Jump to content



Καθόλου καλά νέα για το G70 (7800)


Maximus

Recommended Posts

Σύμφωνα με τις παρακάτω σελίδες το πολυαναμενόμενο νέο chipset της NVIDIA δεν έχει και τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

x-bit labs forum

the inquirer

Αν πράγματι μιλάμε για σκορ 7703 σε default settings, τότε υπάρχει σοβαρό κατά τη γνώμη μου πρόβλημα. Όταν εγώ με την 6800GT overclocked σε Ultra, τη μνήμη στα 225 και τον Α64 3000 στα 2.0 πιάνω 5545 με τους 77.50 και ο οποιοσδήποτε με SLI να πιάνει 9000-10000 τουλάχιστον, ποιος ο λόγος αγοράς αυτής της κάρτας??? Αν πράγματι η ΑΤΙ σύμφωνα με τις φήμες πιάσει 10Κ+, μάλλον γυρίζουμε στις ένδοξες εποχές που η 9700 μεσουρανούσε, πόσο μάλλον τώρα που θα έρθει και το crossfire.

(άμα πιάσει 7700... :bye: )

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τα marks στο 3dMark05 δεν είναι στραγάλια... το σκορ αυτό είναι περίπου 40% από μια 6800Ultra. Χώρια που οι ρυθμίσεις ήταν στο Quality αντί για High Performance που είναι όλα τα υψηλά σκορ.... Πιστεύω οτι με λίγο tweaking (χωρίς overclocking) πιάνει άλλους 1000 πόντους.

’λλωστε η Futuremark θα βγάλει ένα 3dMark07 που θα θάβει όλες τις 6800/X800/X850 και θα βγάζει καλά νούμερα μόνο στις 7800/R520 κλπ....

Έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Όπως γίνεται συνέχεια...όσο βελτιώονται οι κάρτες τόσο βελτιόνονται και τα 3dmark...που από το 03 και μετά πάει αν γενιά καρτών...

Πάντως τα 7χχχχ δεν είναι λίγα όταν 2*6800 βγάζαν τόσο....

Link to comment
Share on other sites

’λλωστε η Futuremark θα βγάλει ένα 3dMark07 που θα θάβει όλες τις 6800/X800/X850 και θα βγάζει καλά νούμερα μόνο στις 7800/R520 κλπ....

ΣΣΣΣτττττ !!! Η αληθεια ειναι για τους λιγους..

Mονο που οι ποιο πολλοι κοιμουνται.........:jump: :jump: :jump:

Link to comment
Share on other sites

να μη τα λεμε τα ιδια πραγματα 100 φορες

το εχω γραψει ηδη σε 2 thread

τα αποτελεσματα ειναι fake

http://forums.overclockers.co.uk/showthread.php?t=17424722 εδω θα δειτε τα στοιχεια που δινει ο Gibbo (οσα δινει)

http://forums.overclockers.co.uk/showthread.php?t=17427609 εδω παλι ειναι το thread με τα ψευτικα marks 7000+ το οποια εκλεισε ο Gibbo για ακριβως τον λογο οτι ηταν εντελως ασχετα τα αποτελεσματα με την αληθεια

Εννοειται πως ο Gibbo εχεις τις καρτες και τις εχει δοκιμασει...αφου σε λιγες μερες θα τις πουλαει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω ότι ένα 25% δεν αξίζει τα λεφτά του. Αν δεν υποστηρίζουν κάποια εξωγήινη :alien: νέα τεχνολογία (βλέπε φήμες Longhorn ready=DirectX 10 ready), τότε απλά βιάστηκαν να τα βγάλουν στη φόρα. Θα δείξει, 10 μέρες (και ίσως και λιγότερες) είναι αυτές.

Όσο για το 2007, εγώ τη συνέχεια του Battle of Pro(ct)ycon θέλω να δω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

καλαμ ρε παιδια πιστευετε πραγματικα οτι δεν ειναι καλη καρτα;δλδ πρεπει να πιασει 20000

σκορ στο 3dmark2005 για να ειναι καλη,περιμενετε πρωτα να την παρει κανενας και να μας πει και μετα βγαζουμε συμπερασματα στα site ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει για καποια συμφεροντα:flower:

Link to comment
Share on other sites

αν αυτα που λεει ο Gibbo ειναι αληθεια (που μαλλον ειναι...απατεωνες στο overclockers δεν ειναι) τοτε ναι πιανει 22000 στο 3dmark05 ...σε SLi φυσικα

Αρα δε θα πιανει λεω εγω καμια 14-15Κ σε single mode..σιγουρα ,οποτε οι φημες που θελουν την 7800=2χ6800 ultra καπου επαληθευονται

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyX [Σήμερα, στις 12:00]

να μη τα λεμε τα ιδια πραγματα 100 φορες

το εχω γραψει ηδη σε 2 thread

τα αποτελεσματα ειναι fake

http://forums.overclockers.co.uk/showthread.php?t=17424722 εδω θα δειτε τα στοιχεια που δινει ο Gibbo (οσα δινει)

http://forums.overclockers.co.uk/showthread.php?t=17427609 εδω παλι ειναι το thread με τα ψευτικα marks 7000+ το οποια εκλεισε ο Gibbo για ακριβως τον λογο οτι ηταν εντελως ασχετα τα αποτελεσματα με την αληθεια

Εννοειται πως ο Gibbo εχεις τις καρτες και τις εχει δοκιμασει...αφου σε λιγες μερες θα τις πουλαει

Φαίνεται πως έχεις δίκιο :hmm: , πλέον το μόνο που μένει να κάνουμε είναι να περιμένουμε.

:smoke:

Link to comment
Share on other sites

παιδια η τεχνολογια τρεχει,και καθε τοσο θα εχουμε πιο γρηγορα προιοντα,εγω οπως ειπα και παλια και οι κατοχοι σε sli 6800gt θα ειναι στο παιχνιδι για 2 ακομα χρονια οχι οτι μετα δεν θα παιζουν τα παιχνιδια απλα θα ειναι πιο αδυναμες στις μεγαλες αναλυσεις απο τις και νουριες καρτες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

Παιδια ολα συγκριτικα ειναι. Το παραπανω σκορ ειναι 25% καλυτερο απο τις 6800.

Πως βγάζεις το 25% ?

Εγώ υπολόγισα το 40% έτσι -> 7700/5500=1,4

Δηλαδή το 7700 είναι 40% πιο μεγάλο από το 5500 συνεπώς μια 7800 είναι (στο 3dMark05) 40% πιο γρήγορη.

7700 είναι το σκορ μιας 7800GTx και 5500 είναι το σκορ μιας 6800Ultra

To αν το σκορ της 7800 είναι πραγματικό δε μπορώ να το γνωρίζω βέβαια....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Πως βγάζεις το 25% ?

Εγώ υπολόγισα το 40% έτσι -> 7700/5500=1,4

Δηλαδή το 7700 είναι 40% πιο μεγάλο από το 5500 συνεπώς μια 7800 είναι (στο 3dMark05) 40% πιο γρήγορη.

7700 είναι το σκορ μιας 7800GTx και 5500 είναι το σκορ μιας 6800Ultra

To αν το σκορ της 7800 είναι πραγματικό δε μπορώ να το γνωρίζω βέβαια....

να ρωτησω κατι.η 7800gtx ειναι το μεγαλο μοντελο;δλδ εχει και 7800;

Link to comment
Share on other sites

Το ειπα με βαση

"for a next gen card that particular score is pretty weak overall.

given how much the card will cost if it's only 25% quicker it's not even remotely worth an upgrade consideration"

ο τυπος ομως αναφεροταν με βασει τις χ850 xte pe με σκορ 6100 αρα εκανα λαθος ως προς την αναφορα των 6800

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.