Jump to content



AntiVirus + FirewaLL


Elpis

Recommended Posts

Παρατηρησα σημερα οτι ο zone alarm μου , μου μειωνει πολυ τη ταχυτητα που κατεβαζω γυρω στα 10kb/s ... Μαζι με τον zone alarm εχω και mcafee .

1) εσεις τι χρησιμοποιητε ?

2) ποια πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο AntiVirus και ποιο το καλυτερο FirewaLL για τη προστασια του υπολογιστη μας ?

3)τι ρυθμισεις εχετε ?

4) σας μειωνουν εσας τη ταχυτητα του internet τα προγραμματα αυτα ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Elpis

Παρατηρησα σημερα οτι ο zone alarm μου , μου μειωνει πολυ τη ταχυτητα που κατεβαζω γυρω στα 10kb/s ... Μαζι με τον zone alarm εχω και mcafee .

1) εσεις τι χρησιμοποιητε ?

2) ποια πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο AntiVirus και ποιο το καλυτερο FirewaLL για τη προστασια του υπολογιστη μας ?

3)τι ρυθμισεις εχετε ?

4) σας μειωνουν εσας τη ταχυτητα του internet τα προγραμματα αυτα ?

Panda Antivirus Platinum 2005

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από 2cpu

1)Sygate Personal Firewall Pro+MS AntiSpyware

2)προσωπικα (παντα) κανενα antivirus δεν ειναι καλο.firewall οπως ανεφερα παραπανω

Sygate.

3) στον Sygate ειναι νορμαλ και στον MS ειναι default .

4) μονο οταν κανει update ο ΜS λογω χαμηλης συνδεσης(64k isdn) λιγακι

γονατιζει για μερικα sec.

Νομίζω πως το firewall που περιλαμβάνεται στο Panda Antivirus είναι το Sygate...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από 2cpu [25-06-2005 23:25]

1)Sygate Personal Firewall Pro+MS AntiSpyware

2)προσωπικα (παντα) κανενα antivirus δεν ειναι καλο.firewall οπως ανεφερα παραπανω

Sygate.

3) στον Sygate ειναι νορμαλ και στον MS ειναι default .

4) μονο οταν κανει update ο ΜS λογω χαμηλης συνδεσης(64k isdn) λιγακι

γονατιζει για μερικα sec.

δηλαδη antivirus δεν εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από 2cpu

oχι δεν εχω κανενα.αν υποπτευθω οτι κατι δεν παει καλα(θεμα virous,trοjan,dialer,κλπ)

κανω ενα online scan απο διαφορες και παντα αποφευγω

να χρησιμοποιησω γνωστες εταιριες (mcafee.norton).παντα δοκιμαζω

τις ποιο αγωστες αν μπορεις να πεις στο χωρο antivirus .

δηλαδή έναν keylogger πώς θα τον καταλάβεις, από την ταχύτητα πληκτρολόγησης?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους τελευταίους μήνες χρησιμοποιώ Symantec Antivirus Corporate 9, το Sygate και το Spybot και μπορώ να τα συστήσω άνετα.

Ελαφριά είναι, εύχρηστα είναι, αποτελεσματικά μέχρι στιγμής είναι, οπότε..........

Και κάτι άλλο: τέλειο antivirus/firewall/antispyware δεν υπάρχει. Δοκιμάζεις διάφορα και διαλέγεις αυτό που σου κάνει καλύτερα..........

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να ριξεις μια ματια Εδω και να βγαλεις τα συμπερασματα σου.

Προσωπικα αυτη την εποχη χρησιμοποιω Symantec Antivirus Corporate 10 & Κerio Firewall, με πολυ καλα (μεχρι τωρα) αποτελεσματα. Πριν λιγο καιρο ειχα Kaspersky Antivirus και Kaspersky Anti-Hacker και εμεινα εξισου ικανοποιημενος.

Απο anti-spyware θα προτεινα ενα συνδιασμο απο MS-Antispyware, Ad-aware, Spybot και Spysweeper...

Σχετικα με firewalls, αν εχεις dsl κτλ, το καλυτερο και πιο αποτελεσματικο θα ηταν ενα firewall/router. Παρ'ολα αυτα τα πιο δημοφιλη software firewalls ειναι το Kerio, Sygate, Zone Alarm... Aξιζει να δοκιμασεις και το Kaspersky Anti-Hacker...

Link to comment
Share on other sites

Sygate personal firewall εδώ + F-secure Anti-virus Client Security (μόνο το antivirus αν και περιλαμβάνει και το firewall της ίδιας εταιρίας όταν το δοκίμασα δεν με ικανοποίησε αν και δεν κάθησα να το πολυψάξω)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτίσω και εγώ κάτι ?????

Όπως υπάρχουν τα bench για να αξιολογείς ένα cpu, gpu κτλ, υπάρχουν κριτίρια για τα AntiVirus και ΣΙΑ (anti spy, adware, key loggs, dialers ...) ????? Διότι αν κρίναμε με βάση τα reviews και τα διάφορα "Αστεράκια" και "Μετάλια" που έχουν οι διάφορες ιστοσελίδες θα αγοράζαμε κάτι του στυλ :

"Αντι Βακτηριδιακό Κωλοπετεινίτσας ": Το προγραμματάτσι τοιούτο εβρίσκει ΟΥΛΑ τα βακτήρια για τα κομπιουτεράτσα (....) !!!!! :cool:

Όπως βλέπου,ε δεν είναι οι ίδιες οι ιστοσελίδες του προϊόντος βάσιμο κριτήριο δεν είναι. ’λλωστε είναι δυνατόν ποτέ η symentec να έλεγε ότι (πχ) η MacAffee είναι καλύτερη :p

Βασικά για τον λόγο αυτό, χρεισιμοποιώ όσα αντι - ιστορίες σηκώνει η RAM. Προσωπικά βάζω το ZoneAlarm Suite + Armor2Net να τρέχουν και μια φορά τις δυο βδομάδες ανάβω για ένα σκανάρισμα spy sweeper, noadaware ....

Αν και είναι Off Topic....Ιδέες κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kreach [Σήμερα, στις 13:10]

Να ρωτίσω και εγώ κάτι ?????

Όπως υπάρχουν τα bench για να αξιολογείς ένα cpu, gpu κτλ, υπάρχουν κριτίρια για τα AntiVirus και ΣΙΑ (anti spy, adware, key loggs, dialers ...) ????? Διότι αν κρίναμε με βάση τα reviews και τα διάφορα "Αστεράκια" και "Μετάλια" που έχουν οι διάφορες ιστοσελίδες θα αγοράζαμε κάτι του στυλ :

"Αντι Βακτηριδιακό Κωλοπετεινίτσας ": Το προγραμματάτσι τοιούτο εβρίσκει ΟΥΛΑ τα βακτήρια για τα κομπιουτεράτσα (....) !!!!! :cool:

Προφανως ψαχνεις για κατι σαν τα τεστ του www.virus.gr

By the way δεν ειναι κακο να κοιταμε τα link αφου το συγκεκριμενο εχει δοθει ηδη σε αυτο το thread :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να δοκιμάσω το Kaspersky Internet Security 2006 (beta)

http://forum.kaspersky.com/index.php?showtopic=115

Φαίνεται να έχει εντυπωσιακά χαρακτηριστικά + "δωρεάν" beta...μόνο που θα πρέπει να απεγκαταστήσω το αγαπημένο μου Sygate Personal Firewall Pro

ftp://ftp.kaspersky.com/beta/kis2006/Product_All_Feature_list.htm

Υπάρχει βέβαια και ξεχωριστή έκδοση Antivirus 2006...

ftp://data.kaspersky.ru/6.0.13.177%20temp/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vgiozo [04-07-2005 21:53]

Εγώ λέω να δοκιμάσω το Kaspersky Internet Security 2006 (beta)

http://forum.kaspersky.com/index.php?showtopic=115

Φαίνεται να έχει εντυπωσιακά χαρακτηριστικά + "δωρεάν" beta...μόνο που θα πρέπει να απεγκαταστήσω το αγαπημένο μου Sygate Personal Firewall Pro

ftp://ftp.kaspersky.com/beta/kis2006/Product_All_Feature_list.htm

Υπάρχει βέβαια και ξεχωριστή έκδοση Antivirus 2006...

ftp://data.kaspersky.ru/6.0.13.177%20temp/

γιατι πρεπει να απενεργοποιησω τον sygate ??

beta?? ειναι καλο σιγουρα ?? υπαρχει 2005 ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.