Jump to content



Crossfire,SLI και να δουμε τι αλλο θα παθουμε...


geoal

Recommended Posts

Αν και δεν ανοιγω συχνα threads με αυτα που βλεπω να συμβαινουν τελευταια αρχιζω και εκνευριζομε. Εξηγουμε , ειναι δυνατον η καθε εταιρεια καρτων γραφικων να κανει το δικο της προτυπο παραλληλης επεξεργασιας και αυτο να ειναι συμβατο μονο με τις μητρικες που εχουν το δικο της τσιπσετ. Δηλαδη σε λιγο θα βγαλουν και διαφορετικους διαβλους και ουτε οι single καρτες δεν θα μπορουν να δουλεψουν αν δεν παρεις μητρικη με τσιπσετ της εταιρειας της καρτας γραφικων σου. Δηλαδη αντι να πηγαινουμε μπροστα πηγαινουμε πισω. Τα PC εγιναν οι βασικοι υπολογιστες για ολες τις δουλειες εκτοπιζοντας πολυ καλυτερα μηχανηματα ακριβως για αυτο τον λογο, την ευελιξια και την συμβατοτητα των εξαρτηματων. Λυπαμε πολυ αλλα σιγα σιγα θα φτασουμε σε λυσεις με πολλες πλατφορμες και το ζητημα δεν θα ειναι ΙΝΤΕΛ Ή AMD αλλα θα πρεπει να κανεις και την Πυθια για το ποια εταιρεια θα βγαλει το τσιπ γραφικων που θα σου ταιριαζει (σε επιδοσεις και ποιοτητα εικονας) αλλα θα εχει και της δυνατοτητες που θελεις (overclock ας πουμε). Ας ελπισουμε να μην γινει ο χωρος που ολοι αγαπαμε μια συνχρονη Βαβελ με ασυμβατα μεταξυ τους κομματια υλικου...

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που μπήκε και η ati στο παιχνίδι του sli και των chipset δε νομίζω ότι θα καθότανε να τα σκάει στην nvidia.

σ'αυτό που λες έχει δίκιο βέβαια, αλλά πρακτικά για να στήσεις ένα sli σύστημα ξεκινάς από το 0 οπότε διαλέγεις από πριν τα πάντα (chipset, gpu etc.).

από τη στιγμή που υπάρχουν 4-5 socket, 2 τύποι μνήμης, 2 τύποι διαύλων gpu ο χώρος είναι ήδη βαβέλ:D

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω και εγω οτι γινετε καθε χρονο και χειροτερα. Περυσι ηταν το PCI express για Intel/Amd και οι DDR2 για τους Ιντελ. Φετος εχουμε και την επιλογη chipset για τα γραφικα εκτος της συμβατοτητα με μνημες,ποσο ψηλα φτανει και αλλα κουσουρια που το καθε τσιπσετ εχει κτλ. του χρονου ποιος ξερει τι αλλο.Ημαρτον πια...

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω ξαναγράψει(νομίζω :...: ) το SLI είναι ένα μαρκετίστικο κόλπο χωρίς καμοιά ουσία(εκτός και αν τα γραφικά είναι επαγγελματικό σου πεδίο).

’λλο ένα προιόν για να πάρουν οι 5 τρελαμμένοι και τα 100 θύματα που θα δούν τους τρελαμμένους και θα ζηλέψουν(πάντα στα πλαίσια του αλόγιστου υπερκαταναλωτισμού της σύγχρονης εποχής).

Τα ίδια και για το Crossfire.

Εν τω μεταξύ, οι εταιρίες κατασκευής παιχνιδιών εξακουθούν να δαπανούν το 90% του χρόνου τους για να δούν πώς θα γίνει το παιχνίδι τους να παίζει τόσο καλά,όσο να αξίζει να αγοραστεί, από τον μέσο χρήστη(που αποτελεί και την ταμπακιέρα).

Έτσι οι 5 τρέλοι απλά κάνουν την τρέλα τους(και δεν χάνουν ποτέ) και τα 100 θύμματα ξενερώνουν και μένουν με τις 2*ν κάρτες στο χέρι ...:boxed: και πίνουν 10 κάσες μπύρες λιγότερες και έχουν ακόμα Soundblaster PCI-128 ή Tatung 14''.......:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontifikas [12-07-2005 15:09]

Όπως έχω ξαναγράψει(νομίζω :...: ) το SLI είναι ένα μαρκετίστικο κόλπο χωρίς καμοιά ουσία(εκτός και αν τα γραφικά είναι επαγγελματικό σου πεδίο).

’λλο ένα προιόν για να πάρουν οι 5 τρελαμμένοι και τα 100 θύματα που θα δούν τους τρελαμμένους και θα ζηλέψουν(πάντα στα πλαίσια του αλόγιστου υπερκαταναλωτισμού της σύγχρονης εποχής).

Τα ίδια και για το Crossfire.

Σωστος και λαθος

Παροτι μαρκετιστικο κολπο

ΤΟ SLI και το Crossfire πραγματι προσφερουν μεγαλυτερη ταχυτητα

2 καρτες εχουν πιθανοτητα να ειναι καλυτερες απο 1

Αν και το κερδος ειναι περισσοτερο στα Benchmarks και στα Score παρα στην πραγματικοτητα την ωρα που παιζεις ενα παιχνιδι

Οσο για τις ζηλιες και τον υπερκαταναλωτισμο παντα υπηρχαν απλως τα τελευταια χρονια ειναι χειροτερα

Εν τω μεταξύ, οι εταιρίες κατασκευής παιχνιδιών εξακουθούν να δαπανούν το 90% του χρόνου τους για να δούν πώς θα γίνει το παιχνίδι τους να παίζει τόσο καλά,όσο να αξίζει να αγοραστεί, από τον μέσο χρήστη(που αποτελεί και την ταμπακιέρα).

Ναι αλλα αυτος που ευχαριστιεται τα παιχνιδια σε High Quality και με πολλη καλη αναλυση ειναι ο High end user

Ενω ο μεσος χρηστης αναγκαστικα θα πρεπει και να τα παιξεις σε Low\medium Quality και να θυσιασει κατι απο τα γραφικα για να μην του παει το παιχνιδι του καρε-καρε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι αλλάζουν τόσο γρήγορα και τα μοντέλα των επεξεργαστών και των καρτών γραφικών που είναι ανούσιο να ακολουθούμε τις εξελείξεις γιατί μπαίνουμε σε έναν φαυλο κύκλο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.