Jump to content



Περί ψυγείων asetek (pro vs. extreme)


Spanaks

Recommended Posts

Ρε παιδες σας λεω οτι βλεπω(με ενα coolermaster)...:daisy:

Δεν εχω τη διαθεση να κοροiδεψω κανενα...Και σιγουρα θα παιζει μεγαλο ρολο απο οτι καταλαβα ο συγκεκριμενος CPU που εχω πανω..

Παλια η ΜΣΙ εδειχνε 6C παραπανω...

Αnyway....Peace

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Athens2004

Γιατί να πάρεις το rerseator βρε΄? Για να λές ότι έχεις νερό ? Πάρε μια xp120 και πές πώς έχεις νερό το ίδιο και καλύτερο είναι .

Με τα χρήματα που κάνει το reseator όπως είπαν και οι Προιστάμενοι απο πάνω κάνεις custom miracles [sic]

Xp-120 χειροτερη απο reserator

Στο δευτερο συμφωνω

Παθητικα το τριπλο ειτε με ιντελ ειτε με ΑΜΔ δεν δουλευει...Δεν ειναι φτιαγμενο για να δουλεψει ετσι.Εδω το ρεσερατορ που ειναι χωρις ανεμιστηρες βραζει...

διπλο extreme απο μενα εκτος και αν εχεις χωρο οποτε παιρνεις το τριπλο extreme

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984

an7 ισως κανω λαθος...αλλα εγω που εχω το διπλο το εξτριμ το αφησα να λειτουργησει παθητικα και η θερμοκρασια μου σε Idle επαιζε καπου στους 43 και μολις πηγα να παιξω ενα παιχνιδακι σε 10 λεπτα μεσα μου βαρεσε restart...

Εγώ με το 2πλο όταν το είχα και έπαιζα τον clawhammer 3500+ με 1,5 vcore χωρίς fans χωρίς αρκουδισιον Ιούνιο μληνα χτύπαγε μαξ 55 βαθμούς από το smargardian και ~45 δίπλα από το πυρήνα....

Specs....λ30-->μπλοκ-->τανκ-->radiator

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stefanos9

Ρε παιδες σας λεω οτι βλεπω(με ενα coolermaster)...:daisy:

Δεν εχω τη διαθεση να κοροiδεψω κανενα...Και σιγουρα θα παιζει μεγαλο ρολο απο οτι καταλαβα ο συγκεκριμενος CPU που εχω πανω..

Παλια η ΜΣΙ εδειχνε 6C παραπανω...

Αnyway....Peace

H asus δείχνει -10++

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

xp120 με τι ? :D Με ψοφιομάστερ ? :D Με enermax :D:D Με delta ? :D:D

Πάω για μπάνιο λέμε :hehe:

εμμ...αυτο ειναι!

Οτι με το ψοφιομαστερ που το ρεσερατορ θα αποδοσει η Χπ-120 αντιστοιχα θα κλασει..

Αντε για μπανιο:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Εγώ με το 2πλο όταν το είχα και έπαιζα τον clawhammer 3500+ με 1,5 vcore χωρίς fans χωρίς αρκουδισιον Ιούνιο μληνα χτύπαγε μαξ 55 βαθμούς από το smargardian και ~45 δίπλα από το πυρήνα....

Specs....λ30-->μπλοκ-->τανκ-->radiator

δεν αντιλεγω ρε an7 οτι θα δουλεψει χωρις ανεμιστηρα...αλλα οπως λες κι εσυ οι θερμοκρασιες θα ειναι χαλια και οχι 30 βαθμους να πουμε που λεει ο αλλος....

αυτο που λεει ο στεφανος μου φαινεται αδυνατ...αν δεν υπαρχει εστω και μια υποτυπωδες ροη μεσα απο τα πτερυγια του ψυγειου το ψυγειο αποβαλει αρκετα μικροτερο ποσοστο θερμοτητας και εγω κοβω το χερι μου οτι σε θερμοκρασια δωματιου αυτο το ψυγειο δεν κρατιεται χωρις ανεμιστηρες...

εστω και με εναν ανεμιστηρα κατι θα κανεις....

αλλα και παλι δυσκολα να κρατησεις το ψυγειο στη θερμοκρασια δωματιου...ειδικα με αυτον τον ανεμιστηρα που χρησιμοποιεις....ο οποιος ειναι ΨΟΦΙΟΣ....

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αυτα που λες τα βρισκεις λογικα?

βγαλε εντελως τον ανεμιστηρα σου....αστο να τρεξει 10-20 λεπτα prime και μετα ελα να μου πεις...εμενα μετα απο μια ωρα σε IDLE και το ψυγειο ηταν ζεστο...

αν τα πραγματα ειναι ετσι, μπορω να δανειστω καλο ψηφιακο θερμομετρο, και να συναντηθω μετα τη δουλεια να το δω αυτο το 32 ΒΑΘΜΟΙ ΧΩΡΙΣ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3-4-5 ΩΡΕΣ ΔΙΠΛΟΥ PRIME... ειμαι πολυ περιεργος να το δω...ετσι κι εσυ εισαι ευπροσδεκτος να δεις οποτε θες τα δικα μου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stefanos9

Xμμ, ελα να το δεις σε μενα σε P4 sta 3.5G + NB + VGA, σε full load July->32C max....

30 μαχ me 1 coolermaster silent 12cm...

τι εννοουσες εδω τοτε?...ή κανουν τα ματια μου πουλακια ή ξεχνας γρηγορα αυτα που λες...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι overall to asus probe μου δειχνει 28-33C temps full load. Οταν κανω βοοτ idle εχω 22C.

Τωρα passive/1 fan/2 fan/3 fans, οι διαφορες ειναι μικρες..Καθε config εχει 1-2C διαφορα.

Δεν μπορω να θυμαμαι απεξω τα παντα.

Οπως τα λετε παντως, passive θα επρεπε να παει 40+, μετα απο ωρες φoul ..

Ε αυτο δεν παιζει...Δεν παει λεμε

Link to comment
Share on other sites

τι θερμοκρασιες δωματιου παιζουνε,εμενα μεσα στο δωματιο εχει 35-40 και το ψυγειο μου

ZALMAN ειναι σαν θερμοσιφωνο με το νερο του μεσα που εχει κανεις ανετα μπανιο το χειμωνα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stefanos9

Τωρα passive/1 fan/2 fan/3 fans, οι διαφορες ειναι μικρες..Καθε config εχει 1-2C διαφορα.

τι ειναι αυτα που λες ρε φιλαρακο?

oταν ενα ψυγειο χρειαζεται μια ικανη ροη αερα αναμεσα απο τα πτερυγια του δεν θα αποδοσει χωρις ανεμιστηρα...το ποσοστο της θερμοτητας που θα μεταφερθει στον αερα απο το ψυγειο ειναι ελαχιστο σε σχεση με αυτο που προσδιδει με ανεμιστηρες...

δηλαδη δεν σου κανει εντυπωση οτι οσα συστηματα σχεδιαζονται για να λειτουργησουν παθητικα ειναι εναμιστη μετρο δονητες?....και εχουν διαφορετικη διαταξη στα πτερυγια τους ωστε να εκμεταλευονται οποιαδηποτε κατευθυνομενη ή μη-κατευθυνομενη ροη...τοσο χαζοι νομιζεις ειναι οι κατασκευαστες?

αν ειναι ετσι και δεν παει πανω απο 40 που 40 βαθμοι στην ασους σου ειναι πανω απο 50 τοτε να πεταξουν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Οι διαφορα από κανένα σε ενα φαν ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ.....από 1 σε 2 μικρή..από 2-3 ακόμα μηκρότερη...

αει γεια σου....γιατι τοση ωρα τα λεω μονος μου και στο τελος θα βγω τρελος...

πες μου ρε φιλε...εσυ που εχεις μια εμπειρια απο νερα...τα βρισκεις λογικα αυτα?

Αρχική απάντηση από stefanos9

Δεν παει λεμε..

Want a bet ? Ακουω, και σε περιμενω με το θερμομετρο - PM me

PS: Μην το βαλεις, το room μου ειναι πολυ cool

παω και γω για μπανιο λεμε :toomuchne :toomuchne[

εσυ πριν δεν ελεγες

Αρχική απάντηση από stefanos9

Temp radiator ---> room Temp = 30C

θα γινω κακος μου φαινεται αν συνεχισω....

διαβασε καλα τι εχεις γραψει γιατι οι 30 βαθμοι τελικα ειναι 50...

Link to comment
Share on other sites

:woot: :woot: :woot:

Εγω σκοτωνω τη ωρα μου στη δουλεια και η ωρα περασε ευχαριστα με το hot confict που ειχα με το φιλο μου το Ηαρρυ..:bigsmile:

Βρε Ηαρρυ μου τι επιμενεις, εχω καλυτερο w/c συστημα απο σενα, τι να κανουμε τωρα...

Και σταματαω αυτο το thread. Φιλουρες!

παω για μπανιο σε 10...:hi:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.