Jump to content



Θόρυβος H/Y ...


kreach

Recommended Posts

Όλη μέρα ακούω το "βου" του υπολογιστή και, ομολογώ, μου έχει σπάσει τα νεύρα. Ο θόρυβος βγαίνει από τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού. Σε τί οφείλεται αυτό ?

Λέτε να φταίει ο CPU ? Δηλαδή, όταν πας να κάνεις overclock μπορείς να αυξήσεις τον ρυθμό του cpu => αυξάνεται ο θόρυβος.

Αν φταίει ο cpu, τότε "underclock" μπορεί να γίνει ? Δηλαδή να τρέχει μόνο ένα firewall και το edonkey ή κανένα άλλο p2p την ώρα που κοιμάμαι.

Πάντως φόρτος μνήμης λόγω πολλών προγραμμάτων δεν είναι. (δοκίμασα να βγάλω προσωρινά κανένα firewall, και να δω πως πάει χωρίς να τρέχει κανένα πρόγραμμα)

Τώρα ανάλογα με το τι φταίει, μπορεί να αλλάξω thread. Πχ Εάν φταίει το cpu τότε, θα το μετέφερα στο overclocking ... Τί λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Λυση μονοδρομος : Αγορα silent fan(s) Zalman για case fan + cpu fan και τροφοδοτικο αθορυβο (Enermax , Tagan , Fortron με σειρα προτεραιοτητας) ή υδροψυξη και καθαρισες! (handmade παντα οχι ετοιμη λυση πχ απο Πλαισιο! )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpan

Λυση μονοδρομος : Αγορα silent fan(s) Zalman για case fan + cpu fan και τροφοδοτικο αθορυβο (Enermax , Tagan , Fortron με σειρα προτεραιοτητας) ή υδροψυξη και καθαρισες! (handmade παντα οχι ετοιμη λυση πχ απο Πλαισιο! )

περιμενε φιλε μου γιατι ειναι μονονδρομος;μπορει το προβλημα του παιδιου να ειναι κατι απλο και να βρεθει λυση,παιζονται πολλα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Αν οπως λες ο περισσοτερος θορυβος προκαλειται απο το τροφοδοτικο μια λυση ειναι να αλλαξεις τον ανεμιστηρα του με εναν πιο αθορυβο. Απλα προσεξε ο καινουργιος ανεμιστηρας να εχει ικανοποιητικη ροη για να μην καψεις κανα τροφοδοτικο.

Αλλιως μπορεις να διαθεσεις καποια χρηματα για την αγορα ενος πιο αθορυβου τροφοδοτικου οπως ειπε και ο dpan.

Link to comment
Share on other sites

O επεξεργαστής μου είναι Intel Celeron D 2,93Ghz ΠΑΡΑΚΑΛΩ !!!!! :clap: :p

Έχω και ένα τροφοδοτικό 300W

Για να λέμε την αλήθεια είναι 3 χρόνων pc και σε προηγούμενο thread εξηγώ τι έχει τραβήξει (overclock, κάψιμο mother & CPU ... :bye: )

Το θέμα είναι ότι σκοπεύω να αγοράσω το καλοκαίρι 2ο pc, και για αυτό φυλάω τα Ευρά μου. Έτσι δεν θα άξιζε να αγόραζα για την ώρα υδρόψυξη και ιστορίες. Θέλω να έχω στην ουσία ένα απλό αθόρυβο pc/κατεβαστήρι.

Πάντως με ~50 Ευρά θα αγόραζα κανένα ανεμιστήρα της προκοπής, αλλά πώς θα ξέρω ποιόν θα πάρω, μην καεί όπως είπε ο Spooky

Παρόλαυτά, σίγουρα δεν γίνεται κανένα αντίστροφο overclock και να βάλω το σύστημα "για ύπνο" τις ώρες που θα κοιμάμαι ? Για το θέμα αυτό, θυμάμαι στο bios μπορούσες να αυξήσεις την ταχύτητα του cpu αλλά δεν μπορούσες να την μειώσεις. Υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα ?

Τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω!αν το προβλημα περιοριζεται στον ανεμιστηρα του τροφοδοτικου

απλα αλλαξε τον και βαλε καποιον αλλο!

αν ειναι καλό το τροφοδοτικο σου κανε αυτο!

αλλιως παρε καποιο αλλο αθορυβο, και θα προτεινα Tagan, να το εχεις μια για παντα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bobi Rhoads

συμφωνω!αν το προβλημα περιοριζεται στον ανεμιστηρα του τροφοδοτικου

απλα αλλαξε τον και βαλε καποιον αλλο!

αν ειναι καλό το τροφοδοτικο σου κανε αυτο!

αλλιως παρε καποιο αλλο αθορυβο, και θα προτεινα Tagan, να το εχεις μια για παντα!

Bobi Rhoads λέει να πάρω κανένα νέο ανεμιστήρα ή τροφοδοτικό ή και τα δύο ?

Ποιό προτίνεις στην κάθε περίπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kreach

Πάντως με ~50 Ευρά θα αγόραζα κανένα ανεμιστήρα της προκοπής, αλλά πώς θα ξέρω ποιόν θα πάρω, μην καεί όπως είπε ο Spooky

Παρόλαυτά, σίγουρα δεν γίνεται κανένα αντίστροφο overclock και να βάλω το σύστημα "για ύπνο" τις ώρες που θα κοιμάμαι ? Για το θέμα αυτό, θυμάμαι στο bios μπορούσες να αυξήσεις την ταχύτητα του cpu αλλά δεν μπορούσες να την μειώσεις. Υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα ?

Τι λέτε ?

με 50 ευρα!?????????ανεμιστηρας για τροφοδοτικο???????

με 50 ευρα θα παρεις καινουριο τροφοδοτικο και αρκετα καλο!

τωρα για το αλλο που ρωτας!εγω παντως σε οσα pc ειχα και εχω μπορω να κατεβασω

τον επεξεργαστη σε ο/c!μια χαρα κατεβαινει.στην τιμη την αρχικη που εχει βαζεις μικροτερη.

δεν μπορεις αυτο να το κανεις μεσα απο bios?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kreach

Bobi Rhoads λέει να πάρω κανένα νέο ανεμιστήρα ή τροφοδοτικό ή και τα δύο ?

Ποιό προτίνεις στην κάθε περίπτωση ?

και με 10 ευρω μπορεις να παρεις μια χαρα ανεμιστηρα για το τροφοδοτικο!

και αθορυβο!

τωρα αν θες να παρεις αλλο τροφοδοτικο θα σου προτεινα Tagan οπως ειπα και πριν!

το tagan U01 480 WATT ειναι μια χαρα!και δεν ξερω τι εχεις ακουσει για τα tagan,

παντως το δικο μου ειναι μια χαρα!

προσωπικη αποψη:αν παρεις ενα καλο τροφοδοτικο θα σου μεινει σιγουρα αν θες να το βαλεις και σε αλλο καλυτερο υπολογιστη!

τωρα εσει αποφασιζεις!

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να το κάνεις underclock αλλά δε θα δεις και σπουδαία διαφορά

αγόρασε μια αθόρυβη ψύκτρα για το cpu και τη gpu και ένα κανούργιο τροφοδοτικό καλό που μετά θ ατο βάλεις στον άλλο υπολογιστή........

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικα παρεις καινουργιο τροφοδοτικο δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι και καινουργιο ανεμιστηρα.

Παντως και εγω θα συμφωνησω με τα παιδια που ειπαν να παρεις ενα καλο και αθορυβο τροφοδοτικο (Tagan πχ) γιατι θα το εχεις και στο επομενο υπολογιστη οταν κανεις την αναβαθμηση που ετσι και αλλιως θα το χρειαστεις λιγο λιγων Watt του παλιου σου.

Ολα αυτα βεβαια με την προϋποθεση οτι για την φασαρια ειναι υπευθυνο το τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

...Δεν ξέρω, αλλά τώρα παίζει ο θόρυβος να οφείλεται και στον σκληρό !

Λέω να ρίξω μια ματιά στο thead Αθόρυβος δίσκος

Ποιό χαρακτηριστικό όμως συμβαδίζει με τον θόρυβο που κάνει ?

Πχ ένας 10000rpm είναι πιο ήσυχος από έναν 7200 rpm ?

Ή απλώς ρωτάω τον υπάληλο "Θέλω αθόρυβο σκληρό !" ?????

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην πρεπει να εντοπισεις απο που προερχεται ο θορυβος,Μας εχεις μπλεξει μεχρι τωρα.Τη μια το τροφοδοτικο τη μια ο δισκος.Βαλε το αυτι σου ενω εχεις ανοιξει το Case και ακου απο που προερχεται ο ενοχλητικος θορυβος.

Σε 10.000 rpm ειναι προς το παρων οι Scsi δισκοι + οι Raptor της WD , ο θορυβος ειναι πολυ μεγαλυτερος των κλασικων IDE και SATA δισκων της αγορας.

Για αθορυβους δισκους θα προτεινω Seagate και Samsung απο αυτα που εχω διαβασει κατα καιρους σε διαφορα forums, ομως για αξιοπιστια θα προτεινω μονο WD και ξερο ψωμι (λογω μακρας εμπειριας).

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο dpan ... :o

Τελικά, τώρα που γράφω το thread, είναι ανοικτό του κουτί ! Αυτό που κάνει όλη τη φασαρία είναι το ανεμιστιράκι του cpu ....

Εδώ τότε τι να κάνω (πέρα από υδρόψυξη που προορίζεται στο νεο pc που αγοράζω σε 1 μήνα)?

Πάντως και σκληρό και τροφοδοτικό σκοπεύω να αλλάξω, ανεξάρτητα του αν φταίνε.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας :(

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν εκανες αυτο το βασικο κι εχουν περασει τοσα ποστ να σου λενε λυσεις?Ελεος!!!

Τεσπα για το προβλημα σου μπορεις 1)να χαμηλωσεις τις στροφες μεσω καποιου προγραμματος(βλεπε speedfan),2)να αγορασεις καποιο panel με ρυθμιστες στροφων για τους ανεμιστηρες,3)να αλλαξεις ανεμιστηρα(ή και ψυξη αν θες μαζι)

Link to comment
Share on other sites

Απο αθόρυβα τροφοδοτικά (και σε λογική τιμή) θα έλεγα κάποιο απο τα 24pin Chieftec με 12άρη ανεμιστήρα. Αφού για να το ακούσω πρέπει να σταματήσω όλους τους ανεμιστήρες (και της CPU) και να βάλω το αυτί μου κολλητά στο τροφοδοτικό.

To 350Watt έχει μόνο 37 με ΦΠΑ απο το Πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

Καλα δεν εκανες αυτο το βασικο κι εχουν περασει τοσα ποστ να σου λενε λυσεις?Ελεος!!!

Ένας φίλος μου που είχε έρθει είπε ότι μάλλον είναι το τροφοδοτικό.

Τέλος Πάντων, θα πάρω νέο τροφοδοτικό (να τον έχω και για τον καινούργιο), σκληρό, και θα βάλλω κανένα ανεμιστήρα της προκοπής.

Για τα προγράμματα που πειράζουν τον ανεμιστήρα δεν ξέρω και πολλά... μην κάψω και 2ο cpu !!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.