Jump to content



Μια ΓΕΡΗ μητρική υπάρχει ?????


kreach

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από satkok

MSI P4N DIAMOND NF4 SLI S775 αν τελικα καταλιξεις σε ιντελ

http://msicomputer.co.uk/Products.aspx?product_id=703606&cat_id=77

και για ΑΜΔ κοιτα epox EP-9NPA sli

http://www.epox.com.tw/eng/products_content.php?ps=346

εφ όσον θα διαθεσεις τα χρηματα που ειπες

αλλα οπως σωστα αναφερθηκε τι θα κανεις με τον υπολογιστη?απο εκει θα πρεπει να ξεκινησεις

Βασικά, όλες τα εισαγωγικά (περί τι τον θέλω τον υπολογιστή, πόσα γνωρίζω για αυτούς κτλ) θα τα έγραφα σε ένα εισαγωγικό Thread με τίτλο "Αγορά Υπολογιστή", Thread το οποίο σύντομα θα γράψω.

Για να μην πολυλογώ, θα πάω φέτος Λύκειο. Φέτος ξεκίνησα για πρώτη φορά να ασχολούμε με τον Υπολογιστή (παλιά απλώς έπαιζα παιχνίδια). Για το θέμα όμως των χρημμάτων ... το συζητώ ακόμη με τους γονείς μου ...

Τον θέλω τον υπολογιστή για εργασίες σχολικές (+Java Programming που θ αρχίσω στην Β ΛΥΚ), αλλά κυρίως για Gaming. Το γεγονός ότι το θέλω ΚΥΡΙΩΣ για gaming με απασχολεί ... θα μου έλλειπαν παιχνίδια πχ (ROME TW, κ τα αγαπημένα μου RPG's) .Σκέφτομαι να αγόραζα κανένα PS2, XBOX αλλά ξεφεύγουμε ΤΕΛΕΙΩΣ !!!!!

Για το link περι "EP-9NPA+SLi", δεν γράφει τιμή ! Επίσης είναι από εξωτερικό οπότε μέχρι να έρθει ... πάει ! Αν υπάρχει εντός Ελλάδας έχει καλλως. Αλλιώς αγοράζω την καλύτερη που έχει η Ελλάδα.

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα καλο motherboard με 150-180 το πολυ ευρω και πετα πανω ενα amd 64 και θα εισαι οκ γνωμη μου επειδη ειναι δυσκολος καιρος για αναβαθμιση μη δωσεις πολα λεφτα:cool:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κ κάτι ακόμα ?

Λέμε τώρα ότι αγοράζω τον υπολογιστή με μητρική 775/939 ανάλογα, μνήμες κτλ. Εάν τώρα σε ένα δυο χρόνια θελήσω να αγοράσω νέα μητρική (πχ για καλήτερες μνήμες) τα παλιά μου εξαρτήματα (πχ cpu) θα κάνουν ?????

Εάν τότε αυτό ισχύει τότε ... καλύτερα να ΄δωσω όσα μπορώ τώρα για καλή cpu, ram διότι μετά η μόνη εναλλακτική θα λέγεται "Αγορά Υπολογιστή" και όχι "Αναβάθμιση".

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Εντελώς μη δοκιμασμένη μητρική. Έχεις συγκεκριμένους λόγους που την προτείνεις ή το είπες επειδή είναι η πιο ακριβή/καινούρια;

Τα χαρακτηριστηκά που έχει σου φαινεται ότι η μητρική είναι τυχαία ? Νομίζω ότι δικαιολογεί απόλυτα τα λεφτά της για socket775. Οσο αν την έχει δοκιμάσει κάποιος δεν γνωρίζω κάτι αλλά από άρθρα που έχω διαβάσει την βγάζουν πολύ δυνατή και ιδιαίτερα για τους Pentium D series

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kreach

Βασικά, όλες τα εισαγωγικά (περί τι τον θέλω τον υπολογιστή, πόσα γνωρίζω για αυτούς κτλ) θα τα έγραφα σε ένα εισαγωγικό Thread με τίτλο "Αγορά Υπολογιστή", Thread το οποίο σύντομα θα γράψω.

Για να μην πολυλογώ, θα πάω φέτος Λύκειο. Φέτος ξεκίνησα για πρώτη φορά να ασχολούμε με τον Υπολογιστή (παλιά απλώς έπαιζα παιχνίδια). Για το θέμα όμως των χρημμάτων ... το συζητώ ακόμη με τους γονείς μου ...

Τον θέλω τον υπολογιστή για εργασίες σχολικές (+Java Programming που θ αρχίσω στην Β ΛΥΚ), αλλά κυρίως για Gaming. Το γεγονός ότι το θέλω ΚΥΡΙΩΣ για gaming με απασχολεί ... θα μου έλλειπαν παιχνίδια πχ (ROME TW, κ τα αγαπημένα μου RPG's) .Σκέφτομαι να αγόραζα κανένα PS2, XBOX αλλά ξεφεύγουμε ΤΕΛΕΙΩΣ !!!!!

Για το link περι "EP-9NPA+SLi", δεν γράφει τιμή ! Επίσης είναι από εξωτερικό οπότε μέχρι να έρθει ... πάει ! Αν υπάρχει εντός Ελλάδας έχει καλλως. Αλλιώς αγοράζω την καλύτερη που έχει η Ελλάδα.

Ευχαριστώ !

και τι pc έχεις τώρα που δε σε καλύπτει δηλαδή? και για Java programming τι νομίζεις ότι θα χρειαστείς, dual xeon?

η προσωπική μου άποψη, είναι ότι οικονομικά συμφέρει να πάρεις ένα ps2 - xbox (δε λέω ps3 - x360 γιατί θα μου πείτε ότι είναι ακριβά τα παιχνίδια) και να έχεις το pc σου για τα υπόλοιπα (programming, web και ότι άλλο κάνεις).

αν πάλι το χεις αποφασίσει να πάρεις pc - παιχνιδομηχανή, τότε πάρε ένα normal pc της εποχής και μην προσπαθείς να δεις σε 15 χρόνια τι θα χει κάνει το κάθε socket, που θα χει φτάσει το fsb και τι τύπους μνήμης θα χρησιμοποιούμε.

να κάνω κι ένα quote τον εαυτό μου όπως ο καίσαρας:

@kreach:

εγώ μπορώ να σου πω κορυφαίο mobo που κάνει 500 ευρώ και είναι top και και και.

το θέμα είναι ΤΙ θα το κάνεις??

τι σύστημα σκέφτεσαι να στήσεις, με τι κόστος, για ποιο λόγο (απ'ότι καταλαβαίνω για να παίζεις games) κλπ κλπ.

Η μητρική που είδες στο eshop να κάνει 500ευρώ κάνει τόσα γιατί έχει μια ειδική έκδοση της 6600 με 2 τσιπάκια στην ίδια κάρτα. Δηλαδή κάνει πολλά και η κάρτα γραφικών, όχι τόσα η μητρική.

Συμφωνώ ότι η μητρική είναι η βάση του συστήματος αλλά δε βλέπω το λόγο να ξεφύγεις από αυτό που παίρνουν οι περισσότεροι εδώ και να πας σε κάτι πιο εξειδικευμένο/ακριβό.

Όσον αφορά την επεκτασιμότητα, έτσι που αλλάζουν τα socket τελευταία, σε 3 χρόνια μόνο η πυθία μπορεί να σου πει τι θα γίνει. άλλωστε και ίδιο να μείνει το socket, το super duper 4ghz fsb που θα χουν οι επεξεργαστές τότε και την ddr3 που θα κυκλοφορεί, δυστυχώς δε θα την υποστηρίζεις

η asus η sli μια χαρά φαίνεται πάντως

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

και τι pc έχεις τώρα που δε σε καλύπτει δηλαδή? και για Java programming τι νομίζεις ότι θα χρειαστείς, dual xeon?

η προσωπική μου άποψη, είναι ότι οικονομικά συμφέρει να πάρεις ένα ps2 - xbox (δε λέω ps3 - x360 γιατί θα μου πείτε ότι είναι ακριβά τα παιχνίδια) και να έχεις το pc σου για τα υπόλοιπα (programming, web και ότι άλλο κάνεις).

Ο υπολογιστής μου αποτελείται από τα εξής: (αφού ο Arabesque μου έκαψε 2 μητρικές κ cpu στην απόπειρα να κάνει overclock...)

CPU: Intel Celeron D 2.9 Ghz (socket 478 φυσικά)

RAM: 256 + 512 @133.6 MΗz

GPU: GeForce MX440 64MB

Αυτά εν ολίγοις....

Τελικά έχεις δίκιο ! Θα αγοράσω έναν αξιοπρεπή υπολογιστη κ για παιχνίδια θα πάρω PS2.

Για να επανέλθουμε όμως στο θέμα μας, επειδή μητρική από εξωτερικό δεν γίνεται να πάρω, υπάρχει μητρική σαν την EP-9NPA+SLi στην Ελλάδα ?????

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.