Jump to content



Θέλω PVA 19άρα και γρήγορη! Πολλά θέλω;


Neted

Recommended Posts

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Αν βιαζόμουν στη θέση σου θα έπαιρνα τη NEC (αξιόπιστη εταιρεία και οι πιό πολλοί λένε καλά λόγια). Αν έχεις υπομονή (σαν εμένα) γιατί δεν περιμένεις την καινούρια EIZO (αφού ήδη σκέφτεσαι την 778); Δε φαντάζομαι να αργήσει πολύ και κάτι μου λέει οτι ίσως είναι λίγο πιο φτηνή. Ελπίζω να μη σε ξανακόλλησα... :p

Link to comment
Share on other sites

Aν κρατούσα την οθόνη για καιρό τότε σίγουρα θα έπαιρνα ΕΙΖΟ με την καλή εγγύηση(και όχι μόνο)Αλλά με 8-10 μήνες μέσο όρο που κρατάω τις οθόνες δεν χρειάζεται να δώσω παραπάνω χρήματα.Για σένα geolast εχω να προτείνω οθόνη αλλά επειδή είσαι "κολλημένος" δεν θα με ακούσεις.Πρέπει να μάθουμε να ξεχωρίζουμε τα επαγγελματικά μηχανήματα από τα παιγνιδομηχανήματα.Πάντα βέβαια σε λογικές τιμές.Τι οθόνη έχεις τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Μη με χαρακτηρίζεις κολλημένο. Δεν είναι ωραίο... Όπως και να το εννοείς... :)

Τώρα έχω 19άρα Samsung 959NF. Πολύ καλή οθόνη αλλά όπως έχω πεί με τις πολλές ώρες που κάθομαι ζαλίζομαι αρκετές φορές. Και επίσης έχω ξαναπεί ότι δεν είναι βασικό μου μέλημα τα παιχνίδια. Ταινίες βλέπω πολλές και κάνω και για πολλή ώρα εργασίες γραφείου. Προγραμματισμός κτλ κτλ (Εκτός από το surfing :)) Αλλά και πάλι παιχνίδια παίζω μερικές φορές.

Η οθόνη για μένα είναι μέγιστο εργαλείο. Υπάρχουν μέρες που κάθομαι και 10 ώρες στο pc. Να μην πάρω όσο καλύτερη μπορώ. Όσο για το αν είναι ή όχι επαγγελματικές οι ΕΙΖΟ δεν το ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι κορυφαίες και αν είναι να δώσεις 200 ευρώ παραπάνω που λέει ο λόγος και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γιατί να μην το κάνεις; Αν τα έχεις φυσικά και με την προυπόθεση ότι η οθόνη θα σου μείνει για καιρό. Όχι να την αλλάξεις σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Πάντως πες την πρότασή σου...

Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγώ τη δικιά μου άποψη? βλέπω το παιδεύετε ελεεινά (σε βαθμό αηδίας) το θέμα με τις οθόνες. οκ, ωραία μια καλή οθόνη αλλά ας μην υπερβάλλουμε κιόλας.

η τεχνολογία lcd τώρα έχει αρχίσει να εξελίσσεται και να μπορεί να προσφέρει all - around panel με καλή ποιότητα και χαμηλά ms. η δικιά μου άποψη (την οποία και την εφάρμοσα και στην πράξη) είναι η αγορά μιας φτηνής οθόνης τώρα, με συμβιβασμούς είτε στην ποιότητα απεικόνισης είτε στο response time και όταν οριμάσει περισσότερο η τεχνολογία (σε 6-12 μήνες) η αγορά μιας καλής οθόνης (της τάξεως των 600 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geolast [Χθες, στις 21:11]

Μη με χαρακτηρίζεις κολλημένο. Δεν είναι ωραίο... Όπως και να το εννοείς... :)

Ελα βρε geolast.Αφού ξέρεις ότι δεν το είπα σοβαρά.Πλάκα έκανα.Πάντως δεν θα το ξαναπώ αφού σε πείραξε και σορυ:(

Σε σένα sotiris δεν θα απαντήσω εφόσον θεωρείς ότι το παιδεύουμε ελεεινά σε βαθμό αηδίας.Αφήνω τους χαρακτηρισμούς σου,στην κρίση των υπολοίπων του forum.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Eye

Σε σένα sotiris δεν θα απαντήσω εφόσον θεωρείς ότι το παιδεύουμε ελεεινά σε βαθμό αηδίας.Αφήνω τους χαρακτηρισμούς σου,στην κρίση των υπολοίπων του forum.

Δεν το λέω με κακή διάθεση :flower:

Εννοώ απλά ότι δεν αξίζει π.χ. να ασχολείσαι 1 χρόνο ψάχνοντας για το ιδανικό γιατί σε 6 μήνες ο πήχυς θα έχει αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Eye δεν παρεξηγήθηκα. Απλά μου κακοφάνηκε λίγο αλλά μέχρι εκεί... Τώρα σχετικά με το θέμα της οθόνης ο Σωτήρης δεν έχει άδικο ούτε δίκιο. Εντάξει δεν ασχολούμαστε και ένα χρόνο με το τι θα πάρουμε. Αλλά εγώ όταν αγοράζω κάτι άνω των 300 ευρώ πάντα το ψάχνω πολύ. Εχω "κλάψει" πολλές φορές για επιπόλαιες αγορές γι'αυτό έγινα τόσο απαιτητικός. Σίγουρα οι οθόνες εξελίσονται γρήγορα. Τώρα στη συγκεκριμένη περίπτωση ίσως να μην αξίζει όντως να δώσεις πάνω από 500 ευρώ. Δεν ξέρω... Ο καιρός θα δείξει. Μπορεί μια οθόνη π.χ. S-PVA καλή που θα πάρεις τώρα να σου μείνει 4-5 χρόνια. Δεν είναι και άσχημα...

Σωτήρη εσύ τι οθόνη έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

Δεν το λέω με κακή διάθεση :flower:

Εννοώ απλά ότι δεν αξίζει π.χ. να ασχολείσαι 1 χρόνο ψάχνοντας για το ιδανικό γιατί σε 6 μήνες ο πήχυς θα έχει αλλάξει.

Σ' αυτό συμφωνώ και γω. Εντάξει και γω έκανα 2-3 μήνες να αποφασίσω, αλλά μέχρι εκεί. Παραπάνω δεν έχει νόημα γιατί η τεχνολογία δεν σταματά να εξελίσσεται.

Είναι σαν να λες δεν αγοράζω υπολογιστή γιατί άκουσα ότι σε λίγους μήνες θα κυκλοφορήσει το super duper μοντέλο. Και μόλις τελικά βγει στην αγορά και πέσει λίγο η τιμή του, μαθαίνεις για την επερχόμενη διάθεση ενός νέου, καλύτερου και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geolast [Σήμερα, στις 11:24]

Τώρα στη συγκεκριμένη περίπτωση ίσως να μην αξίζει όντως να δώσεις πάνω από 500 ευρώ.

Την οθόνη αξίζει να την ακριβοπληρώσεις και δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι ότι σε 1 χρόνο θα κυκλοφορήσουν καλύτερες.Και αυτή που θα πάρεις σε ένα χρόνο πάλι στον μεθεπόμενο θα μειονεκτεί σε σχέση με τα καινούρια μοντέλα.Αγόρασε μια πολύ καλή τώρα για να μην υποφέρουν τα μάτια σου τα επόμενα 3-4 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

A geolast ξέχασα.Σου είχα γράψει ότι θα σου προτείνω οθόνη.Αυτή που πιστεύω ότι θα σε καλύψει για τη δουλειά που είπες ότι την θέλεις,είναι η NEC.Σε απογοήτευσα μάλλον τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε με απογοήτευσες. Ίσα ίσα. Μιά χαρά οθόνη... Στα 600 ευρώ... Το backlight ομως ρε γαμώτο; Πρόβλημα όλων των S-IPS. Ξέρει κανείς αν υπάρχει στη συγκεκριμένη; Όσα reviews διάβασα δεν αναφέρουν κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για να είνα ιξεκούραστη η οθόνη, δηλαδή μπορείς να κάθεσαι όσες ώρες θες στο pc και να μη σε πιάνουν τα μάτια σου ποιά Panel είναι καλύτερα λέτε; Δεν είναι τα PVA όπως νόμιζα; Και τα S-IPS καλά είναι;

Επίσης... S-IPS σημαίνει και backlight issues; S-IPS σημαίνει και όχι κατάμαυρο μάυρο;

Ποιοί είμαστε; Πού πάμε; Τι είναι ο άνθρωπος;

Σοβαρά τώρα ας με διαφωτίσει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.