Jump to content


Μην αγοραζετε PC για Gaming Systems γιατι...


s33k3rgr

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από alex_000

LOL το ίδιο είναι να μην παίξεις ποτέ Tekken και dead or alive με το να μην παίζεις wow και cod on line?

(και το τεκκεν είναι απο τα αγαπημένα μου παιχνίδια δεν το λέω τυχαία)

Oι καινούριες κονσόλες έχουν και online...

(Προσοπηκά δεν παίζω online rpg... online μονο κανα Quake3 και UT2004)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

σωστα εχουν μιλησει παρα πολλοι.

για να συγκρινουμε το κοστος δεν ειναι μονο pc- consoles.

ειναι pc+tft με console +HDTV

παντως με ενα pc μπορεις να κανεις και πολλα αλλα αρα τα λεφτα του τα αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη πλευρα ομως στο pc μπορεις ανα 6μηνο να κανεις αναβαθμιση της καρτας γραφικων και οχι μονο...ενω στη κονσολα ? ΚΑι οπως σωστα τονισαν και αλλοι, δεν εχει καμια σχεση η ποιοτητα σε μια 19" 1280χ1024 με μια τηλεραση 100Ηζ των 29-32" που εχει ο μεσος ορος στο σπιτι (και πολυ βαζω)

Ασε που σε 1 η 2 χρονια πιστευω οτι θα πεσουν πολυ οι τιμες στις 21" ΤΦΤ με 1600χ1200 αναλυση οποτε τα παιχνιδια θα περασουν σε αλλη διασταση (θα ειναι σαν να παιζεις μπροστα σε μια μικρο μεσαια τηλεοραση) και φυσικα σε 1-2 χρονια οι επιδοσεις θα εχουν διπλασιαστει-τριπλασιαστει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexandros

Απο την αλλη πλευρα ομως στο pc μπορεις ανα 6μηνο να κανεις αναβαθμιση της καρτας γραφικων και οχι μονο...ενω στη κονσολα ?

με τα λεφτα που θα δωσεις για καρτα αγοραζεις καινουργια κονσολα ..ασε που η αλλαγη κονσολας δεν ειναι απαραιτητη μεσα σε 6 μηνες -για οτι παιχνιδι και να βγει - αντιυετα με τις vga..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

καλο αυτο με τις αναλυσεις το PS3, δεν το ηξερα.

ομως με τις κονσολες καθε φορα που παιρνεις game σκας 50αρα στο χαλαρο

Και τα pc games τόσο κάνουν:whistling

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω ποσο θα κρατησει η λαμψη της κονσολας...ειναι αληθεια οτι αρχικα θα δειχνει εντυπωσιακη αλλα κατα τη γνωμη μου σε 5-10 μηνες οι καρτες για πισι θα τις εχουν ξεπερασει ...ειναι ζητημα χρονου. θυμαμαι τοτε που βγηκε το PS2 ... εδειχνε καλυτερο απο πολλα πισο-παιχνιδα :p αλλα μετα απο λιγους μηνες ολοι ετρεχαν να παρουν 9700προ :devil:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Α, δηλαδή εσύ έχεις πληρώσει 50 για το κάθε ένα παιχνίδι που έχεις, σωστά;... :ρρ

Στο PS2 ναι 50++ και 30 για τα platinum (έχω 9-10 παιχνίδια) γιατί δεν θέλω να το τσιπάρω. Στο pc τους τελευταίους 5-6 μήνες 2 παιχνίδια παίζω μόνο (UT2004 online και GTA SA)...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexandros

Δε ξερω ποσο θα κρατησει η λαμψη της κονσολας...ειναι αληθεια οτι αρχικα θα δειχνει εντυπωσιακη αλλα κατα τη γνωμη μου σε 5-10 μηνες οι καρτες για πισι θα τις εχουν ξεπερασει ...ειναι ζητημα χρονου. θυμαμαι τοτε που βγηκε το PS2 ... εδειχνε καλυτερο απο πολλα πισο-παιχνιδα :p αλλα μετα απο λιγους μηνες ολοι ετρεχαν να παρουν 9700προ :devil:

Μα το θεμα ειναι οτι με το hdtv διορθωνουν το μεγαλο τους προβλημα της χαμηλης αναλυσης, σε γραφικα δεν ηταν τοσο ασχημα κατα την γνωμη μου, δειτε το GTA πχ ικανοποιητικα γραφικα, το παν ειναι το gameplay - τα γραφικα εχουν φτασει σε πολυ καλο επιπεδο ηδη.

Link to comment
Share on other sites

Δυο μεγαλες κατηγοριες παιχνιδιων τα FPS και RTS παιχνιδια παιζουν αθλια με Gamepad

Μονο με ποντικι μπορω να τις παιξω ανετα τις συγκεκριμενες κατηγοριες οποτε το PC εχει ακομα την χαρη του...

Οσο αφορα τις Επιδοσεις

Βεβαια οταν πρωτοερθουν οι συγκεκριμενα Κονσολες ναι μεν θα ειναι πιο γρηγορες στην αρχη απο τα τωρινα PC

αλλα

καπου στα μεσα του 2006 αυτο θα ξαναλλαξει γρηγορα με την εισοδο του ΑΤΙ R600 και των Unified shaders και του Νvidia G80(?) για το PC

Αρχική απάντηση από s33k3rgr [Χθες, στις 15:59]

τα PC θα χρειαστουν τουλαχιστον 2 χρονια για να φτασουν τις επιδοσεις των κονσολων.

Διαφωνω, σε λιγοτερο

Σε 1 χρονο περιπου

Link to comment
Share on other sites

Μα την μεγαλήτερη διαφορά δεν την κάνει το H.W...

Αλλά το S/W...

Spec των ps2, x-box --> Γραφηκά ps2,xbox...

Πέρνεις μια κονσόλα και τη κρατάς 4 χρονάκια και δεν αναβαθμίζεις... δεν δήνεις τα υπέρογκα ποσά για τα gpu των pc κάθε τόσο...

Link to comment
Share on other sites

οπως και να χει αλλη αισθηση το ενα αλλη το αλλο :...:

προσωπικα δε μπορω να "αποροφηθω" σε παιχνιδι κονσολας οπως στο πισι :p αν και η κονσολα ειναι πιο διασκεδαστικη σε παιχνιδια που μπορει να συμμετεχει δευτερο ατομο (μονομαχιες, ραλακια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot [Σήμερα, στις 10:55]

Δυο μεγαλες κατηγοριες παιχνιδιων τα FPS και RTS παιχνιδια παιζουν αθλια με Gamepad

Μονο με ποντικι μπορω να τις παιξω ανετα τις συγκεκριμενες κατηγοριες οποτε το PC εχει ακομα την χαρη του...

...

Aκόμα και για το πρώτο Playstation είχε κυκλοφορήσει mouse οπότε άκυρο το επιχείρημα. Το gaming είναι ακριβό σπορ οπότε όποιος θέλει να το απολαμβάνει πλήρως πρέπει να έχει ένα δυνατό pc και τουλάχιστον μία κονσόλα. Γνώμη μου πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Καλες οι κονσολες αλλα καλοι και οι υπολογιστες. Με το PC μπορεις να κανεις πραγματα που δεν μπορεις να κανεις με μια κονσολα.

Απο επεργαστικη δυναμη,το PS3 θα ειναι (τουλαχιστων) 3 χρονια μπροστα απο τα pc και οχι 1 οπως ο vasot εχει πει.Εγω προσωπικα πιστευω οτι οι κονσολες θα ειναι μπροστα και στον τομεα των γραφικων και πολυ πιθανο ειναι να μπορουν να αναβαθμηστουν.Δεν νομιζω οτι το R600 και γενικα οτι θα βγει στη αγωρα τωρα θα ειναι ικανο να περασει το PlayStation3 ή το Xbox γιατι παιδια μιλαμε για μια μεγαλη κοντρα για το μεριδιο αγωρας και

θα παιχτουν πολλα λεφτα εκει. Δεν νομιζω η Sony με τον επαναστατικο επεξεργαστη της να αφησει την nVidia να βαλει στο μηχανιμα της μια απλη καρτα γραφικων που θα δωσει στα pc και θα ξεπεραστει μετα απο 1 - 1.5 χρονο.Tο ιδιο και η ATi με την M$.

Oσο για το online gaming νομιζω οτι ολοι πηραμε μια καλη ιδεα απο το Xbox Live και της δυνατοτητες που εχει και λογικα ολες οι εταιριες θα εχουν αξιολογο online. (αλλα εαν δεν εχει wow τι να το κανω :p )

Εγω προσωπικα σκοπευω να αγωρασω το PlayStation3 και μετα να κανω μια καινουρια αναβαθμηση το PC μου γιατι παιζω πολλα παιχνιδια. Και οι

παιχνιδομηχανες ειναι προορισμενες για παινιδια, αν και οι κονσολες της επομενης γενιας θα κανουν και κατι....παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Α, δηλαδή εσύ έχεις πληρώσει 50 για το κάθε ένα παιχνίδι που έχεις, σωστά;... :ρρ

οπως ειχε πει και ο athens2004 αν θυμαμαι καλα

"ο τυπος με τον παπαγαλο στον ομω μου τα χρεωνει 3ευρω" :hehe:

( στο περιπου ετσι το ειχε πει)

Link to comment
Share on other sites

Ονλινε Ελλαδα θα εχει το ps3/Xbox??

Για την αποδοση διαφωνω...σε 1 χρονο το πολυ πολυ τα πσ θα ειναι μπροστα...Ετσι γινεται παντα!

Για τις τηλεορασεις μην ανυσηχειτε παντως...τα γραφικα θα ειναι θεεικα ακομα και σε αυτες.Απλα εχουν κατασκευαστει με αυτη την προοπτικη.

Το μειονεκτημα για μενα ειναι το ονλινε και το κοστος των παιχνιδιων που χωρις τσιπακι ειναι τραγικο..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, τo ps3 θα βγει το 1ο τριμηνο του 2006.Το pc θα το ειναι ηδη πιο μπροστα μεχρι τοτε.Το θεμα ομως κακως ειναι αυτο.Οι κονσολες γενικοτερα προσφερουν μια ''αλλη'' αισθηση gaming που το pc δεν σου δινει.Ειναι διαφορετικο να παιζεις iss σε κονσολα και σε pc.Εννοειται οτι υπαρχουν οι εξαιρεσεις που αναφερθηκαν πιο πανω (first person,rpg,adventures)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.