Jump to content



Μην αγοραζετε PC για Gaming Systems γιατι...


s33k3rgr

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 09:48]

Aκόμα και για το πρώτο Playstation είχε κυκλοφορήσει mouse οπότε άκυρο το επιχείρημα.

Πενιχρό και άθλιο ποντίκι - δεν το τόνισες αυτό.

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 09:48]

Το gaming είναι ακριβό σπορ οπότε όποιος θέλει να το απολαμβάνει πλήρως πρέπει να έχει ένα δυνατό pc και τουλάχιστον μία κονσόλα.

Συμφωνώ για την ύπαρξη και των δύο αλλά δεν είναι και τόσο δα ακριβό αν ξέρεις τι παίρνεις. Και ακριβό να είναι, τπτ δεν είναι φτηνό σήμερα στα hobby.

Εγώ ένα λέω σε όποιον υποστηρίζει τις κονσόλες. Τράβα παίξε Rome Total War, Warhammer 40000: Dawn of War και γενικά όλα τα σοβαρά strategy games, RPG (από τα απλά Diablo II-Dungeon SIege έως τα πολύπλοκα WOW-Temple of the Elemental Evil-Neverwinter Nights) και FPS (Quake 3, UT, FC, HL, CS, BF2 κτλ κτλ) ΟΛΑ με την ίδια απόδοση (skill αν το προτιμάς) ενός που θα τα παιζε στο PC. Και μετά έλα φτύσε με...

Δεν υπάρχει περίπτωση αν οι κονσόλες δεν βάλουν πληκτρολόγια-ποντίκια να μπορέσουν ποτέ άνθρωποι να παίξουν σωστά τέτοια παιχνίδια όπως αυτά που προανέφερα εκτός αν τους τα "μετατρέψουν" σε κονσολίσια (είδαμε με τα autoaim τι ωραία που ήταν). Όσο για την τηλεόραση, συνδέω το PC με την 32άρα και έχω μια χαρά εμπειρία.

Οι κονσόλες έχουν δύο προτερήματα: Έχουν τίτλους που δεν βγαίνουν στα PC (ΣΑΦΩΣ λιγότερους από αυτους που δεν βγαίνουν αντίστροφα - PC προς κονσόλα) αλλά που όλοι θα θέλαμε να παίξουμε. Και 2ον? Είναι μικρές-φτηνές-πρακτικές. ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ PS2!(GT4) Αλλά προς Θεού δε θα βγω ποτέ να πω ότι το Χ-ΒΟΧ-PS2 ή όποιο άλλο είναι καλύτερο από τον Η/Υ μου. Η όποια μελλοντική κονσόλα βγει.

Βέβαια εγώ δεν παίζω μόνο στον Η/Υ αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Το θέμα είναι ποιο είναι καλύτερο στα παιχνίδια. Ε, αν κοτσάρω ένα πληκτρολόγιο, ένα ποντίκι και μια οθόνη στην κονσόλα, βάλτε της και ένα λειτουργικό να μην κλαίει, να ένας Η/Υ. Δε γίνεται όμως. Γι αυτό ο Η/Υ θα είναι καλύτερος. Μπορείς να παίξεις τα πάντα σε αυτόν χωρίς κανέναν περιορισμό. Και έχει και καλύτερα γραφικά. Θα βγει το DirectX 10 κάποτε...να δω πώς θα το βάλει κάποιος στην κονσόλα. Μετά θα κλαίει που το Half-Life 3 έχει καλύτερα γραφικά...

Όσο για την εξέλιξη και τους σούπερ 38432πύρηνους επεξεργαστές...καλός θα είναι, δε λέω...Αν θυμάμαι καλά το Nintendo64 και το Saturn είχαν 64 και 128bit αντίστοιχα...?Και εγώ έχω 64bit τώρα. Θα βγουν και σε μας οι 8πύρηνοι. Και πάλι κάποιοι θα κλαίνε...

Αιώνιος ο πόλεμος κονσολών-η/υ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Από όλο το post του gznp στέκομε μόνο στα:

"Γι αυτό ο Η/Υ θα είναι καλύτερος. Μπορείς να παίξεις τα πάντα σε αυτόν χωρίς κανέναν περιορισμό."

"Όσο για την εξέλιξη και τους σούπερ 38432πύρηνους επεξεργαστές...καλός θα είναι, δε λέω...Αν θυμάμαι καλά το Nintendo64 και το Saturn είχαν 64 και 128bit αντίστοιχα...?Και εγώ έχω 64bit τώρα. Θα βγουν και σε μας οι 8πύρηνοι. Και πάλι κάποιοι θα κλαίνε..."

Παίζεις τα πάντα με περιορισμό χρόνου μέχρι να αποφασήσουν οι 6800 δεν κάνει πλέον για παιχνήδια (ίδη υπάρχει 7800) ισχύει μόνο αν ξοδεύεσε συνέχεια στις αναβαθμίσεις......

Όσο για την εξέληξη απλά να πώ ότι μέχρι να βγουν οι 8πύρηνοι θα έχεις κάνει 3-4 αναβαθμίσεις... κόστος?

Μετά ρωτάω πόσα bug έχει ένα pc ειδικά όταν πρόκειται για παιχνίδια?

Μπλε οθόνες, ασυμβατότητες, κολλήματα και γενικά όλα τα παράξενα των pc...

Αν πάθει κάτι το pc πόσο κοστίζει η επίσκεψη στον τεχνικό(το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών ούτε format δεν ξέρει να κάνει...)?

Καθαρά θέμα κόστους είναι.

Πέρνεις μια κονσόλα που παίζεις για 5+ χρόνια όλους τους τίτλους που βγένουν για αυτή...

Pc θα πάρεις για strategy, rpg(online), και FPS(για όσο προλάβεις)... Aν και σύντομα βλέπω τις κονσόλες να χώνοντε και σε αυτά (έχει πολύ χρήμα η συγκεκρημένη αγορά)...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειδατε το θεμα στο anandtech....

το PS3 εχει 494$ κοστος παραγωγης,δηλαδη πανω απο 500$ μεχρι τα ραφια των καταστηματων και θα βγει στην αγορα στα 399$ τιμη πωλησης. Cell,RSX και BD-ROM

κοστιζουν 101$ εκαστο(Καταλαβαινετε λοιπον ποσο χαιρεται η NVIDIA για καθε 7800 που αγοραζουμε)

πολυ απλα η SONY δεν ενδιαφερεται να κερδισει απο τη συσκευη και ουσιαστικα "χρηματοδοτει" την αγορα του.Προφανως καιγεται πολυ περισσοτερο να βγαλει ενα επιτυχημενο προιον και να τα παρει χοντρα απο αδειες,δικαιωματα και διαφημισεις.

Σκεφτειτε λιγο το βασιλακη και την εταιρεια του...

Στην ελληνικη αγορα πρεπει να ειναι μεσα με το κεφαλι,αλλα δεν τον νοιαζει.Ελεγχει Ο Λ Η την αγορα και παιρνει τα φραγκα απο κατασκευαστες soft/hard-ware.Η πλατφορμα του ειναι μονοδρομος για ολους τους υπολοιπους και αναγκαστικα πρεπει να τον ακολουθησουν

Προσωπικα δεν παιζω πολλα παιχνιδια αλλα σκεφτομαι το PS3 μονο για να παιζω διπλο με φιλους.Κατα τα αλλα τα computers ειναι το χομπι μου και θα ριχνω παντα οσα πιο πολλα μπορω για να εχω το καλυτερο μηχανημα.Κι αν το καλοσκεφτειτε,ολα τα χομπι θελουν χρημα και μερακι,οχι 399$ και ευκολια

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω πως οι εταιρίες ποτέ δεν έβλεπαν με καλό μάτι την ανοικτή αρχιτεκτονική των PC. θα προτιμούσαν ένα κλειστό κουτί όπου θα απαγορεύεται να το ανοίξεις να το τροποποιήσεις, να μάθεις τι κάνει το κάθε κομμάτι του,να το ανεβάσεις, να το επισκευάσεις μόνο σου, και να πληρώνεις έμμεσα έστω δικαιώματα για τα πάντα στην εταιρία που το κατασκεύασε, για το software, το ιντερνετ, το development. για αυτό κάθε τόσο με την ευκαιρία της κυκλοφορίας νέων κονσολών βγαίνουν διάφοροι έγκριτοι δημοσιογράφοι να προπαγανδίσουν το νέο τρομερό επιτευγμα της τεχνολογίας προτρέποντας τον κόσμο να παρατήσει τα άχαρα και προβληματικά PC για ξεχωριστές καταναλωτικές συσκευές για κάθε διαφορετική χρήση. πχ κονσόλες για παιχνίδια, mp3 players για μουσική, εκτυπωτές που τυπώνουν απευθείας από ψηφιακή φωτογραφική μηχανή, συσκευές σύνδεσης στο Internet (ουσιαστικά κονσόλες PC).

το ότι δεν το έχουν καταφέρει μέχρι τώρα οφείλεται στην τεράστια δυναμική που έχουν τα PC παγκόσμια, και στο ότι πίσω από τα PC βρίσκεται η πανίσχυρη microsoft.

το μόνο ενοχλητικό στη σχέση PC-gaming είναι ότι όντως οι κάρτες γραφικών θέλουν πάρα πολύ γρήγορα αναβάθμιση. μία μεσαίας κατηγορίας κάρτα πχ 9600pro, 6600GT θέλει αλλαγή κάθε 1 με 2 χρόνια το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

Κι αν το καλοσκεφτειτε,ολα τα χομπι θελουν χρημα και μερακι,οχι 399$ και ευκολια

Πολυ σωστο αυτο,αλλα σκεψου οτι δεν ειναι ο καθενας διατεθημενος να δινει 200-400 καθε χρονο για να προλαβαινει τις εξελιξεις...Ενω με μια κονσολα παιζεις ανετα παιχνιδια για 6 χρονια χωρις κανενα παραπανω κοστος.

Link to comment
Share on other sites

ε καλα ...θα μας προσφερουν φθηνο gaming και θα πουμε οχι ευχαριστω?? :shifty:

αν οντως κοστιζει μονο 400 δολαρια (330 ευρω) τοτε μιλαμε οτι την δινουν σε τιμη κοστους που μαρκετιστικα ειναι πολυ καλη πολιτικη. Σου λεει παρε τσαμπα την κονσολα και αγοραζε παιχνιδια αμα γουσταρεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποια είδη παιχνιδιών που οι κονσόλες απλά δεν μπορούν να αντέξουν λόγω ή ασυμβατότητας hardware ή περιφερειακών (βλέπε strategy (όχι μόνο rts), rpg (να δω κάποιον να παίζει στο hell Diablo 2 1.10 με gamepad κι ας πεθάνω - εννοείται δε μπαίνω στον κόπο να πω για κανένα ad&d παιχνίδι), construction (και τα στρατηγικής και τα τύπου sims), fps (καλά εδώ ειδικά έχουν ήδη προσπαθήσει να μπουν αλλά αποτυχημένα σε σύγκριση πάντα με τους η/υ)

Βέβαια πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις (Fable, Splinter Cell, κτλ)

Αν όπως λέει και ο Frost καταφέρουν οι κονσόλες να μπουν και σε αυτά τα παιχνίδια, με σωστές αξιώσεις και όχι ηλίθιες μετατροπές (να θυμίσω ότι παιχνίδια όπως το Deus Ex 2 επειδή βγήκε και σε κονσόλες η μετατροπή στον η/υ δυσαρέστησε ΠΑΡΑ πολύ κόσμο - άρα τα παιχνίδια να είναι ισάξια με αυτά του η/υ (σε όλους τους τομείς)), τότε θα έχουμε πράγματι μια δίκαιη "μάχη" που η πλάστιγγα μάλλον θα γύρει προς τις κονσόλες.

Αλλά συνεχώς τα πράγματα αλλάζουν - έτσι δεν είναι? Το PhysX αν κάνει τα μισά από αυτά που υπόσχεται θα το εκμεταλλευτούν όλα τα νέα παιχνίδια στον η/υ και οι κονσόλες θα μείνουν πίσω - ξανά. Και πάλι - ναι - θα πληρώσω ακόμα μια εταιρεία για ένα νέο εξάρτημα. Θα δείξει, δεν ξέρω. Εγώ πάντως ψηφίζω η/υ.

[άσχετο: μην βγάλουν την κονσόλα με 3 κατοστάρικα και σκάω 100 για κάθε παιχνίδι - γιατί το κόβω και λίγο απίθανο να τσιπάρεται το νέο ps]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι το πράγμα είναι απλό.

Είσαι ο τύπος που μόνο θές να παίζεις παιχνίδια αλλά βαριέσαι να ασχολείσαι με θέματα του τύπου:

1)Όπα!!! νέος driver:jump:

2)Γιατί βγαζει Artifacts ο νέος driver :...:

3) Κάτι δεν πήγε καλά στην απεγκατάσταση του νέου driver Και επαναφορά του παλιού γμτ :rant: Κάντε αυτό το μήνυμα στο boot να σταματίσει!!!!!! :rant:

4) ’ι σιχτίρ παλιομήνυμα, πάω για Format.

5)Format.......

6)Φτού!!!Το CD των Windoze χάλασε :boxed: (Cannot copy file blah blah).

7)(Μετά από μια μέρα χωρίς PC)Επιτέλους βρήκα.... "αντίγραφο ασφαλείας":innocent: (γειά σου ρε μήτσο με τον Παπαγάλο και το eye-patch).

8)......κτλ κτλ κτλ

Όποιος δεν γουστάρει να ασχολείται με ολόκληρο PC για να παίξει ένα γμνο παιχνίδι, καλά κάνει και αγοράζει κονσόλα.

Απλά, όπως κάθε τι στην ζωή, ότι πληρώνεις παίρνεις.....

Εγώ ακόμα δεν έχω δεί κονσόλα να μου βγάζει αυτά που έχω δεί στο PC(όσο αφορά τα γραφικά).

..

Από την άλλη δεν υπάρχει το Metal Gear 2 στο PC :o

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ολοι εσεις με τα DFi,τους Venice,τα moddαρισμενα κουτια και τα ψυγεία "επενδυσατε" μονο και μονο για να πηγαινει σφαιρα το Half-life 2?

δεν νομιζω οτι καιγεστε για Χ2 επειδη ειναι καλος στο multitasking ή γιατι δεν παιζει καλα το ColinMcRae.

Εγω το ξερω και το παραδεχομαι.Πολλες φορες εχω αγορασει hardware κι ας μην μου ηταν πραγματικα απαραιτητο.Απλα επειδη το γουσταρα.Και δεν νομιζς οτι ειμαι ο μοναδικος εδω μεσα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

δηλαδη ολοι εσεις με τα DFi,τους Venice,τα moddαρισμενα κουτια και τα ψυγεία "επενδυσατε" μονο και μονο για να πηγαινει σφαιρα το Half-life 2?

δεν νομιζω οτι καιγεστε για Χ2 επειδη ειναι καλος στο multitasking ή γιατι δεν παιζει καλα το ColinMcRae.

Εγω το ξερω και το παραδεχομαι.Πολλες φορες εχω αγορασει hardware κι ας μην μου ηταν πραγματικα απαραιτητο.Απλα επειδη το γουσταρα.Και δεν νομιζς οτι ειμαι ο μοναδικος εδω μεσα

Ο καθενας εδω σκαει λεφτα για την κ@υλα του. Ο ενας γουσταρει να εχει τον καλυτερο επεξεργαστη για να δει το ονομα του στην κορυφη των Benchmarks. Ο αλλος θελει να εχει ενα κουτι που να ταιριαζει με την προσωπικοτητα του. Καποιος αλλος γουσταρει να σκασει 1000 για ενα SLi για να μην κολλαει το HL2. Και το θεμα ειναι οτι αναλογα με το γουστο του καθενος πανε και οι αναγκες.

Οταν ομως θες ενα μηχανιμα που να παει σφαιρα στα παιχνιδια,και δεν γουσταρεις να δινεις extra χρηματα αγωραζεις μια κονσολα και εισαι ok γιατι σχεδων ποτε δεν θα δεις καποιο προβλημα απο τα οποια ο pontifikas αναφερε.

Με ενα PC ομως θα μπορεις να κανεις πραγματα που δεν θα μπορουσες με μια κονσολα να κανεις περα απο τα overclocking και benchmarking.

Γι'αυτο ρε παιδια να μην συγρηνουμε τα δυο μηχανιματα, με κοντρες οπως: PC vs κονσολα γιατι ειναι ανουσιο.Η καθεμια παει στον τομεα της και ειναι πολυ καλη σε αυτη.

Προσωπικα δεν νομιζω σε αυτο το thread να βρουμε μια ακρη στο ερωτιμα: "Τι να αγωρασω και γιατι" , αλλα καλο θα ηταν να μην μπλεκουμε τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο εταιριες πλεον δεν θελουν να ονομαζουν παιχνιδοκονσολες γιατι ειναι και media center. Θα εχουν ενσωματομενο ασυρμαρτο δικτυο, (πολλες) usb για να περνουν ποντικι πληκτρολογιο ακομα και τα χειριστηρια θα ειναι ασυρματα.

Επισης εχουν ολα τα παιχνιδια υποστηριξη HD, ειδικα το ps3 με το 1080p θα βγαζει κορυφαια εικονα λενε.

Οσο για το λειτουργικο που ειπε καποιος ακουγεται οτι ο σκληρος του ps3 (που θα τον αγοραζεις ξεχωριστα) θα τρεχει linux. Βεβαια ηδη οποιος ειχε ps2 μπορουσε να αγορασει ενα πακετο με σκληρο και linux αλλα ηταν κυριως δοκιμαστο για το ps3 προφανως.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι θα αλλαξει το gaming σιγα σιγα με τις καινουριες κονσολες και υπηρεσιες που θα ερθουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker [Σήμερα, στις 12:48]

Μακάρι το PS3 να έχει Linux, θα το φέρει πιο κοντά στις μάζες.

Δες ενα αρθρο απο το gamespot

Μπορεις να βρεις και αλλα αμα κανεις μια αναζητηση playstation 3 linux.

Παντως θελω να δω πως ακριβως θα τρεχει το linux γιατι αμα λειτουργει σαν υπολογιστης θα ειναι αρκετα καλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Ρε παιδια, τo ps3 θα βγει το 1ο τριμηνο του 2006.Το pc θα το ειναι ηδη πιο μπροστα μεχρι τοτε.Το θεμα ομως κακως ειναι αυτο.Οι κονσολες γενικοτερα προσφερουν μια ''αλλη'' αισθηση gaming που το pc δεν σου δινει.Ειναι διαφορετικο να παιζεις iss σε κονσολα και σε pc.Εννοειται οτι υπαρχουν οι εξαιρεσεις που αναφερθηκαν πιο πανω (first person,rpg,adventures)

Ασφαλως θα ειναι μπροστα τα PC.

Κατα'ρχας οι καινουργιες κονσολες εχουν καρτες της ταξης R520 και G70-G4x δηλαδη DirextX 9.0c. Την ανοιξη που θα βγουν ηδη θα υπαχρχει τα Longhorn και Dx10 αρα και καρτες μιας γενειας μπροστα....

Μεσα σε ενα το πολυ δυο χρονια τα PC παλι θα ξεφυγουν.

Απο την αλλη αν εισαι gamer θα πρεπει οπως οπωσδηποτε να εχεις κονσολα.

Αλλο ειναι να βαζεις το DVD και να παιζεις και αλλο να κανεις εγκατασταση να κατεβασεις drivers και patches. Και να ευχεσαι να τρεχει καλα ειδικα αν δεν εχεις την δυνατοτητα να κανεις αναβαθμιση καθε 3μηνο. Ακομα και σε μενα κατανταει σπαστικο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κρατάει χρόνιααυτή η κολώνια.Έιναι γνωστό πως με κάθε νέα φουρνιά κονσολών όλους μας πιάνει μια λιγούρα.Το θέμα είναι τι ζητάει ο καθένας.Θες κονσόλα?Ξέχνα τα FPS.Θες υπολογιστή?Beat em up γιοκ.Και διάφορα τέτοια όμορφα.Το θέμα είναι τι είδη προτιμάει ο καθένας.Και συγνώμη τώρα αλλά με την κονσόλα δεν έχει ούτε DVD authoring & backup,ούτε τόνους mp3s,για Office δεν λέω γιατί δεν ξέρω πόσοι πραγματικά το χρησιμοποιούν,ούτε επεξεργασία εικόνας κλπ.Θα συμφωνήσω με την Algida...Γιατί τα πάντα στην ζωή είναι θέμα προτεραιοτήτων...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.