Jump to content



Θέλω PVA 19άρα και γρήγορη! Πολλά θέλω;


Neted

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από geolast

Σωτήρη εσύ τι οθόνη έχεις;

LG 1915s, 430 ευρώ την είχα πάρει νοέμβρη - δεκέμβρη.

Ήμουνα μεταξύ αυτής και της 1920p στα 550 - 600. Απλά τα 600 μου φαίνονταν πολλά και το RT της 1920 μετριότατο για gaming. Δεν είμαι ο τρελός gamer, αλλά μια στο τόσο που παίζω δε θέλω ζαλάδες κλπ.

Αυτή που μου άρεσε και θα είχα πάρει είναι η 20.1 της Dell (2001fp) αλλά δεν είχε βγει σε προσφορά τότε νομίζω (δεν έκανε 700 έκανε 1000).

Απλά, επειδή η LG έχει μετρητή που λέει πόσες ώρες δουλεύει, την έχω δουλέψει 1300 ώρες από το Νοέμβρη, οπότε γι' αυτό λέω όσο νωρίτερο τόσο καλύτερο.

Αρχική απάντηση από geolast

Βασικά για να είνα ιξεκούραστη η οθόνη, δηλαδή μπορείς να κάθεσαι όσες ώρες θες στο pc και να μη σε πιάνουν τα μάτια σου ποιά Panel είναι καλύτερα λέτε; Δεν είναι τα PVA όπως νόμιζα; Και τα S-IPS καλά είναι;

το παν είναι να είναι LCD = μειωμένη ακτινοβολία. Εμένα πάντως με τα 12άωρα που κάθομαι συνήθως με 2 οθόνες ανοικτές (laptop και pc) δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τα μάτια. αντίθετα με τη sony crt, που στις 6-8 ώρες άρχιζε η κούραση;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από geolast [Σήμερα, στις 12:13]

Βασικά για να είνα ιξεκούραστη η οθόνη, δηλαδή μπορείς να κάθεσαι όσες ώρες θες στο pc και να μη σε πιάνουν τα μάτια σου ποιά Panel είναι καλύτερα λέτε; Δεν είναι τα PVA όπως νόμιζα; Και τα S-IPS καλά είναι;

Επίσης... S-IPS σημαίνει και backlight issues; S-IPS σημαίνει και όχι κατάμαυρο μάυρο;

Ποιοί είμαστε; Πού πάμε; Τι είναι ο άνθρωπος;

Σοβαρά τώρα ας με διαφωτίσει κάποιος...

Εχω S-IPS (2 μέχρι τώρα άλλαξα)την Iyama 481S.Όπως έχω και PVA(NEC 1980SX).Λοιπόν είναι αλήθεια ότι το μαύρο της Iyama δεν είναι σαν του PVA.Αλλά αν δεν τόξερα δεν θα το πρόσεχα καθόλου.Μόνο αν σβήσω εντελώς τα φώτα στο σπίτι και του βάλω μαύρο φόντο τότε σε σχέση με την NEC το καταλαβαίνω.Αυτό όμως δεν είναι ενοχλητικό ποτέ κατά τη διάρκεια που τη χρησιμοποιώ.Ούτε σε ταινίες DVD γίνεται αντιληπτό.Εχει όμως και τα δυνατά της σημεία η Iyama.Παρόλο που έχει 25ms,επειδή είναι S-IPS αντιδρά διαφορετικά στα παιγνίδια και παίζω τα πάντα χωρίς πρόβλημα.Επαιξα το Farcry και το HL2 και μόνο σε ελάχιστα σημεία για κλάσματα του δευτερολέπτου "ζορίστηκε".Οπως την έχω υπολογίσει και συγκρίνει (με μια Αcer 1912)αντιδρά περίπου σαν μια 16ms ΤΝ.Δεν μπορεί φυσικά να συγκριθεί με τις ΤΝ των 12 και παρακάτω ms που είναι σαφώς καλύτερες στα παιγνίδια.Σκέψου τώρα πως θα συμπεριφέρεται ένα panel S-IPS των 18ms όπως της ΝΕC1980FXi.Mη σκέφτεσαι ότι ορισμένα sites δεν την βαθμολογούν καλά στα παιγνίδια.Εκεί την συγκρίνουν με σαφώς ταχύτερα panel των 8 ms και φυσικά κανείς δεν λέει ότι κατασκευάστηκε για παιγνίδια.Είναι επαγγελματική οθόνη με άψογο screenmanager software που ρυθμίζεται μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια.Mε CableComp ρύθμιση σήματος για σύνδεση με καλώδιο έως 100(εκατό) μέτρα με 10-bit Look κλπ.Και το κυριότερο δεν "κολώνει"σε κανένα παιγνίδι.Αυτό το πανελ είναι μια εξέλιξη του S-IPS από την ίδια την NEC που έχει δώσει τα δικαιώματα κατασκευής στην LG Philips.Η τιμή του είναι πολλή καλή γι αυτά που προσφέρει.Η EIZO FlexScan L797 που θεωρείται κορυφαία οθόνη που έχει το προηγούμενο S-IPS panel της ΝΕC με τα 20ms με λιγότερες δυνατότητες κοστίζει πάνω από 1300 Ευρώ.Οποιος αγοράσει την NEC θα έχει κάνει μια πολλή έξυπνη αγορά στα 620 Ευρώ.Σκέψου ότι άλλος δίνει 500 ευρώ για να πάρει μια ΤΝ πχ την LG1980Q.Φυσικά δεν είναι κακό ούτε παρεξηγήσιμο αυτό διότι ο καθένας αγοράζει οθόνη ανάλογα με τις ανάγκες του.Το αναφέρω μόνο σαν μέτρο σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεις τα παιχνίδια αλλά εγώ όπως είπα δεν παίζω πολύ συχνά (άντε μια δυό φορές τη βδομάδα και με τίποτα FPS). Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι ξεκούραστη χρήση της οθόνης. Καθαρό κείμενο για πολύωρη χρήση να μη σου βγαίνουν τα μάτια. Και καλή λειτουργία στα DVD. Ύστερα αφού έχω λεφτά είπα να πάρω καλύτερη ώστε και στα παιχνίδια να μή σέρνεται.

Πάντως σα να έχεις δίκιο Eye... Όλα που είπες είναι χρήσιμα και κατανοητά. Δε μου είπες όμως για το backlight. Τέτοιου είδους προβλήματα έχουν γενικά οι S-IPS και παρατηρούνται εύκολα ή πρέπει να είσαι πολύ σχολαστικός για να σε ενοχλήσουν;

Μάλλον κατέληξες δηλαδή ε; NEC;

Link to comment
Share on other sites

Όταν εννοώ backlight δεν εννοώ το αν το μαύρο μοιάζει περισσότερο στο γκρί ή όχι. Εννοώ την ανομοιομορφοία στο φωτισμό της οθόνης. π.χ. όταν έχει μια τελείως μαύρη εικόνα να βλέπεις για παράδειγμα πάνω αριστερά να γκριζάρει πιό πολύ. Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο πρρόβλημα είναι γενικό των S-IPS ή μόνο συγκεκριμένων μοντέλων...

P.S. στο διαλύσαμε το topic Neted ε; Αλλιώς το ξεκίνησες και για άλλα το μιλάμε. Sorryyyyy... :o

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω τι είναι το Backlight. Τα παιγνίδια τα ανέφερα για να σου δείξω ότι κάνει για όλες τις δουλειές.Τέτοιου είδους ανομοιομορφία που περιγράφεις δεν έχει η liyama μου ούτε η προηγούμενη Philips που είχα.Λογικά αν είχε πρόβλημα με το Backlight θα το ανέφεραν στα reviews σαν μειονέκτημα.Είπαμε επαγγελματική οθόνη είναι και κρίνεται αυστηρά.Αν ήταν στο χέρι μου μόνο θα την είχα ήδη αγοράσει.Αλλά υπάρχουν και Hardgamers στο σπίτι που με πιέζουν για την Viewsonic.Θα δούμε στο τέλος ποιος από τους τρεις θα υποχωρήσει :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geolast [Χθες, στις 20:35]

Εεεεε... Που θα σου πάει θα τους πείσεις. :)

Τελικά είχες δίκιο.Τους έπεισα με το μαλακό :whip: σαν μεγαλύτερος που είμαι.Την παρήγγειλα και μεθαύριο θα την έχω.Εχει 3 χρόνια εγγύηση Οn Site και 0 pixel.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mill [Σήμερα, στις 04:21]

Πραγματι η 1980fxi μου φαινεται πολυ καλη περιπτωση...+oτι η NEC εχει την 0 πιξελ εγγυηση.Το μονο της - ? Η υψηλη τιμη της για 19''...

Εχεις δίκιο για την τιμή αλλά δεν είναι οθόνη της "σειράς".Οι επαγγελματικές πάντα ακριβοπληρώνονται.Γι αυτά που προσφέρει είναι νορμάλ τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.