Jump to content



Πως μπορω να κολλησω ψυκτρακια σε mosfet και μνημες?


kallileo

Recommended Posts

Εχω μια 4870 με μπλοκ...το θεμα ειναι οτι αν βγαλω την μαμησια ψυκτρα δεν ψυχονται οι μνημες και τα mosfets. Αν την αφησω και βαλω και το μπλοκ παλι δεν ψυχονται καλα γιατι τα thermal pads που ηταν πανω στα mosfet εχουν φυγει και δεν παταει καθολου καλα. Γενικα δεν εχω πειστει οτι τα thermal pads κανουν δουλεια...

Εχω κατι ψυκτρακια τα οποια θελω να κολλησω πανω στις μνημες και θα κοψω μια μεγαλη ψυκτα που εχω για τα κολλησω στα mosfet. Το θεμα ειναι πως θα κολλησω τα ψυκτρακια πανω στα chips.

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Λεωνίδα η logo είναι μόνο για συγκράτηση .Δεν αντικαθιστάει την θερμοαγώγιμη

Η διαδικασία με την Logo για συγκράτηση που ακολουθώ είναι η εξή:

Βαζω λίγη κεραμικ στο κέντρο του τσιπ.Πατάω το ψυκτράκι πάνω στο τσιπ για να απλώσει

Αν χρειαστεί βάζω ακόμα λίγη κεραμίκ και ξαναπατάω .Η κεραμίκ απλώνεται κυκλικά οπότε οι γωνίες απο το τσίπ μένουν καθαρές .Εκει βάζω μια ελάχιστη ποσότητα logo και μετά ξαναπατάω το ψυκτράκι Κρατάω πατημένο για 10 sec και βουαλά....

Αν χρειαστεί να αφαιρεθεί ζεσταίνω με το πιστολάκι το ψυκτράκι και με μια περιστροφική κίνηση (ΠΡΟΣΟΣΗ ΟΧΙ ΤΡΑΒΗΓΜΑ ) το ψυκτράκι ξεκολλάει πολύ εύκολα

Εναλακτικά πές του ναυτούκου να σου φέρει ενα σετάκι ψυκτράκια για vga .

Γλυτώνεις την φασαρά του κόψε ράψε ,κόλησε και είναι και πιο όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

To Thermal Pad του e-shop το έχω χρησιμοποιήσει.

Κτατας ολη την καρτα απο το ψυκτρακι οταν ειναι κρυα τα τσιπακια..:D

Το θεμα ειναι οταν ζεστενεται τι παιζει.(δεν εχει μπει σε λειτουργία η καρτα ακομα):p

Link to comment
Share on other sites

3M ειναι η λυση

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805800

η κατι τετοιο

Όχι και 4€ για ένα κομματάκι 80x80mm.

Καλύτερα να πάρεις καινούργια ψυκτράκια.

Σχεδόν το ίδιο σου βγαίνει και σου μένουνε και τα παλιά ψυκτράκια.

Link to comment
Share on other sites

Όχι και 4€ για ένα κομματάκι 80x80mm.

Καλύτερα να πάρεις καινούργια ψυκτράκια.

Σχεδόν το ίδιο σου βγαίνει και σου μένουνε και τα παλιά ψυκτράκια.

Αν σκευτεις οτι το 1 ψυκτρακι ειναι ~1x1 με 1.5 λωριδα τελιωνεις το Set..:D

Δυστηχως δεν παιζει ΑΤΧ pc για να δοκιμασω τι κανει οταν ζεστενεται.

Link to comment
Share on other sites

Απο ψυκτρακια υπαρχει κατι αξιολογο?

Εγω θελω κατι τετοιο αν γινεται...

http://www.petrastechshop.com/cuhdcokitbyi.html

Ελπιζω να βρουμε την ακρη με τον χαλκο και να μου την φτιαξει ο μαστορας...:D

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809303

αν εισαι απο θεσσαλονικη πανε στην εθνικης αμυνης ειναι ενα μαγαζι με πολυ πραμα καθε ειδουσ ψυκτρακια πανε και δες εχει και διπλης οψης ταινια και πολυ καλες τιμες.η ταινια 80 λεπτα το κοματι αλλιως eshop solutions

Link to comment
Share on other sites

Αν λες τον Τεχνοραση πηγα και του ειχαν τελειωσει οι ψυκτρες...για ταινια δεν ρωτησα.

Παρατηρησα οτι η καρτα βγαζει και εναν ελαφρυ σφυριγμα...και οσο πιο βαρια ειναι μια 3D εφαρμογη τοσο πιο εντονο ειναι...Τι θα μπορουσε να ειναι? κανας πυκνωτης?

Δεν την βλεπω να βγαζει τον μηνα...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά θα παίζει η κάρτα και με τον θόρυβο δεν είναι πρόβλημα που επηρεάζει την λειτουργιά της :p και εμένα η μια 7950Gt άμα παίζεις games την βλέπει referee αλλά παίζει έτσι και εδώ και ένα χρόνο και clockαρισμένη

Link to comment
Share on other sites

Σε μητρικες εχω δει κατι τετοιο σε VGA δεν μου εχει τυχει ποτε...

Μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω χαλκο στην Θεσ/κη?

Ολες οι Mid-High End το κανουν τον ηχο.

Και η 8800GTX/GT,9800GTX που περασαν το εκαναν.

Οσο για τον χαλκο,η custom Λυση θα σου βγει ακριβα.

Αυτο το λεω γιατι οτι και ψυκτρακι να βαλλεις στις μνημες θα ψηνονται..οποτε και να μην βαλλεις μικρο το κακο.:p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δυστηχως δεν παιζει ΑΤΧ pc για να δοκιμασω τι κανει οταν ζεστενεται.

δοκιμασαμε χθες στην καρτα μου και τα ψυκτρακια ξεκολουσαν (χωρις ζεσταμα, απο την βαρυτητα! ). τζαμπα τα 4 γιουρα :mad:

ακουγεται παντου μια ταινια διπλης οψεος της 3Μ. Ξερει κανενας για ποια συγκεκριμενα μιλαμε; να ψαξουμε να την βρουμε να την δοκιμασουμε και αυτην...

Link to comment
Share on other sites

Ο xrist σε καποια φαση ειχε προτεινει μια λυση. Μια πολυ μικρη σταγονα βενζινοκολλα, η οποια και κραταει αλλα και φευγει ευκολα. Αν θυμαμε καλα ειχε πει οτι το δοκιμασε και τα ψυκτρακια ζεσταινονταν,πραγμα που σημαινει οτι μεταφέρονταν η θερμοκρασια ικανοποιητικα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.