Jump to content



Για την NEC 1970NX τι λέτε?


yoda_

Recommended Posts

Γειά χαρά,

Μπαίνω στο θέμα αμέσως, θέλω να πάρω νέα οθόνη αφού η crt μου, μου έχει βγάλει τα μάτια και μετά από αρκετό ψάξιμο έχω σχεδόν καταλήξει στην NEC 1970NX για την οποία μόνο καλά λόγια διαβάζω μέχρι τώρα. Πρωταρχικά με ενδιαφέρει να είναι ξεκούραστη καθώς θα δουλεύω πολύ εφαρμογές γραφείου, να έχει καλή ευκρίνια (όχι θολά γράμματα, έχω δει αρκετές lcd οθόνες δυστυχώς που δεν είναι τόσο καθαρές) και σε δεύτερη μοίρα έρχεται το να μπορώ να δω και καμιά ταινία στον ελεύθερο χρόνο μου ή κανένα παιχνίδι.

Δυστυχώς τη ΝΕC δεν την έχω βρεί σε κανένα καταστημα να "παίζει" live και θα ήθελα αν μπορείτε να μου γράψετε όσοι την έχετε αν είστε ευχαριστιμένοι (κυρίως για το θέμα του αν είναι ξεκούραστη και καθαρή) ή αν γενικά όσοι ξέρουν κάτι γι αυτή αν θα την πρότειναν. Επίσης, αν υπάρχει κάτι καλύτερο στα λεφτά της (465 ευρώ) θα με ενδιέφερε αρκετά.

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Φαίνετε αρκετά καλή:T: Γιατί δεν κοιτάς κάτι σε LG (1920P ή 1915S ή 1980Q) είναι πολύ καλές.

Η πρώτη είναι άπεχτη,αλλά η τιμή της δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο πάει αλλά πιστεύω θα είναι κάπου εκεί,η 1915S κοστίζει 316 (Μην κοιτάς μόνο τιμή είναι αρκετά καλή,ρίξε μια ματιά στο ανάλογο Thread στο λαμπ) και η 1980Q κάνει 493 ε μωρέ μικρή η διαφορά στα αλλά μεγάλη διαφορά στην Οθόνη (1920 & 1980 πολύ χλυδάτα monitors)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι, αφού τη NEC δεν πρόκειται να τη δω live αφού δεν την έχει κανένα καάστημα και τελικά θα πάρω στα τυφλά οθόνη, μήπως θα έπρεπε να εξετάσω και το ενδεχόμενο αγοράς της FJ P19-2 από το εξωτερικό (στην Ελλάδα μόνο κατόπιν παραγγέλιας και 480 ευρώ χωρις ΦΠΑ) ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα την απόφαση μου, πάω αύριο να πάρω τη NEC βαρέθηκα να ψάχνω άλλο, ελπίζω μόνο να έχει καθαρά γράμματα χωρίς σκιές και τέτοια ...

Θα σας πω και εντυπώσεις αφού τη δουλέψω

Link to comment
Share on other sites

Ok λοιπόν στα γρήγορα σας γράφω τις εντυπώσεις μου (ειδικός δεν είμαι στις οθόνες γράφω ότι βλέπω):

1.) Για το πόσο ξεκούραστη είναι: Τα fonts φαίνονται πολύ καθαρά και γενικά μένεις ευχαριστημένος απ την ευκρίνια σε αυτό. Ωστόσο, ενώ είναι καλή δεν είναι τόσο καλή όσο αυτή που έχω δει σε sony vaio laptop με x-black οθόνη. Απροβλημάτιστη λοιπόν σε αυτό το θέμα, ιδανική όμως όχι. Επίσης η οθόνη είναι ξεκούραστη σε πολύωρη εργασία αν και το χρώμα του λευκού δε μου αρέσει πολύ (ίσως φτιάχνει κάπως απλά δεν έχω βρει το ιδανικό χρώμα). Στο scrolling είναι απροβλημάτιστη και δεν έχει ghosting.

2.) Οι γωνίες θέασης είναι πραγματικά πολύ καλές, απ τις καλύτερες που έχω δει και καμία σχέση με τα ΤΝ panels. Τώρα οι αποχρώσεις του μωβ που φαίνονται όταν κοιτάς από πλάγια πρέπει να είσαι πραγματικά πολύ ψείρας για να σε ενοχλήσουν, περνούν απαρατήρητες.

3.) Χρώματα αν και δεν είμαι ειδικός (κάποιος γράφιστας ενδεχομένως θα μπορούσε να πει για αυτό) είναι ζωντανά καλύτερα από αρκετά με TN panels που έχω δει, γενικά μου φαίνοντε μια χαρά.

4.) Για ταινίες τη μέρα (θα καταλάβετε μετά γιατί γράφω τη μέρα) βλέπεις πολύ ωραία αν και θα ήθελα νομίζω να ήταν λίγο πιο φωτεινή.

5.) Παιχνίδια ακόμα δε δοκίμασα να παίξω κάποιο πολύ γρήγορο...

Καλά λοιπόν όλα αυτά, και τέλεια μέχρι εδώ ΑΛΛΑ

στην δικιά μου οθόνη έχω πρόβλημα με το backlight. Ελπίζω να μην είναι γενικό το πρόβλημα γιατί τότε συνιστώ αν θέλετε να βλέπετε ταινίες να ΜΗΝ την πάρετε αυτή την οθόνη, Ο λόγος είναι ότι όταν η οθόνη βρίσκεται σε σκοτεινό μέρος και η ταινία είναι σκοτεινή ή έστω έχει τα μάυρα πάνω κάτω (16¨9) εμφανείζεται ενα έντονο ξεθώριασμα του μάυρου σε κάποιες γωνίες της οθόνης, τόσο έντονο μάλιστα που το μάτι πέφτει εκεί και δε σε αφήνει να δεις την ταινία. Αν ανοίξεις φως στο δωμάτιο το πρόβλημα μειώνεται σημαντικά ή εξαφανίζεται.

Τελικό συμπέρασμα, αν το πρόβλημα με το backlight το έχω μόνο εγώ τότε είναι μια καλή, ξεκούραστη οθόνη που θα την πρότεινα ανεπιφύλακτα για αγορά. Αν είναι γενικό το πρόβλημα, προτιμήστε κάποια άλλη καλύτερα.

Αυτά από εμένα, ελπίζω να σας διαφώτισα...

Αν υπάρχει άλλος που την έχει ας γράψει για το backlight pls

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρέπει να είναι, θα την πάω στο service τελικά οπότε θα έχετε feedback και γι αυτό. Α και κάτι άλλο, σε γενικές γραμμές δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά προς το καλύτερο όταν την σύνδεσα με DVI.

Link to comment
Share on other sites

Στα link που σου είχα δώσει παραπάνω έγραφε για το πρόβλημα με το backlight.Αν δεν λυθεί το πρόβλημα τότε θάχεις πρόβλημα με τις ταινίες σε 16:9.Στα υπόλοιπα πάντως δεν νομίζω νάχεις παράπονο στην καθημερινή σου χρήση(εφαρμογές,παιγνίδια κλπ)

Ασχετα αν δεν βλέπεις διαφορά πάντα στο DVI να την έχεις συνδεδεμένη.

Επίσης μη την δουλεύεις με τις default ρυθμίσεις.Να ασχοληθείς με το 6 axis color control που έχει για ρυθμιστούν τα χρώματα.

Με Brightness 250 cd/qm και Contrast 500:1 είναι φωτεινή για οποιοδήποτε δωμάτιο τη μέρα.Ρύθμισέ την και θα ικανοποιηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yoda_

Ok λοιπόν στα γρήγορα σας γράφω τις εντυπώσεις μου (ειδικός δεν είμαι στις οθόνες γράφω ότι βλέπω):

1.) Για το πόσο ξεκούραστη είναι: Τα fonts φαίνονται πολύ καθαρά και γενικά μένεις ευχαριστημένος απ την ευκρίνια σε αυτό. Ωστόσο, ενώ είναι καλή δεν είναι τόσο καλή όσο αυτή που έχω δει σε sony vaio laptop με x-black οθόνη.

να πω μόνο, ότι τα laptop γενικά (και τα vaio) έχουν TN οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

οι x-black πάντως μόνο ξεκούραστες δεν μπορούν να χαρακτηριστούν....

ελπίζω να την έχεις συνδέσει σε DVI αλλιώς χάνεις σημαντικά (από λίγο έως πολύ - ανάλογα με την κάρτα γραφικών) σε ευκρίνεια

Link to comment
Share on other sites

yoda μείωσε τη φωτεινότητα από το 100 που είναι στο 50-60 και το κοντραστ από 70 που είναι αν θυμάμαι καλά στο 50.Πήγαινε στη σελίδα του Pcworld(ελληνικό) έχει καλιμπραρισμένο icq και προτεινόμενες ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 18:53]

οι x-black πάντως μόνο ξεκούραστες δεν μπορούν να χαρακτηριστούν....

ελπίζω να την έχεις συνδέσει σε DVI αλλιώς χάνεις σημαντικά (από λίγο έως πολύ - ανάλογα με την κάρτα γραφικών) σε ευκρίνεια

Ενδεχομένως οι x-black να μην είναι ξεκούραστες απλά μου είχε κάνει εντύπωση η ευκρίνια των χαρακτήρων στο vaio (οι 'desktop' x-black πρέπει να είναι διαφορετικές από αυτές που χρησιμοποιεί η sony στα laptops, τουλαχιστον έτσι δείχνουν).

Μια asus 6600GT έχω αλλά αξιόλογες διαφορές με το DVI δεν μπορώ να δω...

Αρχική απάντηση από Πριονέτο [Σήμερα, στις 19:11]

yoda μείωσε τη φωτεινότητα από το 100 που είναι στο 50-60 και το κοντραστ από 70 που είναι αν θυμάμαι καλά στο 50.Πήγαινε στη σελίδα του Pcworld(ελληνικό) έχει καλιμπραρισμένο icq και προτεινόμενες ρυθμίσεις.

Εννοείται ότι αυτά ήταν τα πρώτα πράγματα που έκανα γιατί παραήταν φωτεινή με τις αρχικές ρυθμίσεις! η οθόνη είναι μια χαρά τώρα, με το αναθεματισμένο το backlight να δω τι θα κάνω, ελπίζω τουλάχιστον να μου την αλλάξουν και να μην χρειαστεί επισκευή...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.