Jump to content



Περί ψυγείων asetek (pro vs. extreme)


Spanaks

Recommended Posts

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από haris1984

αει γεια σου....γιατι τοση ωρα τα λεω μονος μου και στο τελος θα βγω τρελος...

πες μου ρε φιλε...εσυ που εχεις μια εμπειρια απο νερα...τα βρισκεις λογικα αυτα?

Με 30 βαθμούς δωματίου εγώ το κόβω γύρω στους 50-60 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΕΜΠΣ.....και όχι ότι ******* λέει το asus probe

Βάλε το δακτυλάκι λίγο πάνω στο μπλοκ(αν ειναι ολο χαλκινο) ή δίπλα από το cpu πάνω στην μητρική....

Αν ειναι αρκετά ζεστό τότε σε κόβω γύρω σους 50...

Κάτι που δεν μας είπες...

ΤΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ Κ ΤΙ ΤΑΣΗ?

Link to comment
Share on other sites

καλα τοση ωρα γιατι δεν μιλουσε κανεις?

φιλε στεφανε...που περασες ευχαριστα την ωρα μαζι μου...το θεμα μας εδω περα δεν ειναι το ποιος εχει καλυτερο συστημα ή οχι....ουτε που με ενδιαφερει τι εχεις εσυ ή οποιοσδηποτε αλλος...δεν ειμαι 5 χρονων και το πισι μου δεν ειναι G.I.JOE για να καυχιεμαι...

το θεμα ειναι οτι προσπαθεις να μας βγαλεις τρελους να πουμε...και θεωρητικα και εμπειρικα...εχεις πεταξει αφθονα μαργαριταρια σημερα...δεν λεει να το συνεχισεις...

Link to comment
Share on other sites

Ρε ομορφόπαιδα απο την αρχή γκρινιάζω και τονίζω .

ΓΙΝΕΤΑΙ παθητικό με ένα μεγάλο ψυγείο ., ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ .!!!!!!!!!!

ΟΧΙ 30 βαθμούς που αναφέρουν ορισμένοι . Και να θέλεις να πετύχεις αυτό το 100% overclock . με 2.0 volt.

Xαλαρά πράγματα με default vcore όσο πάει σε ghz , , , για ύσηχες καταστάσεις . [και ενοείται αρκετά ανεβασμένες temps ] αλλά ο σκασμός σκασμός . ΑΝ έχεις αθόρυβη αντλία κα psu δεν ακους τπτ απο το pc.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984

καλα τοση ωρα γιατι δεν μιλουσε κανεις?

φιλε στεφανε...που περασες ευχαριστα την ωρα μαζι μου...το θεμα μας εδω περα δεν ειναι το ποιος εχει καλυτερο συστημα ή οχι....ουτε που με ενδιαφερει τι εχεις εσυ ή οποιοσδηποτε αλλος...δεν ειμαι 5 χρονων και το πισι μου δεν ειναι G.I.JOE για να καυχιεμαι...

το θεμα ειναι οτι προσπαθεις να μας βγαλεις τρελους να πουμε...και θεωρητικα και εμπειρικα...εχεις πεταξει αφθονα μαργαριταρια σημερα...δεν λεει να το συνεχισεις...

χαλαρωσε Χαρη αφου το παιδι εχει καλυτερο w/c απο το δικο σου!τι σε νοιαζει εσενα ποσους βαθμους εχει αφου εσυ κανεις την δουλεια σου μια χαρα?.Το κακο ειναι βεβαια οτι μονο αυτος πιστευει αυτα που λεει...

Link to comment
Share on other sites

@spanaks

...Οπως καταλαβες:D παρε το διπλο και βαλε 2 ανεμιστηρες για λιγοτερο θορυβο η 4 αθορυβους.ειχα το διπλο και εκανε πολυ καλη δουλεια οχι ομως οπως το Tranzit

φιλικα:)

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το διπλο εξτριμ θα σου ελεγα να παρεις...

οσο για τους ανεμστηρες σιγουρα θα εχεις (εστω και ελαχιστα) καλυτερη αποδοση με 2 ανεμιστηρες...

δεν εχεις καναν ρυθμιστη στροφων να τους βαλεις εκει τους ανεμιστηρες?αν δεν εχεις φτιαξε ενα κυκλωματακι με διακοπτη on-off-on για κλεισιμο, 5 και 12 βολτ, παρε 2 παναφλο 12χ12χ38 και στα 5 βολτ δεν θα ακουγονται καθολου και αν θελησεις να τους δυναμωσεις μπορεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 14:22]

κι εγω το διπλο εξτριμ θα σου ελεγα να παρεις...

οσο για τους ανεμστηρες σιγουρα θα εχεις (εστω και ελαχιστα) καλυτερη αποδοση με 2 ανεμιστηρες...

δεν εχεις καναν ρυθμιστη στροφων να τους βαλεις εκει τους ανεμιστηρες?αν δεν εχεις φτιαξε ενα κυκλωματακι με διακοπτη on-off-on για κλεισιμο, 5 και 12 βολτ, παρε 2 παναφλο 12χ12χ38 και στα 5 βολτ δεν θα ακουγονται καθολου και αν θελησεις να τους δυναμωσεις μπορεις... [/quote

Συμφωνω απολυτα!Θελεις ησυχια παρε ρυθμιστη στροφων, πανελ ,παρε δυνατους ανεμιστηρες και ρυθμισε τους χαμηλα .Θελεις επιδοσεις, παρε παλι δυνατους φανς ρυθμισε τους λιγο πιο ψηλα και θα εχεις το αποτελεσμα που θες.Εγω εχω το tranzit με 4 ψοφιοmaster και ρυθμιστη στροφων-ειναι στο μαχ οι ψοφιοmaster-και 4 titan αλουμινενους ρυθμιζμενους πολυ χαμηλα στο κουτι.Δεν μπορω να πω οτι εχω θορυβο.

Οπως και να εχει παρε ενα πανελ στροφων και εκει θα δεις την διαφορα αφου ρυθμιζεις τον καθενα φαν οπως θες εσυ:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spanaks

Το extreme όμως δεν είναι λίγο extreme για stock ταχύτητες?

όσο καλύτερο είναι από πλευράς απόδοσης το ψυγείο, τόσο λιγότερη ροή αέρα θα χρειάζεται, άρα πιο αθόρυβη λειτουργία.

από κει και πέρα, με παθητικό ψυγείο και τις συνθήκες που αναφέρθηκαν, οι θερμοκρασίες μπορούν να επιτευχθούν με το κλιματιστικό να χτυπάει ΠΑΝΩ στο ψυγείο :D

Link to comment
Share on other sites

αφου θα τα σκασεις που θα τα σκασεις παρε κατι καλο μια φορα για να μην τρεχεις μετα...

παρε ενα διπλο εξτριμ ή το τρανσιτ αν σου φαινεται ακριβο...

και παρε ενα καλο μπλοκ...

και μια ησυχη αντλια (λ20)...

Link to comment
Share on other sites

Μην ακούτε τον χάρη . Απεσταλμένος της ΑΣΕΤΕΚ είναι . Θέλει να γεμίσει τον κόσμο με xtreme 2πλα. Και μένα που είμαι με αέρα τώρα μου έλεγε .

''Πάρε ένα xtreme 2πλο μαν . Είναι universal ταιριάζει και με την xp120 που έχεις :hehe:

edit . Πολύ καλό το xtreme2 λέμε . [σοβαρά.]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984

αφου θα τα σκασεις που θα τα σκασεις παρε κατι καλο μια φορα για να μην τρεχεις μετα...

παρε ενα διπλο εξτριμ ή το τρανσιτ αν σου φαινεται ακριβο...

και παρε ενα καλο μπλοκ...

και μια ησυχη αντλια (λ20)...

Μπορεί να πάρει και thernochill 120.3

Η λ20 θα σκωτονεται με τοσο μεγάλο κυψελωτο....

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το θερμοτσιλ εψαχνα τοτε αλλα δεν το βρηκα ελλαδα...και δεν μου αρεσει να ψωνιζω απ'εξω....αν και θυμαμαι οταν τα εψαχνα δεν ειχαν μεγαλη διαφορα σε επιδοσεις...το μονο στο οποιο υπερτερουσε το θερμοτσιλ ηταν οτι ειχε φαρδυτερο σπειρωμα και λιγο μεγαλυτερη εσωτερικη διαμετρο στα ρακορ...τουλαχιστον ετσι ειχα διαβασει σε ρεβιου...

βασικα προτεινα το διπλο γιατι κουτσα στραβα θα το χωρεσεις σε ενα midi κουτακι...

το τριπλο ειναι δυσκολο ακομη και σε full tower...

με το διπλο και ενα μπλοκ πιστευω οτι θα τα βγαλει περαι η λ20?...αν προστεθουν κι αλλα τοτε καλο θα ηταν να παρει μια καλυτερη αντλια...

Link to comment
Share on other sites

Με 30 βαθμούς δωματίου εγώ το κόβω γύρω στους 50-60 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΕΜΠΣ.....και όχι ότι ******* λέει το asus probe

Βάλε το δακτυλάκι λίγο πάνω στο μπλοκ(αν ειναι ολο χαλκινο) ή δίπλα από το cpu πάνω στην μητρική....

Αν ειναι αρκετά ζεστό τότε σε κόβω γύρω σους 50...

Κάτι που δεν μας είπες...

ΤΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ Κ ΤΙ ΤΑΣΗ?

HELLO again παιδες ...:jump:

@ Harris + AN7 :

H Θερμοκρασια του δωματιου μεσημερι ειναι 20-23 C, με θερμομετρο υδραργυρου το τσεκαρα..

Το μπλοκ ειναι το Αntartika με 2 εξοδους, 100% χαλκινο κατω - οχι αρκετα ζεστο, πλεξι πανω.

freq=3.4G, vcore=1.48V, M0 stepping

55-60 Πραγματικα τεμπς ειχα σε φull load με την Σπαρκ7 και την ΜΣΙ mobo....

Αυριο θα ποσταρω και 2 pics : 2x prime, 1 fan sto radiator, temp 31-33 C (asus) περιπου....Πιστευω οτι πραγματικα θα ειναι γυρω στα 38..Παντως πανω απο +10 ΔΕΝ ειναι με τιποτα και πολα βαζω.

το case temp πιανει 40 (asus) παντως...

Και στο κατω κατω εγω απλα λεω οτι βλεπω για αυτο θα βαλω και τα pics...

Τωρα απο κει και περα, αν μετρα 10-20-30 πανω η ασους ΚΑΙ η ΜΣΙ, καλα κανει, και αν πρεπει να εχω 60C πραγματικα ετσι και αλλιως, οκ εχω οσο θελετε..

@ AN7 : Πρωτη φορα ακουω 50-60C (δεν εχω δει κατι τετοιο σε κανενα κιτ φιλων μου που ειναι και με μικροτερα radiator και πολa ΜΕΣΑ στο case ) με w/c κιτ, και μαλιστα σε ενα high end ...

Γιατι δεν κραταγανε ολοι τις air cooling XP τοτε ? Καλυτερα τα πανε..

Βεβαια τωρα προσεξα οτι λες οτι αuτο συμβαινει με ροομ τεμπ 30, οκ σιγουρα παιζει ρολο το room temp, με 30+ + passive ακουγεται λογικο, δεν μου εχει τυχει για να σου πω..

http:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλα ελατε εδω με 3πλο radiator...

Θερμοκρασια δοματιου 24-25C.

Και μου λετε μετα πιανει ναι ή οχι:p.

Οχι πως εχω υδροψυξη αλλα φανταζομαι πως πανω απο 45 σε full load δεν θα παει, ειδικα αν εχω κεντραρει το αρκουδισιον να βαραει στο radiator...

Ολοι εχετε αρκουδισια σπιτι δοκιμαστε το...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.