Jump to content



Aνέκδοτα και όχι μόνο...


jax7480

Recommended Posts

  • Replies 7k
  • Created
  • Last Reply
Originally posted by ΓιαγκΤ

Το τελευταίο ποντίκι το ξέρουμε. Το εκπαίδευσε ο Vagouridis. Μετά το πούλησε για να πάρει κάρτα γραφικών.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Το καλύτερο με διαφορά μέχρι στιγμής

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ποια εχει καταντηση δουλεμα αυτο με το ποντικι ας πω και την ιστορια με το ποντικι.

Ειμαι στην μαμα πολη Ξανθη και ως γνωστον εκει δεν εχω υπολογιστη οποτε λεω δεν παω στο χωριο (10ΚΜ εξω απο την Ξανθη) στον ξαδερφο που εχει και υπολογιδτη και ιντερνετ να μ@λΑκιστω λιγο.Μολις ειχα αλλαξει το παλιοο κλασσικο MS Explorer που το ειχα μονταρει τρελλα (βαψιμο και μπλε λεντ) και ειχα παρει το ΜΧ500.Ειχα το ΜS μαζι ακ ιλεω δεν το παιρνω να το αφησω στον ξαδερφο να εχει και ποντικι με <<ματι>> γιατι η μπιλια ειναι σπαστικη.Το παιρνω και παω , το μηχανημα ηταν στο καφενειο που εχει σε μια γωνια πισω εκτελωντας και χρεη παιχνιδομηχανης.Καθομαι συνδεω το ποντικα γεμιχει με μπλε φως το μαγαζι - υπερβολες- και σκαει μυτη ενας περιεργος τυπας και με πλησιαζει.Με ρωτα τι ειναι αυτο (κρατηθηκα....σε μαγαζι ημουν) λεω υπολογιστης ελα φιλε φυγε φυγε εχω δουλεια το σεταρω.....Οχι το ποντικι αυτο τι ειναι??Ρε φιλε εχω δουλεια (παιζω ΜΑΜΕ) φυγε και αλλη ωρα θα σου για το συλλεκτικο ποντικι της MS...Τι ειναι τι ειναι ρωτα....Ασε φιλε μονο 50 κομματια στον κοσμο υπρχουν σπεσιαλ ειναι συλλεκτικο ελα καντην τωρα....Το πουλας φιλε ??Ελα ρε φυγε τωρα σου λεω 30 κομματια στον κοσμο ...Οχι οχι εχω λεφτα πανω μου το θελω λεγε ποσα?Ρε φιλε ασε με τωρα ποσο το πουλω 150 αντε φυγε τωρα....Ο τυπος ψαχνετε αφηνει η 120 η 130 και κατι ψηλα και λεει αυτα εχω δωστο μου σε παρακαλω....Χμ χμ παει καλα ο αλλος τελικα του πηρα 120 και εφυγε τρεχωντας μεσα στην χαρα.Πηγα την αλλη μερα εδωσα τα 20 για ενα απλο οπτικο και τα αλλα μαζι με την GF4 και πηρα 9700Προ....Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνει ο διευθυντής μιας παραδοσιακής οικογενειακής εταιρίας με

το όνομα ΔΗΜΗΤΡΑΚΑΣ, που κατασκευάζει καρφιά σε μια διαφημιστική εταιρία για

να εκσυγχρονιστεί και αυτός, και να προωθήσει το προϊόν του με τους

μοντέρνους τρόπους και τεχνικές.

Αφού τον ρωτάει ο Marketing Manager της διαφημιστικής κάποια πράγματα,

του λέει να ξαναπεράσει σε μια βδομάδα γιατί θα έχει έτοιμο το σποτάκι της διαφήμισης.

Πράγματι, πηγαίνει την επόμενη βδομάδα ο διευθυντής στη διαφημιστική

εταιρία, τον κερνούν ποτό, φαγητό και τον βάζουν στο μεγάλο καναπέ στην

αίθουσα προβολής για να παρακολουθήσει το σποτάκι.

Αυτό παρουσίαζε το Χριστό πάνω στο σταυρό και τελείωνε με τη φράση:

"ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΤΑΚΑ ΤΑΚΑ, ΜΟΝΟ ΠΡΟΚΕΣ ΔΗΜΗΤΡΑΚΑ".

Ο διευθυντής, σοκαρίστηκε και τους εξέφρασε τον προβληματισμό του

για την απήχηση που θα είχε το σποτάκι στο χριστιανικό πληθυσμό κλπ. κλπ.

Ο manager της διαφημιστικής προβληματίστηκε και του είπε να περάσει πάλι την

επόμενη εβδομάδα να παρακολουθήσει ένα άλλο σποτάκι που θα έφτιαχναν.

Ξαναπηγαίνει την επόμενη βδομάδα ο διευθυντής στη διαφημιστική εταιρία, τον

κερνούν ποτό, γλυκό για να γιορτάσουν την επιτυχία και τον βάζουν στο μεγάλο

καναπέ στην αίθουσα προβολής για να παρακολουθήσει το σποτάκι.

Αυτό παρουσίαζε πάλι το Χριστό πάνω στο σταυρό και τελείωνε με τη

φράση:

"Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΛΑΚΑ, ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΚΕΣ ΔΗΜΗΤΡΑΚΑ".

Τσαντίζεται τότε ο διευθυντής και λέει στον τύπο από τη διαφημιστική:

-Θέλω ένα σποτάκι που να μην παριστάνει επιτέλους το Χριστό πάνω στο

σταυρό. Ξεκολλήστε από αυτή την ιδέα γιατί δε θα πουλήσουμε ούτε ένα καρφί.

-Ο.Κ. mister, του απαντά ο μαρκετίστας κατάλαβα τι ακριβώς ζητάτε.

Την άλλη εβδομάδα θα σας έχουμε ό,τι ζητάτε.

Πάει λοιπόν την επόμενη εβδομάδα ο διευθυντής επιφυλακτικός για να δει

το σποτάκι, ακολουθεί όλο το διαδικαστικό με τα ποτά, κλπ. και πάει να δει

το νέο σποτ που του υποσχέθηκαν.

Αυτό που παρουσίαζε ήταν ο Χριστός που έτρεχε μακριά από το σταυρό

και το σποτ τελείωνε με δύο Ρωμαίους στρατιώτες να λέει ο ένας στον άλλον:

"ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ 'ΠΑ ΤΟΥ ΜΑΛΑΚΑ, ΜΟΝΟ ΠΡΟΚΕΣ ΔΗΜΗΤΡΑΚΑ"

.

Link to comment
Share on other sites

Εν αρχή ο θεός δημιούργησε το Βit και το Byte. Και από αυτά δημιούργησε τη λέξη.

Και υπήρχαν δύο Bytes στην Λέξη,και τίποτα άλλο δεν υπήρχε. Και ο θεός χώρισε το Μηδέν από το Ένα, και είδε ότι ήταν καλό.

Και είπε ο θεός: Ας υπάρξουν τα δεδομένα (Data). Και έτσι έγινε. Και

είπε ο θεός - Ας πάνε τα Δεδομένα στις ιδιαίτερες θέσεις τους. Και έφτιαξε floppy disks και hard disks και compact disks.

Και είπε ο θεός - Ας γίνουν Υπολογιστές, για να υπάρχει μέρος να

μπουν τα floppy disks και τα compact disks και τα hard disks. Και έτσι ο θεός έφτιαξε Υπολογιστές και τους ονόμασε Hardware.

Και δεν υπήρχε Software ακόμα. Aλλά ο Θεός δημιούργησε προγράμματα,μικρά και μεγάλα. Και τους είπε: Πηγαίνετε και αυξάνεστε και πληθύνετε και γεμίστε όλη τη Μνήμη.

Και είπε ο Θεός - Θα δημιουργήσω τον Προγραμματιστή. Και ο

Προγραμματιστής θα φτιάχνει καινούρια προγράμματα και θα κυβερνά πάνω σε όλους τους υπολογιστές και τα προγράμματα και τα Δεδομένα.

Και ο Θεός δημιούργησε τον Προγραμματιστή και τον τοποθέτησε στο Κέντρο Δεδομενων. Και έδειξε ο Θεός στον Προγραμματιστή το Catalog Tree και του είπε μπορείς να χρησιμοποιείς όλους τους καταλόγους και υποκαταλόγους,αλλά

ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΑ WINDOWS.

Και είπε ο Θεός - Δεν είναι καλό για τον Προγραμματιστή να είναι

μόνος.Πήρε ένα πλευρό από το σώμα του Προγραμματιστή και έφτιαξε ένα πλάσμα που θα τον κοιτάζει και θα τον θαυμάζει και θα αγαπά τα πραγματα που θα κάνει ο Προγραμματιστής. Και ο Θεός ονόμασε αυτό το πλάσμα Χρήστη.

Και ο Προγραμματιστης και ο Χρήστης αφεθηκαν κάτω από το γυμνό DOS και αυτό ήταν Καλό.

Αλλά ο Bill ήταν πιο πονηρός από τα άλλα πλάσματα του Θεού. Και είπε ο Bill στο Χρήστη - Πράγματι σας απαγόρευσε ο Θεός να τρέξετε οποιοδήποτε πρόγραμμα;

Και ο Χρήστης απάντησε - Ο Θεός μας είπε να χρησιμοποιούμε

οποιοδήποτε πρόγραμμα και οποιοδήποτε Δεδομένο, αλλά μας είπε να μην τρέξουμε τα Windows, διαφορετικά θα πεθανουμε.

Και είπε ο Βill στο Χρήστη - Πως μπορείς να μιλάς για κάτι που δεν

έχεις καν δοκιμάσει. Τη στιγμή που θα τρέξεις τα Windows θα γίνεις ίσος με το Θεό.

Θα είσαι σε θέση να δημιουργείς οτιδήποτε θέλεις με ένα απλό κλικ με το ποντίκι.

Και ο Χρηστης είδε ότι οι καρποί των Windows ήταν καλύτεροι και πιο εύκολοι στη χρήση. Και μετά ο Χρήστης είδε ότι κάθε γνώση ήταν άχρηστη,αφού τα Windows μπορούσαν να την αντικαταστήσουν.

Έτσι ο Χρήστης εγκατέστησε τα Windows στον υπολογιστή του και είπε στον Προγραμματιστή ότι ήταν καλό.

Και ο Προγραμματιστής αμέσως άρχισε να ψάχνει για καινούριους

drivers.

Και ο Θεός τον ρώτησε - Τι ψάχνεις; Και ο Προγραμματιστής απάντησε - Ψάχνω για καινούριους drivers γιατι δεν μπορώ να τους βρω στο DOS. Και είπε ο Θεός -Ποιός σου είπε ότι χρειάζεσαι drivers; Έτρεξες τα Windows; Και ο Προγραμματιστης είπε - Ο Bill μας είπε να το κάνουμε!

Και είπε ο Θεός στον Bill - Γι'αυτό που έκανες θα είσαι μισητός απο

όλα τα πλάσματα. Και ο Χρήστης θα είναι πάντα δυσαρεστημένος μαζί σου. Και θα πουλας πάντα Windows.

Και είπε ο Θεός στον Χρήστη - Εξ αιτίας αυτού που έκανες, τα Windows πάντα θα σε απογοητεύουν και θα καταναλόνουν όλους τους Πόρους και θα πρέπει να χρησιμοποιείς ελεεινά προγραμματα και θα βασίζεσαι πάντα στον Προγραμματιστή για βοήθεια.

Και είπε ο Θεός στον Προγραμματιστή - Επειδή άκουσες τον Χρήστη ποτέ δε θα είσαι ευχαριστημένος. Και τα προγραμματά σου θα έχουν λάθη και θα πρέπει να τα διορθώνεις και να τα ξαναδιορθώνεις μέχρι το τέλος του Χρόνου.

Και ο Θεός τους πέταξε έξω από το Κέντρο Δεδομένων και κλείδωσε την πόρτα και την ασφάλισε με password.

GENERAL PROTECTION FAULT.

Link to comment
Share on other sites

Ένας βοσκός, ενώ έβοσκε τα πρόβατά του σε μια απόμερη τοποθεσία, βλέπει από μακριά να πλησιάζει μια αστραφτερή ΒΜW.

Ο οδηγός, ένας νεαρός ντυμένος με κοστούμι Versace, παπούτσια Gucci, γυαλιά ηλίου Ray Ban και Yves Saint Laurent γραβάτα, σταματάει δίπλα του, κατεβάζει το παράθυρο και του λέει:

"Αν σου πω ακριβώς πόσα πρόβατα έχεις στο κοπάδι σου, θα μου δώσεις ένα;" Ο βοσκός κοιτάει το νεαρό, που ήταν φανερά ένας γιάπης, κοιτάει και το κοπάδι και του απαντά ήρεμα: "Ναι, γιατί όχι;"

Αμέσως λοιπόν ο γιάπης κατεβαίνει από το αυτοκίνητο μαζί με ένα Dell laptop το οποίο και συνδέει με ένα Sony-Ericsson κινητό με παγκόσμια σύνδεση της AT&T. Αφού συνδέεται με το Internet, πηγαίνει σε μια σελίδα της NASA, και επιλέγει ένα σύστημα δορυφορικού προσδιορισμού τοποθεσίας GPS το οποίο υπολογίζει την ακριβή τοποθεσία στην οποία βρίσκονται και αποστέλλει τα στοιχεία αυτά σε ένα άλλο δορυφόρο της NASA ο οποίος σκανάρει την περιοχή και βγάζει μια φωτογραφία υπέρ-υψηλής ανάλυσης. Αφού επεξεργάζεται τη φωτογραφία με το πρόγραμμα Adobe Photoshop, στέλνει την εικόνα σε ένα εργαστήριο ερευνών στο Αμβούργο, στη Γερμανία και μετά από μερικά δευτερόλεπτα λαμβάνει στο Palm Pilot του ένα e-mail που επιβεβαιώνει ότι η φωτογραφία έχει αναλυθεί και τα στοιχεία έχουν καταχωρηθεί σε μια βάση δεδομένων. Μέσω μίας σύνδεσης ΟDBC εισχωρεί σε μια MS-SQL database και καταχωρεί όλα τα στοιχεία σε ένα φύλλο εργασίας Excel το οποίο και στέλνει μέσω e-mail στο Blackberry του. Μετά από λίγα λεπτά εκτυπώνει μια έκθεση 150 σελίδων με έγχρωμες φωτογραφίες από τον καινούργιο του HP LaserJet εκτυπωτή και αφού τη διαβάζει λέει στο βοσκό:

"Έχεις ακριβώς... 1586 πρόβατα!!!!". "Ακριβώς. Καλώς λοιπόν, μπορείς να πάρεις όποιο πρόβατο θέλεις" λέει ο βοσκός και κοιτάζει το νεαρό καθώς διαλέγει το ζώο και το μεταφέρει στο πορτ-μπαγκάζ του αυτοκινήτου.

Εκείνη τη στιγμή, λέει ο βοσκός στο νεαρό: "Να σου πω, αν βρω ακριβώς τι δουλειά κάνεις θα μου επιστρέψεις το πρόβατο;" Ο γιάπης το σκέφτεται για μια στιγμή και μετά λέει γελώντας στο βοσκό: "ΟΚ, γιατί όχι;"

"Είσαι σύμβουλος επιχειρήσεων" λέει ο βοσκός. "Απίστευτο", λέει αποσβολωμένος ο νεαρός, "έτσι είναι!! Μα πως το μάντεψες;" "Δεν είναι και τόσο δύσκολο", λέει ο βοσκός, "Ήρθες χωρίς να στο ζητήσει κανείς, θέλεις να πληρωθείς για μια απάντηση την οποία ήδη ξέρω, σε μια ερώτηση που δεν σε ρώτησε κανείς και όλα αυτά ενώ δεν έχεις ιδέα για τη δουλειά μου. Τώρα δώσε μου πίσω το σκύλο μου."

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [13-10-2003 και 10:47]

Ένας βοσκός, ενώ έβοσκε τα πρόβατά του σε μια απόμερη τοποθεσία, βλέπει από μακριά να πλησιάζει μια αστραφτερή ΒΜW.

Ο οδηγός, ένας νεαρός ντυμένος με κοστούμι Versace, παπούτσια Gucci, γυαλιά ηλίου Ray Ban και Yves Saint Laurent γραβάτα, σταματάει δίπλα του, κατεβάζει το παράθυρο και του λέει:

"Αν σου πω ακριβώς πόσα πρόβατα έχεις στο κοπάδι σου, θα μου δώσεις ένα;" Ο βοσκός κοιτάει το νεαρό, που ήταν φανερά ένας γιάπης, κοιτάει και το κοπάδι και του απαντά ήρεμα: "Ναι, γιατί όχι;"

Αμέσως λοιπόν ο γιάπης κατεβαίνει από το αυτοκίνητο μαζί με ένα Dell laptop το οποίο και συνδέει με ένα Sony-Ericsson κινητό με παγκόσμια σύνδεση της AT&T. Αφού συνδέεται με το Internet, πηγαίνει σε μια σελίδα της NASA, και επιλέγει ένα σύστημα δορυφορικού προσδιορισμού τοποθεσίας GPS το οποίο υπολογίζει την ακριβή τοποθεσία στην οποία βρίσκονται και αποστέλλει τα στοιχεία αυτά σε ένα άλλο δορυφόρο της NASA ο οποίος σκανάρει την περιοχή και βγάζει μια φωτογραφία υπέρ-υψηλής ανάλυσης. Αφού επεξεργάζεται τη φωτογραφία με το πρόγραμμα Adobe Photoshop, στέλνει την εικόνα σε ένα εργαστήριο ερευνών στο Αμβούργο, στη Γερμανία και μετά από μερικά δευτερόλεπτα λαμβάνει στο Palm Pilot του ένα e-mail που επιβεβαιώνει ότι η φωτογραφία έχει αναλυθεί και τα στοιχεία έχουν καταχωρηθεί σε μια βάση δεδομένων. Μέσω μίας σύνδεσης ΟDBC εισχωρεί σε μια MS-SQL database και καταχωρεί όλα τα στοιχεία σε ένα φύλλο εργασίας Excel το οποίο και στέλνει

μέσω e-mail στο Blackberry του. Μετά από λίγα λεπτά εκτυπώνει μια έκθεση 150 σελίδων με έγχρωμες φωτογραφίες από τον καινούργιο του HP LaserJet εκτυπωτή και αφού τη διαβάζει λέει στο βοσκό:

"Έχεις ακριβώς... 1586 πρόβατα!!!!". "Ακριβώς. Καλώς λοιπόν, μπορείς να πάρεις όποιο πρόβατο θέλεις" λέει ο βοσκός και κοιτάζει το νεαρό καθώς διαλέγει το ζώο και το μεταφέρει στο πορτ-μπαγκάζ του αυτοκινήτου.

Εκείνη τη στιγμή, λέει ο βοσκός στο νεαρό: "Να σου πω, αν βρω ακριβώς τι δουλειά κάνεις θα μου επιστρέψεις το πρόβατο;" Ο γιάπης το σκέφτεται για μια στιγμή και μετά λέει γελώντας στο βοσκό: "ΟΚ, γιατί όχι;"

"Είσαι σύμβουλος επιχειρήσεων" λέει ο βοσκός. "Απίστευτο", λέει αποσβολωμένος ο νεαρός, "έτσι είναι!! Μα πως το μάντεψες;" "Δεν είναι και τόσο δύσκολο", λέει ο βοσκός, "Ήρθες χωρίς να στο ζητήσει κανείς, θέλεις να πληρωθείς για μια απάντηση την οποία ήδη ξέρω, σε μια ερώτηση που δεν σε ρώτησε κανείς και όλα αυτά ενώ δεν έχεις ιδέα για τη δουλειά μου. Τώρα δώσε μου πίσω το σκύλο μου."

Αξίζουν τον κόπο οι σπόνσορες ή σε ξεφορτώνονται με ψιχία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.