Jump to content



Θολώσανε μπλόκ και σωλήνες..


DMylonas

Recommended Posts

Παιδειά καλημέρα... Σήμερα είδα ότι έχει θολόσει το μπλόκ και οι σωλήνες απο την υδρόψυξη... Είναι φυσαιολογικό αυτό?!

Από χτες στο νερό του τανκ άρχισε να μαζεύετε πάνω-πάνω μια λευκή κρούστα και σήμερα είχε γίνει σαν πέτσα από γιαούρτι.... ’δειασα το τανκ όλο και έβαλα μόνο νερό πάλι... Μετά από κάνα 5ωρο έγινε αυτό που σας είπα... Όλα θολά!!!

Link to comment
Share on other sites

Παραφλού έχω βάλει και ελάχιστο οινόπνευμα... Θερμοκρασία έχω την ίδια 35-36C οπότε γι' αυτό δεν ανυσήχησα πολύ.... Αλλά το οπτικό αποτέλεσμα είναι πολύ χάλια...

post-419-1416072078,9539_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εαν χρησιμοποιησες απλο νερο βρυσης τοτε υπαρχει προβλημα μικροοργανισμων και αλγης.

εαν χρησιμοποιησες απιονισμενο(που ειναι και το ιδανικοτερο) τοτε αυτη η κρουστα φοβαμαι οτι ειναι διαβρωση.εαν μοιαζει με ασπρη σκονη σαν αυτη που βγαζουν τα φτερα μιας πεταλουδας και ψιλοκολλαει τοτε βγαλτα ολα και ξεκινα πλυσεις με κανενα Viakal.

στο επομενο στησιμο προσπαθησε να αλλαξεις τα σημεια του κυκλωματος τα οποια δεν ειναι χαλκινα.εγω το παρατηρησα οταν ειχα βαλει ρακορ με επικαλλυψη αλουμινιου.

εαν μπορεις δωσε μια φωτογραφια απο το νερο κοντινη και απο τα μερη του συστηματος.επισης πες μας και ποσο καιρο χρησης εχει φαει το σεταπ σου

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα να το αλλαξω κανα 8μηνο το νερο...

το νερο φυσικα πλεον δεν φαινοτανε σε σωληνες τανκ, μπλοκ, οταν αλλαξα μπλοκ αποφασισα να αλλαξω και νερο... τελικα ειναι απιστευτο ποσες αποικιες με ζωακια μπορεις να καλλιεργησεις μεσα σε ενα w/c κιτ... και μαλλον τρεφονται απο την πρασινιλα που κολλαει στα μεταλλα...κατι σαν πλαγκτον.

για ακομα μια φορα δημιουργησα ζωη απο το 0.

ελπιζω να μην χρειαστει να αλλαξω παλι κατι...γιατι ο σκοπος αυτη τη φορα στην αλυσιδα τη εξελιξης ειναι να δημιουργησω δευτερευοντα θυλαστικα μεσα στο τανκ..

πιστευω σε κανα χρονο θα εχω τις πρωτες φωτο... :p

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το οινόπνευμα....μακριά από τα WCkits

τί έκανα εγώ μετά από κανα χρόνο:

1. Πλύσεις με κάποιο σαπουνάκι (μην το παρακάνεις και δεν μπορείς να ξεφορτωθείς τον αφρό) +νερο φυσικά

2. Πλύσεις με λίγο εκθαμβωτικό από πλυντήριο πιάτων(Calgonit) + νερό φυσικά

και τώρα είναι διάφανοι σαν καινούριοι

Link to comment
Share on other sites

απιονισμενο και λιγες σταγονες betadine....

μετα απο 2 βδομαδες περιπου δεν εχουν θαμπωσει οι σωληνες καθολου...

ενω πριν απο την δευτερη μερα αρχιζαν τα παρατραγουδα παρολο που χρησιμοποιουσα σκετο απιονισμενο...

Link to comment
Share on other sites

το οινοπνευμα πρεπει να ειναι.... αερα εχει καθολου το συστημα? οσο για την διαβρωση που ειπε ο greekfragma νομιζω οτι ειναι λαθος. τοσο γρηγορα διαβρωση? ακομα δεν το πηρε καλα καλα. εγω 2 μηνες το ειχα το κιτ και δεν ειδα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [Σήμερα, στις 15:00]

το οινοπνευμα πρεπει να ειναι.... αερα εχει καθολου το συστημα? οσο για την διαβρωση που ειπε ο greekfragma νομιζω οτι ειναι λαθος. τοσο γρηγορα διαβρωση? ακομα δεν το πηρε καλα καλα. εγω 2 μηνες το ειχα το κιτ και δεν ειδα τιποτα.

Αέρα έχει στο ψυγείο τον Sunon στα 12v... Τελικά μόλις τα άδειασα όλα, τους έκανα δύο αδειάσματα και δύο γεμίσματα με απιονισμένο νερό και τα ξανατοποθετησα... Καθαρίσανε αρκετά μπορώ να πω. Στο καινούργιο νερό έβαλα 6 σταγόνες παραφλού και 2 σταγόνες betadine...

Θα δώ τα αποτελέσματα....

:OT: Πολύ ασύμφορη τελικά η υδρόψηξη... Έχω αδειάσει μέχρι τώρα περίπου 8 λίτρα απιονισμένο!!!

Link to comment
Share on other sites

Betadine ο ένας , οινόπνευμα ο άλλος

Τι έγινε ρε παιδιά , επιδρομή στο φαρμακείο του σπιτιού κάνατε?

Είπαμε , να μην έχουμε ανάπτυξη μικροοργανισμών , εντάξει , αλλά μην τρελαθούμε κιόλας

Απλό απιονισμένο και αν θέλει ο καθένας , βάζει και παραφλού για αντιμικροβιακή/αλατική δράση , χωρίς βέβαια να το παρακάνει

Εγώ μόνο απιονισμένο έχω , και μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα

Φρόντισε απλώς να πλύνεις τους σωλήνες μία στην αρχή με απιονισμένο πριν αρχίσεις την πλήρωση του κυκλώματός σου

Link to comment
Share on other sites

ειναι απλο, τα ιδια συμπτωματα εμφανιζονται σχεδον σε ολα τα Asetek Kits. Οι σωληνες περνουν αυτο το "χρωμα" λογο ενος "film" λαδιου που μενει πανω στα block και αλλα μερη του kit απο το εργοστασιο. Εναντιθεση με την Danger Den που τα block της τα καθαριζει εσωτερικα και δεν αφηνει υπολοιματα τετοιου ειδους οταν το νερο κυκλοφορει μεσα σε καινουριο loop.

Λυση, οταν θολωσουν οι σωληνες, αλλαγη σωληνων ανοιγμα και καθαρισμα των block.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [12-07-2005 14:08]

σκετο απιονισμενο νερο αλλα πριν το βγαλεις βαλε το συστημα εκτος υπολογιστη να δουλευει με καθαρο νερο συνεχεια για να φυγει ολο το οινοπνευμα.

Εγω μετα απο τετραμηνο 24/7 και την αλλαγη στο νεο κουτι ειπα να κανω ενα ξεβγαλμα στα εξαρτηματα..

Τα εβαζα ενα ενα στο λαστχο του κηπου ;) ... αν βλεπατε τη εβγαλε το ψυγειο...:o

Εννωειτε οτι τα λαστιχα ΔΕΝ καθαριζουν 100% αλλα για το οπτικο και μονο τα εβαλα καινουργια..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.