Jump to content



Linuxnoob να βάλει Suse 9.3 32bit ή Suse 9.3 64bit?


FrOsT

Suse 9.3 32bit ή 64 bit?  

12 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Έπεσε στα χέρια μου ένα DL DVDακι που περιέχει Suse 9.3 32bit + Suse 9.3 64bit!

Μιας και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με Linux(και θα κάνω που θα κάνω format)... ρωτάω:

Να βάλω τα 32bit ή τα 64bit και γιατί?

Tι πρέπει να προσέξω?

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις κανονικά τα παραθυράκια σου -κατά προτίμηση σε φατ32- μετά αν τα έχεις βάλει σε ντφς θα πας στο partition manager και θα φτιάξεις ένα διαμερισματάκι μετά τα παραθύρια όσα γίγα θέλει η ψυχή σου σε ext και μετά θα μπουτάρεις από το dvd και θα εγκαταστήσεις το 64άρι σου. Θα δεις διαφορά σοβαρή στην ταχύτητα αν και την τελευταία φορά που είχα ακούσει δεν ήταν τόσο πλήρης η λίστα με τα διαθέσιμα 64 άρια λογισμικά.Μπορεί να κάνω λάθος για το τελευταίο

Link to comment
Share on other sites

να φτιάξεις 2 partition των 10Gb και να βάλεις τόσο τα 64bit όσο και τα 32bit.

γενικά στα 32bit θα βρίσκεις πιο εύκολα έτοιμα πακέτα (rpm's).

για αρχή δε νομίζω να σε ενδιαφέρει η ταχύτητα των 64bit, προτίμησε τη συμβατότητα και όταν μάθεις 5 πράματα βάλε ό,τι θες ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Κανένα απο τα δύο. Kαλοκαίρι έρχεται και δεν νομίζω να θες να παίζεις με τα νεύρα σου. Αν πάλι βάλεις.....κράτα την τελευταία πρόταση του Hellrider!!!!

Το uptime μου προς απάντησή σου:

post-1085-1416071979,2007_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, από όσο ξέρω, δεν κυκλοφορούν πολλά (σε σχέση με αυτά που πωλούνται για τα Windows !!!!! ) και άμα βάλεις και 64bit για τα οποία τα προγράμματα είναι σπανιότατα ... Δύσκολα τα βλέπω τα πράματα !

Αν όντος αλλάξανε τα πράγματα και κυκλοφορούν προϊόντα για 64bit τότε ... τρέχω για 64bit Παράθυρα και Πιγκουίνους ! :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.