Jump to content


7800 released officially


JohnnyX

Recommended Posts

7742.png

Εδώ είναι φανερά μπροστά το 7800

7743.png

Γιατί εδώ?

7736.png

Χαοτική διαφορά...

7731.png

Έχω εκστασιαστεί...

7735.png

Ώ! Το ένα SLI πέρασε το άλλο...

Τους ξέρω τους κανόνες του forum, όπως και ξέρω και την anandtech. Αλλά πραγματικά πρέπει να είσαι χαζός ή να βγάζεις λεφτά από το 7800 για να μας δείχνεις το μοναδικό game στο οποίο είναι μπροστά...και στα 2048 κιόλας...δλδ το 1280*1024 με fsaa είναι ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ...ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ κουραστικό που πρέπει να βάλω 2048 για να τρέξω ένα παιχνίδι...Όσο για το HDR και ότι άλλο υποστηρίζει "καλύτερα" αυτή η κάρτα, αν υπάρξει παιχνίδι στο άμεσο μέλλον που θα σέρνεται σε διπλές 6800 ενώ θα γκαζάρει άνετα σε 7800, πάντα με σωστούς drivers, θα πετάξω τη 1980Q από το παράθυρο.

Τι να πω...

Ας δείξω καλύτερα αυτό:

7734.png

[EDIT: Ζητώ συγνώμη από τα 56άρια...]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Το πέτυχες.

Είμαι βαλτός της nvidia , κάτι που εξηγεί και την XTPE της υπογραφής.

Το γιατί προτιμώ να κοιτάω τα 2048x είναι απλούστατο , γιατί εκεί δείχνει η συγκεκριμένη κάρτα τι μπορεί να κάνει.

Αν το τεστ γινόταν στα 1024x , τότε όλοι όσοι δώσαμε πάνω από 200 για VGA θα μοιάζαμε ηλίθιοι , μια που καμία κάρτα δεν θα πρόσφερε τίποτα παραπάνω από μια 6600GT.

Μήπως είναι τόσο άσχημα τα 1024x με AA και AF?

Δεν είναι , αλλά υπάρχουν και καλύτερα.

Τώρα αν κάποιος δεν έχει τέτοιες απαιτήσεις , απλά δεν την αγοράζει.

Αλλά υποθέτω πως όποιος δώσει 600+ για το υποσύστημα των γραφικών ΕΧΕΙ μεγάλες απαιτήσεις.

Το αν είναι καλή αγορά για την περίπτωσή σου , είναι υποκειμενικό.

Το αν είναι δυνατότερη , δεν είναι.

Και να επισημάνω (ξανά) οτι η GTX , αντίθετα από το SLI , βοηθάει σε όλα τα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω βαλτος της ΑΤΙ ειμαι

Με πληρωνει η ATI να της κανω διαφημιση :rolleyes:

μιας και κατηγορηθηκα και εγω για αυτο σε ενα παρομοιο thread χτες, τελοσπαντων............

Παντως και εγω ειμαι της λογικης καλυτερα μια Geforce7800 GTX

παρα 2χ6800U SLI με driver profiles και σαχλαμαρες

Βεβαια αμα εχεις ηδη αγορασει μια 6800U δεν συμφερει και τοσο να πας να δωσεις 700Ε για μια 7800GTX...

Και υπαρχει παντα και η ATI οπου αναμενεται το R520...και σιγουρα η ATI οπως εχει αποδειξη ως τωρα δεν προκειται να βγαλει ενα προιον με κατωτερη ταχυτητα

Εγω παντως θα περιμενω να δω τα προιοντα και των 2 εταιριων και απο κει θα συγκρινω ποιος εχει την ταχυτερη λυση κλπ και θα αγορασω απο αυτον που εχει το καλυτερο συμφωνα με μενα

Ειτε ειναι Nvidia ειτε ΑΤΙ

και αμα το 7800 αποδειχτει καλυτερο του R520 δεν εχω κανενα κολλημα να ξαναγυρισω στις Νvidia λυσεις

Link to comment
Share on other sites

Για να λεμέ τα πράγματα με το όνομα τους. Η 7800GTX είναι πολύ ποιο γρήγορη από την 6800ultra, απλός για τα σημερινά games είναι too much. Έχτος από αυτό, σε χαμηλές αναλύσεις δεν φταίει η 7800GTX που δεν αποδίδει παραπάνω αλλά το ότι τα σημερινά CPU δεν έχουν την απαιτούμενη ταχύτητα και επόμενος μονό σε πολύ υψηλές αναλύσεις μπορεί να αποδώσει αυτό που μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι τσακώνεστε:giveup: ....Είναι δεδομένο ότι όσοι έχουμε το χρήμα ή καμιά γερή κάρτα θα την πουλήσουμε και θα πάρουμε 7800. Μην κρυβόμαστε τώρα. Αν βγεί το R520 πάλι τα ίδια θα κάνουμε...

ΚΥΡΙΟΙ...ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΜΑΣ ΣΕ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΧΑΣΟΥΡΑ ΜΑΣ ΣΕ ΛΕΦΤΑ ειναι ΣΙΓΟΥΡΗ....:hm:

Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε

YΓ. Αρε HELLOWEEN που με ανάγκασες να δώ αυτό το thread...φωτιές μας άναψες πάλι....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Aten-Ra [Σήμερα, στις 08:03]

Για να λεμέ τα πράγματα με το όνομα τους. Η 7800GTX είναι πολύ ποιο γρήγορη από την 6800ultra, απλός για τα σημερινά games είναι too much. Έχτος από αυτό, σε χαμηλές αναλύσεις δεν φταίει η 7800GTX που δεν αποδίδει παραπάνω αλλά το ότι τα σημερινά CPU δεν έχουν την απαιτούμενη ταχύτητα και επόμενος μονό σε πολύ υψηλές αναλύσεις μπορεί να αποδώσει αυτό που μπορεί.

Όλα αυτά που λες ισχύουν αλλά όταν δύο 6800 Ultra ξεπερνούν την 7800 σε 1600 4ΧΑΑ 8ΧΑF και σε 2048 και γενικά παντού (μην αναφερθώ στο 3DMARK05 όπου υποθέτω ότι τόσον καιρό λέγαμε πως μετράει την πραγματική δύναμη των καρτών), γιατί εγώ που ήδη έχω μια Ultra να μην πάρω μια δέυτερη και να ησυχάσω? Ο νέος αγοραστής που είναι έτοιμος να δώσει 6 κατοστάρικα ας πάρει την 7800 και ας την καταχαρεί, εγώ τι να την κάνω? Ειδικά τώρα που η NVidia υποσχέθηκε με τους νέους drivers ένα υπερευέλικτο SLI με αποδόσεις παντού...

Ας είμαστε ρεαλιστές, οι περισσότεροι περιμέναμε κανα δεκαχίλιαρο ή και παραπάνω στο 2005 με μία κάρτα, τώρα μη δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα. Αυτή τη στιγμή πιστεύω ότι ένας κάτοχος 6800GT-Ultra ας πάρει μια δεύτερη (όχι ότι τη χρειάζεται...) και ας αφήσει το 7800...τι να πω, να ωριμάσει? Αν η 7800 Ultra βγει με 32 pipelines, ίσως τότε να δούμε τις διαφορές που περιμέναμε.

[άσχετο: εγώ περιμένω την X-Fi και το PhysX πώς και πώς :upside: ]

[edit: Όταν θα βγει κάποιο νέο benchmark που να εκμεταλλεύεται τα σημεία στα οποία υποτίθεται ότι είναι καλύτερη η 7800 (HDR, UltraShadow, Advanced Shaders κτλ κτλ) τότε θα δούμε ποια είναι η διαφορά, αν θα υπάρχει. Τώρα απλά ΔΕΝ υπάρχει μεταξύ μίας 7800 και δύο 6800 σε ότι αναλύσεις-φίλτρα και ότι άλλες ιστορίες θέλετε σύμφωνα με τα reviews.]

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα και βρήκα τεστ για το HDR στο Far Cry, όπου σύμφωνα με την NVidia, ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει διαφορά. Και ναι, υπάρχει:

FAR CRY

Level: Training, Shader Model 3.0+HDR (δεν ξέρω πόσο (1-11))

6800GT SLI(350-1000) 1280*960 No AA 8X AF MaxFPS 39 MinFPS 26

6800GT SLI(350-1000) 1600*1200 No AA 8X AF MaxFPS 26 MinFPS 17

7800GTX Single 1280*960 No AA 8X AF MaxFPS 65 MinFPS 46

7800GTX Single 1600*1200 No AA 8X AF MaxFPS 44 MinFPS 31

Οπότε η NVidia λέγοντας ότι "the GeForce 7800 GTX represents a significant technology update" μάλλον έχει δίκιο. Το μέλλον θα μας δείξει.

[Βέβαια το τεστ έγινε από το nvnews.net, έχουν ακουστεί πολλά για την αξιοπιστία του (Στο BF2 τα τεστ του σε 6800SLI είχαν 20 frames διαφορά από τα αντίστοιχα της anandtech). Εγώ πάντως δεν είμαι τόσο δύσπιστος αφού και το xbitlabs έβγαλε παρόμοια αποτελέσματα]

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στην απόδοση της είναι περίπου 45-50% περσσότερο από τις καλύτερες και των δύο εταιρειών των προηγούμενων σειρών. Να κλέψω μια φωτογραφία από κάποιον του φόρουμ και να την επισυνάψω για του λόγου το αληθές.

post-2709-1416072030,5258_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Όλα αυτά που λες ισχύουν αλλά όταν δύο 6800 Ultra ξεπερνούν την 7800 σε 1600 4ΧΑΑ 8ΧΑF και σε 2048 και γενικά παντού (μην αναφερθώ στο 3DMARK05 όπου υποθέτω ότι τόσον καιρό λέγαμε πως μετράει την πραγματική δύναμη των καρτών), γιατί εγώ που ήδη έχω μια Ultra να μην πάρω μια δέυτερη και να ησυχάσω? Ο νέος αγοραστής που είναι έτοιμος να δώσει 6 κατοστάρικα ας πάρει την 7800 και ας την καταχαρεί, εγώ τι να την κάνω? Ειδικά τώρα που η NVidia υποσχέθηκε με τους νέους drivers ένα υπερευέλικτο SLI με αποδόσεις παντού...

Ας είμαστε ρεαλιστές, οι περισσότεροι περιμέναμε κανα δεκαχίλιαρο ή και παραπάνω στο 2005 με μία κάρτα, τώρα μη δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα. Αυτή τη στιγμή πιστεύω ότι ένας κάτοχος 6800GT-Ultra ας πάρει μια δεύτερη (όχι ότι τη χρειάζεται...) και ας αφήσει το 7800...τι να πω, να ωριμάσει? Αν η 7800 Ultra βγει με 32 pipelines, ίσως τότε να δούμε τις διαφορές που περιμέναμε.

[άσχετο: εγώ περιμένω την X-Fi και το PhysX πώς και πώς :upside: ]

[edit: Όταν θα βγει κάποιο νέο benchmark που να εκμεταλλεύεται τα σημεία στα οποία υποτίθεται ότι είναι καλύτερη η 7800 (HDR, UltraShadow, Advanced Shaders κτλ κτλ) τότε θα δούμε ποια είναι η διαφορά, αν θα υπάρχει. Τώρα απλά ΔΕΝ υπάρχει μεταξύ μίας 7800 και δύο 6800 σε ότι αναλύσεις-φίλτρα και ότι άλλες ιστορίες θέλετε σύμφωνα με τα reviews.]

Αν πάρουμε το Preview στο Anandtech, στα ποιο πολλά games μια 7800GTX είναι ποιο γρήγορη από 6800Ultra σε SLI. Δες τα Battlefield 2, HL2, Splinter Cell και Star Wars. Τώρα αν κάποιος περίμενε να βγάλει η 7800GTX 10.000 στο 3D Mark 2005 όταν μια 6800 Ultra βγάζει κάπου στα 5000 ε τότε θα ήτανε κουτός, Ίδη η 7800GTX είναι 40-50% ποιο γρήγορη στο 3D Mark 2005.

Απλός πιστεύω ότι όλοι μας συνηθίσαμε τα μεγάλα score με τα SLI γιαυτο και όταν βλέπουμε μια κάρτα να είναι πολλές φορές λίγο ταχύτερη από SLI δεν μας πολύ φαίνεται.

Τέλος να πω ότι αν κάποιος έχει 6800GT/Ultra, δεν χρειάζεται να πάρει την 7800GTX. Αν κάποιος θέλει καινούργια κάρτα τότε η 7800GTX είναι η ποιο γρήγορη αυτήν την στιγμή. Επίσης θα ήθελα να τονίσω ότι μέσα στον Ιούλιο θα ανακοινώσει η ATI την Ρ520, οπότε όλοι όσοι θέλουνε καινούργια κάρτα ας περιμένουνε να δούνε και τι έχει να προσφέρει η ATI.

- Edit : Ξέχασα και κάτι ακόμα, αν προσέξετε όλα τα τεστ σε όλα τα Preview της 7800GTX είναι με τους 77,62 και όχι με τους καινούργιους 77,72. Δεν ξερώ αν θα έχουν μεγάλες διαφορές σε επιδόσεις αλλά αξίζει να δούμε και κανα τεστ με τους 77,72. -

Link to comment
Share on other sites

Το χα δει def και ζήλεψα :D

Πάντως Alten-Ra εγώ θεωρώ από αμελητέες έως ανύπαρκτες τις διαφορές του 7800 με δύο 6800 όσον αφορά τα σημερινά παιχνίδια, κάπου είναι μπροστά η μία, κάπου οι άλλες δύο, το θέμα είναι ότι άλλαξα λίγο την αρνητκή μου στάση απέναντι στο 7800 όταν είδα τα τεστ που πραγματικά θα δείχναν τη διαφορά (μιλάω για το τεστ του Far Cry με HDR). Όπως και να χει, ας δούμε τι θα βγάλει και η ΑΤΙ και εννοείται κάποιο σοβαρό νέο benchmark και μετά θα κρίνουμε καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

εγω θα το λεω καλυτερα 2 6800gt παρα μια 7800,μιλαμε και απο αποψη ρευματος ολοι μιλανε για επιδοσεις αλλα κανενας δεν μιλησε για το ρευμα που καταναλωνει η 7800 και σκεψου σε sli

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 14:01]

εγω θα το λεω καλυτερα 2 6800gt παρα μια 7800,μιλαμε και απο αποψη ρευματος ολοι μιλανε για επιδοσεις αλλα κανενας δεν μιλησε για το ρευμα που καταναλωνει η 7800 και σκεψου σε sli

Θα βάλω δύο FORTRON στο κουτί, ένα για τη μητρική και ένα για τις 7800

:laughing::D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.