένεις την έλευση των νέων AMD τον Ιούλιο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος BloodMage έγραψε:

 

Screenshot_1.png

❤️ βλέπω βαρεσες απευθείας στην καρτα χαχαχαχα, αν και επειδή δεν θέλω να ανέβω τοσο στα λεφτά θα παω μαξ σε 7800xt που ειναι σχεδών σαν 4070  ωραία οπότε αυτα ειναι ολα και εγώ για αυτη την Mobo κοίταζα τωρα για δισκο παω σε αυτον που ειπες kingston εμπιστος , εχω και κατι 1tb ssd που θα βάλω εξτρα μεσα, ενας φίλος μου ειπε για ram hyper 6000mhz είχε θέματα στα boot αλλιως χρείάζεται παραπάνω ψάξιμο η οχι

1 λεπτό πριν, το μέλος Oric έγραψε:

Εφ' όσον προτίθεσαι να ξοδέψεις ένα σεβαστό ποσό, προτίμησε κάποιο X670E motherboard. Προσωπικά, θα έπαιρνα αυτό, μιας που έχει fin stack στην ψύξη των κυρίως VRM, και μπορεί να οδηγήσει με άνεση στο όριο οποιονδήποτε ryzen. Πέραν αυτού, μάλλον αξίζει να περιμένεις την έλευση των νέων AMD τον Ιούλιο. 

1500-1600 ευρώ βαριά οπως είπα εξάλου θα ειμαι οκ για αρκετα χρονάκια στα 1080p που παιζω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος kastorasgr έγραψε:

βλέπω βαρεσες απευθείας στην καρτα χαχαχαχα, αν και επειδή δεν θέλω να ανέβω τοσο στα λεφτά θα παω μαξ σε 7800xt που ειναι σχεδών σαν 4070  ωραία οπότε αυτα ειναι ολα και εγώ για αυτη την Mobo κοίταζα τωρα για δισκο παω σε αυτον που ειπες kingston εμπιστος , εχω και κατι 1tb ssd που θα βάλω εξτρα μεσα, ενας φίλος μου ειπε για ram hyper 6000mhz είχε θέματα στα boot αλλιως χρείάζεται παραπάνω ψάξιμο η οχι

χαχαχα ναι ειδες οταν δεν ειναι δικα σου τα λεφτα ευκολα προσθετεις 

βασικα το εκανα γιατι αν αργοτερα παρειος καμια οθονη 165+hz 1440p να μπορει να ανταπεξελθει

Για τις μνημες στα 6000 με 6400 δεν θα εχεις θεμα, απο εκει και περα αρχιζουν τα οργανα. σου προτεινα τις 6400 γιατι ειναι στην ιδια τιμη με αυτες των 6000. αν δεις οτι controller Δεν τις σηκωνει τις τρεχει στα 6000 και εισαι αρχοντας

17 λεπτά πριν, το μέλος kastorasgr έγραψε:

1500-1600 ευρώ βαριά οπως είπα εξάλου θα ειμαι οκ για αρκετα χρονάκια στα 1080p που παιζω εγώ.

αν μεινεις στα 1080 τοτε η 7800xt ειναι υπερ αρκετη

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

χαχαχα ναι ειδες οταν δεν ειναι δικα σου τα λεφτα ευκολα προσθετεις 

βασικα το εκανα γιατι αν αργοτερα παρειος καμια οθονη 165+hz 1440p να μπορει να ανταπεξελθει

Για τις μνημες στα 6000 με 6400 δεν θα εχεις θεμα, απο εκει και περα αρχιζουν τα οργανα. σου προτεινα τις 6400 γιατι ειναι στην ιδια τιμη με αυτες των 6000. αν δεις οτι controller Δεν τις σηκωνει τις τρεχει στα 6000 και εισαι αρχοντας

αν μεινεις στα 1080 τοτε η 7800xt ειναι υπερ αρκετη

αν θες να μου μιλήσεις  και λιγο για τους m2 πχ samsung γνωρίζω εγω βαζεις και το magician και κανεις update firmware το ιδιο χρειάζεται και ο kingston?

5 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

χαχαχα ναι ειδες οταν δεν ειναι δικα σου τα λεφτα ευκολα προσθετεις 

βασικα το εκανα γιατι αν αργοτερα παρειος καμια οθονη 165+hz 1440p να μπορει να ανταπεξελθει

Για τις μνημες στα 6000 με 6400 δεν θα εχεις θεμα, απο εκει και περα αρχιζουν τα οργανα. σου προτεινα τις 6400 γιατι ειναι στην ιδια τιμη με αυτες των 6000. αν δεις οτι controller Δεν τις σηκωνει τις τρεχει στα 6000 και εισαι αρχοντας

αν μεινεις στα 1080 τοτε η 7800xt ειναι υπερ αρκετη

πάντος η mobo  που μου έδειξες ειναι υπερ αρκετη και για μελλοντικά am5 cpu πιστευω. ΜΗΤΡΙΚΗ ASROCK X670E STEEL LEGEND X670E RETAIL , 

12 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

χαχαχα ναι ειδες οταν δεν ειναι δικα σου τα λεφτα ευκολα προσθετεις 

βασικα το εκανα γιατι αν αργοτερα παρειος καμια οθονη 165+hz 1440p να μπορει να ανταπεξελθει

Για τις μνημες στα 6000 με 6400 δεν θα εχεις θεμα, απο εκει και περα αρχιζουν τα οργανα. σου προτεινα τις 6400 γιατι ειναι στην ιδια τιμη με αυτες των 6000. αν δεις οτι controller Δεν τις σηκωνει τις τρεχει στα 6000 και εισαι αρχοντας

αν μεινεις στα 1080 τοτε η 7800xt ειναι υπερ αρκετη

και κατι τελευτεο που ξεχασαμε, γινεται να μπει σε am5 ?

PER.818561.jpg COOLERMASTER MASTERLIQUID ML360R RGB
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος kastorasgr έγραψε:

αν θες να μου μιλήσεις  και λιγο για τους m2 πχ samsung γνωρίζω εγω βαζεις και το magician και κανεις update firmware το ιδιο χρειάζεται και ο kingston?

καλυτερα να τους αφησεις τους samsung, βγαλανε  πολλα θεματα σε αυτη την γενια

αν θελεις να πας σε κατι καλυτερο πας κατευθειαν σε gen5

8 λεπτά πριν, το μέλος kastorasgr έγραψε:

πάντος η mobo  που μου έδειξες ειναι υπερ αρκετη και για μελλοντικά am5 cpu πιστευω. ΜΗΤΡΙΚΗ ASROCK X670E STEEL LEGEND X670E RETAIL , 

ναι η συγκεκριμενη ειναι λουκουμι, οτι αναβαθμηση και αν κανεις αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

καλυτερα να τους αφησεις τους samsung, βγαλανε  πολλα θεματα σε αυτη την γενια

αν θελεις να πας σε κατι καλυτερο πας κατευθειαν σε gen5

ναι η συγκεκριμενη ειναι λουκουμι, οτι αναβαθμηση και αν κανεις αργοτερα

crucial ειναι παντα εγγυηση , οσο για αυτο που λες για samsung ολοι αυτο λενε, βγαλαν φουλ προβληματα οποτε με κλειστα ματια παω kingston λες, δεν υπάρχει κατι καλυτερο στην ιδια τιμη σωστα? , και αν μπορείς απάντησε μου αυτο που ξαναρωτησα για την coolermater υδροψυξη που εχω

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος kastorasgr έγραψε:

οποτε με κλειστα ματια παω kingston λες, δεν υπάρχει κατι καλυτερο στην ιδια τιμη σωστα?

σε αυτη την τιμη οχι δεν υπαρχει, και δεν αξιζει να δωσεις παραπανω χρηματα για gen4 γιατι δεν θα δεις καποια ουσιαστικη διαφορα

3 λεπτά πριν, το μέλος kastorasgr έγραψε:

και αν μπορείς απάντησε μου αυτο που ξαναρωτησα για την coolermater υδροψυξη που εχω

δεν ειμαι σιγουρος και δεν θελω να σε παρω στον λαιμο μου, αλλα θεωρητικα αν εχεις κρατησει το ΑΜ4 bracket που ειχε στην συσκευασια τοτε λογικα θα κουμπωσει κανονικα και στο ΑΜ5

Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος BloodMage έγραψε:

σε αυτη την τιμη οχι δεν υπαρχει, και δεν αξιζει να δωσεις παραπανω χρηματα για gen4 γιατι δεν θα δεις καποια ουσιαστικη διαφορα

δεν ειμαι σιγουρος και δεν θελω να σε παρω στον λαιμο μου, αλλα θεωρητικα αν εχεις κρατησει το ΑΜ4 bracket που ειχε στην συσκευασια τοτε λογικα θα κουμπωσει κανονικα και στο ΑΜ5

αν μπορεσεις να το ψαξεις λιγο που τα ξερεις καλυτερα , κατι αλλο που ειδα για την καρτα λεει minimum 700w τροφοδοτικο, εγω εχω 850 gold evga θα φτασει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος kastorasgr έγραψε:

αν μπορεσεις να το ψαξεις λιγο που τα ξερεις καλυτερα

θα το δω και θα σου πω

4 λεπτά πριν, το μέλος kastorasgr έγραψε:

κατι αλλο που ειδα για την καρτα λεει minimum 700w τροφοδοτικο, εγω εχω 850 gold evga θα φτασει ετσι?

βαλε μια το λινκ να δω ακριβως ποιο ειναι και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

image.thumb.png.f86524aab2253e3bdcbc191b7dee159c.png

 

κάποιες εναλλακτικές
σε δίσκο θα πήγαινα σε 2tb
για την μητρική που σου έβαλε ο blood είναι κομπλέ,

τσέκαρε και την gigabyte (αν και είμαι μαλωμένος μ'αυτήν την εταιρεία 😂 μακρυά..)

 

για την AIO που έχεις λογικά θα κουμπώσει, στο site δεν έχει κάποια υποσημείωση όπως έχει για το lga1700
image.thumb.png.b82e081f0a1c39c8ea1391090bb915f5.png

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, kastorasgr said:

και κατι τελευτεο που ξεχασαμε, γινεται να μπει σε am5 ?

 

Mε αυτά εδώ μπαίνει πάνω στα στοκ πλαστικά της μητρικής. Αν τα χεις κρατημένα είσαι ΟΚ. Αλλιώς τα παιρνεις απο amazon/ebay.

image.png

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.E-SHOP.GR

To MasterLiquid ML360R åßíáé Ýíá óýóôçìá õäñüøõîçò åðåîåñãáóôÞ all-in-one. Ç áíôëßá SKU:PER.818561

οριστε

Συμβατότητα:

  • Intel: LGA 1700,2066, 2011-v3, 2011, 1151, 1150, 1155, 1156, 1366, 775.
  • AMD: AM4, AM3+, AM3, AM2+, AM2, FM2+, FM2, FM1

τα εχω κρατήσει ολα οτι ειχε μεσα

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

τσέκαρε και την gigabyte (αν και είμαι μαλωμένος μ'αυτήν την εταιρεία 😂 μακρυά..)

και γω τα ιδια, γιαυτο δεν την προτεινα :hehe:

8 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

για την AIO που έχεις λογικά θα κουμπώσει, στο site δεν έχει κάποια υποσημείωση όπως έχει για το lga1700

αυτο κοιταγα και γω μολις τωρα

εχει απλα πρεπει να σκρολλαρεις πιο κατω.

οποτε κανει 100%. ειναι αυτο που ειπε και ο @Cyber_Cookie

 

Screenshot_2.png

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.