Jump to content



fx57 σε φορητο


def

Recommended Posts

Ε, εντάξει τέτοιο σύστημα δεν το παίρνεις για φορητότητα και αυτονομία(αν και με μπαταρία αυτοκινήτου στην πλάτη με ιμάντες, το λύνεις και αυτό :p ).

Αλλά από τιμή δεν το βλέπω να έχει κάτω από ~3000€ οπότε άκυρο :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

(αν και με μπαταρία αυτοκινήτου στην πλάτη με ιμάντες, το λύνεις και αυτό :p )

H μπαταρία πίσω, το μωρό μπροστά, θα σου βγει η μέση βρε Φανούρη! :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Ε, εντάξει τέτοιο σύστημα δεν το παίρνεις για φορητότητα και αυτονομία(αν και με μπαταρία αυτοκινήτου στην πλάτη με ιμάντες, το λύνεις και αυτό :p ).

Αλλά από τιμή δεν το βλέπω να έχει κάτω από ~3000 οπότε άκυρο :)

Εδώ τα turbo-x κάνουν τόσο...

Από 4000 και πάνω

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ξερεις τι ειναι να μπορεις να μπεις στο top10 του superPi

απο το φορητο,

αραχτος στην παραλια,

ετσι για πλακα?

μεγαλη δουλεια σου λεω

:p

ασε που ο τιτλος του ταχυτερου laptop της αγορας

αξιζει κατιτις παραπανω απο μονος του..

(το τι θα το κανεις βεβαια δεν εχει καμια απολυτως σχεση )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

τουρμπο Χ , οχι ρε για ονομα του θεου

για δες αυτό που έχει μέσα nv46 κ 64bit P4 και κάτι άλλες μλκιες....ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΕΛΤΙΕΡ ΕΧΕΙ...και κάνει κάπου στα 3000....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

για δες αυτό που έχει μέσα nv46 κ 64bit P4 και κάτι άλλες μλκιες....ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΕΛΤΙΕΡ ΕΧΕΙ...και κάνει κάπου στα 3000....

peltier το laptop?? σίγουρα???? σου δίνουν και mini-πυλώνα για τροφοδοσία?

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να κάνω RMA ένα Zen micro και πάω στο παλικάρι που το ξέρω και συναρμολογούσε αυτό το laptop...και τον βοηθούσα....την ψύκτρα την άνοιξα εγώ...

2 καλώδια στην βάση της ψύκτρας η οποία ήταν χοντρή και αλουμηνενια ΄η ατσάλινη και από εκεί έφευγαν 6 heatpipes χάλκινα με αρκετά fins πάνω...

Για πελτιερ δεν το κάνεις?

Η πλάκα είναι ότι τελικα η το ενα σπυρωμα από τις βύδες που είναι για να βυδοθεί η ψύκτρα ήταν φαγωμένο και το εστειλε στα κεντρικά για...RMA

Link to comment
Share on other sites

η λογική λέει ότι ήταν αισθητήρας θερμοκρασίας (θα χε μες την ψύκτρα θερμοζεύγος) και φεύγαν τα καλωδιάκια.

όχι, peltier δε νομίζω, για την ακρίβεια το θεωρώ απίθανο, λόγω της κατανάλωσης και της εκλυόμενης θερμότητας. βάζοντας peltier μεγαλώνεις την θερμότητα που θες να απάγεις από τον επεξεργαστή.

άλλωστε δεν έχει κάποιο νόημα να βάλεις peltier σε laptop, διότι πώς θα το ψύχεις?

απλά το πάχος κλπ θα ήταν μεγάλο και τα fins πολλά κλπ, ώστε ο αέρας που περνά να μπορεί να τα ψύξει σχετικά γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

μπαααα. σωληνάκια τριχοειδή, κατέληξα :hehe:

ps no offence AN7, πλάκα κάνουμε:)

Ναι ρε χαλαρά..

Αισθητήρας θερμοκρασίας δεν παίζει...

Και γιατι δεν ήταν ΟΛΟΚΛΗΡΗ η ψύκτρα χάλκινη ρα?

Και μάλιστα η βάση ήταν πολύ χοντροκομμένη και δεν ε'ίχε την κατάλληλη προσοχή...

Όσο για τα φινσ να σαι σίγουρος ξέρω γιατι είναι ;)

Ένασ μικρό πελτιερ ανετα το κουμαντάρεις.....

Πώς θα ψύξεις με μια "απλή" ψύκτρα έναν 640?

Link to comment
Share on other sites

παντως οι desktop prescott σε laptop δεν αντεχονται!

Μου εδωσαν ενα HP με 3.6prescott και ειπα να το στησω ξαπλωμενος (laptop στην κοιλια) στο κρεβατι οπως βλεπω ταινιες και με το το δικο μου.

μετα απο 15min καταλαβα οτι το prescottι δεν ειχε και σημαντικη διαφορα απο την "sauna belt"που επαιζε στην τηλεοραση (aka telemarketing).

Τα αποτελεσματα στους κοιλιακους ηταν εκπληκτικα την αλλη μερα! :D.

αν ειναι τα laptop να εχουν ελαχιστη αυτονομια και να ζεματανε τοτε για εμενα δεν εχουν λειτουργηκοτητα.

(ειμαι και λιιιγο offtopic)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.