Jump to content



Ψύχτρα για επεξεργαστή


nickthegreek

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από deadlock7 [Σήμερα, στις 15:31]

Πολυ το κουρασαμε το θεμα βλεπω.Αν δεν εχει ορεξη για oc τι συζηταμε?Ας παρει μια οποιαδηποτε με λιγα cfm ανεμιστηρα να τελειωνει.Αν τελικα θελει oc (γιατι ακομη δεν μας εχει πει) ας κοιταξει καμια zalman, αν μπαινει αφου θελει αθορυβο ή καλυτερα ΧΡ90,ΧΡ120 και watercooling.Τελος..

Συμφωνώ! Γιατί όμως να θέλει να αλλάξει την εργοστασιακή ψύκτρα αφού δεν θέλει overclocking;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από nickstamat [Σήμερα, στις 16:08]

Κοιτάξτε, δεν πάω κόντρα ούτε σε σένα Χάρη ούτε στον deadlock7 :giveup:

@haris1984: Δεν τα έχω δοκιμάσει και τα δύο. Η ΧΡ-120 ΔΕΝ θέλει δυνατό ανεμιστήρα για να φτάσει σε επιδόσεις το Asetek. Το φτάνει άνετα. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για ένα entry kit με αντλία 700 l/hr, μονό ψυγείο 8cm και ένα απλό block. Αυτό το σύστημα εμένα δεν μου φαίνεται πιο αποδοτικό από μία XP-120 με 12cm ανεμιστήρα @ 1500 RPM. Αν έχεις άλλη άποψη, οκ πάω πάσο... :nothing:

1.Το κιτ της ασετεκ εχει 12αρι ψυγειο

2.Ειναι αρκετα πιο αποδοτικο σε σχεση με xp-120 με τον ιδιο ανεμιστηρα στις ιδιες στροφες.Ειδικα σε full load.

Καταθετω τα ανωτερω απο προσωπικη πειρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [Σήμερα, στις 16:08]

@deadlock7: Έχω εμπειρία από αυτήν την ψύκτρα και ξέρω τις δυνατότητές της. Ένας φίλος μου έχει Prescott 3.0 GHz @ 3.6 GHz με μια Thermaltake POLO 735 (χάλκινη) πάνω. Σε full load τον κρατάει 57 βαθμούς σταθερά με τον 7άρη ανεμιστήρα στις 2000 στροφές/λεπτό. Και ρωτάω εγώ τώρα: με την ΧΡ-90 δεν θα είχε θερμοκρασία ~50 βαθμούς full load;;; ’σχημα είναι για Prescott;;;

Μιας και αναφερθηκε η Thermaltake POLO 735 να πω οτι ειμαι ενας δυστυχης κατοχος της.

Κανει σαν ελικοπτερο και απο θερμοκρασιες βαραω 60αρες... :TD:

Με βλεπω συντομα με asetek,

τωρα αν την πατησω θα σας πω να μου :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από healer

Μιας και αναφερθηκε η Thermaltake POLO 735 να πω οτι ειμαι ενας δυστυχης κατοχος της.

Κανει σαν ελικοπτερο και απο θερμοκρασιες βαραω 60αρες... :TD:

Γ@ματα φίλε... Κι εμένα τα ίδια. Εμένα δεν έχει και τρύπες η mobo και δεν ξέρω τι να βάλω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από feanorian82 [Σήμερα, στις 19:36]

Γ@ματα φίλε... Κι εμένα τα ίδια. Εμένα δεν έχει και τρύπες η mobo και δεν ξέρω τι να βάλω...

Παρε ενα απο αυτα τα μπλοκ που δεν θελουν τρυπες στη μητρικη αλλα κλιπσακια για το σοκετ και συνδυασε το με αναλογα ρακορ με το ψυγειο-αντλια της επιλογης σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gfa3 [Σήμερα, στις 16:19]

1.Το κιτ της ασετεκ εχει 12αρι ψυγειο

2.Ειναι αρκετα πιο αποδοτικο σε σχεση με xp-120 με τον ιδιο ανεμιστηρα στις ιδιες στροφες.Ειδικα σε full load.

Καταθετω τα ανωτερω απο προσωπικη πειρα.

Μάλλον δεν μιλάμε για την ίδια έκδοση...

Το KT03-L20 (03-L-6009) (http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=WaterCPUcooling&cp_id=54664) έχει σίγουρα 8άρι ψυγείο. Για το KT03-L20 (03-L-3009) (http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=WaterCPUcooling&cp_id=54665)

δεν ξέρω. Στη φωτογραφία πάντως φαίνεται μεγαλύτερο το ψυγείο του 3009.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [Σήμερα, στις 14:12]

Συμφωνώ! Γιατί όμως να θέλει να αλλάξει την εργοστασιακή ψύκτρα αφού δεν θέλει overclocking;;;

\

Γιατί βουήζει σαν τουρμπίνα!:D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek

\

Γιατί βουήζει σαν τουρμπίνα!:D :D

Περίεργο ρε συ! Εγώ με τη δικιά μου stock (P4 2.8C) δεν έχω πρόβλημα. Για πες του πριν αλλάξει ψύκτρα να βάλει μια προέκταση με εντιστασούλα. Πολύ φτηνές είναι και μπορεί να γλιτώσει τα έξτρα της ψύκτρας. Τέτοιες προεκτάσεις λογικά θα βρεις στα γνωστά μέρη (HAC, checkmate). Επίσης έχουν κάποιοι ανεμιστήρες πάνω προαιρετικά τέτοιες (όπως οι Zalman ZM-F1) ή στην τελική βάζει μόνος του μια αντίσταση αλλά δυστυχώς δεν ξέρω τι αντίσταση... :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα. Υπάρχουν πολλά blocks με συμβατότητα σε όλα τα sockets. Ή ακόμα καλύτερα τα blocks του eleven με την πατέντα (αν την εφαρμώσεις τελικά) με τα λαμάκια οπότε είσαι κύριος ό,τι socket και να έχεις ακόμα και μελλοντικά... :) Πάντως θα σου πρότεινα κάποιο από αυτά τα blocks σε σχέση με της αγοράς γιατί, πως να το κάνουμε ρε παιδί μου, χειροποίητα είναι, αποδοτικότερα ειναι, κοσμήματα είναι, ελληνικά είναι και σε καλή τιμή είναι. Νομίζω πάει 50 το μπλοκ, άλλα 50-60 το ψυγείο, από 30-60 η αντλία, σωλήνες κανένα 20άρι, βάλε άλλα 20 πες για φανάκια ε, από 150 μέχρι όσο θες... :p

@Μιχάλη περιμένω ένα λουκουμάκι με τηλεκατευθυνόμενη ζάχαρη... :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.