Jump to content



Καινουργιο revision NF4 απο την DFI


sisman

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από esdee

γιατι μας μπιζωνει τωρα με αυτο το "Overclocking performance : Better than excellent"?

θα αρχησουμε να ψαχνουμε δικαιολογιες για να παρουμε το καινουργιο

Εγώ πάλι, γιατί δεν τρελαίνομαι; Τι δεν σου έδωσε η τρέχουσα μητρική, που θα στο δώσει η "Expert";

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Chosen

Εγώ πάλι, γιατί δεν τρελαίνομαι; Τι δεν σου έδωσε η τρέχουσα μητρική, που θα στο δώσει η "Expert";

εδω που εχουμε φτασει 2Mhz στις μνημες και 20MHz στο CPU να δωσει αρκετα μου ειναι για να περασω σε αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 08:14]

Πάρτε αλλη μια dfi λοιπόν με περισσότερο χωρο για sli :hehe: δια φορετικά τα socket ram [διαφορετικά= καινουριο = καλύτερο] . και εσεις που θέλετε με το ''στανιο'' να δίνετε 2.6volt στις μνημες απο την 5ρα.. [καλή φάση ε?] να το κάνετε άφοβα

οταν θα κανουν το cool 'n' quiet και τα 3.3v στις μνημες να δουλευουν και στο auto, θα το σκεφτω. ισως βεβαια να ξανασκεφτουν να βαλουν τις μνημες εκει που ειναι τωρα (εκει που πρεπει δηλαδη) οποτε θα μεινω εδω που ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος υποτίθεται ότι έχει βελτιωθεί κι η συμβατότητά της με ορισμένες μεγάλες ψύκτρες όπως η Thermalright XP 120...αν και βγαίνει νέα έκδοσή της, που θυμίζει πολύ μια ανάλογη Thermaltake, δεν είμαι σίγουρος για το όνομά της..

Link to comment
Share on other sites

ο μονος λογος που ισως να την αλλαζα ειναι το ρευμα στις μνημες...

μου τη σπαει λιγο οταν με 3.2βολτ απο την 3.3 οι μνημες παιζουν στα 243 ενω με 3.2 απο την 5αρα παιζουν στα 254...

ισως να φταει και το τροφοδοτικο μου...αλλα στη δικια μου περιπτωση ετσι ειναι...

Link to comment
Share on other sites

ρε Χάρη αυτ αμε τα ΒΗ μη τα ποστάρεις....

εχω αρχίσει να τα πιστευω και με ρίχνεις την ψυχολογία ρε γαμώτο....

θα βλέπω το μπλοκ αριστερά και δε θα διαβαζω τα ποστ δεξια

δεν πάει άλλο ρε....

εγω δεν είδα ούτε μεγάκυκλο απο την 3,3 στην 5άρα!

Link to comment
Share on other sites

οποτε θες εισαι ευπροσδεκτος να ερθεις να το δεις...

κερναω και φραπα...

ετσι ειναι τα πραγματα...πολυμετρημενα μου ριχνει την ταση απο 3.24idle σε 3.03full

αντιθετα με την 5αρα που παιζει απο 3.26 σε 3.21

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vgiozo [Σήμερα, στις 19:47]

Αν δεν κάνω λάθος υποτίθεται ότι έχει βελτιωθεί κι η συμβατότητά της με ορισμένες μεγάλες ψύκτρες όπως η Thermalright XP 120....

Μια χαρά χωράει η XP 120 και η Zalman 7700. Δοκιμασμένα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι εγκαθίσταται, (αυτήν έχω) αλλά ουσιαστικά απαγορεύει τη δυνατότητα αφαίρεσης ή πρόσθεσης του dimm μνήμης που βρίσκεται κοντά στο socket...

...γίνεται μεν, αλλά με εγκατεστημένη την μητρική στο κουτί είναι πολύ δύσκολο...αν μάλιστα έχουν τοποθετηθεί και heatspreader αυξάνοντας έστω και λίγο το ύψος της μνήμης ακόμη πιο δύσκολο...δεν ξέρω αν καθίσταται κι αδύνατο καθώς δεν έχω βάλει κουβέρτες ακόμη στις δικές μου...

...το καλό είναι ότι η κάτω μνήμη ψύχεται ουσιαστικά απο τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή που την υπερκαλύπτει...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδια δηλαδή , και στο msi [και σε πολλα άλλα] τα ίδια παντελή μου γίνονται . Υπόψιν μιλάμε για τελειως γομάρια ψυκτρες & για να περνάει με την άνεση η Χp η TT typhoon και αλλες Πρεπει να μαζευτουν ολα τα υπολοιπα σε μια γωνια για να μεινει το 50% του χωρου για socket και slot rams...

zalmanb5ov.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο αντικαταστάτης της Xp-120, Si-120

http://babelfish.altavista.com/babelfish/trurl_pagecontent?lp=ja_en&trurl=http%3a%2f%2fwww.ocworks.com%2fcooler%2fsi120.html

http://www.ocworks.com/images/cl_si-120_04L.jpg

Εδώ επίσης αναφέρει ότι θα καθυστερήσει η διάθεση της NF4 SLI-DR Expert...το νέο rev δλδ απ' ό,τι έχω καταλάβει θα υλοποιηθεί μονο για την κορυφαία της σειράς

http://babelfish.altavista.com/babelfish/trurl_pagecontent?lp=ja_en&trurl=http%3a%2f%2fblog.livedoor.jp%2focworks%2f

όντως μιλαμε για γομαρόψυκτρες γενικά, αλλά ο παρών σχεδιασμός της dfi δεν βοηθάει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 20:25]

ετσι ειναι τα πραγματα...πολυμετρημενα μου ριχνει την ταση απο 3.24idle σε 3.03full

αντιθετα με την 5αρα που παιζει απο 3.26 σε 3.21

Στη περίπτωση της 5ρας σε load δε θα έπρεπε να κουνάει καθόλου και στη 3.3 από 3.24 σε 3.03 είναι μεγάλη διαφορά, μου φαίνεται πως κάτι δε πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Στη περίπτωση της 5ρας σε load δε θα έπρεπε να κουνάει καθόλου και στη 3.3 από 3.24 σε 3.03 είναι μεγάλη διαφορά, μου φαίνεται πως κάτι δε πάει καλά.

απο 3.23 σε 3.21 ηθελα να γραψω για την 5αρα...τυπογραφικο(numpad)

κι εμενα μου φαινεται πως κατι δεν παει καλα....

βασικα εχει γινει το εξης κουφο...πολυμετρο επιασα στα χερια πριν 2-3 βδομαδες...

στην αρχη θυμαμαι απο το σμαρτ γκαρντιαν οτι απο η ταση απο 3.20 επεφτε σε 3.12

το δουλευα καμποσο καιρο σε ντιφολτ μεχρι να φτιαξω το κατεβαστηρι γιατι εμενε πολλες ωρες ανοιχτο το πισι...

και οταν πηρα το πολυμετρο,εφτιαξα και το κατεβαστηρι και αρχισα παλι να τα ψαχνω ειδα οτι τωρα απο 3.2 πεφτει σε 3.06 κι εκει που οι μνημες πηγαιναν 249 με 3.2 απο την 3αρα τωρα παιζουν στα 243...τι να πω..δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

@haris ase to ite να λεει τα δικά του , δεν ξέρω αν παιζει ρολο το rev αλλα εμένα την 3.3 ουτε με το ocz στα 3.5 δεν θυμάμαι να μου την λεει σωστά . ενω με το enermax παλι οτι ναναι λεει .... [φωτο απο το enermax600 ite και απο πολύμετρο σε spi32...]

Mε το tagan οντως εχουν αναφέρει και αλλοι [και εγω οταν το ειχα] χαμηλη 3.3

ite3ds.jpg

33v6tr.jpg

5v3yo.jpg

12v4um.jpg

vgiozo Tι να σε κανει ο σχεδιασμος οταν η διάμετρο της ψύκτρας ειναι 12+++ cm... και μαζι με το φαν κρύβει τον ηλιο ....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, επειδή με τις μεγάλες ψύκτρες υπάρχει δεδομένο πρόβλημα χώρου, η προσεγμένη σχεδίαση της μητρικής /ή και της ψύκτρας παίζει μεγαλύτερο ρόλο...

..γι αυτό κι οι νέες ψύκτρες βγαίνουν πιο ψηλές, επειδή καλύπτουν έτσι κι αλλιώς αρκετό χώρο, να μην εμποδίζουν περισσότερο την τοποθέτηση των μνημών, καλώδια που συνδεόνται στη μητρική κτλ...μ' αυτό τον τρόπο τους δίνουν περισσότερο αέρα...

...και τους κατασκευαστές μητρικών τους ενδιαφέρει να προσφέρουν την μέγιστη δυνατή συμβατότητα, ειδικά όταν είναι προσανατολισμένοι προς την κοινότητα των ενθουσιωδών χρηστών, που επιζητούν την καλύτερη δυνατή ψύξη...και με δεδομένη την έμφαση στην ήσυχη λειτουργία των συστημάτων, που εξειδικευμενες λύσεις έχουν σχεδιαστεί να προσφέρουν χωρίς να θυσιάζουν επιδόσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις δεν αντιλέγω αλλα ----> κοιτα και το μσι πιο πάνω στην φωτό... να φυλάξουν τα slot των ραμ ? Τα Sata τα 2 εχουν εξαφανιστει ηδη[αυτα που ειναι στο cpu κοντα οποιος ειχε msi] ... και μαζι και το agp λίγο ακόμη... πιο δίπλα? ειναι τα ide.. απο την άλλη ? Τα mofset... Οσο για το ύψος ? Ναι ετσι ειναι απλά μην βγουν έξω απο το κουτι καμια μέρα και απλώνουμε εκει και τα ρουχα. :D

Νερο και πάλι νερο ., ουτως η αλλως δεν εχουν και φθηνα [ενας καλος αέρας και ενας καλος φαν]

Προσωπικά γιαυτο δεν θα προτιμουσα ποτε μια τέτοια ψύκτρα καλύτερα το χειρότερο νερό και +5c πανω παρά να θυσιάσω όλη την εργονομία του κουτιου , Εχουμε που εχουμε τις κάρτες vga σημερα αν βάλεις και εναν τέτοιο μέσα εκλεισε το μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.