Jump to content



7800 released officially


JohnnyX

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 16:01]

εγω θα το λεω καλυτερα 2 6800gt παρα μια 7800,μιλαμε και απο αποψη ρευματος ολοι μιλανε για επιδοσεις αλλα κανενας δεν μιλησε για το ρευμα που καταναλωνει η 7800 και σκεψου σε sli

Όλοι το γραφουν στα review τους.

Μια 7800GTX καταναλώνει σαν μια 6800U , άρα πολύ λιγότερο από 2x6800GT ή 2x6800U.

Και προφανώς 2x7800GTX ~= 2x6800U σε κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Νομίζω πως κάποια στιγμή θα βγεί σε AGP αυτή η κάποιο μικρότερο μοντέλο. Γενικά δεν συμφέρει κανέναν να σταματήσει την παραγωγή καρτών AGP όταν η συντριπτικά μεγαλύτερη πλειοψηφία έχει AGP.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker [Σήμερα, στις 17:44]

Νομίζω πως κάποια στιγμή θα βγεί σε AGP αυτή η κάποιο μικρότερο μοντέλο. Γενικά δεν συμφέρει κανέναν να σταματήσει την παραγωγή καρτών AGP όταν η συντριπτικά μεγαλύτερη πλειοψηφία έχει AGP.

Ρε παιδιά μέχρι πότε θα πρέπει δηλαδή να βγαίνουν agp?Κάποτε πρέπει να προχωρήσει η τεχνολογία.Το agp δεν παρέχει αρκετό ρεύμα για τις καινούργιες κάρτες.Να βάλουμε καμμιά δεκαριά μολεξ πάνω για να κρατήσουμε το agp δηλαδή?:p

Τεσπα,η ΑΤΙ μάλλον θα βγάλει την καινούργια γενιά της και σε agp οπότε βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα ρευμα για τις συγκεκριμενες καρτες σηκωνει ακομα το AGP(θυμηθειται οτι χρησιμοποιουσε 2 molex ποιο παλια η NVIDIA και το ριξε sto 1).Το θεμα ειναι οτι καθυστερειται η μαζικη παραγωγη και σκοπος της Nvidia ειναι να εχει διαθεσιμοτητα για να χτυπησει την ATI οπως διατυμπανιζει και στο site της.

Πιστευω ουτε Nvidia ουτε Ati νεας γενιας θα βγουν σε AGP. :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 19:06]

και οι PCI-EX έχουν κάτι molexάκια αν ενθυμούμαι καλώς....:p

Η pci-ex δίνει 75W + άλλα τόσα με ένα μόλεξ.Το agp πόσα μόλεξ θέλει για να δώσει τόσα;:p

To agp δίνει από μόνο του 42W

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Helly

Το θεμα ειναι οτι καθυστερειται η μαζικη παραγωγη και σκοπος της Nvidia ειναι να εχει διαθεσιμοτητα για να χτυπησει την ATI οπως διατυμπανιζει και στο site της.

Πιστευω ουτε Nvidia ουτε Ati νεας γενιας θα βγουν σε AGP. :nothing:

http://www.theinq.com/?article=24235

εδω λεει το αντιθετο......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Helly

Δεν βλεπω αναφορα για AGP στο αρθρο αυτο απλα οτι θα εχει καλη παραγωγη γι αυτο το παει πισω το launch η ATI h κανω λαθος? :nerd:

Δε ειπα τιποτα για agp......απλα εσυ ειπες πως η nvidia θελει να χτυπησει την Ατι....ενω με το r520 η ατι το καθυστερει για να κανει μαζικη παραγωγη και να χτυπησει την nvidia

Link to comment
Share on other sites

Παρεξηγηση επαιξε.Ειπα οτι στο Site της η nvidia διατυμπανιζει την καραμελα περι μαζικης παραγωγης ενω η ATi καθυστερει το launch ακριβως για το λογο αυτο.Το θεμα AGP πιστευω ειναι side production και για τις 2 εταιριες ειδικα στην παρουσα φαση.Δε πιστευω οτι η nvidia θα εχει παρει τοσο προβαδισμα στην παραγωγη - μαζικη πωληση μεχρι το Σεπτεμβριο για να αρχισει να βγαζει 2 molex ες καρτες AGP.Mακαρι βεβαια να κανω εσφαλμενο υπολογισμο και να με διαψευσει θετικα ακομα μια φορα.

Παντως ασχετο αλλα παρολο που κατοχος ΑΤΙ πιστευω οτι η εταιρια εχει παρει το κακο δρομο και αφου καταφερε η nvidia να ανακαμψει μετα το προπερσινο shock 5800-5900 και βγηκε και ποιο μπροστα στο timetable δυσκολα να χασει παλι τα ηνια.Εξαλλου κλασικα προβληματα περι Driver-υποστηριξης υπαρχουν ακομα αμυδρα μεν εκει για να πονανε δε στην ΑΤΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από Βασιλης [29-06-2005 15:13]

http://anandtech.com/news/shownews.aspx?i=24451

Δεν θα βγει σε agp???:(

ΟΧΙ

Συμφωνα με τον CEO της Nvidia θα βγαλουν AGP εκδοση μονο στην περιπτωση που θα υπαρξει μεγαλη ζητηση (ασχετα με το ποσοι κατεχουν AGP λυση)

Απο φθινοπωρο το πολλη θα αλλαξω το συστημα μου και η μητρικη μου θα ειναι σιγουρα PCI-Express...

To AGP τα εφαγε τα ψωμια του οπως φαινεται και οι Καινουργιας γεναις AGP λυσεις εχουν γινει ψιλοδυσευρετες ενω ευκολα μπορεις να βρεις PCI-Express λυσεις

Link to comment
Share on other sites

kai κυκλοφορουν 4 βιος, 2 εκ των οποιων πανε τον πυρηνα στα 490 και 530 αντιστοιχα.....

υπαρχει αλλο ενα για το cold bug που ειναι στους +35 το οποιο απενεργοποιει το thermal sensor αλλα πανω απο τα 530mhz core οι επιδωσεις αρχιζουν και μειωνονται αντι να αυξανονται στα μπεντς.......

οποτε ολοι περιμενουν την nvidia για νεο bios....

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο thread είπα να το ρίξω εδώ μέσα.

Πείτε μου σας παρακαλώ ρε παίδες γιατί η 7800GTX είναι πιο φθηνή από την 6800Ultra με 512ΜΒ?

χαρακτηριστικά είδα:

6800:

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=18877

7800:

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=20672

Όπως θα παρατηρήσετε η 7800GTX κοστίζει 560Euro (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) ενώ η 6800Ultra 512ΜΒ κοστίζει 827Euro (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ). Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί; θεωρώ και σύμφωνα με τα τελευταία reviews ότι η 7800GTX είναι αρκετά ανώτερη σε επιδόσεις από την 6800Ultra 512ΜΒ. Γιατί λοιπόν αντίστροφη διαφορά της τιμής και μάλιστα "τεράστια"; Μήπως για άλλη μια φορά τα καταστήματα, όχι μόνο αυτό που παραθέτω αλλά και πολλά όπως θα παρατηρήσετε με λίγο ψάξιμο, προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τον άπειρο και ανίδεο καταναλωτή φορτσάρωντας για μόστρα τα Mega Bytes; Νομίζω ότι είναι ένα καλό θέμα για συζήτηση. Σόρρυ για το μακρυνάρι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.