Jump to content



Αξιζει η μεταβαση απο αερα σε νερο???(πολλα στοιχεια...)


Qlim4X

Recommended Posts

Θα σου πώ όταν πάω σπίτι , . Και θα δώ αν βρώ τελείως νυχτερινή να δείς καλύτερα... :D

edit. και αυτό που πήρα για το chiller που είναι -50 , πάλι uv είναι και πολύ καλό χρώμα κόκκινο , .

Aλέξη τους σωλήνες τους κάνεις όπως θές με γωνίες , δεν χρειάζεται να είναι και οι ελαστικότεροι .

dsc023914qo.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Δες δες γιατί με ενδιαφέρει και μένα αυτο το -50.

Τσίχλερ τσίχλερ!!

Επίσης δες σε παρακαλώ τα συστατικά του...κυρίως αν είναι βασισμένο σε Γλυκόλη (ή καπως έτσι τεσπα) ή σε κάτι άλλο.

Είναι τουλάχιστον 2 συνθέσεις διαφορέτικές στα παραφλού. Για βοήθα λίγο Ζάχο...συ που τα ξέρεις τα αυτοκινητιστικά θέματα καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Της Shell είναι βασισμένο σε Γλυκόλη. Το Zerex της Valvoline δεν είναι..ας πούμε.

Αυτα είναι 2 διαφορετικά είδη και πιθανόν θα υπάρχει και κάτι άλλο.

Το MCT-5 και -40 που βγάζει η DangerDen είναι κάτι νεο αλλά πάλι δεν λέει σε τι είναι βασισμένο. Το πουλάει για κυκλώματα υδρόψυξης και δεν παγώνει μέχρι τους -5 το ένα και -40 το αλλο (εξού και τα ονόματα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN

1. ασε το block για chipset

2.ψυγειο παρε ενα τρανσιστ καλυτερα

3.σωληνες παρε τιποτα αλλο καλυτερα, ειναι πολυ ακριβοι. αλλα δεν εχεις προβλημα με τα λεφτα τοτε οκ. εγω ειπα τον 11 να μου παρει κατι τυπου eheim πρασινοι.

αυτα... :)

1. οκ

2. για ψυγειο θελω ενα που να μιν θελει 100000 πατεντες για να μπει και να βαλο και τους ανεμιστιρες πανο για αυτο κατελιξα σε αυτο μιας που ειναι παρομιο σε επιδοσεις με το trancit

3. με ενδιαφερουν εμενα ελαστικοι σολινες γιατι εκει που θα μπει το ψυγειο εχει εμποδιο το τροφοδοτικο και γιαυτο θελω να ειναι ελαστικη για να κανο ευκολα γονια. υπαρχ4ει και η περιπτοση ρακορ με γονια αλλα απ οτι ξερω χαλαει την ροι...

Link to comment
Share on other sites

Για τα blocks από τον 11 δεν έχω να πω τίποτα... απλά κορυφαία (απ' ότι έχω ακούσει, δεν έχω προσωπική εμπειρία)!

Το block στο chipset δεν είναι απαραίτητο, αλλά ίσως σε βοηθήσει να ανέβεις πιο πάνω στο overclocking. ’λλωστε, το 875P ζεσταίνεται αρκετά.

Η αντλία καλή μου φαίνεται. Πόσα λίτρα/ώρα βγάζει; Αν θέλεις και αν έχεις χρήματα και χώρο στο κουτί, προτίμησε Eheim 1250 ή τουλάχιστον μια Hydor L30.

Η αντλία που θες πρέπει να έχει το τανκ της ASETEK, το οποίο δεν είναι και πολύ καλό. Πρόσφατα, ο DarkSaga άνοιξε νέο thread για αυτό (http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=15792).

Το ψυγείο είναι πολύ καλό (κι εγώ αυτό θέλω να πάρω)! Ειδικά αν του βάλεις δύο Delta σαν αυτόν που έχεις τώρα στην ΧΡ-120... :whistling

Πιστεύω ότι με όλα αυτά, θα δεις μια διαφορά γύρω στους 5 βαθμούς κάτω... Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

ρε Athens που βλεπεις οτι ειναι uv το υγρο σου;

βλεπεις πως αντιδρουν στην uv τα πρασινα καλωδια που εχει και πως αντιδρα το υγρο;

το πρωτα λαμπουν ενω το υγρο σκτωτινιαζει.... αρα δεν ειναι uv!

Link to comment
Share on other sites

@ SlotKiller δεν ήταν καλές οι φωτό [είχε φλάσ και φεγγοβολούσαν όλα απο λίγο] , σε σκοτάδι φαίνεται καθαρά .

Τι λές είναι ?

dsc021334xe.jpg

galery50pc.jpg

To -50 υγρό , κόκκινο , και μάλλον uv και αυτό . [δεν το έχω δοκιμάσει με νεον ακόμη ]

liquid7oq.jpg

Το μπουκάλι με τις οδηγίες [πως να το αραιώνεις και πόσο είναι σε κάθε αραίωμα]

botle6fu.th.jpg

Και το δοχείο απο το πράσσινο παραφλού που είχα στο watercool, οχι δεν έχετε αχρωματοψία ,,, απλά το άδειασα και εκει μέσα έκανα ανάμειξη το -50 αντιψυκτικό .

paraflu6vz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου... Δεν έχει το τανκ της ASETEK, έχει ένα άλλο που δεν το ξέρω. Πάντως κι αυτό δεν φαίνεται πολύ καλό γιατί η είσοδος είναι περίπου στο ίδιο ύψος με την έξοδο και δεν θα κάνει καλή εξαέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Λάθος μου... Δεν έχει το τανκ της ASETEK, έχει ένα άλλο που δεν το ξέρω. Πάντως κι αυτό δεν φαίνεται πολύ καλό γιατί η είσοδος είναι περίπου στο ίδιο ύψος με την έξοδο και δεν θα κάνει καλή εξαέρωση.

τοτε πια ειναι η λυση για το τανκ???

σε ετιμα απο ελλαδα τι υπαρχει???

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στις αντλιες το νερο εισερχετε απο την κατο μερια και εξερχετε απο την πανο???

αν ειναι ετσι οπως τα λεω τοτε το τανκ με την αντλια απο την checkmate θα ειναι μια χαρα γιατι η ησαγογη στην αντλια ειναι πιο χαμιλα απ οτι η ησαγκογη στο τανκ επομενος ο αερας θα πιγενει προς τα πανο κια δεν θα κατεβεμει κατο.....

ετσι δεν ειναι???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 16:34]

τελικα πιο ειναι το καλυτερο υγρο μεσα στο ψυγειο,νερο η παραφλου;

Κατά τι γνώμη μου απιονισμένο νεράκι και τελείωσες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 16:12]

Τοτε ποια ειναι η λυση για το τανκ; Σε ετοιμα απο ελλαδα τι υπαρχει;

Έτοιμο και καλό τανκ δύσκολα θα βρεις. Αν δεν μπορείς να φτιάξεις ένα μόνος σου, άσ' το καλύτερα. Το τανκ της Asetek για παράδειγμα είναι κακοσχεδιασμένο.

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

Ρε παιδια στις αντλιες το νερο εισερχεται απο την κατω μερια και εξερχεται απο την πανω;

Σωστοοός!

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

Αν ειναι ετσι οπως τα λεω, τοτε το τανκ με την αντλια απο την Checkmate θα ειναι μια χαρα γιατι η εισαγωγη στην αντλια ειναι πιο χαμηλα απ' οτι η εισαγωγη στο τανκ. Επομενως ο αερας θα πηγαινει προς τα πανω και δεν θα κατεβαινει κατω...

Ετσι δεν ειναι;

Λογικά, η εισαγωγή στο τανκ πρέπει να είναι 1 ή περισσότερα cm ψηλότερα από την αναρρόφηση της αντλίας. Ειδικά σε ισχυρές αντλίες, πρέπει να υπάρχει μια διαφορά στο ύψος, γιατί τον αέρα που θα μπαίνει στο τανκ για να βγει στην επιφάνεια, θα τον τραβάει πάλι μέσα η αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Λογικά, η εισαγωγή στο τανκ πρέπει να είναι 1 cm ψηλότερα από την αναρρόφηση της αντλίας. Ειδικά σε ισχυρές αντλίες, πρέπει να υπάρχει μια διαφορά στο ύψος, γιατί τον αέρα που θα μπαίνει στο τανκ για να βγει στην επιφάνεια, θα τον τραβάει πάλι μέσα η αντλία.

δηλαδη μαπα το καρπουζι...............

τανκ ετιμα που θα βρω ρε συς???

αν φτιαξο μονος απο πλεξυ που να το τοποθετισο και τι μεγεθος να εχει???

υποψιν δεν εχω κενι 5 1/4

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.