Jump to content



Μην αγοραζετε PC για Gaming Systems γιατι...


s33k3rgr

Recommended Posts

...σε κανα χρονακι η λιγοτερο βγαινουν οι καινουργιες κονσολες(xbox360 πρωτα και PS3:alien: το καλυτερο μετα) και θα κλαιτε τα χρηματα σας.Ο λογος ειναι οτι ολα τα next gen games θα δημιουργουνται βελτιστοποιημενα για τις κονσολες και τα PC θα χρειαστουν τουλαχιστον 2 χρονια για να φτασουν τις επιδοσεις των κονσολων.Αυτο δεν το λεω μονο εγω αλλα το εχω διαβασει σε πολλα tech forums .Και εγω ειχα σκοπο να παρω PC αλλα το ανεβαλα για του χρονου οπου και θα παρω ενα PS3.Θα ειναι τελειο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Κατ' αρχάς ο τύπος τονίζει την διαφορά κόστους. Αν παίζει και το κόστος τότε όντως δεν συμφέρει το PC (βέβαια αυτό δεν είναι κάτι νέο πάντα το ξέραμε) αλλά απο την άλλη ο τύπος δεν αναφέρει τίποτα για τις κάρτες γραφικών που θα κυκλοφορούν την ίδια περίοδο με τις δύο μεγάλες κονσόλες αλλά ακόμα συγκρίνει με τις 6800Ultra...

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω πει και στο παρελθόν το να πάρεις pc μόνο για games απλά δεν είναι λογικό!

’ντε το pc έχει online... αλλά δεν θα δώσω 600+ (*2) για GPU...

Αν τώρα οι καινούριες κονσόλες έχουν online και μπορώ να κοτσάρω επάνω κάνα keyboard+mouse (για τα fps)... άντε γεια...

Link to comment
Share on other sites

στην πενιχρη αναλυση της τηλεορασης ολα οκ ειναι απο FPS, αλλα η ποιοτητα εχει παει περιπατο

παντως οταν με το καλο βγουν τα next gen consoles θα υπαρχουν και οι next gen καρτες γραφικων για PC

στο τελος ειναι θεμα επιλογης του καθενος το τι θελει να παρει

Link to comment
Share on other sites

φυσικα παιζει ρολο και το κοστος. Δεν ειναι το ιδιο να παιρνεις μια κονσολα που εχει το πολυ 400 euro και το αντοιστιχων δυνατοτητων PC να εχει 2000 euro.Και προσεχε και το αλλο που σου ειπα,οτι τα νεα Games θα ειναι βελτιστοποιημενα σε αλλους επεξεργαστες (Cell:alien: για PS3 και powerpc για xbox) και οχι για amd και intel .Αυτο και μονο ειναι πολυ σημαντικο γιατι οι developers θα δυσκολευονται πολυ στα ports των games απο τις κονσολες στα PC.Ασε που πολλοι δεν θα μπουν καν στον κοπο να τα μεταφερουν γιατι δεν κερδιζουν και πολλα λογω πειρατιας.Προβλεπω αγωνα δρομου απο τους κατασκευαστες των πισι για να μπορεσουν να φτασουν τις δυνατοτητες απεικονεισης των νεων κονσολων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 18:55]

στην πενιχρη αναλυση της τηλεορασης ολα οκ ειναι απο FPS, αλλα η ποιοτητα εχει παει περιπατο

Word!!!!!!

Οταν η καλυτερη τηλεοραση εχει αναλυση 1200Χ800 και κανει ενα δεκαρικο χιλιαδες ευρω και τοση αναλυση εχει η 17αρα των 100 ευρω (αν την πετσοκοψετε για να πιασετε το 16:9)... τι να λεει?? Το 80% των τηλεορασεων εχει 640Χ480 (για να μην πω 320Χ200).... τι super duper vga χρειαζεται για να παιξει fluid ενα παιχνιδι???? Καλα κανουν και τις βαζουν οι ανθρωποι... αλλα μονο αυτοι που εχουν τις κονσολες σε μονιτορ θα το εκτιμησουνε...

Ακομα κι αν κακογραψουνε ενα παιχνιδι (ασυνηθιστο μια που το ΑΡΙ πρωτοκολλο των κονσολων ειναι πιο ευκολο απο το να γραψεις ενα game που πρεπει να τρεχει σε directX, open GL, X86, 5 chipset, 35 υλοποιησεις μητρικων, 10 vga chips...) το μονο που εχουνε να κανουνε ειναι να ριξουνε το quality ωστε το παιχνιδι θα τρεχει τελεια και ο καταναλωτης να ειναι χαρουμενος!

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως θα παρω ενα PS3 που στην κυριολεξια "θα κοβει τοπο" θα εχει και blueray πανω θα ειναι και 8πυρηνο και θα το συνοδευσω με μια HDTV και με 500 RMS ηχεια+sub woofer και δεν ξαναδινω 2χιλιαρα για να στησω pc για games γιατι το εχω κανει 2 φορες μεχρι τωρα και καθε φορα μετα απο ενα χρονο ημουνα παλι παλιοσειρα και λακαμας.....:mad::TD:

Link to comment
Share on other sites

Παντα θα υπαρχουν παιχνιδια καταλληλα και βελτιστοποιημενα για pc και αλλα για κονσολες.Πχ ειναι μαγεια να παιζεις raicing παιχνιδια colin mcrae,gt4 απο κονσολα σε μεγαλη καλη tv, sony wega 29' 34",αλλα τα shooting και strategy παιχνιδια θελουν αναλυση και λεπτομερεια που που δεν εχουν οι tv,αλλα και πληκτρολογιο και ποντικι, συν οτι πρεπει να εισαι κοντα στην οθονη και οχι 2-3 μετρα μακρια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Word!!!!!!

Οταν η καλυτερη τηλεοραση εχει αναλυση 1200Χ800 και κανει ενα δεκαρικο χιλιαδες ευρω και τοση αναλυση εχει η 17αρα των 100 ευρω (αν την πετσοκοψετε για να πιασετε το 16:9)... τι να λεει?? Το 80% των τηλεορασεων εχει 640Χ480 (για να μην πω 320Χ200).... τι super duper vga χρειαζεται για να παιξει fluid ενα παιχνιδι???? Καλα κανουν και τις βαζουν οι ανθρωποι... αλλα μονο αυτοι που εχουν τις κονσολες σε μονιτορ θα το εκτιμησουνε...

Ακομα κι αν κακογραψουνε ενα παιχνιδι (ασυνηθιστο μια που το ΑΡΙ πρωτοκολλο των κονσολων ειναι πιο ευκολο απο το να γραψεις ενα game που πρεπει να τρεχει σε directX, open GL, X86, 5 chipset, 35 υλοποιησεις μητρικων, 10 vga chips...) το μονο που εχουνε να κανουνε ειναι να ριξουνε το quality ωστε το παιχνιδι θα τρεχει τελεια και ο καταναλωτης να ειναι χαρουμενος!

κ παλι δεν ειναι θεμα τηλεορασης ομως ;) κ την καλυτερη να εχεις παλι σε χαλια αναλυση θα παιζεις :D

Link to comment
Share on other sites

κ παλι δεν ειναι θεμα τηλεορασης ομως κ την καλυτερη να εχεις παλι σε χαλια αναλυση θα παιζεις

και γιατι δεν χρησιμοποιεις καλυτερα μια οθονη υπολογιστη για να την συνδεσεις με την κονσολα. Εγω με το PS3 αυτο θα κανω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από s33k3rgr

και γιατι δεν χρησιμοποιεις καλυτερα μια οθονη υπολογιστη για να την συνδεσεις με την κονσολα. Εγω με το PS3 αυτο θα κανω.

και το render των γραφικων για την μεγαλυτερη αναλυση που υποστηριζει η οθονηη πιος θα το κανει? το καλωδιο ή η οθονη?

Link to comment
Share on other sites

Απο την άλλη μην συγκρίνουμε τα παιχνίδια των κονσολών με του PC (εχω και pc και ps2).

Οτι καλο υπάρχει για κονσόλες αργα η γρήγορα βγαίνει για pc (FF , Gta , κτλ) αλλά και αυτό να μην ήταν αλήθεια ο κάτοχος μίας κονσόλας δεν θα σφάξει ποτέ καποιον στο UT, δεν θα στηθεί στην πιο ψηλή ταράτσα στο cod ούτε θα νιώσει την πραγματική εννοια του λιώσιμου (lineage , wow κτλ )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alex_000

Απο την άλλη μην συγκρίνουμε τα παιχνίδια των κονσολών με του PC (εχω και pc και ps2).

Οτι καλο υπάρχει για κονσόλες αργα η γρήγορα βγαίνει για pc (FF , Gta , κτλ) αλλά και αυτό να μην ήταν αλήθεια ο κάτοχος μίας κονσόλας δεν θα σφάξει ποτέ καποιον στο UT, δεν θα στηθεί στην πιο ψηλή ταράτσα στο cod και δεν θα νιώσει την εννοια του λιώσιμου ποτέ (lineage , wow κτλ )

Και αυτός που έχει pc δεν θα παίξει ποτέ Tekken, Dead or allive, Gran turismo...

edit και online θα υπάρχει αλλά να δούμε τι μορφής...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από s33k3rgr [Σήμερα, στις 19:47]

Το PS3 θα υποστηριζει υψηλες αναλυσεις.

Για την ανάλυση βρήκα το παρακάτω:

PS3 supports high quality display in resolution of 1080p(*) as standard, which is far superior to 720p/1080i

Ξέρει κανένας πόσο είναι?

edit

(*)1080p/720p/1080i: p stands for progressive scan method, i stands for interlace method. 1080p is the highest resolution within the HD standard.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT

Και αυτός που έχει pc δεν θα παίξει ποτέ Tekken, Dead or allive, Gran turismo...

LOL το ίδιο είναι να μην παίξεις ποτέ Tekken και dead or alive με το να μην παίζεις wow και cod on line?

(και το τεκκεν είναι απο τα αγαπημένα μου παιχνίδια δεν το λέω τυχαία)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.