Jump to content



cooler master cm ultra vortex


ΛΑΜΠΡΟΣ

Recommended Posts

επειδη η μαμα ψυκτρα της intel στον P4 2.8 northwood ειναι θορυβωδης και δεν κανει και καλη δουλεια ειδικα το καλοκαιρι ειπα να παρω μια zalman για το pc

δεν βρηκα στο πλαισιο και πηγα στο multirama οπου ειδα την cooler master ultra vortex μια σε λογικη μεγεθος ψυκτρα ολο απο χαλκο στρογγυλη με ενα ρυθμιστικο ωστε να ρυθμιζεις τις στροφες αναλογικα.αυτο σε συνδυασμο με καποιο προγραμα ελεγχου στροφων μπορει να πεσει στις 900 στροφες οπου και δεν ακουγεται τιποτα!(εχω το corecenter της msi)

η συσκευασια περιλαμβανει τη ψυκτρα μαζι με τον ανεμιστηρα 2 πανελακια για τοποθετηση του ρυθμιστικου μπροστα η πισω τη βαση που στηριζει τον ανεμιστηρα θερμοαγωγιμη παστα οδηγιες και τις απαραιτητες βιδες..

η τοποθετηση ειναι πανευκολη 4 βιδακια μαζι με τη βαση πισω απο τη μητρικη βιδωνεις την

ψυκτρα.εγω αντι για τη παστα που ειχε μεσα εβαλα artic silver 6 και στο northbridge και στην msi 6600gt

μετα απο δοκιμες εχω τις εξης θερμοκρασιες

idle :46

full :66!

ενω τωρα με την cooler master

idle :39

full :51!

εχω μεινει υπερ ευχαριστημενος γιατι το pc πλεον δεν καιγεται..πιο πολυ ακουγεται το ανεμιστηρακι της 6600gt και του northbridge παρα η cooler master

και ολα αυτα με 23 ευρω που πιστευω ειναι οτι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα

η αντιστοιχη zalman που ειναι η μιση με αλουμινιο εχει 32

για λεπτομερεις :http://www.coolermaster.com/index.php?LT=english&Language_s=2&url_place=product&p_serial=KCC-V91&other_title=KCC-V91Ultra%20Vortex

post-1593-1416072147,4907_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

sotiri ειναι τσαμπα πιστευω τα 23 ευρω που ζηταει για αυτες τις επιδοσεις!

τωρα θα αρχισω και τα κλοκαρισματα να δω τι γινεται παντως δεν περιμενα τετια αποδοση σε τετοια τιμη!

οσοι νομιζω δεν θελετε να δωσετε πανω απο 25 δεν υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα δεν το εχω ψαξει και πολυ αλλα δεν ειδα κατι αλλο σε αυτα τα χρηματα και βασικα ολο χαλκινη:cool:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οι θερμοκρασιες αυτες ηταν με το core center ενεργοποιημενο!οταν το εβγαλα και ο ανεμιστηρας δουλευε γυρω στις 3100 στροφες ενταξει(εκει κανει θορυβο βεβαια) σε

παιχνιδια GTR και batlefield2 η cpu επαιζε στους 46 βαθμους και σπανια 49!

αντε να βαλω και μια zalman στην 6600gt και θα πεταει μετα!(παντως δεξια απο την gpu λιγο πιο πανω απο το molex σε games χερι δεν αντεχει να ακουμπησει...)

δηλαδη το χειμωνα θα πεσει και αλλο! τελεια!

σε λιγες μερες θα ποσταρω και temps με κλοκαρισμενο τον 2.8 αλλα εχω μαπα τροφοδοτικο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.