Jump to content



Ξεκινώντας το στήσιμο σιγά σιγά...


Spanaks

Recommended Posts

Έχουμε και λέμε...

Asetek Antarctica

Hydor L20

Black Ice XtremeII

2x Sharkoon 12cm power fan

Custom tank (Athens2004)....

a). Μου βγήκε η πίστη μέχρι να προσαρμώσω σωλήνες στο μπλοκ... Όλοι χάνανε... Προς το παρόν με μονωτική και τεφλόν έγινε δουλειά (μέχρι να φέρει το hac σωλήνες asetek)

B). Παντού έχουν μπει ρακόρ για σωλήνα εσωτερικής διαμέτρου 1/2" (για μελλοντική αναβάθμιση). Οπότε σκέφτομαι να κάνω το εξής... από αντλία -> μπλοκ -> ψυγείο σωλήνες με εξωτερική 1/2" και ψυγείο->τανκ->αντλία εσωτερική 1/2". Ή να αφήσω παντού το στενότερο?

c). Ψυγείο και τανκ θα μπουν πάνω από το κουτί. Είχα σκεφτεί να βάλω και την αντλία εκεί, αλλά κάνει αρκετό θόρυβο και απαιτεί και ηχομονωτικό από κάτω, οπότε αναγκαστηκά μέσα στο κουτί (μέχρι να φτιάξω χωριστό κουτάκι για την υδρόψυξη...)

Φώτο από το απόγευμα και σταδιακά το στήσιμο το Σ/Κ...

Link to comment
Share on other sites

Spanaks μην αλλαζεις την διαμετρο των σωληνων στο κυκλωμα γιατι ζορίζεις την αντλια.Καλυτερα θα ηταν παντου να εχεις 1/2 εσωτερικης

PS:μεγια το black ice,πιστευω το σωστο αυτη τη φορα;)

Link to comment
Share on other sites

Μισή ίντσα δεν μπορώ να βάλω παντού λόγω του Antarctica που θέλει με το στανιό 1/2 εξωτερική. Τέσπα... θα δούμε πως θα πάει από θερμοκρασίες και βλέπουμε...

Για τη σειρά, κάπου είχε γράψει ο eleven ότι μια και το antarctica θέλει υψηλή ροή καλύτερα είναι να μπει αμέσως μετά την αντλία...

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές φωτογραφίες...

Πατέντες για να σφηνώσουν τα λάστιχα...

th_ResizeofPICT5684.jpg

Κοψίματα.. (και οι μαπέ σωλήνες)

th_ResizeofPICT5693.jpg

Leak Testing

th_ResizeofPICT5687.jpg

Νά τη η άτιμη η διοαρροή... ξανά πατέντες....

th_ResizeofPICT5695.jpg

Και το tank ... :inlove:

th_ResizeofPICT5696.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις...

idle 32

full load 39-40 (διπλό prime) με ανεμιστήρες στο min

με ανεμιστήρες στο full πέφτουν ελάχιστα... (τι μ@λ@κία έχω κάνει?)

Δεν κάθομαι να κάνω πολλά πολλά τώρα...

Υπενθυμίζω ότι η ροή είναι χάλια εξαιτίας του ότι οι σωλήνες που βρήκα αντί για 10mm εσωτερική διάμετρο έχουν 8...

Επίσης να σας θυμίσω τον 1ο νόμο του Μέρφυ για την ψύξη υπολογιστών...

"Αν δεν ελέγξεις αν πατάει σωστά το μπλοκ, σίγουρα δεν πατάει...":tomato: :tomato: :tomato: :tomato:

Ευτυχώς είμαι αρκετά τυχερός ώστε περιστρέφοντας το μπλοκ 180° να πατάει σωστά...

Link to comment
Share on other sites

προσεξε το αυτο με τους σωληνες.... μην εχεις κανα δυσαρεστο αποτελεσμα. παντως εγω δεν θα εβαζα το w/c στο πισι μου χωρις να ειμαι σιγουρος για τους σωληνες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spanaks [Χθες, στις 21:35]

Για διαρροές λες? Ναι... το σύνδεσα για να δω τι πιάνει... προσεκτικότερη τοποθέτηση όταν βρω σωστούς σωλήνες.

ναι,καλυτερα ομως μην το βαλεις παω στο πισι με αυτους. τους σωληνες. εκτος αν θες να δεις το πισι σου πισινα. :p :P :p
Link to comment
Share on other sites

O επεξεργαστής είναι P4 D550... με απλά ελληνικά P4 3.4 LGA775 ακλοκάριστος.

Με καλύτερη τοποθέτηση του μπλοκ (γύρναγε στον αέρα μια βίδα της βάσης και δεν έσφιγγε καλά μια μεριά) οι temps τώρα παίζουν

28 idle

36 full (2o prime για κανα 15')

Θερμοκρασία δωματίου 24° (οι προηγούμενες ήταν με 26°) οπότε χοντρικά το ότι δεν πάταγε καλά το μπλοκ μου έκλεβε 2 βαθμούς... γγγκκκκρρρρ

Με ανεμιστήρες στο full κόψτε άλλους 2 βαθμούς.

Καλά το πάω?

Τι σωληνες θα παρεις ?

Tygon?

Έλεγα τους κανονικούς της asetek για τα κιτ με εξωτερική διάμετρο 1/2'.

Λες να ψάξω για tygon?

Link to comment
Share on other sites

Oλα καλά και χρυσά . . Μία ένσταση μόνο , έπρεπε κατά την γνώμη μου να στραφείς σε άλλο μπλόκ . [11 , silverprop , dd , κάτι τέλος πάντων που να δέχεται μεγαλύτερο ρακόρ]

Aν δεν έχεις ηδη να αγοράσεις tie wraps [φθηνα εχουν ] χοντρά για να δένεις - ασφαλίζεις τα ρακόρ , Τα προτιμώ απο τους σιδερένιους σφικτήρες οι οποιοι μπορει να στραβώσουν τα πλαστικά ρακόρ [της αντλίας π.χ] η να σκίσουν τον σωλήνα [μακροπροθεσμα] και να έχεις προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 11:46]

Oλα καλά και χρυσά . . Μία ένσταση μόνο , έπρεπε κατά την γνώμη μου να στραφείς σε άλλο μπλόκ . [11 , silverprop , dd , κάτι τέλος πάντων που να δέχεται μεγαλύτερο ρακόρ]

Δεν μας εμποδίζει τίποτα στο να αλλάξουμε στο μέλλον...

Α... περί ρελέ...

Υπάρχουν που να αφήνουν την αντλία να δουλεύει για λίγο μετά το σβήσιμο του υπολογιστή?

Tiewraps υπάρχουν αλλά δεν έχει στάξει σταγόνα από κανένα ρακόρ... οπότε... προσωρινά μέχρι να αλλάξω σωλήνες δεν έχω βάλει...

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση.Αυτοι οι ταχυκονεκτορες που εχει πανω το μπλοκ ειναι εμπιστοι??Δηλαδη απλα βαζεις τον σωληνα και εισαι κομπλε.Εγω οταν το ειχα δοκιμασει καποτε δεν καθησε παντως για αυτο και σε ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

a). Μου βγήκε η πίστη μέχρι να προσαρμώσω σωλήνες στο μπλοκ... Όλοι χάνανε... Προς το παρόν με μονωτική και τεφλόν έγινε δουλειά (μέχρι να φέρει το hac σωλήνες asetek)

Τώρα πάντως μετά από 3 μέρες που δουλεύει σερί η αντλία δεν έχει φύγει σταγόνα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.