Jump to content



Πρόβλημα με στήσιμο συστήματος....


Τζώρτζης

Recommended Posts

pict05715ji.th.jpg

pict05728ag.th.jpg

Όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες έχω στήσει ένα σύστημα υδρόψυξης με αντλία λ30ιι μπλοκ ανταρκιτα Τ (όλα καινούργια) με σωλήνα 1/2" και ψυγείο δικό μου...

Το θέμα είναι πως μόλις τελείωσα τη συναρμολόγηση η αντλία αρνείται να τραβήξει το απιονισμένο νερό...γιατί? έχω κάνει κάποιο λάθος στη σύνδεση?όταν την βάζω στη πρίζα την ακούω να λειτουργεί αλλά το νερό μένει στάσιμο...

Περιμένω τις λύσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε τους σφικτήρες της αντλίας (η βαλτούς τελείως για δοκιμή) και δες αν δουλεύει.

Φαντάζομαι δοκίμασες το ψυγείο πριν το βάλεις έτσι? (φυσα από την μία και δες αν βγαίνει αέρας - νερό αναλόγως από την άλλη)

Link to comment
Share on other sites

η αντλια δεν μπορει να ρουφηξει τον αερα απο το λαστιχο που την συνδεει με το μπετονι...

κοψε το πανω μερος του μπετονιου και βουτα μεσα την αντλια και θα λειτουργησει...

επισης...

προσεχε με αυτο το μπλοκ να μην εχει καθολου βρωμιες το νερο...γιατι μαζευονται στη σχισμη της εισοδους του μπλοκ και την φραζουν με αποτελεσμα να ριχνουν πολυ χαμηλα τη ροη...

Link to comment
Share on other sites

Ενοειται οτι τουλαχιστον η αντλια θα πρεπει να ειναι γεματη με νερο αλιως μην περιμενεις να διωξει τον αερα απο μονη της και να τραβηξει νερο.

EDIT: haris με προλαβες :D

Link to comment
Share on other sites

οκ δουλεύει παιδιά την βύθισα και οκ...

τι διαπίστωα όμως...πως το μπλοκ στην είσοδο του νερού,μεσία τρυπούλα,χάνει από το ρακόρ...το έβγαλα το ξανάβαλα αλλά τίποτα...το ίδιο συμβαίνει και με τα πλαϊνά αλλά σε μικρότερο βαθμό...γιατί το κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν εχουν οι σωληνες σου τη σωστη εξωτερικη διαμετρο για να σφηνωσουν καλα.Μηπως μαζι με το μπλοκ ειχε και κατι πλαστικα σωληνακια για να μπουν εσωτερικα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil

Προφανως δεν εχουν οι σωληνες σου τη σωστη εξωτερικη διαμετρο για να σφηνωσουν καλα.Μηπως μαζι με το μπλοκ ειχε και κατι πλαστικα σωληνακια για να μπουν εσωτερικα;

'οχι δεν είχε τίποτα τέτοιο...πάντως αποκλείεται να είναι λάθος διατομής ο σωλήνας,1/2",μιας και στο σιτε του μπλοκ γράφει 1/2" καθώς κα ο διακλαδωτήρας που είχε μέσα έδεσε τέλεια με τους σωλήνες,,,τι να πω είναι χαλασμένο το μπλοκ?..?...?...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τζώρτζης [Σήμερα, στις 21:45]

χάνει από το ρακόρ...το έβγαλα το ξανάβαλα αλλά τίποτα...το ίδιο συμβαίνει και με τα πλαϊνά αλλά σε μικρότερο βαθμό...γιατί το κάνει?

αν χανει απο τη βαση του ρακορ, βγαλτο και τυλιξε το με ταινια τεφλον. δυσκολο βεβαια τετοια ωρα, αν δεν εχεις προχειρη, σαββατοβραδο..

τα ρακορ αυτα ειναι ταχυσυνδεσμοι; αν ναι, πεταξε τους και βαλε κανονικα ρακορ, βρισκεις πολυ ευκολα με το ιδιο σπειρωμα. ζητα και o-ring στην ιδια διαμετρο, και τελειωνεις.

αν χανει απο το εσωτερικο του ρακορ (ταχυσυνδεσμος), υπαρχει περιπτωση να μην ειναι σωστη η διαμετρος του λαστιχου. η διαστασεις πρεπει να ειναι standard, αλλα δυστυχως δεν ειναι παντα. εχει τυχει, σε λαστιχα ιδιας ονομαστικης διαμετρου, διαφορετικων εταιρειων, το ενα να χανει και το αλλο οχι. θεμα ανοχων ισως.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχει ειπωθει και σε αλλη συζητηση τα ρακορ ατο BIGWATER δεν αλλαζουν

Αν χανει απο το εσωτερικο πιθανοτατα να διορθωθει με αλλαγη στα λαστιχα η με καποια πατεντα.Αν χανει απο εξω μαλον κατι εχει ραγισει και πας για αλλαγη στο μπλοκ

Link to comment
Share on other sites

ταχυσυνδεσμοι ειναι.

αυτα που σου ειπα: αν χανει απο τη βαση, τελφον. αν χανει απο το λαστιχο, αλλαζεις λαστιχα. καλυτερα βεβαια να βαλεις κανονικα ρακορ, για τα 2 asetek που εχω βρηκα πολυ ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

ταχυσυνδεσμοι ειναι.

αυτα που σου ειπα: αν χανει απο τη βαση, τελφον. αν χανει απο το λαστιχο, αλλαζεις λαστιχα. καλυτερα βεβαια να βαλεις κανονικα ρακορ, για τα 2 asetek που εχω βρηκα πολυ ευκολα.

που μπορώ να βρω?ανέβασε καμμιά φωτογραφία να δω πως είναι αν μπορείς...θα δοκιμάσω με τεφλόν ή κανάβι και είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τζώρτζης

δεν έχω το bigwater.

δεν ξέρω πως τα λένε ρακόρ ακριβώς δεν είναι..ταχυσύνδεσμοι ίσως...μια ενδεικτική φωτογραφία είναι η παρακάτω

Ουπςςςςςςςςςς ..............Γμτ κεκτημενη ταχυτητα Antarctika ηθελα να γραψω

Αν τελικα ξεβιδωνουν και θελησεις να βαλεις κανονικα ρακορ η φωτο ισως σε βοηθησειattachment.php?s=&postid=109246

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

καλυτερα βεβαια να βαλεις κανονικα ρακορ, για τα 2 asetek που εχω βρηκα πολυ ευκολα.

να σε ρωτήσω ξεβιδώνουν στα ασετεκ οι ταχυσυνδεσμοι?έχεις σαν το δικό μου μήπως?μια βοήθεια θα ήταν πολύτιμη μη το πειράξω άδικα...

eleven ευχαρστώ

Link to comment
Share on other sites

Επετρεψε μου να επιμηνω στις σωληνες.Σχεδον φαινεται και στη φωτο οτι η εξωτερικη τους διαμετρο ειναι πιο μικρη αποτι θα επρεπε.Μπες σε ενα μαγαζακι με εργαλεια και αν βρεις παρε απλη διαφανη σωληνα νερου με εσωτερικη διαμετρο 10mm και εξωτερικη 12mm.Αλιως πηγαινε στον Σταμπολιδη στη Καβαλας αν θες κατι καλητερο και παρε TYGON S-50-HL CLASS VI 3/8 X1/16 με 30ευρω το μετρο.Τουλαχιστον στο δικο μου μπλοκ της Aseteck ταιριαζουν τελεια.

Δεν νομιζω να χανουν τα ρακορ απο τη μανα τους γιατι συνηθως ειναι δοκιμασμενα απο την εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil

Επετρεψε μου να επιμηνω στις σωληνες.Σχεδον φαινεται και στη φωτο οτι η εξωτερικη τους διαμετρο ειναι πιο μικρη αποτι θα επρεπε.Μπες σε ενα μαγαζακι με εργαλεια και αν βρεις παρε απλη διαφανη σωληνα νερου με εσωτερικη διαμετρο 10mm και εξωτερικη 12mm.Αλιως πηγαινε στον Σταμπολιδη στη Καβαλας αν θες κατι καλητερο και παρε TYGON S-50-HL CLASS VI 3/8 X1/16 με 30ευρω το μετρο.Τουλαχιστον στο δικο μου μπλοκ της Aseteck ταιριαζουν τελεια.

Δεν νομιζω να χανουν τα ρακορ απο τη μανα τους γιατι συνηθως ειναι δοκιμασμενα απο την εταιρια.

η σωλήνα είναι μετρημένη με φ12 εξωτερική με διαστημόμετρο....

30 το μέτρο?.... :p:P:P

η αλήθεια είναι όμως πως χάνει ανάμεσα στο σωλήνα και στο ταχυσύνδεσμό και όχι ανάμεσα στο ταχυσύνδεσμο και στο μπλοκ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τζώρτζης [Σήμερα, στις 12:25]

να σε ρωτήσω ξεβιδώνουν στα ασετεκ οι ταχυσυνδεσμοι?έχεις σαν το δικό μου μήπως?μια βοήθεια θα ήταν πολύτιμη μη το πειράξω άδικα...

eleven ευχαρστώ

μια χαρα ξεβιδωνουν. και στο vga και στο chipset block που εχω (ασχετα αν ειναι τα ιδια με αλλο καπακι), τα αλλαξα με κανονικα ρακορ του εμποριου. βαζεις μπολικο τεφλον (κι αν βρεις και o-ring ακομα καλυτερα) για να εισαι σιγουρος, και αυτο ειναι ολο.

Link to comment
Share on other sites

.38-.45 δεν πρεπει να αλλαζουν τα ρακορ στο ανταρκτικα με κανονικα βιδωτα...

δεν ειναι βιδωτα οπως στα αλλα μπλοκ της ασετεκ...

ειναι χωνευτα και απο το πλαι φαινεται σαν να εχουν κατι δοντακια...

δεν μπορω να καταλαβω ομως πως γινεται να αλλαχτουν αυτα...αν καποιος ξερει καλο θα ηταν να διαφωτισει τους υπολοιπους...

post-1040-1416072055,7312_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.