Jump to content



Μια ΓΕΡΗ μητρική υπάρχει ?????


kreach

Recommended Posts

Αγοράζω νέο PC και ψάχνω για μητρική ... (θα κάνω κ ένα αναλογο thread με όνομα Αγορα PC αλλά το αφήνω για λίγο αργότερα να ξεκαθαρίσω ένα δυο πραγματάκια)

Το θέμα είναι ότι η μητρική είναι το ΠΑΝ όταν αγοράζεις νέο pc. O υπολογιστής αυτός θα με συντοφέψει για τα τρία μου τελευταία χρόνια σχολείου οπότε θα χρειαστώ ΓΕΡΗ μητρική στην οποία σε πχ 1-2 χρόνια να μπορώ να βάλλω ό,τι καινούργιο βγει.

Είμαι διατεθημένος να έδινα ~500Ε για την μητρική.

Έχω ψάξει από δω κ απο κει κ βρήκα τα εξής:

Για Intel

Από AMD και ΑΜΔ

Από τις 3 αυτές μητρικές ποιά είναι καλύτερη ?????

Επίσης είναι καλό να έχουν ενσωματωμένα πράγματα (πχ GPU, CPU, κάρτα ήχου) ή είναι συνήθως μάπα ???? Επίσης ισχύει το γεγονός ότι ΔΕΝ μπορείς να βγάλεις κάτι ενσωματωμένο να βάλεις κάτι καλύτερο ?

Τέλος έχω την εξής γνώμη αλλά δεν ξέρω αν έχω δίκιο:

Αντί να παιδεύομαι στο Debate AMD-INTEL CPU's ψάχνω να βρώ την καλύτερη προσφορά μητρικής και από κει κ πέρα Ο,ΤΙ ΤΥΧΕΙ AMD-INTEL δεν με νοιάζει !

Ή κ στις μητρικές επικρατεί το ίδιο χάος στην σύγκριση AMD-INTEL CPU's ?????

Ευχαριστώ :hi:

Link to comment
Share on other sites

Τη συγκεκριμένη στιγμή, τα πράγματα στο στρατόπεδο της Intel, απο πλευράς socket, είναι μπερδεμένα.

Αν δεν μπορείς να περιμένεις να ξεδιαλύνει το τοπίο(κάτι που για την Intel δεν το βλέπω σύντομα), θα σου πρότεινα να πας σε AMD64 και nforce.

Η ψήφoς μου όπως καταλαβαίνεις πάει στην Asus A8N SLI Deluxe.

Εκτός απο το ότι είναι πολύ καλή μητρική, δέχεται και σίγουρα τους νέους dual core

Αν τα λεφτά που θα γλυτώσεις σε σχέση με την άλλη Asus, τα ρίξεις στης μνήμες και πάρεις τίποτα tccd το σύστημα θα πετάει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εψαξες και τοσο...

Για Ιντελ το ιδιο μαγαζι εχει μητρικη με 955Χ που ειναι το τελευταιο τσιπακι που εχει βγει.(δες υπογραφη)

Απο κει και περα..θες πσ για 3 χρονια!!Ωραιος

Αν παρεις τωρα μητρικη θα μπορεις να βαλεις ελπιζω οτι καλυτερο εχει βγει σε 1 χρονο...σε 2 χρονια χλωμο...σε 3 ξεχνα το.

Αυτο που εχω να σου πω εγω:Ο υπολογιστης ΔΕΝ ειναι επενδυση!!!!Οτι παρεις τωρα σε 2 χρονια ειναι παρωχημενο τεχνολογικα.Οτι παρεις τωρα σε 2 χρονια θα σε συμφαιρει σχετικα να του βαλεις κατι μεταχειρισμενο ωστε να βγαλεις και τον τριτο χρονο μετρια.

Φυσικα σε ολα αυτα παιζει σημαντικο ρολο τι θα κανεις τον υπολογιστη,πραγμα που δεν μας ειπες ακομα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Malkav

Τη συγκεκριμένη στιγμή, τα πράγματα στο στρατόπεδο της Intel, απο πλευράς socket, είναι μπερδεμένα.

Αν δεν μπορείς να περιμένεις να ξεδιαλύνει το τοπίο(κάτι που για την Intel δεν το βλέπω σύντομα), θα σου πρότεινα να πας σε AMD64 και nforce.

Η ψήφoς μου όπως καταλαβαίνεις πάει στην Asus A8N SLI Deluxe.

Εκτός απο το ότι είναι πολύ καλή μητρική, δέχεται και σίγουρα τους νέους dual core

Αν τα λεφτά που θα γλυτώσεις σε σχέση με την άλλη Asus, τα ρίξεις στης μνήμες και πάρεις τίποτα tccd το σύστημα θα πετάει.

αφου ολοι οι επεξεργαστες που θα βγαλει στους επομενους μηνες ειναι σοκετ 775...που το διαβασες αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

αφου ολοι οι επεξεργαστες που θα βγαλει στους επομενους μηνες ειναι σοκετ 775...που το διαβασες αυτο???

Δεν είπα ότι έχει ανακοινωθεί κάτι διαφορετικό.

Απλά είχαμε συνηθήσει την Intel να έχει το προβάδισμα απο πλευράς επιδόσεων και roadmap, κάτι που δεν συμβαίνει πιά.

Μέχρι πρόσφατα επίσης ήταν άγνωστο αν οι dual core της Intel θα είναι για socket 775.

H Intel κρέμασε όσους μέχρι πρόσφατα αγόραζαν 925 ως το πιο σύγχρονο "επεκτάσιμο" chipset που δεν υποστηρίζει dual core.

Όλο και σε περισσότερα site βλεπω τον Dothan σε desktop πλατφόρμα με αντάπτορα.

Τι μου λέει ότι δεν θα προσπαθήσει να καρφωθεί και κανονικά?

Τέλος η αρχιτεκτωνική P4 δεν κατάφερε όπως απο την Intel είχε διαφημιστεί να γεράσει.

Επίσης δεν πιστεύω ότι ένας κολοσσός σαν την Intel θα κάτσει με σταυρωμένα χέρια μπροστά σε αυτή τη κατάσταση.

Αυτό δεν ξέρω τι κόστος μπορεί να έχει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίρνοντας ως δεδομένο οτι ο βασικός συντελεστής της τιμής πώλησης μιας μητρικής είναι οι εξτρά παροχές(π.χ δεύτερος sata controller 1394b 2lan κτλ) θα σου έλεγα πρώτα να υπολογίσεις τις ανάγκες σου τωρινές και μελλοντικές χωρίς υπερεκτιμήσεις. Με αυτό τον τρόπο θα κτίσεις ένα καλό (εκμετάλλευση/κόστος) σύστημα.

Όσον αφορά την πλατφόρμα να πω οτι συμφωνώ με την εκτίμηση οτι σε ορίζοντα 3 ετών δεν θα μπορείς να μεταφερθείς στην τότε τρέχουσα τεχνολογία χωρίς αλλαγή μητρικής και επίσης να δώσω την ψήφο μου σε AMD καθώς εκτιμώ οτι η intel έχει πολλά επιμέρους βηματάκια να κάνει (πραγματικούς 64 bit πυρήνες, καλύτερη θερμική συμπεριφορά, δυνατότητα απενεργοποίησης του ενός πυρήνα και όπως διαφαίνεται μετάβαση σε προσέγγιση dothan)

τα οποία θα πραγματοιήσει σε περισσότερα του ενός chipset

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Malkav

Δεν είπα ότι έχει ανακοινωθεί κάτι διαφορετικό.

Απλά είχαμε συνηθήσει την Intel να έχει το προβάδισμα απο πλευράς επιδόσεων και roadmap, κάτι που δεν συμβαίνει πιά.

Μέχρι πρόσφατα επίσης ήταν άγνωστο αν οι dual core της Intel θα είναι για socket 775.

H Intel κρέμασε όσους μέχρι πρόσφατα αγόραζαν 925 ως το πιο σύγχρονο "επεκτάσιμο" chipset που δεν υποστηρίζει dual core.

Όλο και σε περισσότερα site βλεπω τον Dothan σε desktop πλατφόρμα με αντάπτορα.

Τι μου λέει ότι δεν θα προσπαθήσει να καρφωθεί και κανονικά?

Τέλος η αρχιτεκτωνική P4 δεν κατάφερε όπως απο την Intel είχε διαφημιστεί να γεράσει.

Επίσης δεν πιστεύω ότι ένας κολοσσός σαν την Intel θα κάτσει με σταυρωμένα χέρια μπροστά σε αυτή τη κατάσταση.

Αυτό δεν ξέρω τι κόστος μπορεί να έχει.

Στο μονο που βλεπω να εχεις δικιο ειναι το 925ΧΕ

Ο dothan σε 479@478 δεν ειναι λυση για τον απλο user..το 478 πρακτικα ανηκει στο παρελθον..δεν εχει ανακοινωθει κατι για αλλαγη του 775 μεσα στον επομενο χρονο αφου μεχρι και το 2006 η ιντελ θα βγαζει 775 επεξεργαστες καθως και τους νεους dual core dothan@yonah

Απλα δεν καταλαβα που βασιζεσαι στο να πεις οτι τα σοκετς της ιντελ ειναι μπερδεμενα..δηλαδη το μονο σταθερο μου φαινεται εμενα...

δες εδω

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2445&p=3

Link to comment
Share on other sites

MSI P4N DIAMOND NF4 SLI S775 αν τελικα καταλιξεις σε ιντελ

http://msicomputer.co.uk/Products.aspx?product_id=703606&cat_id=77

και για ΑΜΔ κοιτα epox EP-9NPA sli

http://www.epox.com.tw/eng/products_content.php?ps=346

εφ όσον θα διαθεσεις τα χρηματα που ειπες

αλλα οπως σωστα αναφερθηκε τι θα κανεις με τον υπολογιστη?απο εκει θα πρεπει να ξεκινησεις

Link to comment
Share on other sites

Ασε που είναι και τελείως ηλίθιο mobo , , , δεν τολμάς να την στείλεις να σου κάνει έναν καφέ και καίγεται στο γκαζάκι . Πρέπει να πάς να της το ανάψεις μόνο σου .

Link to comment
Share on other sites

@kreach:

εγώ μπορώ να σου πω κορυφαίο mobo που κάνει 500 ευρώ και είναι top και και και.

το θέμα είναι ΤΙ θα το κάνεις??

τι σύστημα σκέφτεσαι να στήσεις, με τι κόστος, για ποιο λόγο (απ'ότι καταλαβαίνω για να παίζεις games) κλπ κλπ.

Η μητρική που είδες στο eshop να κάνει 500ευρώ κάνει τόσα γιατί έχει μια ειδική έκδοση της 6600 με 2 τσιπάκια στην ίδια κάρτα. Δηλαδή κάνει πολλά και η κάρτα γραφικών, όχι τόσα η μητρική.

Συμφωνώ ότι η μητρική είναι η βάση του συστήματος αλλά δε βλέπω το λόγο να ξεφύγεις από αυτό που παίρνουν οι περισσότεροι εδώ και να πας σε κάτι πιο εξειδικευμένο/ακριβό.

Όσον αφορά την επεκτασιμότητα, έτσι που αλλάζουν τα socket τελευταία, σε 3 χρόνια μόνο η πυθία μπορεί να σου πει τι θα γίνει. άλλωστε και ίδιο να μείνει το socket, το super duper 4ghz fsb που θα χουν οι επεξεργαστές τότε και την ddr3 που θα κυκλοφορεί, δυστυχώς δε θα την υποστηρίζεις;)

η asus η sli μια χαρά φαίνεται πάντως;)

Link to comment
Share on other sites

να πω και γω μια δικη μου γνωμη αν και ειναι μητρικη που προοριζεται για server εχει βγαλει και για σοκετ 939 TYAN.βεβαια η τιμη ειναι τσουχτερη απλως επειδη αναφερεις για καλυτερη μητρικη σου λεω για αυτην

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween

Eγώ παντώς θα προτειμούσα αυτή για Intel http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526598 Kαι για μελλοντικά συστήματα.

Εντελώς μη δοκιμασμένη μητρική. Έχεις συγκεκριμένους λόγους που την προτείνεις ή το είπες επειδή είναι η πιο ακριβή/καινούρια;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.