Jump to content



Ερώτηση σχετικά με case και ροή αέρα


infini

Recommended Posts

Πρόκειται να αγοράσω αυτό το case:

http://www.silentpcreview.com/article210-page3.html

Αυτό που με προβληματίζει είναι η χοάνη που έχει στο καπάκι του case με την οποία από όσο διάβασα εισάγεται αέρας στον ανεμιστήρα του επεξεργαστή και στην κάρτα γραφικών. Γενικά ισχύει αυτό ή μήπως εμποδίζει την ροή του αέρα για να κατευθυνθεί στον ανεμιστήρα που βρίσκεται στο πίσω μέρος του κουτιού και να καταλήξει έξω από το case; Και κατά την γνώμη σας σε ποια θέση περίπου πρέπει να βρίσκεται και σε ποιά απόσταση από την cpu-vga;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η χοάνη είναι για να παίρνει δροσερό αέρα ο ανεμιστήρας της CPU, έξω απο το κουτί, που περιέχει ζεστό αέρα. Δε χαλάει τη ροή μέσα στο κουτί, θα έλεγα βοηθάει, γιατι δεν έχεις ανακυκλώσεις απο τον ανεμιστήρα της CPU.

Για τη κάρτα γραφικών δεν είδα να έχει χοάνη, απλά τρύπες στο πλαϊνό, στις οποίες εσύ μπορείς να βάλεις έναν ανεμιστήρα να βαράει τη κάρτα γραφικών

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα είδες και στισ εικόνες η χοάνη έχει ρυθμιζόμενο μήκος και νομίζω κάπου γράφει ότι μπορεί να ψύξει και την vga. Το έθα είναι σε ποια απόσταση πρέπει να είναι από τον ανεμιστήρα της cpu (θα βάλω έναν zalman 7000Β ALCU)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις πρόβλημα ροής καθώς η πλαινή είσοδος αέρα είναι μια τεχνική που χρησιμοποιείται στα περισσότερα κουτιά με προφανή στόχο τον καλύτερο αερισμό cpu, vga. Πάντως το κουτάκι είναι όμορφο και φαίνεται πρακτικό. :)

Link to comment
Share on other sites

θα έχεις βελτίωση σίγουρα, διότι θα έρχεται κρύος αέρας από έξω.

μια παρατήρηση: τι γίνεται σε περίπτωση που σηκώνεται αρκετά ψηλά η ψύκτρα του cpu? μήπως βρίσκει με τη χοάνη? η χοάνη βγαίνει? έλεγξέ το πριν το πάρεις πάντως;)

Link to comment
Share on other sites

:OT:

Παντως το συγκεκριμενο κουτακι ειναι βασισμενο στον σκελετο του Heroichi 6A19...

ακομα και τα πλαστικα των fans αλλα και ο γενικοτερος σχεδιασμος ειναι πανω κατω ιδιος...

(μαλλον δεν ηταν τυχαια η επιτυχια του συγκεκριμενου κουτιου στην αγορα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από infini

Πρόκειται να αγοράσω αυτό το case:

http://www.silentpcreview.com/article210-page3.html

Αυτό που με προβληματίζει είναι η χοάνη που έχει στο καπάκι του case με την οποία από όσο διάβασα εισάγεται αέρας στον ανεμιστήρα του επεξεργαστή και στην κάρτα γραφικών. Γενικά ισχύει αυτό ή μήπως εμποδίζει την ροή του αέρα για να κατευθυνθεί στον ανεμιστήρα που βρίσκεται στο πίσω μέρος του κουτιού και να καταλήξει έξω από το case; Και κατά την γνώμη σας σε ποια θέση περίπου πρέπει να βρίσκεται και σε ποιά απόσταση από την cpu-vga;

Ευχαριστώ

Επειδή έχω και εγώ κουτί με χοάνη, εγώ νομίζω ότι βοηθάει να εισερχεται στον ανεμιστήρα κρύος αέρας κατευθείαν από έξω . Αρα όσο ποιο κοντά στον ανεμιστήρα τόσο λιγότερο θα επηρεάζεται από τον αέρα που βρίσκεται στο κουτί του ανεμιστήρα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.