Jump to content



To memtest πως δείχνει dual channel?


fonzi

Recommended Posts

Για chipset (ATI) που δεν το αναγνωρίζει to memtest το ερώτημα...

Πως ξέρω αν οι μνήμες είναι σε dual channel?

Το μόνο που μου δείχνει το μεμτεστ είναι 1900ΜΒ/s σε athlon 64 3000+ (1800ΜΗz)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως με το που μπουτάρει το m/b λέει στην πρώτη οθόνη αν είναι dual ή όχι στο memtest το δείχνει στο κυκλωμένο....

Στο manual ανφέρει σε ποιές θέσεις έχεις dual...

post-1666-1416072055,6414_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mα αφου σου λεει ο ανθρωπος δες το manual κι αναλογα με το που εχεις βαλει τις μνημες θα καταλαβεις!Ασε που θα στο λεει στο ποστ(οπως πολυ σωστα ανεφερε)!Αν δεν πεις τι Timings εχεις μονο ο Χορταρεας μπορει να σου δωσει απαντηση!:D

YΓ:Αν δεν βγαζεις ακρη απ'ολα αυτα τρεξε το cpu-z στα windows και θα παρεις απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi

Αν δεν υποστηρίζεται το chipset το memtest δεν δείχνει τη γραμμή με τα settings...

Aπο την απόδοση που λέει (1988 ΜΒ/s) με 2χ512 ddr400 σε athlon 64 3000+ μπορούμε να συμπεράνουμε?

αναλογα και με τα timmings το bandwidth διαφερει αλλα το συγκεκριμενο ειναι αρκετα χαμηλο. Παντως θα μπορουσε να ειναι ενα dual channel με σκοτωμενα timmings στα 200ΜΗz

Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις φυσικά στις θέσεις που είναι για dual τις έχω. Αλλά μπορεί να τρέχει κάτι άλλο (πχ να μην είναι ολόιδιες ακριβώς) και να μην δουλέυουν dual channel-γι αυτό ρωτάω...

Τα timings δεν τα έχω πειράξει καθόλου. Οι μνήμες είναι kingston 400MHZ DDR NON-ECC CL2.5

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.