Jump to content


Αλλαγή δίσκου για Virtual memory


ThunderStruck

Recommended Posts

έχω 3 δίσκους στον η/υ μου.

Στον πρότο © εχω τα windows αλλα ο ελεύθερος χώρος του εινε μονο 800mb.

To πρώβλημα εινε οτι οταν πάω να κάνω εγκατάσταση ενός demo game πάνω απο 200mb

πετάει λάθος και γράφει low disk.... Και οταν πάω να δω την χωριτικώτητα του c λέει οτι

εχει απο 800 που είχε πριν κάπου στα 200μβ ελέυθερο χόρο.

Εχω 1Gb dual ddr και προφανώς μάλλον θα φτέει οτι το λειτουργικό κάνει το pagging τησ μνήμης στο δίσκο c.

Ειπάρχει επιλογή που να μπορώ να αλλάκσω την επιλογή κύριου δίσκου για paging file?

Kαι αν ναι πώς...

:help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Το βέλτιστο είναι όση μνήμη έχεις, για να έχεις θεωρητικά την δυνατότητα να αντιμεταθέσεις όλα τα δεδομένα από τη RAM στο σκληρό δίσκο.

Αν εννοείς το hibernate αυτό γίνεται σε ξεχωριστό κομμάτι του δίσκου από το pagefile.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

’λλο το hibernate. Για τη RAM λέω.

Και το hibernate αυτό κάνει. Αντιγράφει τη μνήμη στο δίσκο για να την επαναφέρει στο επόμενο boot. Εσύ για τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε, αλλά και η εικονική μνήμη χρησιμοποιείται για να γινεται μεταφορά δεδομένων από τη RAM στον σκληρό και τούμπαλιν. Και λέω τώρα ότι καλό είναι να είναι η εικονική μνήμη όσο και η μνήμη RAM έτσι ώστε - θεωρητικά πάντα - να μπορέσει - αν χρειαστεί - να μεταφέρει όλα τα δεδομένα από τη RAM στο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να γίνει αυτό που λες. Μεταφορά στην εικονική μνήμη του δίσκου γίνεται για διεργασίες που δεν τρέχουν εκείνη τη στιγμή στον επεξεργαστή, εφόσον χρειάζεται κάποια άλλη διεργασία τη μνήμη, ώστε να μπορεί το λειτουργικό να εκμεταλλευτεί πλήρως τη μνήμη που έχει για το πρόγραμμα που τρέχει. Φυσικά ένα σωστό λειτουργικό έχει ένα garbage collector της προκοπής που δεν αφήνει τη μνήμη να κατακερματίζεται και τελικά να ψάχνεσαι γιατί δε φτάνει το 1GB που έβαλες. Πάντως ΟΛΑ τα δεδομένα της μνήμης αποκλείεται να μεταφερθούν γιατί καποιες διεργασίες πρέπει να είναι στη μνήμη, αφού τα λειτουργικά είναι multi-user πλεόν.

Ενδεικτικά να πω ότι στο routerάκι μου, που το παρακολουθώ μέσω snmp, έχει 128MB μνήμης και του έχω δώσει άλλη τόση swap αλλά δεν το έχει χρησιμοποιήσει ποτέ, παρόλο που η μνήμη είναι οριακά γεμάτη.

Στο δια ταύτα δεν κάνει κακό να δώσεις όσο χώρο στο σκληρό θέλεις, αλλά κάπου είναι σπατάλη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.