Jump to content



Low end καρτουλα για ΜΑΧ FPS @ 1024x768


Alexandros

Recommended Posts

Ενας φιλος μου θελει καρτουλα που να τρεχει τα νεα παιχνιδια action, shooting στυλ Chronicles od Riddick,the Suffering, doom3 στα 1024χ768, εννοειται χωρις ΑΑ , AF ... αρκει να τρεχουν με ικανοποιητικο FPS πανω απο 30 ....

δινει ΜΑΧ 70 ευρω και το συστημα του ειναι Throughbred 2000XP, 512 ram

Τι θα προτεινατε ?

Εχω σκεφτει:

Ati 9550

Ati 9600

Nvidia 5500

Nvidia 6200

Αυτο το λινκ εχει ολες τις καρτες και ειναι ΠΟΛΥ βοηθητικο για συγκρισεις χαρακτηριστικων...

http://www.neeyik.info/3dspecs/

Link to comment
Share on other sites

και οι καρτες που σου προτεινα κοστιζουν περισσοτερο,δες για ευκαιριες στις πωλησεις του

φορουμ ολο και κατι θα βρει:flower:

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά αναφέρω ότι το timedemo του Doom3 στο δικό μου TBred 2600+ με 9800PRO έφτανε τα 43fps. Οπότε τα 30 fps που θέλει ο φίλος σου ζόρικα τα βλέπω με τόσο φτηνή κάρτα και τον 2000+, ειδικά αν ανεβάσει detail (δε μιλάω για φίλτρα).

Για τα άλλα παιχνίδια δεν ξέρω...

Αν είναι να διαλέξει μια value κάρτα πάντως, θα πρότεινα κι εγώ την 6600.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βρισκομαι εξωτερικο ...εχει βρει οντως την 6200 ιννο3Δ για 65 ευρω ενω η 6600 παει στα 85 ευρω... δηλαδη η 6200 ειναι μεσα στα ορια. Το θεμα ειναι η 6200 θα βγαζει περισσοτερα ΦΠΣ απο την απλη 9600 ??

Επισης να τονισω οτι τον ενδιαφερει μονο η 1024χ768 αναλυση (εχει ενα 17ρι CRT) ΧΩΡΙΣ ΑΑ και ΑF...ακομα μαλιστα και με medium quality setings ειναι απολυτα ευχαριστημενος. Να σκεφτειτε οτι κανει αναβαθμιση απο GF3 Titanium 200 ...

Στην πραγματικοτητα ισως δεν τον απασχολουν καν τα directx9 effects παρα να τρεχει τα παντα στα 1024χ ... απο αυτην την αποψη ερωτω: Μια 4600 βγαζει περισσοτερα FPS απο μια 6200 ή 9600 ? Αναφερομαι σε καινουργια παντα παιχνιδια :cool:

Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτεινα και μια 9700προ αν πετυχει καμια μεταχειρισμενη σε αυτες τις τιμες παιζει.

εχω δει 9700προ σε 1024 στο ντουμ3 και μια χαρα πηγαινε με ρυθμισεις στη μεσαια σκαλα και λιγες στην χαμηλοτερη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

εγω θα προτεινα και μια 9700προ αν πετυχει καμια μεταχειρισμενη σε αυτες τις τιμες παιζει.

εχω δει 9700προ σε 1024 στο ντουμ3 και μια χαρα πηγαινε με ρυθμισεις στη μεσαια σκαλα και λιγες στην χαμηλοτερη

οποιος δινει 9700 προ στα 65 ευρω την αγοραζω:D....λιγα νομιζω πως ειναι Φραγμα...65 κανει η ΙΝΝΟ..9700 pro παιζουν απο 100 και πανω

Link to comment
Share on other sites

Alexandros, ας μην παρασυρόμαστε από την υποστήριξη των directx 9 ή όχι. Έκανα τη ******* και πήρα του πατέρα μου την ATI R9550 επειδή υποστηρίζει λέει directx 9. Χίλιες φορές καλύτερα να έπαιρνα μία Geforce4 Ti4200.

Ίσως θα ήταν καλή σκέψη να πάρεις την 6200 αν καταφέρεις να την κάνεις 6600.

Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμενη περιπτωση τον ενδιαφερει να μπορει να τρεξει τα παιχνιδια ασχετα με την ποιοτητα (αρκει να ειναι 1024χ768) οποτε αν η 4200-4600 βγαζει περισσοτερα ΦΠΣ, παω πασο ... τα βγαζει ομως ??? :shifty:

Link to comment
Share on other sites

http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/2004-27gpu2.html

Εδω φαινεται οτι ειναι περιπου στα ιδια εαν υποθεσουμε οτι η 9700προ χανει περιπου 15-20% σε σχεση με την 9800προ και εχει και την 6600 αλλα σε PCIX ...

υπαρχει κανενα παρομοιο αλλα με λιγο παλαιοτερες καρτες (8.1 DX ) ...εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι :...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman

Και όχι, η 6600 δεν είναι γρηγορότερη από την 9700Pro. Με καμία παναγία.

κατσε ρε σ....εδω η απλη η 6200 εχει λιγο χειροτερες επιδοσεις σε deafult απο 9700 προ στο 03'

Η 6600 να μην ειναι στα ιδια???

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω για το 03 ,αλλα στο λινκ θα δεις οτι πραγματι μια 9700προ ειναι στα ιδια με την 6600 την απλη ισως και λιγο καλυτερη :...:

Παντως ειναι αξιοσημειωτο ποσο μουφες ειναι πολλες καινουργιες καρτες, κατι Χ300, Χ600 ...και η σειρα 5 της Νβιντια...

ΛΕτε να χτυπησω καμια 4600 Ασους με ενα 50ρι ?

Η ΓΦ3Τι παντως δε νομιζω να τα τρεχει τα παιχνιδια ικανοποιητικα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.