Jump to content



Υπογράψτε την καταγγελία για τις Χρεώσεις ADSL


Blackjim

Recommended Posts

δηλαδη γιαυτο που παραπονουμαστε ειναι τα 20 ευρο στον οτε απο οτι μου λες.

τα 30 στην forthnet ειναι οκ.

η γνωμη μου πανω στο θεμα ειναι πως οτι και να κανουμε η αγορα ειναι ανοιχτη. αυτο που θα ακουσεις στο τελος απο ολες τις εταιριες ειναι "αν δε σου αρεσει η τιμη μη βαλεις dsl". και δυστυχως σαν καταναλωτης, πιστευω μονο αυτο μπορεις να κανεις.

μονο με ανταγωνισμο μεταξυ των εταιριων πεφτουν οι τιμες και οχι με καταγγελιες. θα σας θυμισω οτι δεν εχουν περασει ακομα 2 χρονια απο τοτε που πρωτοηρθε η dsl και πολυ λιγοτερος χρονος απο τοτε που ενας υπολογισιμος αριθμος χρηστων την χρησιμοποιουν.

λοιπον πως θα πεσουν οι τιμες αν δε βαλουν ολοι dsl? και αν οι εταιριες δεν συγουρεψουν το μελλον τους ετσι ωστε να αρχισουν να ριχνουν τις τιμες?

η ελλαδα ειναι πισω ακομα στο θεμα αυτο και θελει απλα υπομονη.

και εγω θελω pc σε τιμες ιαπωνιας αλλα δε βγηκα να διαμαρτηρηθω.

Link to comment
Share on other sites

Eλα ντε. Τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβεις ρε radiatedsoul? Φθηνο dsl εδω και τωρα. Στην ευρωπη πως εχουνε δλδ?

Οσο για τα pc που λες οκ δεν εχουμε και τις καλυτερες αλλα σε πολλα ειδη ειμαστε αναγωνιστικοι+το οτι αν δε σου αρεσει απο εδω περνεις απο εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ανακοινωση απο το ADSLgr

PopManiac

’λλη μία ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Κατόπιν συναντήσεως του yiapap με το δικηγόρο μας προέκυψε το εξής νέο δεδομένο:

Στις επιστολές που θα αποσταλούν, οι συμμετέχοντες θα αναφέρονται μόνο σε ονοματεπώνυμο και κανένα άλλο στοιχείο που έχουν δώσει (διεύθυνση, Α.Τ.)!.

Ο δικηγόρος μας θα είναι ο μόνος που θα διατηρεί τα υπόλοιπα δεδομένα του/της κάθε συμμετέχοντα/συμμετέχουσας, σε περίπτωση που κάποιος παραλήπτης της επιστολής επιθυμεί να εξακριβώσει κάτι. Με τον τρόπο αυτό εξασφαλίζεται η πλήρης προστασία και κατοχύρωση των προσωπικών δεδομένων των προσυπογραφόντων και δεν θα εποδοθούν σε κανένα εκτός εάν απαιτηθεί σε νόμιμη βάση.

Τι σημαίνει αυτό; Ο δικηγόρος μας θα διαμεσολαβεί σε περίπτωση πχ που κάποιος κακοπροαίρετος αμφισβητήσει τον αριθμό των συμμετεχόντων στη βάση ονοματεπωνύμου και επιθυμεί περισσότερα. Σε τέτοια περίπτωση ο δικηγόρος μας θα μπορεί να εγγυηθεί την ταυτότητα των συμμετεχόντων (έχοντας στη διάθεσή του τα πλήρη τους στοιχεία) χωρίς όμως να χρειάζεται να επιδόσει τα υπόλοιπα.

Έτσι επιλύεται το ζήτημα που εξέφρασαν πολλοί για την Α.Τ. Βέβαια παραμένει ως στοιχείο που επιδίδεται στη φόρμα συμμετοχής, αλλά πλέον δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να δημοσιοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω πως καποιος διαβαζοντας το κειμενο διαμαρτυριας δεν εξοργιζεται απο τα δεδομενα που παραθετει. Η υποθεση ειναι πολυ απλη και ξεκαθαρη. Το θεμα της προσφορας υπηρεσιων ευρυζωνικης προσβασης ειναι αλλος ενας τομεας που το κρατος εκμεταλλευομενο την απουσια συλλογικης συνειδησης-δρασης του ελληνα καταναλωτη και με βαση τη μονοπωλιακη τακτικη που ακολουθει δρα αυθαιρετα και καταχρηστικα σε τετοιο ομως βαθμο που νιωθω οτι μας κοροιδευουν μες τα μουτρα μας. Δηλαδη, ελεος ρε παιδια, Εγω δεν εχω κανει συνδεση ADSL και υπο αυτες τις συνθηκες ουτε προκειται ποτε. Το θεμα ομως ειναι πως, πολυ απλα, δεν εχουν κανενα δικαιωμα να χρεωνουν την συγκεκριμενη υπηρεσια με αυτο τον τροπο -και χωρις καμια απολυτως δικαιολογια-. Εννοειται πως η μονη λυση ειναι η διαμαρτυρια γιατι εδω δεν προκειται για υγιη ανταγωνισμο αλλα για παρανομια μαφιοζικου τυπου. Αν βαζανε ολοι ADSL το μονο που θα καταφερναμε ειναι να τους χωναμε το χοντρο πακετο που φανταζομαι περιμενουν. Οχι εκατον πενηντα και διακοσιοι αλλα ολοι πρεπει να συμβαλλουμε σε αυτη την προσπαθεια αλλιως δεν υπαρχει κανενας λογος να μην μας πατανε στο λαιμο με χρεωσεις τετοιου τυπου (γατι οχι και λιγο πιο τσουχτερες). FREE ADSL!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια.

Για όσους είπαν ότι γίνεται για τα 20....

Δεν είναι το θέμα το πόσα λεφτά πληρώνουμε...δηλαδή εγώ έτσι και αλλιώς 50 θα τα διέθετα για DSL.

Το θέμα είναι τι αντικατοπτρίζουν αυτά τα χρήματα, εμένα προσωπικά μου φαίνεται κοροϊδία με τα ίδια χρήματα στην υπόλοιπη ευρώπη να έχουν 20 φορές πιό γρήγορη σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kagelar34

όλοι συμβάλουμε. Ξέρει κανείς πότε "λήγει" η προθεσμία δήλωσης ...αν είναι σύντομα να πιέσουμε τους γνωστούς πιο πολύ...

Την επιστολή λέμε να τη στείλουμε αυτή τη Δευτέρα 18/7.

Δε θέλουμε να μπει ο Αύγουστος γιατί... ως γνωστόν.

Αν το αφήσoυμε για Σεπτέμβριο από τους 1000+ που θα έχουν υπογράψει οι μισοί τουλάχιστον θα το έχουν ξεχάσει.

Από την άλλη, θα είναι κρίμα με αυτούς τους ρυθμούς (100+ υπογραφές την ημέρα) να το κλείσουμε.

Όποιος έχει σκέψεις επί του θέματος, ευπροσδεκτές...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yiapap

Την επιστολή λέμε να τη στείλουμε αυτή τη Δευτέρα 18/7.

Δε θέλουμε να μπει ο Αύγουστος γιατί... ως γνωστόν.

Αν το αφήσoυμε για Σεπτέμβριο από τους 1000+ που θα έχουν υπογράψει οι μισοί τουλάχιστον θα το έχουν ξεχάσει.

Από την άλλη, θα είναι κρίμα με αυτούς τους ρυθμούς (100+ υπογραφές την ημέρα) να το κλείσουμε.

Όποιος έχει σκέψεις επί του θέματος, ευπροσδεκτές...

Mπορείτε να στείλετε την επιστολή αφού θέλετε τώρα αλλά να συνεχίσετε να λαμβάνετε υπογραφές και όταν μαζευτουν πολύ περισσότερες τις ξαναστέλνετε αν βλέπουμε ότι δεν γίνεται τίποτα μέχρι εκείνη τη στιγμή. Αλήθεια έχεις υπόψιν σου μήπως πόσοι πρέπει να μαζευτούν για να ευαισθητοποιηθούν οι υπεύθυνοι κ το κράτος?

Link to comment
Share on other sites

kagelar34,

Το κράτος και οι υπέθυνοι όφειλαν να ευαισθητοποιηθούν με την πρώτη (τεκμηριωμένη) επιστολή διαμαρτυρίας που λάβανε!

Αντίθετα:

- Η ΕΕΤΤ δήλωσε ότι σύμφωνα με το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο δεν είναι υπεύθυνη

- Η Commission δήλωσε ότι έχει παραπέμψει την Ελλάδα στο δικαστήριο του Λουξεμβούργου για την μη εναρμόνιση του νομοθετικού πλαισίου

- Η κυβέρνηση καταργεί την ανεξαρτησία της ΕΕΤΤ και δεν έχει ανανεώσει τη διοίκησή της (που έληξε την 31 Μαϊου)

- Ο ΟΤΕ σε επίσημες απαντήσεις του για την ποιότητα των υπηρεσιών και το overbooking στα DSLAM λέει (μεταξύ άλλων):

Αυτό είναι και μη εφικτό και ασύμφορο. Το αντίστοιχο παράδειγμα θα ήταν εάν για κάθε ένα αυτοκίνητο που ξεκινούσε για να ταξιδέψει από ΑΘΗΝΑ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ έπρεπε να του αποδοθεί μία αποκλειστική λωρίδα κυκλοφορίας μέχρι να φτάσει στον προορισμό του (χωρίς να μπορεί να την χρησιμοποιήσει άλλο αυτοκίνητο).

Δ. ΣΤΑΧΤΟΣ ΑΝΑΠΛ. ΠΡΟΪΣΤ. Δ/ΝΣΗΣ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ

Γι αυτούς τους υπεύθυνους μιλάμε.

Πάντως η ιδέα για τη συνέχιση συγκέντρωσης υπογραφών δεν είναι άσχημη ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως, για να πω την αληθεια ειμαι μαλλον απαισιοδοξος για την επιτυχια του εγχειρηματος. Στο κατω κατω η Ελλαδα παραπεμπεται συνεχως στα ευρωπαικα δικαστηρια για ενα σωρο ζητηματα και μας επιβαλονται ενα σωρο προστιμα χωρις καμια απολυτως κινηση απο μερους του κρατους για διορθωτικες κινησεις. Παντως δικη μας υποχρεωση ως πολιτες (και καταναλωτες) ειναι να δραστηριοποιουμαστε πανω στα ζητηματα που μας καινε, με τεκμηριωμενη θεση παντα και συλλογικοτητα (και οχι με την αδιεξοδη γκρινια που ακουμε συνεχεια σε ολα τα ΜΜΕ.).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.