Jump to content


coolbits


Dorian

Recommended Posts

ξέρει κανείς κατά πόσο είναι αξιόπιστη η επιλογή detect optimal frequencies στα coolbits?

αν δήλαδή προσεγγίζει αρκετά το μέγιστο που αντέχει η κάρτα ή είναι συντηριτική ρύθμιση. σίγουρα θα θέλει μετά και τεστάρισμα με 3dmark και παιχνίδια αλλά για γρήγορα αποτελέσματα. στην gigabyte 6600gt pcie βγάζει 575 και 1,17 μνήμες

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο αξιόπιστη η πρόταση που κάνει... Αν πχ έχεις τρέξει πριν κανα παιχνίδι ή 3D Mark θα σου βγάλει χειρότερες τιμές απ' ότι αν ήταν το PC εντελώς κρύο.

Καλύτερη λύση είναι το χειροκίνητο και ο έλεγχος για artifacts.

Link to comment
Share on other sites

το πρωί τσέκαρα τον πυρήνα και αντέχει 10 MHz παραπάνω από αυτό που έβγαλε τα coolbits, μετά βγάζει artifacts. 10 ΜHz κάτω δεν είναι πολύ, είναι λογικό όριο ασφαλείας από το μέγιστο για ζεστές μέρες κλπ. είναι απλό αν κάποιος έχει βρει ήδη τα όρια χειροκίνητα μπορεί άμεσα να τα συγκρίνει με την πρόταση που βγάζουν τα coolbits.

αυτό με την διαφορά αναλόγα την θερμοκρασία το είχα προσέξει και γω και το έβαζα να τρέχει μετά που ήταν σε Idle για κανένα πεντάλεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dorian [Χθες, στις 22:19]

ξέρει κανείς κατά πόσο είναι αξιόπιστη η επιλογή detect optimal frequencies στα coolbits?

αν δήλαδή προσεγγίζει αρκετά το μέγιστο που αντέχει η κάρτα ή είναι συντηριτική ρύθμιση. σίγουρα θα θέλει μετά και τεστάρισμα με 3dmark και παιχνίδια αλλά για γρήγορα αποτελέσματα. στην gigabyte 6600gt pcie βγάζει 575 και 1,17 μνήμες

Εμένα στην 6600gt μου έβγαζε 552/1.03 και μετά από εκεί δεν ανέβαινε πολύ εύκολα και ομαλά και έτσι είχα αρκεστει σε αυτές τις συχνότητες

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια που μιλαμε για το coolbits να θεσω και εγω το προβλημα μου χωρις να ανοιγω νεο θρεντ...

Προσφατα πηρα μια MSI 6800GT με πειραγμενο bios για να εχει clock της Ultra (425/1100) το θεμα ειναι οτι οταν παω να ανεβασω λιγο εστω και 1 mhz το clock kai πατησω το τεστ μου λεει οτι το τεστ απετυχε...Η καρτα παιζει μια χαρα...

Α να πω ακομα οτι μεσω του riva tuner εκανα τους drivers να την βλεπουν σαν ultra (ετσι για καθαρα ψυχολογικους λογους)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween

Εμένα στην 6600gt μου έβγαζε 552/1.03 και μετά από εκεί δεν ανέβαινε πολύ εύκολα και ομαλά και έτσι είχα αρκεστει σε αυτές τις συχνότητες

τελικά μάλλον είναι αρκετά αξιόπιστα τα coolbits ( τα τελευταία τρία χρόνια είχα ΑΤΙ), αφού και σε σένα βγάζει σωστά αποτελέσματα και προσεγγίζουν αρκετά καλά ένα "ασφαλές" overclocking της κάρτας. και στις μνήμες 10 ΜHz παραπάνω φαίνεται να αντέχει χωρίς βέβαια να κάνω εξαντλητικά τεστ. τώρα δεν αποκλείω κάποιος με άλλο hardware να έχει διαφορετικά αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.